:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

2 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma IV

Dodano: 2016-06-14 18:05:38

• wojciech-arlet 2016-06-14 18:05:38

Planuje zająć się rekonstrukcją 2 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma. Potrzebuje jednak informacji o tej jednostce. Chodzi mi głównie o ich uzbrojenie, wyposarzenie i bitwy w których brali udział (szczególnie w okresie 1915-1917). Zdjęcia też się przydadzą. PS. Jeśli ktoś ze Szczecina i okolic był by zainteresowany rekonstruowaniem tej jednostki, niech napisze do mnie wiadomość.

odpowiedz cytuj
  • PiotrMRudnicki 2016-06-17 15:22:19

W zasadzie wszystko jest w internecie. Także odsyłacze do dobrej literatury. Np. http://wiki-de.genealogy.net/Gren.R_2 oraz https://de.wikipedia.org/wiki/Grenadier-Regiment_%E2%80%9EK%C3%B6nig_Friedrich_Wilhelm_IV.%E2%80%9C_(1._Pommersches)_Nr._2Polecam przede wszystkim Gottberg, Franz Döring von: "Das Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm IV. (1Pommersches) Nr.2 im Weltkriege" - (Band 256 des preuß. Anteils der Erinnerungsblätter) Berlin 1928, 536 Seiten.Jeśli na prawdę interesujesz się GR 2 to musisz tą książkę po prostu kupić. Na pewno jest dostępna.

odpowiedz cytuj
  • PiotrMRudnicki 2016-06-17 15:24:49

Jest np. tutaj - http://www.zvab.com/Grenadier-Regiment-K%C3%B6nig-Friedrich-Wilhelm-Pommersches-Weltkriege/16945291939/buch i to wyjątkowo tanio - tylko 63 EUR. To naprawdę okazja.

odpowiedz cytuj
  • wojciech-arlet 2016-06-17 20:09:17

Dzieki! Niestety z powodu mojej nieznajomości niemieckiego, będe mieć z nich ograniczony użytek. Ale zawsze lepsze to niż nic. Z książki na razie zrezygnuje. Może jak grupa się sformuje to znajdzie się chętny do jej przetłumaczenia, ale na razie jestem tylko ja.

odpowiedz cytuj
  • fuchsi 2016-06-21 09:43:12

[email protected]: Niestety, jezyk potrzebny.....i lektura tez. Inaczej bedzie tak, ze nurkowiec chce sie kapic w pustynie.Poswiec troche czasu......i to nie bedzie malo!!! prace w internecie. tam jest mnostwo informacjii w Twoim jezyku. A potem zdecyduj sie. Polecam przede wszystkim zegnac sie z pomyslu byc generalem. Kazdy zaczal jako szeregowiec, do oficera jest daleko. Pruski oficier musail prawie wszystko sam organizowac i kupic - tym wyzej stanowisko - tym wiecej wydatkow.zycze powodzenia

odpowiedz cytuj
  • wojciech-arlet 2016-06-25 14:10:54

@fuchi: Kiedyś nawet próbowałem nauczyć się niemieckiego. Mimo trzech lat nauki mój niemiecki był na koszmarnym poziomie i dałem sobie spokój. Na szczęście w rodzinie mam parę osób szprechających, więc może mi pomogą. Dalej zbieram różne informacje w internecie. Jest to trochę czasochłonne, ale przynajmniej wiem już jakie mundury były wtedy w użyciu.  Nie wiem co ci przyszło z tym generałem. Przecież największą frajde w rekonstrukcji dają rekonstrukcje bitew i "walka" w pierwszej lini. A z tego co mi wiadomo generałowie większość czasu spędzali na tyłach. Poza tym stać mnie tylko na wyposarzenie szeregowca (a i tak uzbieranie całości zajmie mi 3-5 lat; przynajmniej będe miał czas na czytanie). 

odpowiedz cytuj
  • fuchsi 2016-07-15 08:42:28

Witam serdecznie.Kilka tygodnie mnie bylo, przepraszam za to. Czasem sa inne rzeczy do zrobienia.kazdy, ktory zajmuje sie Historie po jakims czasie zrozumie, ze zajecie takie sa bardzo czasointensywne i kosztowne. Ale to jest hobby i kilka zrezygnuje po jakis doswiaczeniach ......W tym nie ma nic zlego. W sprawie mundurach polecam sie skontaktowac z istneajach grup - ja wspieram koledzy z Malborku i Poznania - oni na pewna poradza. Z tym Generalem byl taki mysl: Kazdy poczatkujacy chce byc oficerem....ladne wyglada, ma cos do powiedzenia. Ale z tym stopniu tez jest zwiazywany odpowiedzialnosc - za ludzie, za sprzet. W dawnych pruskich wojsk oficerowie musieli wielu rzeczy sam kupic!! Wygronadzenie - kepskie. Mundur i wypozazenie byl i jest dwa-trzykrotnie droze nez od zolnierza.Wiec mnie bardzo podoba Twoje stanowisko w tej sprawie.Jak krol Frederick - stary Fritz nazywany - powiedzial. Kazdy< zolnbierz nosi swoja batike marszala w swoim tornistrze......Mam nadzieje, ze masz juz kontakty z innymi rekonstruktorami.Zycze powodzenia.

odpowiedz cytuj
  • wojciech-arlet 2016-09-18 09:01:00

Ostatni szperając po internecie udało mi się znaleźć kilka zdjęć pruskich naramienników. To zdjęcie wstawiam bo pod numerem piętnastym znajduje się naramiennik 2 pułku grenadierów. Wszystkie naramienniki na zdjęciu mają pochodzić z przed jesieni 1915, kiedy to bardziej ujednolicono umundurowanie. Zdjęcie wziąłem ze strony - http://www.kaisersbunker.com/gtp/gtp14.htm Znajdziecie tam też opis pozostałych naramienników jeśli to kogoś interesuje.

odpowiedz cytuj
  • Macgregor 2016-09-18 10:24:37

Według dokumentów( Militarpak) , mój pradziadek służył w 2 pułku grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma IV

odpowiedz cytuj
  • Leibhusar 2016-10-07 17:05:35

to nie są naramienniki pierwszo wojenne ale z munduru dunkelblau. I wyglądają na pionierskie ale mogę się mylić. Zajmuję się rekonstrukcją grenadierów mogę ci pomóc skompletować szpej.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"