:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Mundur kombatanta PRL

Dodano: 2016-03-13 16:14:14

• LWP desant 2016-03-13 16:14:14

Witam!Mam pytanie czy ktoś wie jakie nakrycie głowy noszono do munduru wyjściowego kombatanta? Mam w swojej kolekcji taki zestaw i brakuje mi tylko nakrycia głowy. Mundur ma baretki tj: Krzyż Walecznych, Virtuti Militari, Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk, Za Warszawę 39-45 (prawdopodobnie), nieznana, Za Berlin, Zwycięstwo i Wolność 1945 i dwie radzieckie za Zdobycie Berlina i Zwycięstwo nad faszyzmem. Może ktoś posiada informacje w tym temacie ;) Pozdrawiam Desant!

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2016-03-13 17:59:40

Specjalne mundury kombatanckie nosili tylko weterani Powstań Śląskich i Powstania Wielkopolskiego.Pozostali raczej nosili takie mundury, jak reszta WP, choć bywało, że np. żołnierze PSZ nosili berety, żołnierze 1AWP doczepiali do czapek "kurice", albo że niektórzy nosili rogatywki, lub czapki starszych wzorów, ale zazwyczaj byla to czapka odpowiadająca mundurowi. Oznacza to, ze jeśli mamy np. sierżanta, to powinien mieć standardową czapkę okrągłą z otokiem plecionym khaki z wyhaftowanym jednym szewronem. Chyba, że to mundur starszego wzoru?A wiadomo dokogo należał?

odpowiedz cytuj
  • LWP desant 2016-03-13 19:43:39

Z tego co znajomy od którego kupiłem ten mundur wywnioskował mundur należał najprawdopodobniej do żołnierz 1 albo 2 AWP. Jest to klasyczny mundur służbowy używany w PRL-u. Mundur jest obszyty w stopniu st. sierżanta :D

odpowiedz cytuj
  • edward1949 2016-03-13 20:02:49

Żołnierze w rezerwie i w stanie spoczynku nosili na klapach kołnierza poniżej odznaki korpusuwyhaftowaną krokiewkę w lądowych i lotnictwie srebrna w marynarce złota.

odpowiedz cytuj
  • LWP desant 2016-03-14 20:30:58

Przyglądając się mundurowi nie zauważyłem śladów po takiej oznace. Głównie chodzi mi o nakrycie głowy. Z tego co napisał kolega al-Muell to potrzebuję okrągłej czapki do munduru wyjściowego kadry w stopniu st.sierżanta.A tu trochę więcej o tym mundurze ;) https://www.youtube.com/watch?v=QvfglgS4qVQ

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2016-03-15 07:13:46

Ta nieznana baretka to "Za wyzwolenie Warszwy" (ZSRR) - jest złączona z kawłkiem innej (pewnie "Za zdobycie Berlina,bo jest akurat ucięty z niej taki kawałek). Bareki nie po kolei, al nie są takie całkiem niemożliwe.Czapka zwykła okrągła z otokiem khaki z wyhaftowanym stopniem. Dałbym zwykłego, zgodnego z regulaminem orzełka.Co do odznak na kołnrzu - fakt, powiny take być dla odróżnienia dl żłnierzy służby czynnej, ale wielu weteranów się tym nie przejmowało. Przy takim misz-maszu z baretkami to nie jest taki duży problem.

odpowiedz cytuj
  • Mozets 2016-03-15 15:53:31

Specjalne mundury kombatanckie nosili tylko weterani Powstań Śląskich i Powstania Wielkopolskiego.*****************************************************Być może się mylę, ale kombatanci Powstania Styczniowego także podobno mieli umundurowanie im przynależne. Nawet wszyscy żołnierze od szeregowego do Marszałka oddawali im honory jako pierwsi.

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2016-03-15 22:21:10

Tak, tylko ilu ich było jeszcze za PRL? Mam granatową rogatywkę kombatanta PS, produkcji najpewniej z lat minimum 60 (czyli te lata co mundur z filmu)., ale wątpię by ktoś ją kiedyś nosił - 100 lat po powstaniu?

odpowiedz cytuj
  • JerryCider 2016-04-02 00:17:59

Mundury weteranów powstań śląskich

odpowiedz cytuj
  • JerryCider 2016-04-02 00:21:31

Jeszcze jeden weteran powstań śląskich, po awansie na podporucznika w 1971 roku (50-ta rocznica wybuchu III powstania śl.)

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"