69 rocznica bitwy pod Szlą

/ 2 komentarzy / 10 zdjęć


W dniu 17 października 2013, w 69 rocznicę Bitwy pod Szlą przedstawiciele naszej grupy odwiedzili mogiłę znajdującą się w lesie. Posprzątaliśmy opadłe liście i po zapaleniu zniczy chwilę zadumaliśmy się nad losem ludzi którzy zginęli za Ojczyznę. Mogiła nie wygląda na zapomnianą, okazuje się że co roku odwiedzana jest przez dzieci z Szkoły Podstawowej w Lipie.

Poniżej wspomnienie Stanisława Wawrzyniaka ps. Wolny zamieszczone w 2004 r. na łamach Tygodnika Ostrołęckiego w 60 rocznicę tej bitwy.

- W Warszawie mieszka nas pięciu partyzantów, ale nie wszyscy nadają się do drogi - mówi Wawrzyniak, który ma nadzieję, że nic w przyjeździe do Przasnysza mu nie przeszkodzi. - 15 sierpnia chciałabym powspominać i wyrazić podziękowanie tym wszystkim ludziom, którzy narażając się na śmierć żywili grupę 80 partyzantów. Szczególnie chciałbym podziękować mieszkańcom Jednorożca, chociaż nie wiem, czy ktoś z naszych dawnych pomocników jeszcze żyje - zamyśla się Wawrzyniak.

W momencie wybuchu II wojny światowej Wawrzyniak miał 15 lat, mieszkał w Krasińcu.
- W 1939 roku uciekłem z rodzicami do Wawra pod Warszawę. Mieszkaliśmy tam trochę, ale gdy Niemcy zaczęli naciskać, przedostaliśmy się do Warszawy - wspomina były żołnierz AK i opowiada, co jako nastolatek robił w stolicy. - Gdy Niemcy zrzucali małe bomby zapalające na kamienice, my młodzi takimi długimi kijami zrzucaliśmy je z dachów na dół, w miejsca, w których nie mogły wyrządzić większych szkód - opowiada. Po kapitulacji stolicy wrócił w rodzinne strony, gdzie przez kolejne dwa lata pracował jako robotnik przymusowy w cukrowni Krasiniec. Gdy dowiedział się, że grozi mu areszt, uciekł do lasu. Spędził w nim sześć miesięcy.
- W samym lesie było wspaniale. Wówczas jak człowiek miał broń w ręku, to czuł się bezpiecznie, a przynajmniej bezpieczniej niż jako robotnik w cukrowni - opowiada Wawrzyniak, dla którego długie opowieści to duży wysiłek.

Dokładny opis bitwy partyzanckiej pod Szlą

 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

69 rocznica bitwy pod Szlą - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Dodam jeszcze, że w miejscu gdzie pochowano Partyzantów, była okopana radiostacja "Orłowa" (info o nim w linku o bitwie). Partyzanci chowając kolegów w pośpiechu wykorzystali ten właśnie głębszy wykop. (2013-10-18 00:00)
Stach67Stach67
0
Moje wyrazy uznania za pamięć i znalezienie czasu na wybranie się pod pomnik by zapalić znicza. Warto o tych Bohaterach pamiętać. (2013-10-20 00:00)

skomentuj ten artykuł