3 Pułk Strzelców Konnych im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego

Pułk Strzelców Konnych Czarnieckiego
Odznaka Pułku
źródło wikipedia.org
3 Pułk Strzelców Konnych sformowany w kwietniu 1922 r. w Białymstoku z różnych dyonów i szwadronów oraz z „huzarów śmierci”.
3 Pułk Strzelców Konnych Czarnieckiego stacjonował w Wołkowysku.
W 1939 r. przerzucony do Czerwonego Boru (5 IX), wykonywał osłonę tyłów 18 DP. Pierwsze boje 3 Pułk Strzelców Konnych stoczył w rejonie Dzwonek - Grodzisk - Czerwin (8 IX), a następnie w rejonie Sniadowa (Truszki - 9 IX). Po walkach w rejonie Hajnówki (16 i 17 IX) 3 Pułk Strzelców Konnych przeszedł do Puszczy Białowieskiej (20 IX). Zdobył w nocnym wypadzie Kalenkowicze (22 IX) i opanował przeprawę przez Wieprz w rejonie Kojan (28 IX). Następnie nie brał udziału w walkach SGO „Polesie” gen. Kleeberga pod Kockiem, walcząc m.in. pod Lipinami (z 3 na 4 X), w rejonie Woli Gułowskiej (4 X) i Grabowa Szlacheckiego (5 X). Usiłował przebić się, za zgodą (cichą !) gen. Podhorskiego przes zasadzkę nieprzyjaciela w Kalinowym Dole (6 X). Po kapitulacji SGO część pułku przebiła się z okrążenia ukrywając broń i sztandar w rejonie Kosin koło Żelechowa (12 X) bez kapitulowania.
3 Pułk Strzelców Konnych odtworzony w konspiracji jako pułk spieszony na terenie Obwodu AK Wołkowysk. Na Nowogródczaźnie odtworzony został pluton konny pułku jako oddział rozpoznawczy 77 pp.AK.
Barwy pułku: proporczyk szmaragdowo-amarantowy z wąskim żółtym paskiem pośrodku. Czapki rogatywki, otok amarantowy.
Święto pułkowe - 27 kwietnia (rocznica połączenia się różnych oddziałów w pułk w 1922 r.).
3 Pułk Strzelców Konnych