:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Tajemnica Westerplatte... moim zdaniem

Dodano: 2013-02-16 10:29:18

• Komski 2013-02-16 10:29:18

Obejrzałem wczoraj i... bałem się, że będzie gorzej.Moim zdaniem film nie jest absolutnie ani tak dobry, jak to w "Do Rzeczy" zechciał napisać Piotr Zychowicz, ani tak zły, jak czytałem na jednym z portali i z pewnością nie jest "antypolski". Grzechy: Choć film wreszcie informuje o tym, kto był prawdziwym dowódcą obrony Westerplatte, to "za karę" kapitan Dąbrowski przedstawiony jest jak niedojrzały gimnazjalista, który jak mantrę powtarza "musimy walczyć", jak chłopaczek, który cudzym kosztem bawi się w strzelanego. To wielka nieuczciwość i krzywda dla kapitana. To grzech wielki pierwszy. Grzech drugi, to dość natarczywe forsowanie tezy, że obrona Westerplatte nie miała sensu.Wady: Scena obsikiwania plakatu i zachowanie kaprala Grabowskiego (jeśli dobrze zapamiętałem kolejność zdarzeń) wobec kapitana. Skąd coś takiego wytrzasnęli twórcy, nie mam pojęcia. Licentia poetica w filmie historycznym też powinna mieć jakieś granice.Nieco durnowata bijatyka plutonowego Budera z chorążym Gryczmanem. Przelukrowanie postaci majora Henryka Sucharskiego.W gorączce krwawe fantasmagorie Sucharskiego (scenia całkiem niepotrzebna).Niektóre sceny batalistyczne.Zasługi: Niektóre sceny batalistyczne. Początek i zakończenie filmu. Pokazanie przemiany jaka zaszła w załodze. Od początkowego lęku do okrzepnięcia i pewnego "zapamiętania się" w boju, powodującego niechęć do kapitulacji.Kiedy o historii nikt nie chce już pamiętać, kiedy dla większości dzisiejszych nastolatków Westerplatte, to zaledwie zapomniana wzmianka z nudnawej lekcji historii, dobrze, że ktoś tę historię ożywił na ekranie. Jednak biorąc się za historyczną polską ikonę, trzeba to zrobić lepiej.Mimo wszytko, moim zdaniem warto pójść do kina, a później niezorientowanym trochę kilka faktów naprostować.

odpowiedz cytuj
  • Komski 2013-02-16 10:45:25

No i jeszcze jedno, uparte powtarzanie wątpliwego rozkazu o konieczności obrony WST przez 12 godzin też mocno drażni. Więcej grzechów nie pamiętam...

odpowiedz cytuj
  • jazlowiak 2013-02-17 12:16:53

Czy jest scena z działkiem ppanc?

odpowiedz cytuj
  • kapitan 2013-02-17 12:27:44

Coś pusto tu z komentarzami. Film naprawdę jest dobry. Oczywiście jest parę błędów ale któż to się nie myli.... Naprawdę zachęcam do obejrzenia. Osobiście smaczku dodaje produkcja filmowa .... całkowicie bez udziału pań. Obejrzałem film pełen obaw, mając na uwadze wcześniejsze komentarze tak braci rekonstruktorskiej jak i "cywili". Film na pewno jest patriotyczny i polski. Mam nadzieję że odbierzemy ten obraz "ku pokrzepieniu serc" bez złośliwości i pstryczków w nos.

odpowiedz cytuj
  • kapitan 2013-02-17 12:29:00

Działa są oba :)

odpowiedz cytuj
  • Komski 2013-02-17 15:38:02

ciekawy utwór:http://wnas.pl/artykuly/1031-teledysk-pono-i-kazana-do-tajemnicy-westerplatte-posluchaj

odpowiedz cytuj
  • darda 2013-02-17 16:32:39

Cóż, o obejrzeniu fotosów i porównaniu ich z tą wypowiedzią reżysera http://film.interia.pl/wiadomosci/film/news/sekrety-tajemnicy-westerplatte,1893667,38 , wszelka ochota obejrzenia tego filmu mnie odeszła.  Wolę, żeby w pamięci pozostała wizja Różewicza...

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2013-02-17 16:47:28

Poczekam aż film bedzie dodatkiem w Gali czy czymś takim...

odpowiedz cytuj
  • Wrotycz 2013-02-17 18:24:37

Na film się wybiorę :)   Teledysk Pono i Kazana do "Tajemnicy Westerplatte"- Muzycznie to murzyńska melodeklamacja zupełnie mi nie pasuje

odpowiedz cytuj
  • Komski 2013-02-17 20:43:18

Reżysera faktycznie nie warto słuchać (czytałem jakieś rozmowy z nim, moim zdaniem on jeszcze dojrzewa do tematu, na który się porwał), bo mam wrażenie, że ten film trochę wyrwał mu się spod kontroli i mimo wszystkich swoich wad, coś w nim jest (to znaczy w filmie, bo w reżyserze to nie wiem). Piszę to, mimo, że do obrazu nastawiony byłem bardzo sceptycznie. Film ma jedną wielką zaletę: przypomina o Westerplatte! Bo kiedy obejrzałem się wokół, uświadomiłem sobie, że coś, co dla nas jest oczywistością - wyjątkowość Westerplatte (!), dla kolejnych młodych pokoleń Polaków staje się jakąś starą opowieścią z tysiąca i jednej nocy. I o ile pamiętam, jest to chyba pierwszy od 23 lat film o polskim Wrześniu. A co do hip-hopu, tak to jest melodeklamacja. Dla mnie od formy ważniejsza jest jednak treść, a ta mi się podoba. Choć to także nie całkiem moja melodia.A co do Tajemnicy Westerplatte, to przez cały weekend miałem ochotę wybrać się na ten film jeszcze raz. Mimo wszystkich jego wad...

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2013-02-17 20:57:48

Tu można polemizować...Słynny filmik na YT 40:1 autorstwa CrusedeNR, ilustrowany fragmentami Westerplatte Różewicza, ma prawie półtora miliona wyswietleń. Dużo bardziej oddziaływuje na wyobraźnię niż grafika rodem z gry komputerowej. Do tego widok sprawnej, strzelającej broni wrześniowej dodaje smaku - niepowtarzalnego i niedoścignionego.Może to jest właśnie droga aby zainteresować danym wydarzeniem - ciekawy pomysł.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"