12 Pułk Ułanów Podolskich, rtm.ANTONI KROPIELNICKI- Epilog

/ 4 komentarzy / 9 zdjęć


Siedząc nad materiałami,dotyczącymi etapów życia rtm.Antoniego Kropielnickiego, szczególnie wzruszające i chwytające za serce są Jego osobiste notatki zawarte między wierszami. Jak choćby przy opisie boju pod Mokrą. Pod tekstem: '...Pułk straciwszy ze swego stanu (850 ludzi) aż 250 zabitych i rannych, ani drgnął i do końca stawiał zacięty opór, nie przepuszczając czołgów niemieckich przez swoje stanowiska bojowe i pozostawił przed swoją pozycją dymiący cmentarz postrzelanych i spalonych czołgów.', Rotmistrz dodał swój komentarz: 'WTEDY- Myślałem, czy ja zobaczę Wikę i Syna.'

Poza Rodziną, którą ukochał ponad wszystko, miał trzy pasje: Kawalerię, Pułk i zbieranie militariów. Swoje zbiory udostępnił dopiero w 1978 roku. Przy tej okazji tak opisuje Jego sylwetkę w kolejnym numerze londyńskiego 'Podolaka' płk. M. Minkowski: 'Wreszcie udało mi się zmusić ppłk. Antoniego Kropielnickiego, aby pochwalił się swym zbiorem broni białej i częściowo oporządzenia...Ma dobrą pamięć i wiedzę, jeśli chodzi o szwadron, pułk i jego uzbrojenie. Ma, moim zdaniem, jedną wadę- JEST ZBYT SKROMNY.' Ta końcowa ocena jest jak najbardziej adekwatna.

Kończąc mój tryptyk o rtm. Antonim Kropielnickim, chciałbym gorąco podziękować Panu Jackowi Kropielnickiemu za udostępnienie mi skarbnicy materiałów dotyczących losów Swojego Taty. Szczególnie wdzięczny jestem za Jego dziecięce wspomnienia z czasów,kiedy jako kilkuletni chłopiec wraz z Mamą,Babcią i Prababcią, jak wiele polskich rodzin wojskowych, został w maju 1940 roku rzucony przez Sowietów na wygnańczy szlak do 'nieludzkiej ziemi'. Po dwóch latach koszmaru w kołchozie Suchotino w rejonie Krasnoarmiejska,w lipcu 1942 roku, zabłysła dla Niego i Jego Najbliższych 'Jutrzenka Wolności'. Przez namioty pod Teheranem, po wielu perypetiach, dotarł z Nimi do Wielkiej Brytanii i po wielu latach połączył się ostatecznie ze Swym Tatą.

Za tą wspaniałą lekcję historii...DZIĘKUJĘ PANIE JACKU !

 


 

4.7
Oceń (10 głosów)

 

 

12 Pułk Ułanów Podolskich, rtm.ANTONI KROPIELNICKI- Epilog - opinie i komentarze

zylkoszylkos
0
Jak zawsze ciekawie,sensownie i na temat.Zbiór eksponatów Pana PPŁK.Antoniego Kropielnickiego-przepiękny!!!! (2012-04-27 00:00)
jarek682jarek682
0
Potwierdzam to co wyzej napisano...:) (2012-04-27 00:00)
formoza58formoza58
0
Dziękuję bardzo...to miłe ;-) (2012-04-28 00:00)
DenebDeneb
0
I oko mokre i w sercu duma,przyjemnie się Takie Historie czyta. Dziękuję (2012-05-10 00:00)

skomentuj ten artykuł