:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Strona 2 Tajemnica Westerplatte

Dodano: 2013-01-10 14:23:32
: Wojsko Polskie

• Damiano93 2013-01-11 14:02:39

Ja powiem tak, prawda prawdą ale nie można, jak to chciał zrobić p. Chochlew, oczernić żółnierzy i pokazać, że Nasze Westerplatte to tak na prawdę składnica degeneratów, może źle rozumiem jego "wizję". Tematy, o których mało wiemy powodóją stworzenie mitów, które pozwolą szaremu cżłowiekowi zrozumieć kolej rzeczy, taka natura ludzka. Też poczekam i przejdę się do kina, zobaczę co i jak. Niestety na razie film, na podstawie dostępnych informacji i fragmentów, nie robi szału. Pożyjemy-zobaczymy.     

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2013-01-11 16:12:15

Ja poczekam aż dodadzą ten film jako dodatek do Viwy, czy innej Gali... Potem obejrzę raz, i tyle mi pewnie wystarczy...Tak było z BW 1920, tak było z Klossem:)

odpowiedz cytuj
  • Komski 2013-01-11 20:08:07

Zazwyczaj zwiastun filmowy robi wrażenie. Ten "głowy nie urywa". Chciałbym też prosić, by koledzy nie porównywali swoich wojskowych przeżyć z historią wyselekcjonowanych żołnierzy z Westerplatte w państwie, które trochę inaczej pojmowało słowo "patriotyzm". Ostatnio miałem okazję rozmawiać z rodziną i bliskimi dwóch Westerplatczyków. Ich wspomnienia nie były zbyt "nowoczesne". Tak więc z pewnym sceptycyzmem poczekam na film, a po jego obejrzeniu ocenię. Naprawdę chciałbym się zachwycić tą nową opowieścią o Westerplatte.  

odpowiedz cytuj
  • legion etrangere 2013-01-11 21:02:16

...kolego @Komski ...czy jak napisałeś "wyselekcjonowani" tzn. że już byli święci ?...nienaruszalni?! ...człowiek jest tylko człowiekiem i różnego rodzaju bzdury i głupoty przychodzą mu do głowy w trakcie pełnienia służby wojskowej ...i to zarówno w trakcie służby wojskowej w II RP jak i tej dzisiejszej ...w tym temacie raczej nic się nie zmieniło ...i nie ma się tu o co obrażać ...takie jest życie i taka jest specyfika służby wojskowej ......prawdą natomiast jest, że dobór żołnierzy do składnicy nie był przypadkowy bowiem placówka spełniała odpowiedzialne zadanie. Członkami załogi mogli być tylko rdzenni Polacy o patriotycznych pogladach (wykluczeni byli Żydzi oraz żołnierze innego niż polskie pochodzenie). W wielu wypadkach wcielano tutaj najlepszych w II Rzeczypospolitej specjalistow różnego rodzaju broni (łączność, karabiny maszynowe). Wiele wniósł z-ca dowódcy Westerplatte kpt. Franciszek Dąbrowski, który wiele uwagi poświecił na wyszkolenie żołnierzy w temacie obrony obiektów WST....zostaliśmy "wychowani" jako pokolenie w temacie Westerplatte na filmie Stanisława Różewicza "Westerplatte" z 1967r. ...taki właśnie obraz obrony Westerplatte "zakodował" się w każdym z nas ..."czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" ...poczekajmy więc spokojnie na premierę nowego filmu mówiącego o tym temacie i wtedy dopiero osądzajmy wizje scenarzysty ...

odpowiedz cytuj
  • Me109bfG6Hartmann 2013-01-12 01:51:58

Udało mi się przeczytać chyba większość artykułów o tej produkcji.Panowie..jeżeli historycy wypowiadają się o scenariuszu jako fikcji literackiej,jeżeli kancelaria prezydencka odmawia patronatu..to o czym mowa. Myslę że tutaj nie chodzi o SZCZEGÓŁY takie jak nagość czy popijanie z piersiówki.Tak jak kolega wyżej zauważył, załoga składnicy to byli elitarni żołnierze więc ten temat w moich uwagach uważam za zamknięty.Dowodem na własciwy wybór żołnierzy było wytrwanie na posterunku 7 dni wobec miażdzacej przewagi hitlerowców,aczkolwiek ogromny stres i utrata wiary w słusznosć (zapewne pod wpływem strachu przed nawałą ognia z morza,powietrza i lądu,brakiem jakichkolwiek prób pomocy ze strony aliantów) doprowadziła kilku żołnierzy do aktu dezercji za co zapłacili najwyższą cenę. Antypolskość tej produkcji polega na WYKORZYSTANIU nośnika do zaimplantowania odbiorcy wizerunku Polaka jako pijaka,tchórza i Bog wie jeszcze kogo.Pozwólcie że wyjaśnie jak to działa.Podobną techniką manipulacji świadomoscią odbiorcy posłużyła się pani Agnieszka Holland w filmie " W ciemności".Pomijając genialną grę aktorską Więckiewicza,w tym filmie Polacy pomagajacy żydom przedstawieni są opini publicznej (przypomnę że film był nominowany do Oscara) jako drobni złodzieje pomagajacy tylko ze względu na zysk.Transformacja głównego bohatera jest jakby na drugim planie.Przeciętny widz nie znający dobrze historii,lub w ogóle w przypadku obcokrajowców ( film mozna obejrzec na kilku zagranicznych portalach) zapamiętuje po wyjściu z kina że ci Polacy ,złodzieje i lichwiarze,brali pieniądze lub kosztownosci w zamian za pomoc.Wątek transformacji pozostaje drugoplanowy. Wszyscy interesujacy sie historią wiemy jak ogromna cenę przyszło zapłacic TYSIACOM Polaków za pomoc i ukrywanie żydów.Dla porównania,We Francji za pomoc zydowi kara była grzywna.W Polsce śmierć.Mimo wszystko ci ludzie to robli.Ochraniali swoich sąsiadów a nawet nieznajomych pochodzenia żydowskiego.Wspaniale to opisał H.Pająk w książce "Strach być Polakiem". Pewnej grupie bardzo zależy na zdyskredytowaniu wizerunku Polaków i Polski na arenie międzynarodowej i wykorzystuja WSZELKIE nadarzające się okazje ku temu. Problemem w filmie nie powinna byc nagosc żołnierzy czy oglądanie "gołych " fotek tylko UWYPUKLANIE tych elementów jako jednego z głównych przesłań filmu.Jeżeli nasi niekwestionowani bohaterowie dali nam tak wspaniały przykład odwagi i poświęcenia ,których nawet NIEMCY uhonorowali po zakończeniu walk na Westerplatte w uznaniu ich heroicznej postawy będąc pod ogromnym wrażeniem,to żadne antypolskie filmidło nie zmieni tego że jestesmy z nich dumni.

odpowiedz cytuj
  • Rumcajs 2013-01-12 09:45:04

Podobną techniką manipulacji świadomoscią odbiorcy posłużyła się pani Agnieszka Holland w filmie " W ciemności".Choćby własnie ten film miałem na myśli. Jakoś wtedy nikt nie zarzucał autorce antypolskości, a wręcz wychwalali pod niebiosa. Widać co wolno wojewodzie ... lub też równym i równiejszy. A tak z troszkę innej beczki. Jakiś czas temu, na dobroni mogliśmy ogladać zdjęcia z przed stu lat: żołnierze pruscy ubrani jeno w liście łopianu, śnieżna wenus ulepiona przez Rosjanina itp. Czy to też jest uwłaczanie godności Armii Pruskiej lub Armii Imperium Rosyjskiego?

odpowiedz cytuj
  • formoza58 2013-01-12 10:10:40

W pełni zgadzam się z Darkiem...Poczekajmy spokojnie do premiery i oceńmy sami,a nie "skreślajmy" na podstawie ocen krytyków wspomnianych przez "Szybkiego Myśliwca".

odpowiedz cytuj
  • Me109bfG6Hartmann 2013-01-12 12:28:37

Rumcajs...właśnie to miałem na myśli.To nie ujmuje godnosci i honoru żołnierza że polata sobie po okopach w dyndającym fajfusem.Wiele śmiesznych filmików można obejrzeć na przykład na youtube.Róznica polega na tym że jest to DOKUMENT.Natomiast takie wydarzenia jak obrona Westerplatte czy bitwa o Monte Cassino gdzie gineli ludzie a nie wyimaginowani bohaterowie literaccy,powinny być NIETYKALNE przez fantastów- reżyserów.Manipulacja świadomością narodową jest powszechniue spotykana i bezlitosnie wykorzystywana przez ludzi pragnących by polskie godło i flaga przestały istnieć na rzecz niebieskiej płachty z żółtymi gwiazdkami.Poniżanie ikon narodowych oraz świadome przemilczanie w światowych mediach dokonań Polaków jest na porządku dziennym.Z racji wykonywanego zawodu często podróżuję po świecie.Kiedyś zapytałem znajomego we Francji co sądzi na temat wkładu Polaków podczas jednej z największych bitew Iwś ,o Monte Cassino.Wiesz co mi odpowiedział? ...."A to wy tam byliście?".Ręce i nogi opadają.W Anglii zapytani o polskich pilotów zgodnie mówili że sie przyczynili do zwyciestwa ale   wiekszosc zaprzeczała jakoby dywizjon 303 był najlepsza jednostką myśliwską RAF`u i miał najwiecej zestrzeleń choć niezaprzeczalne fakty mówią co innego. Pomijam wiedzę dyskutantów bo jest ona wynikiem pewnego świadomego niedoinformowania niekoniecznie z ich winy.

odpowiedz cytuj
  • Kangur AIF 2013-01-13 18:47:17

Hmmmmm, ciekawe ile osób oskarżających reżysera o antypolskość jest czysty jak łza i w życiu nie piła alkoholu, nie opluwała swego "wodza", nie oglądała kolorowych czasopism lub czegoś dość głupiego nie zrobiła np za młodu? Nie wiem o co tyle huku, ja tam nic nie widzę antypolskiego, normalne ludzkie zachowania i "odruchy" zwykłych prostych ludzi :-) Ogólnie oglądniemy, ocenimy...

odpowiedz cytuj
  • Otto Kohl 2013-01-14 07:26:38

A ja powiem, że chętniej oglądnę Obrońców Westerplatte w bardziej ludzkiej postaci. Kino zachodnie już dojrzało do tego by pokazywać swoich bohaterów w bardziej realnym ludzkim świetle. U nas niestety dalej panuje moda na nudną jak flaki z olejem martyrologie i przesadnią świętość - nuuuuuuda .

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"