:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Bunkry w Konewce, Jeleniu i Stępinie

Dodano: 2010-10-24 12:03:48

• bodokoks 2010-10-24 12:03:48

Schrony kolejowe w Stępinie, Jeleniu i Konewce.Bunkier w Konewce - jeden z najdłuższych schronów, jakie zbudowano w czasie II Wojny Swiatowej. Przeznaczony był do ukrywania pociągów liczących 10-14 wagonów. Jest to 380 metrów żelbetonu podzielonego na 17 części połączonych dylatacją. Ostrołukowaty kształt miał za zadanie rykoszetowanie spadających na niego bomb. Przeznaczenie bunkra nie jest jednak do końca wyjaśnione. Wiadomo jedynie, że miał to być jeden z 3 centrów dowodzenia III Rzeszy.Czy znacie jakieś dodatkowe fakty związane z tymi obiektami a przede wszystkim ze schronem w miejscowości Konewka?

odpowiedz cytuj
  • jazlowiak 2010-10-24 12:27:05

Zwiedzałem bunkier w Konewce w roku 1985. Boczne korytarze były pozalewane, calość nie była oświetlona, trzeba było chodzić z latarkami. Teren otoczony był drutem kolczastym i pilnowany.

odpowiedz cytuj
  • Slajmi130 2010-10-24 15:40:06

Nie wiadomo jedynie , że to miał być jeden z 3 centrów dowodzenia 3 rzeszy, ale jest to miejsce gdzie był ośrodek dowodzenia całą armią środek przed uderzeniem na ZSRR. Bunkier jest obecnie używany jako lokalne muzeum militarne, zresztą przy nie małym wysiłku Grup rekonstrukcyjnych. Cały ten okręg Spała Konewka i inne mają bardzo bogatą historię militarną, zarówno przed i w czasie 2 Wojny Światowej. Woda ze schronu na pociąg w Konewce została wypompowana. obiekt doprowadzany jest do użyteczności publicznej. Jest tam wystawa sprzętu wojennego. Poza tym piękne miejsce.

odpowiedz cytuj
  • stecu 2010-12-20 20:27:03

tak! działamy tam od 2005 roku  od kiedy Julek Szymański  wydzierżawił schron wraz z fragmentem gruntu. od tego czasu schron zyskał oświetlenie,zostały zabiezpieczone dziury i odpomopwane podziemia ,schron został osmalowany i oczyszczony...   od 2005 roku  jest miejscem spotkań miejscowych pasjonatów którzy od 2007 roku stworzyli STOWARZYSZENIE LABIRYNT który pręznie działa  na terenie powiatów Tomaszowskim,Rawskim,Piotrkowskim   ogólnie teraz zaczyna się juz 6 rok dzierżawy schronów więc jeszcze trochę sobie można pozwiedzać..   od Maja do października schron czynny codziennie od 9 do 18 a od października do maja tylko w weekendy:)   zapraszam serdecznie:)

odpowiedz cytuj
  • jjg-jarek 2011-02-11 19:12:06

Do roku 1999 teren należał oficjalnie do WP był szlaban brama i wartownia oraz...  dwu żołnierzy którzy to pilnowali, w latach 60-tych i 70-tych na tym terenie były kolonie dla dzieci wojskowych, pozostałości domków a raczej klitek z pilśni i eternitu straszyły jeszcze w 1998 jak byłem w tym miejscu, pamiętam ze w 2002 ktoś prowadził "wykopki" obok głównego schronu. Obiekt bardzo dobrze zachowany godny obejrzenia ze względu na swoja niezwykła kubaturę.  jjg

odpowiedz cytuj
  • Andy100 2011-09-09 10:39:48

Byłem tam na koloniach, chyba w 1983 roku, może wcześniej. Pamiętam te opowiadane historie o dwóch zalanych kondygnacjach w bunkrze, nurkowaniach, o domniemanym miejscu ukrycia bursztynowej komnaty. Oczywiście, jako ciekawe wszystko dzieciaki, pozwoliliśmy sobie na nielegalne wieczorne wyprawy "na bunkier" i amatorskie eksploracje (zabroniono nam tego pod "groźbą rozstrzelania"). Same kolonie faktycznie przypominały trochę obóz przeżycia. Kartonowe bloki, dziewczęcy, chłopięcy i stołówka. Sam bunkier kolejowy był wówczas niedostępny. Wielkie brawa należą się dzisiejszym gospodarzom. Dwa lata temu odwiedzałem to miejsce z dzieciakiem. Robi dobre wrażenie. Mimo upływu lat jeszcze dzisiaj można odnaleźć miejsca po kolonijnych barakach, a nawet mogę wskazać miejsce gdzie była moja "prycza". Polecam również do zobaczenia opuszczony (i totalnie zdewastowany) "gierkowski" ośrodek. Może ktoś z Was był tam na koloniach ?

odpowiedz cytuj
  • jjg-jarek 2011-10-23 20:51:37

Moja była żona tez była tam na koloniach, jak byłem tam pierwszy raz to właśnie jako cywilowi trudno mi się było dogadać z chłopakami pilnującymi terenu - 3 facetów, kobieta małe dziecko i  groźny pies i oni tam musza!musza wejść. Kumpel mechanik lotniczy dogadał się z nimi w 3 minuty...

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"