28. Bieg Powstania Warszawskiego i 5. Bieg PAST-y.

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć

Piekielnie gorąca sobota 28 lipca i dwa wielkie wydarzenia biegowe. Zaczęło sie o godzinie 9 rano, startem w biegu po schodach na 9 piętro budynku PASTy. W czasie Powstania, budynek PAST-y został zdobyty przez żołnierzy Batalionu Kiliński.

Bieg był krótki, ale bardzo wymagający, im wyższe piętro, tym więcej schodów pomiędzy piętrami i schody stawały sie bardziej strome.

Na starcie stanęło prawie 700 zawodników, start był co 10 sekund.

Najszybszy zawodnik wbiegło na 9 piętro w niecałe 37 sekund.

To była rozgrzewka przed głównym biegiem.

Start i meta 28. Biegu Powstania Warszawskiego były w okolicach toru łyżwiarskiego Stegny. Wśród uczestników było trochę kręcenia nosem, że trasa w zasadzie została wyprowadzona poza przedwojenne granice Warszawy, ale organizatorzy wytłumaczyli, z jakich powodów trasa została zmieniona. Jednocześnie załączyli mapkę walk pułku Baszta, który działał właśnie w tamtym rejonie.

Tu były do wyboru dwa dystanse; 5 i 10 km. Start był w godzinach wieczornych, ale i tak temperatura oscylowała w okolicach 30 stopni ciepła...

Na starcie stanęło ogółem ok 12 tysięcy biegaczy. Dziennikarz z TVN-u zadał mi pytanie: -czy warto jest organizować takie imprezy?

Myślę, że sama liczba uczestników już świadczy o tym, że warto. Poza tym, każdy ma swoją motywację..

Dystans 5 km najszybszy biegacz pokonał w 15 min i 36 sek; 10 km w 30 min i 30 sek, a na wózkach w 9 min.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z trzech biegów, obok Biegu Konstytucji 3 Maja i Biegu Niepodległości, wchodzących w cykl Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegajmy o Pamięć".

Na pamiątkę, oprócz wrażeń, pozostały medale...

5
Oceń (1 głosów)

28. Bieg Powstania Warszawskiego i 5. Bieg PAST-y. - opinie i komentarze

pro patria poland teampro patria poland team
+1
Miałem okazję biec w tym biegu. Świetna organizacja i atmosfera. Gratuluję biegaczom. (2018-07-29 14:47)
Stary KojotStary Kojot
0
To było bardzo ciekawe doświadczenie, jak można uczyć historii, w sposób nowoczesny i jednocześnie atrakcyjny. Bez niepotrzebnej tromtadracji. (2018-07-29 15:17)