69 rocznica akcji Cyfra

/ 2 zdjęć


Dziś 8 marca mija 69 rocznica bohaterskiego czynu, jakim było odbicie jednego z członków Armii Krajowej Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra” z więzienia NKWD, niegdyś mieszczącego się na ul. Kurkowej w Łowiczu. Podczas tej pamiętnej akcji zwanej również łowickim Małym Arsenałem uwolniono 70 osób i nikt w trakcie jej przeprowadzania nie zginął.

Podczas uroczystości rocznicowych obecny był czynny uczestnik wspomnianych wydarzeń ks. prałat Stefan Wysocki ps. „Ignac”. W czasie spotkania wyraził on wielkie podziękowanie młodzieży, która licznie przybyła na uroczystość. Prosił ich, aby pamiętali o tym, co tu się wydarzyło. Gdy jego już nie będzie, to na nich będzie spoczywał obowiązek przekazania kolejnym pokoleniom Łowiczan historii tego miejsca. Prałat jest ostatnim żyjącym świadkiem akcji uwolnienia więźniów.

Na dzisiejsze uroczystości przyjechała najbliższa rodzina dowódcy akcji Jana Kopałki – córka oraz syn z rodziną. Na ulicę Kurkową przybyła także młodzież z łowickich szkół oraz druhowie. W sumie obchody zgromadziły blisko 100 osób.

Opis Katarzyna (lowicz24.eu)

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

69 rocznica akcji Cyfra - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł