:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

A.Holland o historii i... rekonstrukcjach.

Dodano: 2012-01-04 09:40:24

• Irke 2012-01-04 09:40:24

Z dzisiejszego (4.01) wywiadu z Agnieszką Holland zamieszczonego w "Rzeczpospolitej": ".... Polacy nigdy nie byli w stanie spojrzeć na siebie realistycznie i ocenić własnych możliwości. Zawsze porywaliśmy się z szabelką na czołgi. I przegrywaliśmy. Mamy zakodowany we krwi romantyzm. Naszą legendą jest powstanie 44 roku, w którym wyginęła młoda inteligencja. Dziś w muzeum dzieci bawią się w warszawskich powstańców. Narodowym sportem stały się rekonstrukcje historyczne, głównie zresztą masakr." 

odpowiedz cytuj
  • blue savage 2012-01-04 10:02:24

Nawet się nie dziwię, że p. Holland powtarza te propagandowe bzdety o "Polaku idącym z motyką na słońce".

odpowiedz cytuj
  • ArturSz 2012-01-04 10:12:55

Próba spojrzenia realistycznie na minione pokolenia Polaków spowodawła u mnie taki dla Nich podziw, że od lat nie umiem "wylądować" z wrażenia. I jest mi z tym tak dobrze, ze niech tak zostanie. 

odpowiedz cytuj
  • Wrotycz 2012-01-04 10:38:46

(...) "Narodowym sportem stały się rekonstrukcje historyczne, głównie zresztą masakr."  To fakt w roku nie ma chyba miesiąc aby się coś nie inscenizowało a w okresie letnim to w każdy weekend po kilka imprez w całym kraju. Czemu tak jest to pytanie z dziedziny socjologi. Myślę że dużym powodem jest moda na tego typu hobby, szeroki dostępem do większości kopi umundurowania i wyposzczenia. W ciągu ostatnich 9 lat powstał wielki rynek rzemieślników wytwórców handlowców skierowanych na rekonstruktorów, którzy także napędzają ten społeczny ruch. No i ze strony władz lokalnych też jest generowane zapotrzebowanie na tego typu rozrywki, podczas wszelkich festynów. A historie militarnych wydarzeń mamy bogatą to zawsze znajdzie się coś do rekonstruowania."głównie zresztą masakr" - do tego sformułowania trudno się odnieść jeśli podczas bitwy ginie 30 czy 5000 ludzi to zawszę będzie to katastrofą dla ludzkości, a śmierć jednego człowieka w wyniku agresji można nazwać "masakrą"Podczas inscenizacji bitew nie pokazuje się drastycznych scen, zbrodni, gwałtów, ludobójstwa, które zawsze towarzyszyły wszystkim wojną. Podobnie jak na obrazach Kossaka nie widzimy obciętych głów, rozprutych brzuchów, nie widać wisielców na drzewach. Tak samo na inscenizacja tego nie zobaczymy. To co robimy to niczym ruchome obrazy batalistyczne i tyle.

odpowiedz cytuj
  • wolfik1 2012-01-04 10:56:02

Przy czym pani Agnieszka Holland nie pogardza rekonstruktorami jako takimi bo do filmu "W ciemności" użyła do brutalnych scen likwidacji getta lwowskiego właśnie rekonstruktorów a nie statystów i była z naszego udziału bardzo zadowolona co wyraziła publicznie.    

odpowiedz cytuj
  • Rumcajs 2012-01-04 12:50:55

Widać w tym wypadku mamy następujące rozróżnienie rekonstrukcja w filmie = tak; rekonstrukcja w formie widowiska = Nie.Natomiast jeśli chodzi o filmy Pani Holland to zdecydowanie bardziej wolę baśniową opowieść o Janosiku Pana Passendorfera niż Jej Prawdziwą historię. Ta pierwsza jest delikatna i nawet sceny przemocy - są zrobione z humorem np. Pan Leśniak ukryty pod wozem i gryzący hajduka "zbójnika" w łydkę ( scena napadu murgrabiego z hajdukami przebranymi za zbójników na weneckich kupców). Jeśli Ona zarzuca nam rekonstruowanie masakr, to co sama pokazuje w swoich filmach? Choćby i tym o Janosiku?

odpowiedz cytuj
  • blue savage 2012-01-04 13:01:43

Aż sam nasuwa się cytat z Brunera : "Nie mogę patrzeć na bitego człowieka, nie mogę! Jeżeli bije ktoś inny." :)

odpowiedz cytuj
  • Ziemowit 2012-01-04 13:57:48

"Polacy nigdy nie byli w stanie spojrzeć na siebie realistycznie i ocenić własnych możliwości. Zawsze porywaliśmy się z szabelką na czołgi" - arcy-ciekawe zdanie , Polacy jako bezmyślny naród z skłonnościami samobójczymi niczym stado lemingów. A rekonstrukcja jako narzędzie do opiewania samych klęsk i masakr. "Zawsze porywaliśmy się z szabelką na czołgi. I przegrywaliśmy" - rozumiem że pani reżyser nie słyszała o wojnie 20 roku , Powstaniu Wielopolskim ech.... Po prostu naród nieudaczników nie wiem jak można z nami wytrzymać pod jednym dachem, że jeszcze Pani Holland zaszczyca nas swoją obecnością zamiast wyjechać gdzieś w siną dal.

odpowiedz cytuj
  • kapitan Koot 2012-01-04 14:27:34

Hm... Przeczytałem cały wywiad i raczej odebrałem cytowany fragment (w kontekście całej wypowiedzi) jako przeciwstawienie charakteru Polaków ("romantycznych") charakterowi Żydów. Ale faktem jest, że użyte przez p. Holland sformułowania nie są najszczęśliwsze i mnie osobiście trochę uraziły - chociaż bardziej to o szabli i czołgach niż o rekonstrukcjach...

odpowiedz cytuj
  • wolfik1 2012-01-04 16:36:18

Myślę że nie ma co sobie tym zawracać głowy, Holland coś powiedziała, dziennikarz przekręcił a my sie tym ekscytujemy...

odpowiedz cytuj
  • Gebhk 2012-01-04 19:05:20

W zasadzie Wolfik ma racje. Ale pod wypowiedz Artura Sz podpisuje sie obiema rekami. Moj dziadek nalezal do tych wariatow ktorzy porwali sie z motyka na slonce, w opinii wowczas wiekszosci ktora jak p Holland byla madrzejsza i rozsadniejsza. On i jemu podobni zdobyli niezalezna Polske a on sam (kapral bez wyksztalcenia!) w rezultacie spotkal sie z piekna panna z bardzo dobej rodziny, przyszla zona a moja babcia - cos co byloby nie do pomyslenia w innych warunkach. A jezeli w Polsce re-enactment to symptom zakodowanego w genach romantyzmu to ciekawym czego to jest syptom w UK gdzie takich widowsk jest kilka-kilkanascie w kazdy weekend?

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"