:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

radzieckie ładownice kierzowe

Dodano: 2014-04-16 19:16:30

• [#gal#]redakcja 2014-04-16 19:16:30

Moje pytanie dotyczy radzieckich ładownic kierzowych do karabinu mosin.Od którego roku produkowano tego typu ładownice?Czy są one wykonane z prawdziwej skóry?Z góry dziękuje i pozdrawiam.

odpowiedz cytuj
  • darda 2014-04-16 20:34:26

/.../ Czy są one wykonane z prawdziwej skóry? /.../Jak sama nazwa wskazuje (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kierza), nie były wykonane z naturalnej skóry, a z "kierzy".

odpowiedz cytuj
  • kuba18 2014-04-22 22:37:53

Nie pisze się "Kierza" ale "Kirza". Wymawia się "kir za". Jest to skrótowiec od Kirowskij Zawod, czyli Zakładów Chemicznych im. Kirowa. Kirza to substancja skóropodobna wykonana z kilku warstw tkaniny przesyconej tajemniczą substancją zlepiającą, zapewniającą nieprzemakalność. Zewnętrzna warstwa takiej skóry miała odciśnięty wzór przypominającą świńską skórę. Buty wykonane z kirzy miały paskudny wygląd i były nieprzewiewne, ale były lepsze niż żadne.Kirza rozwiązała problem żołnierzy Armii Czerwonej w łapciach, za co wynalazca został uhonorowany Nagrodą Stalinowską. Buty kirzowe miały gumowe podeszwy z radzieckiego kauczuku syntetycznego wykonywanego metodą Lebiediewa ze spirytusu. Za opracowanie metody syntezy kauczuku, prof. Lebiediew - słynny rosyjski i radziecki chemik otrzymał ogromną na swoje czasy nagrodę - 25 tys. rubli w złocie.Wracając do butów: porządne skórzane buty na skórzanych podeszwach, żołnierze radzieccy zaczęli otrzymywać z USA, podczas gdy amerykańscy żołnierze dostawali buty na gumie.Powyższe informacje uzyskałem z rosyjskich forów historycznych, podobnych do naszego "Do broni". Kto zna rosyjski - niech tam zajrzy. Znajdzie mnóstwo interesujących informacji oraz wiele bredni.

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2014-04-23 06:26:53

Z pochodzeniem słowa kirza nie jest tak łatwo - też słyszałem o "Kirowskom Zawodie", ale jak widać niektórzy nazwę wyprowadzają skądinnąd: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B7%D0%B0 Nie wiem czy to nie kolejny domysł nazewniczy typu znaczenia ZIK, czy bagnetu scytyjskiego Sam materiał to bynajmniej nie był wynalazek z okresu drugiej wojny, zaś wzór odciśnięty miał imitować skórę juchtową, a więc niekoniecznie świńską. Ponadto w ZSRR stosowano także buty skórzane, tyle że do końca 2wś były one raczej przewidziane dla oficerów. podoficer/szeregowy dostawał zwykle oficerki z kirzową cholewą, ale dół buta był wykonany najczęściej z surowej lub juchtowej skóry. Natomiast trzewiki - które również wydawano podoficerom i szeregowcom - były skórzane, i to przed amerykańskimi dostawami. Użytkowanie butów kirzowych wzięło się z dwu powodów - po pierwsze oszczędność, po drugie - buty te nawet bez konserwacji jeszcze długo po wydaniu zachowywały wodoszczelność. Wiosną wiele lasów na terenie europejskiej części Rosji zmienia się w bagno. Co się tyczy ładownic - jeszcze w 1941 ładownice do Mosina były skórzane, kirzowe weszły dopiero po inwazji niemieckiej - z powodów odzczędnościowych. Produkowano je conajmniej do początku lat 60. Wojenne odrobinę rózniły się od powojennych.

odpowiedz cytuj
  • [#gal#]redakcja 2014-04-23 10:19:23

Dziękuję za odpowiedzi, ale szczególnie za ostatnią, ponieważ dowiedziałem się od kiedy używano tego typu ładownic.Dzięki i pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz cytuj
  • darda 2014-04-23 11:56:50

Dyskusje  o wyższości "kirzy" nad "kierzą" (lub na odwrót) mogłaby być ciekawym urozmaiceniem długich zimowych wieczorów, ale na szczęście pogodę mamy już letnią :-) Osobiście z nazwą "kirza" (po polsku) nigdy się nie spotkałem, ale zgadzam się, że taka wymowa jest bliższa rosyjskiej do "кирзы". Mimo to  "kierzy" za błąd językowy bym nie uznał, choćby ze względu na duże rozpowszechnienie tej nazwy. Skądinąd ciekawe, czy  ta powszechniejsza chyba w Polsce wymowa nawiązuje (złośliwie?) do rosyjskiego "кожa" (skóra), czy z innych przyczyn wynika? ;-))

odpowiedz cytuj
  • Janosz 2014-11-12 09:44:32

Witam. Mam pytanie o ładownice których zdjęcie zamieszczone jest w pierwszym poście tego tematu. Czy posiadają Panowie jakieś zdjęcie potwierdzające że dokładnie ten model ładownicy był używany podczas II WW przez oddziały RKKA?Przekopałem różne fora pod tym kątem (również rosyjskie), zdjęcia archiwalne itd. i poza wpisami nie znalazłem żadnego potwierdzenia w źródłach, zwłaszcza fotograficznych.Na logikę, owszem, powinny wpasować się w okres po 1942 roku a na 44/45 na bank, sugeruje to wykonanie ich metodą oszczędnościową jednak... Znalazłem informacje że produkowano je do lat 60-tych, ale również że produkowano je w DDR w ramach reparacji wojennych dla ZSRR.Rosyjskojęzyczne forum o RKKA na jakie dotarłem opisuje ją jako powojenną ale nie podaje czy chodzi o ten model czy o dokładnie sztukę którą zamieścili poglądowo.Do tego w książce Żołnierz Radziecki opisana jest jako wz. 37, na wszystkich forach jakie odwiedziłem jako wz. 41 (a raz trafiłem na wz. 38)Jednak podstawowy problem to zdjęcia żołnierzy z okresu II WW z tymi ładownicami na wyposażeniu a właściwie takowych zdjęć brak.

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2014-11-12 19:20:25

W tej chwili nie przypominam sobie takiego zdjęcia, ale radziłbym zwrócić uwagę na jedną rzecz - wcześniejszy model (umownie: "wojenny") posiada uszka (jak kto woli: d-ringi) u góry z tyłu. Ustrojstwo to służy jednemu - podpięciu troczków od szelek plecaka lub tornistra. Ponieważ w 1945r. w Armii Czerwonej praktycznie nie było już takowych (bo w okolicach 1941r. zaprzestano produkcji), należy uznać, ze ładownice z takim uszkiem nie mogą być powojenne. "powojenne" ładownice kirzowe już tego elementu nie mają, co jakoś ładnie komponuje się z tym,że jedynym regulaminowym zasobnikiem był workoplecak.

odpowiedz cytuj
  • Petrus 2014-11-12 22:01:12

Informacje podaję za mądrzejszymi od siebie, w sumie to także świeża wiedza za którą bardzo dziękuję.Fakty:- W RKKA były zarówno ładownice skórzane, jak i kirzowe- Ładownice kirzowe były produkowane najprawdopodobniej dopiero od 41 roku- (najważniejsze dlatego CL :v) WZÓR WOJENNY ŁADOWNIC KIRZOWYCH JEST ZUPEŁNIE INNY OD POWOJENNEGO!Zdjęcia z pierwszego posta przedstawiają najpowszechniejszy model ładownicy kirzowej, ale już powojennej!Poniżej zamieszczam zdjęcia ładownicy kirzowej wzoru wojennego.

odpowiedz cytuj
  • Petrus 2014-11-12 22:03:11

Produkcja tych ładownic była marginalna, między innymi dlatego tak trudno natrafić na oryginały.Tutaj jeszcze jedna ładownica.

odpowiedz cytuj
  • Petrus 2014-11-12 22:05:57

Jeśli miałbym Ci polecić szukanie jakichkolwiek, to najłatwiej dostać niemieckie ładownice reparacyjne (już powojenne). trzeba poszukać, ostatnio były jeszcze na frontowiec.comW sumie najbezpieczniejszy i uniwersalny wzór na ładownice do mośka.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"