:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - opisy


Dodano: 2013-11-16 00:04:05

 • Bolimow 2013-11-16 00:04:05

  Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej 1. SOCHACZEW - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą,  2. ZŁOTA – cmentarz wojenny, 3. PŁOCK - cmentarz wojenny, 4. MŁAWA - Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, 5. PRZASNYSZ - Muzeum Historyczne,  6. JEDNOROŻEC - cmentarz wojenny, 7. RÓŻAN – forty, 8. KASZEWIEC - cmentarz wojenny, 9. MODLIN - twierdza,  10. WARSZAWA - cytadela,  11. KOZIENICE - cmentarz wojenny na cmentarzu parafialnym, 12. ŚWIERŻE GÓRNE - cmentarz wojenny przy cmentarzu parafialnym, 13. KOCIOŁKI - cmentarz wojenny, 14. MOLENDY - cmentarz wojenny, 15. ŻYTKOWICE - cmentarz wojenny, 16. PAKOSŁAW - cmentarz wojenny, pomnik w formie obelisku. Prezentujemy pierwsze 16 miejsc, które mają być oznakowane w województwie mazowieckim. Bardzo prosimy o pomoc w weryfikacji treści tablic informacyjnych, które sukcesywnie będziemy tu zamieszczać oraz o uwagi jakie informacje powinny się na tych tablicach znaleźć.

  odpowiedz cytuj
 • Bolimow 2013-11-16 00:05:04

  2. Złota, Polska, Mauzoleum Po zakończeniu bitwy pod Łodzią, w grudniu 1914 roku armia niemiecka została powstrzymana przez Rosjan na linii rzeki Bzury i Rawki. Strategiczny odwrót Rosjan na prawy brzeg Bzury i Rawki wywołany został niewątpliwie ponowna falą rozpoczynającej się ofensywy austriackiej na południu. (…) Na całym olbrzymim froncie – od ujścia Bzury do Wisły, aż do Bukowiny, w dniach od 14 do 22 grudnia, zawrzała jednocześnie walka. Nad Bzurą i Rawka, gdzie Niemcy wciąż opierając się o zabezpieczająca ich przed oskrzydleniem Wisłę, usiłowali przełamać rosyjski front akcja wojenna stała się tak przewlekłą, iż nabrała prawie w zupełności cech wojny pozycyjnej(…). (…) w ciągu całego grudnia i w styczniu – już w 1915 roku- toczyły się zażarte walki pod Mistrzewicami, Skierniewicami, Bolimowem, Borzymowem, Huminem i Suchą (…). W dniach 13-17 grudnia 1914 r. teren gminy Rybno stał się rejonem walk w pasie natarcia niemieckiego 25 Dywizji Piechoty i 26 Wirtemberskiej Dywizji Piechoty. Pamiątka tamtych walk jest, znajdujące się w miejscowości Złota, mauzoleum żołnierzy niemieckich, poległych podczas walk nad Bzurą w okresie od grudnia 1914 do lipca 1915 r. Mauzoleum powstało w latach 30. XX wieku w miejscu cmentarza przyszpitalnego i komasacji innych małych cmentarzy oraz mogił pojedynczych. Pochowano w nim szczątki najprawdopodobniej kilkuset żołnierzy niemieckich. Do dziś nie zachowały się w granicach żadne epitafia. Wyjątkowy projekt mauzoleum sprawia, iż jest to jeden z ciekawszych architektonicznie obiektów na Mazowszu. Wykonany został z różowego piaskowca, podobnie jak pochodzące z tego samego okresu mauzoleum w Joachimowie – Mogiłach (gmina Bolimów, woj. łódzkie). Obok cmentarza, w Złotej ,znajduje się dwór pochodzący z 1880 r. zbudowany dla Feliksa Olechowskiego. Dwór podczas pierwszej wojny światowej pełnił funkcję lazaretu (Feldlazarett nr. 66 Zlota ), do którego przywożono rannych z frontu nad Bzurą.

  odpowiedz cytuj
 • Bolimow 2013-11-16 00:05:53

  5. Muzeum Historyczne w Przasnyszu Bitwa o Przasnysz zaliczana jest do najciekawszych i najkrwawszych bitew I wojny światowej pod względem sił i strat stron walczących. Ciężkie walki o Przasnysz toczone były jeszcze w 1914 w czasie Operacji łódzkiej między, rosyjskimi oddziałami korpusu turkiestańskiego ze składu I Armii a niemieckimi z korpusu Zastrowa. Przasnysz w tym czasie zdobywano i odbijano kilkukrotnie nawet trzy razy dziennie niszcząc ogniem artylerii wiele zabudowań. W lutym 1915 podczas Bitwy o jeziora Mazurskie wojska niemieckie rozgromiły XX Korpus ze składu I Armii rosyjskiej nie niszcząc całkowicie I Armii. W tym celu dowództwo niemieckie postanowiło siłami 8 Armii zdobyć Przasnysz i przedrzeć się w kierunku na Warszawę. Pierwsze walki o Przasnysz rozpoczęły się 21 lutego z powodu roztopów, które powstrzymały niemieckie zaopatrzenie. Do tej pory oddziały niemieckie posuwały się polnymi i leśnymi drogami. W Sztabie niemieckim zadecydowano, więc o uderzeniu na Przasnysz, który był ważnym węzłem komunikacyjnym. Rosjanie stawili ciężki opór i po zakończeniu amunicji doszło do wyczerpującej walki wręcz. Następnego dnia ciężkie walki o Przasnysz trwały nadal. Pozycje rosyjskie zostały ostrzelane przez trzy baterie haubic .Przasnysz został zdobyty przez Niemców, wzięto w sumie 10 000 jeńców. 27 lutego oddziały rosyjskie wzmocnione siłami I i II korpusu syberyjskiego uderzyły na Przasnysz z zamiarem odbicia miasta z rąk Niemców. 1. Dywizja Syberyjska przedarła się do wschodnich peryferii miasta, biorąc do niewoli wielu jeńców. O godz. 10-tej rano 4. Dywizja Syberyjska, atakująca od północy, wschodu i południa także wdarła się do miasta, Do godz. 19 miasto zostało całkowicie opanowane przez Rosjan. Front w tym rejonie nie licząc sporadycznych szturmów nasilonych w czerwcu zastygł na cztery miesiące do kolejnej ofensywy niemieckiej. Nastąpiła ona 13 lipca, gdy do natarcia ruszyła nowo utworzona 12. Armia niemiecka. Po ciężkich walkach trwających 21 godzin i silnym ostrzale artyleryjskim w sile ponad 800 dział 14 lipca 1. Armia rosyjska opuściła Przasnysz.

  odpowiedz cytuj
 • Bolimow 2013-11-16 00:06:51

  6. Jednorożec - cmentarz wojenny Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej w Jednorożcu jest największym pod względem spoczywających na Mazowszu. Spoczywa tu 3584 żołnierzy poległych w wyniku działań bojowych związanych z bitwami przasnyskimi  i przesuwającym się frontem szczególnie intensywnych działań bojowych. Pierwsza bitwa o Przasnysz ( luty 1915) zaliczana jest do najciekawszych i najkrwawszych bitew I wojny światowej pod względem sił i strat stron walczących. W II bitwie przasnyskiej ( lipiec 1915) większość okolicznych miejscowości została dotkliwie zniszczona ogniem artyleryjskim, Jednorożec został zniszczony w 100%. Pola nie nadawały się do uprawy. Obie strony walczące straciły tysiące żołnierzy, sama tylko 11. Dywizja Syberyjska straciła 105 oficerów i 10 950 żołnierzy z ogólnej liczby 230 oficerów i 14 350 żołnierzy, co dowodzi jak silne było natężenie walk pod Przasnyszem. W oddziałach obu armii walczyli także Polacy wcieleni do wojska przez państwa zaborcze i ginęli w nie swoich mundurach, walcząc nie z własnej woli.Pierwotnie po działaniach wojennych cmentarz posiadał drewniane ogrodzenie a brama składała się z dwóch wysokich drewnianych kolumn. W późniejszym czasie cmentarz ogrodzono płotem ze słupkami z teownika na podmurówce (ślady podmurówki i teowników są do dziś). W 1937 roku cmentarz przebudowano i umieszczono wokół granic kamienne stele o wymiarach 120 x 70 cm (dziś jest ich 65) z nazwiskami poległych głównie żołnierzy niemieckich. Na cmentarzu pochowano żołnierzy ekshumowanych z mniejszych okolicznych cmentarzy np; z miejscowości Nakieł.Nazwiska Polskie wymienione są głównie wśród żołnierzy niemieckich. Wśród 2119 poległych Rosjan, bezimiennych Polaków może znajdować się bardzo dużo zważywszy na to, że w czasie zaborów Powiat Przasnyski z Jednorożcem włącznie znajdował się pod zaborem Rosyjskim.

  odpowiedz cytuj
 • bykfernando 2013-11-16 07:30:35

    W sprawie Przasnysza i Jednorożca. Opisy na poziomie 3 lasy gimnazjum. Brak podstawowych informacji np liczba poległych (choć szacunkowa) potraktowanie tematu pobieżne. Trudno jest oceniać nie znając  maksymalnej ilości liter tablicy jej wielkości itp np projektu graficznego.  Krótko mówiąc  na autorze spoczywa wielka odpowiedzialność żeby zrobić to dobrze i nie stać się posmiewiskiem w całej Europie.

  odpowiedz cytuj
 • fuchsi 2013-11-16 12:39:00

  Dzien Dobry,czy nie juz byl taki projekt przez Urzad Mazowiecki?Cuy nie byloby lepiej skoncentrowac wysylek zainteresowanych skierowac na cmentarze zapomniane, potrzebujac pomoc w utrzymaniu?pozdrawiam serdecznie

  odpowiedz cytuj
 • fuchsi 2013-11-16 12:45:31

  Jeszcze raz ja, przepraszam.Kiedy juz taki projekt, dlaczego brakuje cmentarz we Wolkiej Laciekiej? Nasz Jacek Slupski skadal tam ogromna robote i ma ogromna wiedze na przebieg dzialan wojennych w tych okolicach.Nie warto z tego korzystac? Troche mi jest smutno.pozdrowko

  odpowiedz cytuj
 • wmbrzezinski 2013-11-16 18:53:26

  Witam.Oznakowanie dotyczy właśnie szlaku,który miał oznakować Urząd Marszałkowski.Niestety Mazowsze poważnie opóźniło się z tym zadaniem.Obecnie trwają przygotowania do oznakowania pierwszych 16 punktów.Zadanie zostało powierzone PSHO.Tablice mają być gotowe jeszcze w tym roku,jeżeli wszyscy pomożemy to stanie się to faktem.Popieram apel umieszczony w pierwszym poście.Dalsza część oznakowania będzie kontynuowana już w 2014 roku.Fuchsi,myślę ,że wtedy damy Jackowi satysfakcję i docenimy gigantyczną pracę Jego i Kolegów.Wkrótce na stronie PSHO więcej informacji na ten temat .

  odpowiedz cytuj
 • ametyst 2013-11-16 19:37:21

  "Jeżeli wszyscy pomożemy" ?.Ale to PSHO dostało dotację 100 000zł. Informacja o konkursie już dawno wisiała na stronie UM w Warszawie.http://www.dialog.mazovia.pl/konkursy_ofert/szczegoly_wiadomosci/article/rozstrzygniecie_otwartego_konkursu_ofert_w_obszarze_turystyki_szlak_frontu_wschodniego_i_wojny.html?cHash=6cb9aaf5b6

  odpowiedz cytuj
 • bykfernando 2013-11-16 20:38:52

  Patrząc uważnie na podane opisy według mnie trzeba by przeredagować całkowicie podane teksty (opieram się na przykładzie tablicy w Przasnyszu i Jednorożcu proszę zobaczyć teksty na  Naszej stronie 14PSS) . W tej materii termin do końca roku wydaje się nierealny. A apel o pomocy teraz lekko niepoważny. Szczególnie że ktoś odpier........ po lepkach robotę . A Brać Rekonstruktorska ma poprawiać? Czemu? Ślusarz zawinił , kowala powiesili. Dlaczego mamy ratować czyjąś d......? Tym bardziej że Naszą nikt nigdy nie ratuje. Odpowiadamy za swoje czyny. Nikt nie położy zdrowej głowy w chore łóżko.  

  odpowiedz cytuj
 • wmbrzezinski 2013-11-16 23:53:07

  Dzięki za uwagi(najbardziej życzliwie zareagowali "swoi":). Wyniki konkursu ogłoszono w październiku,niestety do dzisiaj nie mamy jeszcze umowy.Niezależnie od tego powołany został zespół profesjonalistów ,który pracuje "pełną parą". Pracują na zasadzie zaufania!Korzystają z dorobku wypracowanego przez wcześniejsze ekipy.Ideą jest aby informacje umieszczone na tablicach zawierały  takie treści,które są zgodne oczywiście z prawdą historyczną, ale zawierały i oddawały klimat i charakter WASZEGO miejsca.Najlepiej to czują i znają "miejscowi",stąd apel.Niezależnie od przeciwności zadanie zostanie wykonane w przewidzianym terminie.  

  odpowiedz cytuj
Reklama


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"