:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Niewolnik

Dodano: 2013-03-19 10:42:34

• Jenny 2013-03-19 10:42:34

Znów to samo pytanie...Co  można wycztać, dowiedzieć sie ze zdjęcia, co oznacza ten numer?

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-19 10:53:33

Chyba żle zapodałam tytuł posta , powinien brzmieć -jeniec

odpowiedz cytuj
  • atyl 2013-03-19 11:47:23

To numer obozowy- jeniecki Napisz do Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu, Dział Zbiorów i Konserwacji, 48-316 Łambinowice, ul. Muzealna 4, tel 077 434-34-75.. Na podstawie tego numeru mogą zrobić kwerendę.A w Goerlitz był Stalag VIIIA.

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-19 12:15:37

Dzięki... Napewno to zrobię. 

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-19 12:39:03

Przypominam , że ojciec opowiadał coś o wymizerowanych, słabych , rudych ...belgach i francuzach... 

odpowiedz cytuj
  • Mozets 2013-03-20 07:51:36

Poczytaj sobie moje wypociny w dziale wspomnień - szeregowy Stefan Stobnicki ( nr obozowy 13380)- przybliżą Ci atmosferę stalagów .

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-20 10:57:10

Dziś na ranki  zadzwoniłam pd nr. 77/ 45 37 872 czyli Łambionwice...  CMJW Zostalam poinstruowana... wyslałam droga  mailową zapytanie...Może czegos sie dowiem  więcej ...Czekam niecierpliwie...Tajemnic nie ma..dlatego przedstwię Wam tez to pismo...usilowałam, na tyle ile umaiłam wytęzyć  pamieć...  Zwracam sie do Państwa z prośba o pomoc w ustaleniu w formie dokumentu losów mego ojca... Poradzono mi na Portalu historycznym -dobroni.pl, że tu powinnam odnależć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Zacznę od początku na pdst dooukmentów jakie odnalazłam... Ojciec mój - Gierasimczuk Mikołaj syn Jakuba i Juli z domu Abramczuk Urodził sie -książeczka wojskowa z 1949 roku mówi że 1 XI 1913, natomiast dow,osob ,oraz odnaleziona decyzja odtworzeniu tresci aktu urodzenia- że 14 XI 1913 w Nowej Woli , gm Michałowo. Odnalazłam tez ow.Osob. Ser.B .Nr.165995 nr-32/35 wydany dnia 1-go maja 1935 r przez Urząd gminy Michałowo Niezbudka podisanego przez wójta o treści , że- Mikołaj Gierasimczuk urodzł się-1 XI 1913 r w Nowej Woli Imię ojca -Jakób( w obecnych -Jakub), matki -Julia Dalej- Zdjecie ojca w mundurze- http://img803.imageshack.us/img803/6348/p1240768.jpg Moje informacje w dużej mierze pochodzą z pamięci..mogę sie mylić ... Wiem, z służył w wojsku -Bialystok Jakiś pułk ułanów? 5 XI 1935 r wcielony do Szwadronu Pionierów na stn.pioniera V.1937 zwolniony ze słuby czynnej. W sierpniu 1939 wcielony do rezerwy w Grodnie (pułk 7,6 abo 8,1 pluton przeciwgazowy 28 lub 29 dywizja ) p 4 tygodniach ćwiczeń pojechał na front do Skierniewic,Piotrkw Trybunlaski, Sulejów... , stąd cofali się... 17 IX 1939 pojmany do niewoli w okolicach Radomia. Zawieziony do Radomia , stąd do Kielc, następne do Częstochowy... Dalej do Niemiec-Goerlitz(Zgorzelec) Gdzie przebywał przez parę miesięcy . Podejrzewam, że to zdęjcie mego ojca jako jeńca z nr-4401 pochodzi stąd. http://img20.imageshack.us/img20/7360/p1240786.jpg  Dalsze losy (tyle co pamiętam z opowiadań-) Z Goerlitz został wywieziony do pracy do majątku w Sudetach- Goldberg w powiecie Glatz-cukrownia.Tam był do wiosny.Póżniej wywieziono do lagru w Zgorzelcu gdzie pracował w lesie , w fabryce mebli Landsdorf... Przypominam sobie wspominał , że był tam też -nazwisko Maślak-kolega z Białegostku z wojska ze szwadronu pionierów. Nie wiem gdzie i kiedy...Chyba Zgorzelec..gdzie ojciec wymienia towarzyszy niedoli- Piotr Rogacz z Gródka,Fiodor Boreczko z Plant, Jan Nowik Z Michałowa wszyscy z Podlasia. Stąd wywieziono go na Prusy do lagru.? Pracował tam u gospodarza w powiecie -,,Szlozberg,, majątek- Zbanica ? Tam był do momentu gdy rozpoczęła sie wojna z Rosją. Stąd wywieziony do innego lagru bodajże Sztablah ..? też na Prusach Pózniej wywieziony do pracy na torach w Niemczech (Prusy.. Etkau...Ebenroda...) Nie pamiętam ile tam był , moge mylić też pisownię do nazw miejscowoci ..ze słyszenia piszę. Pamięć ludzka jest zawodna, moja także.. Pamiętam też , mówił ze gdy był w Sudetach został wywieziony do gospodarza w powiecie Jawor ....tam pracował przez,lato,, . Co jeszcze pamiętam Pracował na torach w Rosji dla Niemca pod Mińskiem stacja Olechnowicze? potem Nowobielice, dalej Homel? 14 maja 1942 przywieziony przez Smoleńsk do ,Rosławia?(mogę mylić pisownię , ze słuch piszę..z pamięci ) Tam dostaje się do więzienia niemieckigo z podejrzeniem podminowania torów .Przebywya tam miesiąc. Stąd przewieziono go do Smoleńska-ucieka do domu ... Tyle ile udało mi sie spamietać... Moja prośba- jesli udaloby sie Państwu umozliwić mi poznanie losów mego ojca, ustalić istniejące w archwiach informacje bylabym niezmiernie wdzięczna......Przepraszam za chaotyczne streszczenie, za błędy w pisowni nazw... Posiadam jeszcze kilka nic dla mnie mówiących ,,papierkow,, jeśli istnieje potrzeba udostępnię.  W ogromnej mierze zawdzięczam Wam moje poczynania, moje kroki ku przybliżeniu, poznaniu mininego. 

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-20 12:03:55

Znalazłam jeszcze to-http://img687.imageshack.us/img687/484/p1240790v.jpghttp://img443.imageshack.us/img443/6959/p1240791.jpg

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-20 16:02:12

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-03-20 16:05:12

Czy ktoś z was umiałby dopomóc mi w odszyfrowaniu nazwy miejscowości, gdzie przebywal...... powiązane z moim ojcem-  jak to on mówił - jako wojenno-aresztowany (a piszę ze ,, słuchu),, Nider Szweder Dorf tam przebywał od 39-40 z Piotrem Rogaczem...  

odpowiedz cytuj
  • shimada 2013-03-20 17:58:32

Szalejów Dolny ( Niederschwedeldorf ) na Śląsku. Powiat kłodzki.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"