150 rocznica Powstania Styczniowego w Boruczy

/ 9 komentarzy / 89 zdjęć


W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w miejscowości Borucza 7 kwietnia 2013r. o godz. 13. rozpoczęły się obchody upamiętniającą potyczkę powstańców z wojskami carskimi. Znajduje się tu mogiła 18. poległych w bitwie Polaków a która rozegrała się 25 marca 1864r. Pomnik w Boruczy wybudowano w 1935r. z inicjatywy starosty radzymińskiego Stefana Morawskiego a ze składek społecznych mieszkańców gmin: Klembów, Ręczaje, Kamieńczyk, Strachówka, Międzyleś, Stanisławów oraz Jadów. Więcej o tym miejscu pisałem niedawno we wpisie „Miejsca pamięci – 1863r. Borucza i Kąty Wieligi”.
Uroczystość rozpoczęła inscenizacja, która dzięki narracji była zrozumiała dla zgromadzonej publiczności. W skrócie scenariusz wyglądał następująco:
- do lasów podążają powstańcy z Warszawy
- kontakt między oddziałami, przenoszenie meldunków odbywa się pod pozorem procesji religijnych
- kontrola procesji przez oddział kozacki i ratunek z odciągnięciem wrogów
- formowanie oddziału powstańczego oraz zaprzysiężenie i szkolenie
- atak kozaków tropiących powstańców
- otoczenie obozu przez wojska carskie
- bitwa
- klęska

Następnie odbyła się Msza Święta, apel poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Można było też obejrzeć obóz powstańczy i zapoznać się jak wyglądało życie w takim obozie, (jakich powstało wiele w tym czasie).
Planowany był też koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy oraz występy uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego oraz ZS im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej ze Strachówki (jednak do tej części nie dotrwałem).

Teraz należy przedstawić uczestników inscenizacji, lecz narrator uczynił to bardzo ogólnikowo (nagłośnienie było bardzo dobre) i część „wiedzy” umknęła mi. Liczę na pomoc w uzupełnieniu.

GRH 7 Pułk Ułanów Nadwiślańskich
Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych 'Kresy' z Białegostoku
!4 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza
W roli księdza p. Marcin Audak (mieszkaniec gminy Tłuszcz)
Widziałem też przedstawiciela Towarzystwa Historycznego Rok 1920

Chciałbym pochwalić oznakowanie dojazdu do miejsca obchodów a skrytykować znacznik ustawiony na mapie we wpisie anonsującym uroczystość, który kierował do Strachówki miejsca znacznie oddalonego od faktycznego.

Zapraszam na fotorelację.

 


 

5
Oceń (18 głosów)

 

 

150 rocznica Powstania Styczniowego w Boruczy - opinie i komentarze

Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom rekonstruktorom za wspólną imprezę do której dołączyliśmy praktycznie na ostatnią chwilę. A propos listy załączonej powyżej chciałbym jeszcze zaakcentować skromny udział dwóch sołdatów z GRH "9 rota 1863". Do zobaczenia w Koninie. (2013-04-08 00:00)
RumcajsRumcajs
0
To i ja wniosę poprawkę i sprostowanie. Na inscenizacji byli przedstawiciele Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Łączność". Nikogo z Towarzystwa Historycznego "Rok 1920" tam nie zauważyłem. Jeśli zaś chodzi o moją ocenę imprezy, to dobra atmosfera i ciekawie zrealizowana inscenizacja. (2013-04-08 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Jak poprawiać to poprawiać. Niestety z przyczyn niezależnych nie dotarli na plac boju strzelcy z 14PSS z Przasnysza. Poinformowaliśmy organizatora jest Nam bardzo przykro że zawiedliśmy Naszych Przyjaciół. Postaramy ,się żeby takie sytuacje (pomimo że niezależne od Nas) się nie zdażały. (2013-04-08 00:00)
nitrox100nitrox100
0
Stowarzyszenie Historyczno - Edukacyjne im. 7Pułku Lansjerów Nadwiślańskich pragnie serdecznie podziękować kolegom z grup które wzięły udział w w/w inscenizacji. W inscenizacji wzięły udział następujące grupy: 1.7 Pułk Lansjerów Nadwiślanskich 2.Konna Grupa Rek.Historycznej "KRESY" 3.Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn 4.Samodzielna Grupa Operacyjna "ŁĄCZNOŚĆ' 5.Grupa Rekonstrukcji Historycznej "INSUREKCYJA" 6. 9 Rota 1963 7.Grupa Rekonstrukcji Historycznej "KAMPINOS" Przepraszam za niedokładne przedstawienie grup na inscenizacji ale w małym zamieszaniu zapodziała się lista grup i narrator przedstawiał grupy z pamięci,jescze raz przepraszam tych co nie zostali wyczytani.Do zobaczenia na kolejnych imprezach (2013-04-08 00:00)
FaZaFaZa
0
Wojtek! Fotki jak zwykle perfekcyjne. Widać po nich że impreza udana. Nas niestety siła wyższa pokonała i jak napisał wyżej "bykfernando" z przyczyn nie zależnych od nas być nie mogliśmy. Pozdrawiam! (2013-04-08 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Inscenizacja udana za którą dziękuję choć jako "korespondent wojenny" widokami mogę się nacieszyć dopiero po powrocie. Narrator podał "grupa z Przasnysza więc to Was Mariusz skojarzyłem. Pracowałem z przyczyn technicznych nie na swoim sprzęcie i fotki w części są różnej jakości. "Towarzystwo Historyczne Rok 1920" proszę o wybaczenie, widocznie kogoś źle kojarzyłem. Dzięki za uzupełnienia i jeszcze raz pochwalę pomysł z oznakowaniem trasy dojazdu do miejsca uroczystości. Pozdrowienia dla wszystkich uczestniczących i tych co przybyć nie mogli (często i u mnie tak bywa). (2013-04-08 00:00)
radioradio
0
Serdeczne DZIĘKI za zaproszenie. Bardzo dobra organizacja i wykonanie . Do następnego spotkania. S G O Łączność. (2013-04-09 00:00)
efendiefendi
0
Byłem widziałem i było super Pozdrawiam (2013-04-09 00:00)
Piotr ChmuraPiotr Chmura
0
Bardzo sympatyczna impreza. Buduje duża frekwencja. Mimo wszystko Polacy jednak pamiętają o swoich Bohaterach. (2013-04-09 00:00)

skomentuj ten artykuł