150 –rocznica powstańczej bitwy pod Bolimowem

/ 9 komentarzy / 16 zdjęć


Inscenizację bitwy powstańczej z 1863 roku, jaka odbyła się 10 lutego na podbolimowskim Uroczysku Stroynowskiego, obejrzało kilkuset widzów, w tym przedstawiciele władz samorządowych Bolimowa i Skierniewic, którzy sponsorowali całe przedsięwzięcie. Organizatorem widowiska było Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej, któremu przewodzi prezes Jarosław Liński. Reżyserem historycznego przedsięwzięcia był wiceprezes Stowarzyszenia Adam Dymecki.

Udział w inscenizacji wzięło blisko 50 rekonstruktorów. Trzon oddziału powstańczego stanowili członkowie GRH STRZELCY 31 pułku Strzelców Kaniowskich z Mszczonowa. Wspomagali ich rekonstruktorzy Stow. IZB. Po stronie carskiej wystąpili przedstawiciele: GRH 9 Rota 1863, Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej 41 Pułku Strzelców Syberyjskich oraz 69 Riazańskiego Pułku z Lublina.

Przedstawienie miało pięć epizodów: pożegnanie oddziału powstańczego, odbicie rekrutów wziętych w ramach branki, bitwę powstańców z Moskalami, rozstrzelanie pojmanego powstańca oraz najdrastyczniejszą scenę z udziałem chłopa szakala, który dobija znalezionego na polu bitwy rannego, a jego obciętą głowę sprzedaje za rubla carskim żołnierzom.

Inscenizacja była jednym z elementów obchodów 150 rocznicy bitwy pod Bolimowem, która zapisała się w historii jako jedna z pierwszych, jakie stoczono na Mazowszu w 1863 roku. Odziałem powstańczym złożonym z ponad 150 ludzi (wg innych źródeł nawet 250) dowodził hrabia Władysław Stroynowski. Do starcia z oddziałami carskimi doszło na obrzeżach puszczy bolimowskiej we wsi Joachimów-Mogiły (ówczesne Budy Bolimowskie). Rocznicowe uroczystości tych pamiętnych wydarzeń rozpoczęły się od złożenia wieńców pod Pomnikiem Powstańców 1863 roku. Następnie odprawiono polową Mszę Świętą w intencji uczestników Powstania Styczniowego oraz poległych w obronie Ojczyzny w walce z moskiewskim zaborcą.
W niedzielne południe na Uroczysku Stroynowskiego zobaczyć także było można wystawę plenerową o Powstaniu Styczniowym na ziemiach polskich oraz dioramę dotyczącą wydarzeń pierwszowojennych, jaką przygotował Piotr Moskwa. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przekuwania kos „ na sztorc”, jakie przeprowadzał bolimowski kowal Edward Buczek.
Na zakończenie uroczystości na ognisko z ciepłą grochówką zapraszali członkowie Oddziału PTTK z Łowicza, którzy byli jednocześnie organizatorami XIII Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych w Puszczy Bolimowskiej.

Piotr Dymecki
GRH STRZELCY 31pSK
Mszczonów

Prezentowane poniżej zdjęcia zostały wykonane po inscenizacji, przez jedną z jej uczestniczek - Milenę Koperską. Fotografie z samej inscenizacji, autorstwa Magdaleny Siemińskiej, opublikowane zostaną w dniu jutrzejszym wraz z drugą częścią naszej relacji.

 


 

5
Oceń (13 głosów)

 

 

150 –rocznica powstańczej bitwy pod Bolimowem - opinie i komentarze

agdar7agdar7
0
Tak o tym wydarzeniu pisał - Kurier Warszawski dnia 10 lutego ( wtorek) 1963 r nr 32 Oddział wysłany w tych dniach w lasy Skierniewickie w okolice Bolimowa, pobił i rozproszył bandę buntowników, która się tam była zebrała i dopuszczała się rozbojów na linii drogi żelaznej przez zatrzymywanie pociągów Buntownikom ubito 50ciu ludzi, a wzięto w niewolę 40- tu Ze strony wojska zabity jeden Oficer i jeden żołnierz ranny. Czterej oficerowie, których buntownicy byli pojmali przy zatrzymywaniu pociągów, zostali oswobodzeni przez wojsko. (2013-02-11 00:00)
agdar7agdar7
0
Działalność oddziału Strojnowskiego coraz bardziej niepokoiła pułkownika Hagemajstra, dlatego domagał się posiłków, których nikt nie chciał mu ich dać. Doprowadzone do ostateczności władze rosyjskie przez ciągłe zatrzymywanie pociągów, konfiskowanie towarów, przechwytywanie korespondencji czy rozbijanie mniejszych oddziałów rosyjskich zdecydowały się zaatakować obóz powstańców i zlikwidować oddział Strojnowskiego. W dniu 7 lutego 1863 r. doszło do bitwy pod Bolimowskimi Budami . O miejscu stacjonowaniu oddziału poinformował Rosjan mieszkający w pobliżu kolonista niemiecki. Atak rosyjski został dokonany przez następujące siły: batalion strzelców z Łowicza, oddział gwardii z Warszawy liczący 600 żołnierzy, kilka sotni kozaków z Łowicza, Skierniewic i Wiskitek pod dowództwem płk. Hagemejstra który rano 7 lutego przybył bo Bolimowa. W Bolimowie zaczęły się aresztowania i śledztwa dotyczące uzyskania informacji o powstańcach ukrywających się w lasach bolimowskich. Jednocześnie rozesłano grupy zwiadowcze i opracowano plan obławy. Oddział Strojnowskiego został zaatakowany z dwu stron, od wsi Grabie i rzeki Rawki. Pomimo wielokrotnej przewagi liczbowej oraz słabego uzbrojenia - tylko 40 powstańców posiadało strzelby myśliwskie, pozostali kosy i rewolwery - oddział bronił się dzielnie odpierając pierwszy atak nieprzyjaciela. W raporcie do Rządu Narodowego Strojnowski tak podaje: "Obrachowawszy przeciwne siły wroga rozkazałem nie unikając starcia, wyciągnąć ludzi z obozu. Bój zacięty trwał półtorej godziny; kozactwa i piechoty zginęło przeszło 100, rannych znaczna ilość. Ze strony naszej poległo 15..." Następnego dnia po bitwie Strojnowski zebrał część rozproszonego oddziału, aby 9 lutego wkroczyć do Rawy skąd zabrał z kasy powiatowej 33 tyś. złotych polskich oraz nieco broni i wyposażenia. Po opuszczeniu Rawy przekazał dowództwo Józefowi Lenieckiemu z rozkazem połączenia się z płk. Jeziorańskim. Po bitwie Rosjanie dokonali rewizji w Bolimowie. W stodole Antoniego Derendowskiego znaleziono ukrytego w sianie, pochodzącego z Bolimowa, zastępcę dowódcy M. Jastrzębskiego. Żołdacy pobili go kolbami karabinów i aresztowali. Zesłano go na Sybir, gdzie zmarł.. Za ofiarny, pełen poświęcenia udział w powstaniu styczniowym zapłacił Bolimów w 1869 utratą praw miejskich jako jedno z 338 miasteczek Królestwa Polskiego. (2013-02-11 00:00)
KrissFKrissF
0
Piotrze, Koleżanki i Koledzy, Wszyscy co pomogli i byli; DZIĘKUJEMY WAM ! Pozdrawiamy ze śnieżnego Bolimowa :) Członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej (2013-02-11 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Serdeczne podziękowania dla organizatorów, koleżanek i kolegów z grup rekonstrukcyjnych, miejscowych władz, sponsorów oraz osób które przybyły obejrzeć widowisko. Jednak osobne, szczególnie gorące podziękowania dla kolegów z Stowarzyszenia IZB za stworzenie dla naszej grupy warunków, które powodują że... już odliczamy czas dzielący Nas od następnego spotkania! Wspaniała, przyjacielska atmosfera. Dziękujemy Wam! GRH 9 rota 1863. Northern Volunteer w imieniu dowódcy naszej GRH Pawła Antonowicza (vel Blue Savage). (2013-02-11 00:00)
Piotr RadziejowicePiotr Radziejowice
0
Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom za wspólną zabawę. Jednocześnie całe grono rekonstruktorów, które gościło w Bolimowie już teraz zapraszam na przyszły rok do podmszczonowskiego Osuchowa. Zarezerwujcie dla siebie 26 stycznia 2014 r. Dzięki sukcesowi :) odniesionemu w Bolimowie udało się mi pozyskać sponsora na odtworzenie wydarzeń z 1863 roku, jakie miały miejsce w lasach osuchowskich. Wspólnie z leśniczym Zientkiem i tamtejszą parafią zorganizujemy uroczystości podobne do bolimowskich. Musimy dodać jeszcze tylko do tego udział powstańczej kawalerii (tu liczę na udział Kolegów z Holendrów Baranowskich) i pozyskać epokową armatę dla strony rosyjskiej. Mam nadzieję, że wszystkie grupy, które uczestniczyły w inscenizacji bolimowskiej przyjmą to zaproszenie :) Pozdrawiam w imieniu mszczonowskiej GRH :) (2013-02-12 00:00)
Paul YankPaul Yank
0
Dziekuje za wspaniałe przyjęcie ze strony publiczności oraz doskonałą współpracę z koleżankami i kolegami z innych grup rekonstrukcyjnych. Doskonałym pomysłem było podzielenie rekonstrukcji na epizody. Potyczka w lesie bardzo realistyczna (zwłaszcza uzbrojenie powstańców). Nasza 9 Rota jak zwykle skuteczna w boju ;) Do zobaczenia na kolejnej ,,potyczce". Pozdrawiam. Pawka z 9 Roty vel pvt. Paul Yank 58 N.Y.S.V. Reg. (2013-02-12 00:00)
blue savageblue savage
0
Po relacjach kolegów wpisuję przyszłoroczny Bolimów 1863 do kalendarza 9 Roty. Widziałem więcej zdjęć z tej imprezy i muszę to napisać: wielki szacunek i podziw dla pań. Rewelacyjnie wyglądają w tych epokowych sukniach. Musiały włożyć w to sporo pracy :) Pozdrawiam. Paweł Antonowicz (vel Blue Savage). (2013-02-12 00:00)
peter13peter13
0
Ja również dziękuję, za dobrą zabawę i naukę historii, (zwłaszcza wykład który odbył się późnym wieczorem w wykonaniu Gospodarza ;)) Za kolegami potwierdzam, że Panie Rekonstruktorzy w epokowych strojach na tle pięknego lasu wyglądały rewelacyjnie. Paweł Sławowicz (vel Peter) (2013-02-14 00:00)
SigridaSigrida
0
ładne zdjęcia (2013-02-14 00:00)

skomentuj ten artykuł