7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego

Pułk Ułanów Lubelskich
Odznaka Pułku
źródło wikipedia.org
7 Pułk Ułanów Lubelskich zorganizowany w Lubelskiem w listopadzie 1918 r. Trzonem pułku była kadra legionistów 1 Pułku Ułanów Beliny-Prażmowskiego.
W bitwie warszawskiej w 1920 r. 7 Pułk Ułanów Lubelskich walcząc wraz z 3 i 16 pułkiem w składzie 4 Brygady Jazdy pułk szczególnie wsławił się szarżą pod Cycowem (16 VIII) rozbijając bolszewicką brygadę piechoty idącą na Lublin.
Za wojnę 1918-1920 r. 7 Pułk Ułanów Lubelskich odznaczony został, a jego sztandar udekorowany Srebrnym Krzyżem Orderu VM.
7 Pułk Ułanów Lubelskich stacjonował w Mińsku Mazowieckim.

W 1939 r. 7 Pułk Ułanów Lubelskich walczył nad granicą Prus Wschodnich, później bronił linii rzeki Ulatówki a potem rzeki Narwi w rejonie Pułtusk-Serock (5, 7 IX), następnie Bugu. Wraz z Mazowiecką Brygadą Kawalerii, w skład której wchodził, został rozbity 24 września pod Suchowolą.
7 Pułk Ułanów Lubelskich odtworzony w Konspiracji w listopadzie 1940 r. jako pułk spieszony AK w Warszawie i w powiacie Mińsk Mazowiecki. 7 Pułk Ułanów Lubelskich walczył w powstaniu warszawskim w Śródmieściu i na Mokotowie. Używał kryptonimu „Jeleń”

Odtworzony w II Korpusie Polskim na Zachodzie w początku 1945 r. W walkach udziału nie brał.
Barwy pułku: proporczyk amarantowy z białym trójkątem u nasady. Czapki rogatywki, otok amarantowy.
Święto pułkowe - 23 marca (rocznica dekoracji sztandaru krzyżem Virtuti Militari w 1921 r.).
7 Pułk Ułanów Lubelskich