:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Hildegarda Bąk

Dodano: 2013-07-11 13:18:31

• Jenny 2013-07-11 13:18:31

Poszukuję informacji o p. Hildegardzi Bąk z Romanien(Warmia i Mazury), która byla świadkiem (podobno żyje) walk  w okolicy Romanien  nieopodal jeziora Wałpusz(Wielka Wojna), a w których uczestniczył mój dziadek Jakub.

odpowiedz cytuj
  • formoza58 2013-07-11 15:49:49

To Romanien to zapewne dzisiejsze Romany.Co roku od 1991 namiotuję nad Wałpuszem,bywałem często w Romanach,ale o tej kobiecie nie słyszałem...

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-07-11 16:17:43

Dokaladnie ...miejscowosć obecnie nazywa sie Romany. na dziś dzień nie wiem czy p Hildegarda Bąk pomieszkuje w tejże wsi. Z tego co udało mi sie dowiedzieć, to to że 61 pułk liczył 4600 żołonierzy, 1800 koni ,Bataliony liczyły po 1000 żołnierzy , kompanie po 225 .Dziadek prawdopodobnie zajmował sie logistyką . Formoza liczę na Ciebie, na więcej , skoro tam pobywasz czasami zapewne coś nieco słyszałeś o miejscu. O czasie minionym.

odpowiedz cytuj
  • formoza58 2013-07-11 16:29:27

Niestety,Jenny,zupełnie nie interesuje się armią rosyjską.Przykro mi,w tym temacie Tobie nie pomogę...

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-07-11 18:04:47

Mi też... Niekoniecznie pytam o armie... moze cos widziałeś w kwestii okopów , słyszałeś miejscu.

odpowiedz cytuj
  • Rumcajs 2013-07-11 18:12:01

Poszukuję informacji o p. Hildegardzi Bąk z Romanien(Warmia i Mazury), która byla świadkiem (podobno żyje) walk  w okolicy Romanien  nieopodal jeziora Wałpusz(Wielka Wojna), Delikatnie mówiąc proponowałbym niewielkie działanie matematyczne. 2013 -1914 =? Jeśli nawet Pani Hildegarda była świadkiem walk w Romanach, to dziś zakładając, że wówczas nie byla niemowlęciem miałaby ponad 100 lat. Obawiam się, że raczej nie jest to normalny wiek życia przeciętnego Polaka, a nawet jeśli, to może być problem z kojarzeniem faktów. Podsumowując, to raczej bym odpuścił poszukiwanie Pani Hildegardy.

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-07-11 18:41:06

Masz racje...poniosło mnie chyba. Być może mogły to być ,,opowiesci z opowieści,,. W kążdym bądż razie , jesli ktoś z Was natknie sie na ślad , który by mnie naprowadził w tym kierunku...poprosze o wiadmość.

odpowiedz cytuj
  • formoza58 2013-07-11 18:50:29

Kto wie Sławku,kto wie...Wprawdzie "stówa" nie jest normalnym wiekiem przeciętnego Polaka,ale Pani Hildegarda jako 100-procentowa Mazurka hmm,...Klimat i zdrowe powietrze Warmii i Mazur czynią cuda ;-)Mój przyjaciel leśniczy,kiedy mu przywieżlismy małego dęba,aby się przyjął na podwórku leśniczówki,na moje pytanie: "Ciekawe jak będzie wyglądał przykładowo za 60 lat",odpowiedział mi optymistycznie jak na Mazura przystało:"Jak będzie wyglądał? Sam zobaczysz Krzycholec.Przyjedziemy z kolejnego nurkowania,usiądziemy w cieniu jego liści z kufelkiem piwa w jednej i fajeczką w drugiej dłoni."I wiesz co,Sławek,...chciałbym mu wierzyć ;-)Jenny,śladów okopów pierwszo-wojennych nie uświadczysz.Chodzac po lesie,możesz się tylko domyślać przy napotkanych rowach i dołkach.Kiedyś wspomniany leśniczy znalazł w lesie zbiorowa mogiłę przy drodze,właśnie z tego okresu.Pod czterema kamieniami spoczywają dwaj żołnierze rosyjscy i dwaj niemieccy.Przypuszczam,że ranni,zmarli z ran i pochowani przy drodze,pewnie z wozu ambulansowego lub taborowego.Na terenach w rej. Wałpusza ciągną się okopy między jeziorami,urozmaicone bunkrami gospodarczymi.Wszystko zbudowali Niemcy w okresie międzywojnia,ale walk tam nie było...Sowieci poszli bokiem.

odpowiedz cytuj
  • Jenny 2013-07-11 19:49:04

Żeby nie powoedzieć, ze fantazja mnie nosi przytoczę dokladnie to co dostałam w przekazie- 27-30 sierpnia pułk zajmował pozycje obronne miedzy wsią Romanien (Romany) , a jeziorem Wałpusz na skaraju starego lasu...

odpowiedz cytuj
  • Rumcajs 2013-07-11 22:39:52

Szanowna Koleżanko zdaję sobie sprawę, że zaczynam w tej dyskusji funkcjonować jako kubeł zimnej wody ochładzającej zapał poszukiwawczy. Zajmowanie pozycji obronnej to jednak nie to samo, co walka np. w obronie. Można zajmować jakiś rejon umocnień i przy dużym szczęściu nie widzieć przeciwnika. Historia wojen jest pełna wzajemnych poszukiwań armii starających się przy tym zająć możliwie dogodną pozycję. Lub też dowódców, którzy zręcznie manewrując wymijali owe pozycje obronne, przesłonowe itd i wychodzili na tyły przeciwnika. Dlatego też proponuje spokój w poszukiwaniach.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"