11 listopada w Dzierżoniowie - na 100-lecie odzyskania Niepodległości


11 listopada 2018 roku był w Dzierżoniowie wypełniony uroczystościami przypominającymi o 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości.
We wszystkich jubileuszowych przedsięwzięciach udział wzięli członkowie GRH 58. pułku piechoty (4. psw).
W niedzielne przedpołudnie świętowanie 100-lecia zaczęło się od posterunku honorowego i złożenia kwiatów, a także odczytania części ze „100 zdań na 100-lecie” przed tablica pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odczytano między inn ... ymi zdania zapisane lub wygłoszone przez świętego Jana Pawła II „To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć!”, Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”, Edwarda Śmigłego-Rydza „Miłość Ojczyzny – to polski dyktator”, czy Wincentego Witosa „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”.
Później przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny odbyła się duża uroczystość zwieńczona złożeniem biało-czerwonego wieńca w imieniu mieszkańców miasta, a następnie w kościele p.w. Św. Jerzego uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny, rozpoczęta wspólnym odśpiewaniem hymnu. Po mszy przedstawiciele władz miasta odsłonili jubileuszową tablicę pamiątkową na ratuszu. Na tablicy znalazł się następujący napis: „1918 – 2018 W roku jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen Polaków – Rzeczpospolita Polska narodziła się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich narodowych powstaniach Polska powróciła na mapę świata.
Jako symbol pamięci i patriotyzmu kolejnych pokoleń Polaków wdzięczni za bezcenny dar Wolnej Ojczyzny. Mieszkańcy Dzierżoniowa, 11.XI. 2018 r.”
Po zakończeniu tej uroczystości członkowie GRH 58. pułku piechoty wystawili posterunek honorowy przed dzierżoniowskim Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, a także przed grobami - podpułkownika Waleriana Tewzadze (byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej), porucznika Józefa Buczyłki i sierżanta Stanisława Jana Wójciaka.
Na zakończenie tej części jubileuszowego dnia nasi rekonstruktorzy wzięli udział w uroczystym otwarciu Mostu Niepodległości oraz w zorganizowanym przez władze powiatu i miasta wspólnym przemarszu do Rynku, zakończonym odsłonięciem jubileuszowej mozaiki przy ul. Krasickiego.
foto: zk

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

11 listopada w Dzierżoniowie - na 100-lecie odzyskania Niepodległości - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł