22-23.06.2013 II Piknik Historyczny na Zamku Książ

/ 49 zdjęć


W dniach 22-23.06.2013 na Zamku Książ odbył się II Piknik Historyczny.
Widzowie odwiedzający Zamek Książ mogli zobaczyć dwie inscenizacje historyczne w , których przedstawiono postacie historyczne związane z Zamkiem oraz okolicami. Pomiędzy inscenizacjami odbył się dynamiczny pokaz policyjny – ochrony świadka.
W pierwszej inscenizacji mogliśmy zobaczyć Księżnę Daisy , która mieszkała w 1935 roku na Zamku Książ. Towarzyszyła jej opiekunka Dorothy Crowther. Gdy opuściły one teren Zamku , pojawił się prof. Günther Grundmann twórca tzw. „listy skrytek Grundmanna”, w których Niemcy ukrywali dzieła sztuki. Profesor wraz z urzędnikami dyskutował nad planami zamku. Po chwili pojawiła się ciężarówka, z której niemieccy żołnierze wyładowali skrzynie i obrazy , które ukryto na terenie Zamku. W kolejnej scenie więźniowie filii obozu Gross-Rosen przenoszą zdeponowane na zamku dzieła sztuki do ciężarówki wraz z żołnierzami odjeżdżają w kierunku lasów Dolnego Śląska – jest rok 1944/1945. W maju 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej weszli na Zamek nie napotykając oporu. Na terenie Zamku napotkali byłych pracowników Hochbergów wraz z rodzinami.
W drugiej inscenizacji widzimy prof. Günthera Grundmanna , który wskazuje skrytkę w której należy ukryć zabrane z Zamku Książ skrzynie i obrazy. Więźniowie , którzy wykonali te zadanie zostali rozstrzelani. Saperzy , którzy wysadzili wejście do te skrytki również zostali rozstrzelani. Po odejściu oficera nadzorującego te zadanie, pojawia się patrol Armii Czerwonej. Patrol ten wpada w zasadzkę przygotowaną przez wojska niemieckie. Wywiązuje się walka na terenie leśnym. Resztki wojsk niemieckich uciekają.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć ,które mam nadzieję uzupełnią powyższy tekst.

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

 

22-23.06.2013 II Piknik Historyczny na Zamku Książ - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł