:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wachmistrz 10 Pułku Ułanów Litewskich

Dodano: 2013-04-01 01:01:03

• alberht 2013-04-01 01:01:03

Witajcie serdecznie,Przede wszystkim chcę Was powitać ponieważ jest to mój pierwszy (i mam nadzieję nieostatni) post na tym Forum. W swoich zbiorach znalazłem zdjęcie przedstawiające brata mojego pradziadka - Władysława. Chciałbym ustalić kim był i w jakiej formacji walczył. Nie ukrywam że z wojskiem, zwłaszcza tym historycznym, mam niewiele wspólnego poza zdjęciami które są w moim posiadaniu dlatego proszę Was serdecznie o pomoc w identyfikacji.Dzięki artykułowi na Wikipedii doszedłem do tego że Władysław był starszym sierżantem między 1920 a 1938 rokiem (wzór naramiennika i oznaczenie na czapce). I tutaj niestety kończy się moja wiedza a zaczynają domysły. Na patkach wydaje mi się że widnieje symbol ułanów (patrz: Wachmistrz 7 Pułku Ułanów Lubelskich) lub artylerzysta (za Wikipedią konny lub zmotoryzowany), do tego wyczytałem że szabla przysługiwała wszystkim żołnierzom broni jezdnych. Na patkach dodatkowo nie widać wężyka. Gdzieś wyczytałem że w pewnych okresach podoficerom nie wolno było nosić koalicyjki i pasa dwubolcowego. W identyfikacji pomocny może być artykuł "Mundury Wojska Polskiego w 1935 roku".Czy mogę liczyć na Waszą pomoc? Za wszystkie informacje będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam,Łukasz

odpowiedz cytuj
  • alberht 2013-04-01 01:10:47

Przepraszam za post pod postem, ale skrypt Forum źle zinterpretował załączone przeze mnie linki. Załączam je bez znaczników, mam nadzieję że pomogą. Wzór na pagonach, starszy sierżan 1920 - 1938: http://pl.wikipedia.org/wiki/Starszy_sier%C5%BCant Patki:Wachmistrz 7 Pułku Ułanów Lubelskich: http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58057/7bad223f2d25ea9881e407b6f364ad0e/ Barwy broni i służb Wojska Polskiego II RP: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_broni_i_s%C5%82u%C5%BCb_Wojska_Polskiego_II_RP Szable mogli nosić żołnierze wszystkich broni jezdnych, ale koalicyjkę tylko oficerowie: http://cytadela.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=41128 Mundury Wojska Polskiego w 1935 roku: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mundury-wojska-polskiego-w-1935-roku,6322

odpowiedz cytuj
  • WachmistrzKOP 2013-04-01 22:40:39

Bardzo ciekawe zdjęcie.Szabla przysługiwała nie tylko broniom jezdnym, także podoficerom i oficerom pozostałych rodzajów broni, ale to mniej istotne, bo do zdjęcia można sobie było wypożyczyć ją w każdej chwili i wiele już takich zdjęć na tym forum było prezentowanych. Choć oczywiście wszystko wskazuje, że szabla na zdjęciu może być własnością fotografowanej osoby.Podobnie sierżantowi poza służbą przysługiwał pas oficerski widoczny na zdjęciu, ale bez koalicyjki (paska przez ramię).Na kieszeni kurtki ciekawy zestaw: odznaka 10 Pułku Ułanów Litewskich (w rogu kieszeni) i odznaka 1 Dywizji Litewsko - Białoruskiej (na środku).Identyfikacja stopnia poprawna starszy sierżant, a właściwie sądząc po odznace i proporczykach starszy wachmistrz.Brak wężyka i wyjątkowo duże proporczyki ... myślę, że zdjęcie pochodzi z czasów, kiedy regulaminy się jeszcze "szlifowały" i na karb tego samego zrzuciłby tą nieprzysługującą "koalicyjkę".Ogólnie wydaje mi się, że zdjęcie pochodzi z połowy lat 20-tych.

odpowiedz cytuj
  • bibol78 2013-04-02 12:38:57

Jest to mój pierwszy post i tez witam wszystkich forumowiczów.Podepnę się tez pod ten post również z pytaniem czy możliwe jest ustalenie w jakiej formacji służył żołnierz przedstawiony na załączonej fotografii . Fotografia ta jest w rodzinie od dawna ale obecnie nikt nie pamięta dokładnie kogo przedstawia, wiadomym jest tylko,  ze to siostrzeniec mego dziadka. Ostatnimi czasy przeglądałem trochę literatury o kawalerii II RP - i przypomniała się mi ta fotografia i ja odnalazłem. Fotografia jest bez zapisków na odwrocie.Pozdrawiam.

odpowiedz cytuj
  • bibol78 2013-04-02 12:39:32

odpowiedz cytuj
  • bibol78 2013-04-02 13:11:40

Witam.Jestem pierwszy raz na tym forum i witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Proszę o wybaczenie jesli zrobię coś nie tak gdyż nie mam zbyt dużego doświadczenia  z komputerem i jego osprzętem. Otóż podpinam się też do tematu o indentyfikacje jednostki czy tez formacji w jakiej służył żołnierz przedstawiony na załączonej fotografii. Ta fotografia jest w rodzinie od dawna ale wiadomo tylko, że przedstawia siostrzeńca mego dziadka a już nazwiska jego nikt nie pamięta ani jakiej formacji ma na sobie mundur.Staram sie załączyć fotografię ale nie wiem czy dobrze to zrobię . Pozdrawiam - Bogdan

odpowiedz cytuj
  • darda 2013-04-03 15:46:12

Nie nazywajcie wachmistrza sierżantem!Zdjęcie rzeczywiście piękne, rzadko spotyka się takie ładne fotki w mundurach polowych. Odznaki istotnie  umieszczono nieco nietypowo, choć czy ja wie? na tym zdjęciu: http://www.dobroni.pl/fotka,historia,50642 jest dodatkowo odznaka Frontu, więc tak je zapewne wówczas - przynajmniej w 10 puł - noszono ;-)

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"