1 września na grobach bohaterów 1939 roku

/ 3 komentarzy

1 września był dla GRH 58 pp (4 psw) dniem sporej aktywności... Najpierw wystawialiśmy poczet flagowy na uroczystym rozpoczęciu roku szkolenego w jednej z dzierżoniowksich szkół średnich - miejscowym "Ekonomiku".
Później był udział w uroczystościach miejskich przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny. I wreszcie obajazd po miejscach spoczynku Żołnierzy Września na terenie naszego powiatu. Odwiedziliśmy kilka grobów: porucznika Józefa Buczyłki, oficera łączności w 20 Dywizji Piec hoty, uczestnika bitwy pod Mławą, odznaczonego za Wrzesień 1939 roku Krzyżem Walecznych, podpułkownika dyplomowanego Waleriana Tewzadze - dowódcy północnego odcinka obrony Warszawy, kawalera orderu Virtuti Militari, starszego sierżanta Stanisława Jana Wójciaka, żołnierza KOP "Detatyń", wachmistrza Pawła Jackiewicza - żołnierza 3 pułku strzelców konnych, uczestnika bitwy pod Kockiem. Odwierdziliśmy także w Bielawie pierwsze miejsce spoczynku komandora Stefana Frankowskiego - dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Miejsce, w którym pochowano też wielu nieznanych nieznanych z imienia i nazwiska polskich jeńców wojennych z 1939 roku.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

1 września na grobach bohaterów 1939 roku - opinie i komentarze

Artur WArtur W
0
"Niby są jakieś próby tłumaczenia, że w scenariuszu miała w danym miejscu być piechota Wehrmachtu, a był... pluton pancerny" Abstrahując od faktu, że nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy scenariusz się posypał i wyszła bzdura, sytuacja jest bardzo życiowa. Ułani wybrali się przeciwko piechocie, a tu pojawiły się czołgi, swoim zwyczajem wyjeżdżając znienacka. (2016-09-13 09:36)
dardadarda
0
"Bardzo życiowa" sytuacja? Być może, jednak NIGDY nie miała ona miejsca - a w każdym razie nic takiego nie zostało przez nikogo odnotowane. Pokazywanie sytuacji do których mogło teoretycznie dojść przypomina te czeskie inscenizacje, które odtwarzały teoretyczne starcia armii czechosłowackiej z Niemcami w 1938, gdyby do takich doszło. W sumie fajna zabawa, ale niekoniecznie na imprezie tej rangi, co Mława. (2016-09-20 09:55)
KomskiKomski
0
Wszystko świetnie, super, ale... co to ma wspólnego z ppłk Tewzadze :) (2016-09-21 14:44)

skomentuj ten artykuł