:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Mundur, odznaczenie, szabla 1913 r

Dodano: 2018-01-12 20:50:30
: Wojsko Polskie, Rosyjska

• Maggg 2018-01-12 20:50:30

Dzień Dobry Znalazłam zdjęcie przedstawiające pradziadka. Zdjęcie pochodzi z końca 1913. Pradziadek podobno mieszkał na terenach Litwy, bardzo dobrze jeździł konno, utrzymywał się z żołdu, posiadał ruble, które po rewolucji nie były za wiele warte i nic więcej nie wiem. Również te odznaczenia nic mi nie mówią. Wpisywałam różne kombinacje w wyszukiwarkach obrazów i pobrałam pare PDFów książek z umundurowaniem XIX, przed I wojną i jedyne co mi to przypomina to husarskie umundurowanie. Jakakolwiek wskazówka, zarys historyczny; ten mundur; link do artykułu, z którego mogłabym czegoś więcej się dowiedzieć - będzie dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2018-01-13 14:19:56

Lubię takie zagadki... :) Tak, to mundur pułku huZarów (to "z" jest ważne, bo odróżnia huzarów od husarzy. :) Jeśli założymy, że mundur na zdjęciu był czarny (bermyca czyli nakrycie głowy, dolman czyli kurtka i spodnie - są w tym samym odcieniu, to możemy pokusić sie o przypisanie do 5 Pułku Huzarów Aleksandryjskich, czyli pułk przynależał do Jej Wysokości cesarzowej Aleksandry Fiodorowny.

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2018-01-13 14:22:21

Zdjęcie może być trochę wcześniejsze niż z 1913 roku, gdyż po tej dacie pułk zamienił dwugłowego orła na tak zwaną "Głowę Adama" czyli czaszkę z piszczelami. Od tego czasu 5. Pułk Aleksandryjski otrzymał półoficjalną nazwę "Nieśmiertelni huzarzy". Aleksandryjczycy woleli nazywać siebie w ten sposób. Nazywano ich również "Czarnymi Huzarami" - za charakterystyczny mundur.

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2018-01-13 14:24:01

Dolman czyli kurtka była bogato zdobiona szamerunkami czyli tymi ozdobnymi sznurkami i pętlicami.

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2018-01-13 14:25:59

Gratuluje pradziadunia, to zacny pułk... :)

odpowiedz cytuj
  • Stary Kojot 2018-01-13 14:31:03

I link do strony Czarnych Huzarów: http://blackhussars.ru/publ/1-1-0-78

odpowiedz cytuj
  • nomad3 2018-01-16 12:46:40

Nie byłbym tak pewny czy to aby 5 pułk huzarów. Przejrzałem właśnie Rosyjską Imperatorską Kawalerię Gorohowa i tam huzarzy z innych pułków na fotografiach czarno białych wyglądają podobnie choć spodnie czerwone. Tu kluczem może być odznaka pułkowa jeśli udałoby się ją powiększyć można by określić pułk.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"