151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego uroczystość na stokach Cytadeli Warszawskiej

/ 2 komentarzy / 42 zdjęć


22 stycznia 2014r. w 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ten historyczny zryw narodowy.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Powstańców Styczniowych w katedrze Polowej Wojska Polskiego, która rozpoczęła się o godz.18. (niestety nie mogłem w niej uczestniczyć).
Po niej zebrani udali się pod Krzyż Traugutta. Tu na stokach Cytadeli przy pomniku wartę honorowa zaciągnęli żołnierze Wojska Polskiego oraz rekonstruktorzy z GH Zgrupowania Radosław.
Następnie obejrzeliśmy niewielką inscenizację przenoszącą uczestników uroczystości do roku 1863 gdy ochotnicy wstępowali do partii powstańczych. Gdy tylko umilkł zgiełk bitewny Wojciech Olszański ekspresyjnie wyrecytował wiersz Zbigniewa Herberta. Następnie zabrzmiał Hymn Narodowy, po którym nastąpiły przemówienia.
Wspólna modlitwa poprzedziła najdonioślejszą część uroczystości, jaką był Apel Poległych. Rozległ się huk salwy honorowej.
W końcowej części złożone zostały wieńce oraz zapalone znicze.
Uroczystość, chociaż miała charakter nieco kameralny to jednak dostojny a atmosfera sprzyjała refleksji.

Swoją obecnością uroczystość uświetniły:
1 Pułk Ułanów Krechowieckich
Grupa Kaskaderska Andrzeja Kostrzewy
7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich
GH Zgrupowanie Radosław
Stowarzyszenie Reduta Ordona
GH Niepodległość

Bezpośrednim powodem wybuchu Powstania Styczniowego była tzw. branka, czyli przymusowy pobór do carskiego wojska. Miała ona sparaliżować działalność organizacji spiskowych. Przygotowano imienne listy, na których znalazło się 12 tys. osób, podejrzanych o przynależność do organizacji patriotycznych. Tymczasowy Rząd Narodowy 22 stycznia 1863r. ogłosił manifest powstańczy, w którym wzywał Polaków do walki z caratem. Z uwagi na znaczną dysproporcję sił stron walczących powstanie przybrało formę wojny partyzanckiej. Stoczono 1229 rozproszonych potyczek i mniejszych bitew. Zginęło ok. 30 tys. powstańców. 5 sierpnia 1864 r. na stokach Cytadeli Warszawskiej zostali straceni członkowie Rządu Narodowego: Romuald Traugutt, Roman Żuliński, Józef Toczyski, Rafał Krajewskii Jan Jeziorański. Pod koniec 1864r. powstanie ostatecznie upadło.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego uroczystość na stokach Cytadeli Warszawskiej - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0
Impreza kameralna, ale była :) Przy okazji się zastanawiam czy pewne rocznice byłyby obchodzone, gdyby nie było rekonstruktorów ? (2014-01-27 00:00)
legionista1860legionista1860
0
Wojciechu wielkie dzieki za Twoją pasję fotograficzną- jest dowód, że pamiętaliśmy. (2014-01-28 00:00)

skomentuj ten artykuł