:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

identyfikacja luski

Dodano: 2012-11-26 12:29:14

• barti77 2012-11-26 12:29:14

witam ... szanownych kolegow i prosze o pomoc w identyfikacji tej dziwnej luski ,,,

odpowiedz cytuj
  • barti77 2012-11-26 12:30:03

odpowiedz cytuj
  • barti77 2012-11-26 12:30:34

odpowiedz cytuj
  • jarek682 2012-11-26 16:38:16

Witaj,z tego co widze to 45 mm , więc od armatki ppanc CCCP chyba,ale nie do konca jestem pewien.

odpowiedz cytuj
  • al-Muell 2012-11-26 16:52:08

Tam są chyba litery "VSM" jeśli dobrze widzę, więc przynajmniej pod względem produkcji to chyba nie ZSRR.

odpowiedz cytuj
  • doti80 2012-11-26 18:41:33

To przeciwlotnicza znaleziona zapewne przy jakimś lotnisku, niemiecka

odpowiedz cytuj
  • PlutonowyKOP 2012-11-27 07:29:14

Z tego, co pokazują zdjęcia oraz wymiary łuski podejrzewam, że jest to 37 mm łuska od działka okopowego, zwanego też działkiem piechoty. Stawiam tu na francuskiego Puteuxa wz. 16 (nie pamiętam, jak się prawidłowo pisze), ale każdy wie, o co chodzi. Może też to być coś austriackiego, ale skrót V.N.M, bardzie pasuję mi na Francję. Tego typu sprzęt używany był przez W.P. w wojnie z Bolszewikami i do początku lat 30-tych w piechocie. A samych działek używano jeszcze we wrześniu 39 r., jako wyposażenie samochodów pancernych wz. 34, wz. 29 i czołgów Renault FT 17. Miejsce znalezienia wniosło, by również więcej w kwestii prawidłowej identyfikacji.

odpowiedz cytuj
  • barti77 2012-11-27 11:12:41

witam i dziekuje za wasza odpowiedz. Luske odkupilem na zlomie w uk za grosze , wiec trop sie urywa co do miejsca znalezienia .

odpowiedz cytuj
  • PlutonowyKOP 2012-11-27 12:55:49

Jeżeli łuska pochodzi, jak piszesz z Anglii, to również dużo wnosi do sprawy. Tego typu sprzęt był bardzo popularny na froncie zachodnim w końcówce wojny. Łuska mogła trafić, jako pamiątka na Wyspy wraz z wracającym do domu żołnierzem i przeleżeć gdzieś w szufladzie ponad 90 lat. Zresztą tego typu sprzęt, o którym pisałem był używany przez Armię Francuską, aż do 40 r. Czołgi np. Renault 35 Hottkiss 35 używały armatek Puteux. Jednostki piechoty też ją posiadały. W związku z tym, łuska może być trochę późniejsza i pochodzić z np. z kampanii francuskiej 1940 r., czy też z bojów w Afryce Północnej. Zresztą na Wyspy trafiło trochę sprzętu pochodzenia francuskiego wraz z ewakuowanymi z kontynentu żołnierzami. Są nawet zdjęcia żołnierzy bodajże polskich obsługujących armatkę ppanc. 25 mm wz. 34 (o ile dobrze pamiętam), właśnie produkcji francuskiej. Zdjęcie pochodzi z Anglii chyba z 1941 lub 42 r. Nasi chłopcy są już w umundurowaniu i oporządzeniu angielskim, a ćwiczą na francuskim sprzęcie. Chodzi mi po głowie jeszcze to, że może być ona od działka piechoty Vickersa, ale ono miało kaliber 40 mm, a ta pasuje mi na 37mm. Zmierz średnice łuski nie od kryzy, a od szyjki. Wg. minie jest tam 37 mm.

odpowiedz cytuj
  • barti77 2012-11-28 12:40:39

srednica to 40mm

odpowiedz cytuj
  • PlutonowyKOP 2012-11-29 07:33:12

Kaliber wyjaśnia sprawę. Niestety "trochę" się myliłem. Wychodzi na to, że jest to od działka przeciwlotniczego Vickersa wz. 1918 L/36, czyli angielska (stąd też skrót, w którym, jak się domyślam, jest zawarta nazwa Vickers). Jako poczwórnie sprzężone było ono montowane na okrętach Royal Navy - słynne "poom-poomy", między innymi na niszczycielach eskortowych, na których walczyli Polacy takich jak: Garland, Kujawiak, Ślązak itp. Jeden z kolegów był blisko, bo obstawiał właśnie działko przeciwlotnicze. Zmylić może długość łuski, która jest typowa dla działek piechoty z końcowego okresu I w. św., takich jak słynny Puteaux. Zresztą samo działko Vickersa, to nic innego jak powiększony n razy, słynny mały brat ckm Vickers wz. 1909 i jego pochodne. Zresztą było ono wzorowane na podobnym tego typu sprzęcie, jakim było działko Maxima, również przeciwlotnicze, a właściwie przeciwbalonowe. Myślę, że chyba teraz udało się rozszyfrować tajemnicę, tej małej łuski. Ciekawy fant, bo rzadki na naszych terenach, a w pośredni sposób związany z walkami Polaków na morzach w czasie II w. św.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"