:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

1 szwadron 10 pułk Strzelców Konnych opis kto zgin

Dodano: 2017-03-21 12:48:55
: Wojsko Polskie

• wojtek-wozny 2017-03-21 12:48:55

Dzień 2 maja 1945 r . 1-szy. Szwadron otrzymał bardzo ciężkie zadanie - uchwycenie przepraw przez błotnisty teren pomiędzy Grossander a ...Moorburg. W AKCJI II- gi pluton walczył jako czołowy. Brat mojego Dziadka Bogdan Zielińki - dowódca czołgu zginął wraz z dwoma innymi Dowódcami czołgów. Zostali pochowani 3 dowódcy czołgów w Remels przy kościele por. P.Borzemski , kpr.B.Zieliński i plut.F.Jankowski.( za 2 dni wojna się skończyła) Pytanie pragnę pojechać na te groby ale nie wiem czy są one zadbane i opisane. Mam dużo pamiątek i zdjęć po wujku (gen. Maczek ) i Dziadku Rajmundzie Zielińskim który walczył w armii (gen.Andersa) doszedł do końca Anglia tam w 10.1947 jak chciał wracać do rodziny zatruł się grzybami byłem na jego grobie w Anglii - Szkocji. Proszę o info lub na stronie lub na e-mail [email protected] . Proszę bardzo o informacją.

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 15:19:53

Tak na szybko..z Google

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 15:20:32

c.d.

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 15:21:08

c.d.

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 17:44:24

Miejsce ostatniego spoczynku 8 żołnierzy. W tym 7 poległych w ostatnich dniach walk o Gross Sander, Moorburg i okolicach Wilhelmshaven. Obecnie tylko 7 grobów posiada kamienie nagrobne. Dane na podstawie dokumentów archiwalnych: Zieliński Bogdan plut. 10 psk. * 25.12.1913 Gdańsk † 02.05.1945. R-C. Serv. Number 1913/28/I-223027 Dane spisane z kamieni nagrobnych z zachowaniem oryginalnej pisowni: B. ZIELINSKI + 2.5.1945

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 17:47:39

Wygląda na to, że kpr. Bogdan Zieliński został pośmiertnie awansowany na plutonowego a por. P. Borzemski na rotmistrza.

odpowiedz cytuj
  • Maly Roman 2017-03-21 17:53:56

Dwie ostatnie fotki znalazłem tutaj: http://www.polskienekropolie.de/doku.php?id=pl:remels

odpowiedz cytuj
  • zylkos 2017-03-21 21:01:03

Na podstawie dzienników personalnych Naczelnego Wodza i Ministra Obrony Narodwej oraz rozkazów dziennych 1 Dywizji Pancernej;ODZNACZAM: Za kampanię we Francji,Belgii,Holandii i Niemczech 1944-45: 1.Śp rotmistrza Pawła Borzemskiego: Krzyżem Virtuti Militari klasy V;Krzyżem Walecznych po raz pierwszy i drugi.2.Śp plutonowego Bogdana Zielińskiego,Krzyżem Walecznych po raz pierwszy.3.Śp plutonowego Franciszka Jankowskiego:Krzyżem Walecznych po raz pierwszy.

odpowiedz cytuj
  • wojtek-wozny 2017-03-22 13:10:50

Dziękuje bardzo za te wiadomości jest to coś bezcennego dla mojej rodziny . Planuje teraz pojechać na grób . Dziękuje . Posiadam książkę 10 pułk Strzelców Konnych w kampanii 1944-45 praca zbiorowa z dedykacja dla Rodziny Sw.p. plut. Bogdana Zielińskiego, jak i 10 pułk Strzelców Konnych też z dedykacją Koledzy Rodzinie w której jest zdjęcie plut.Bogdana Zielińskiego. Jak również wspaniały list opisujący to co się stało podczas tych wal a opisuje to Dowódca I szwadronu 10 pułku strzelców konnych od 1944r i brał on udział w tych walkach był 20 metrów od czołgu B.Zielińskiego jak on zginął. Ciarki przechodzą po plecach jak się to czyta coś wspaniałego. Posiadam również dużo zdjęć tylko kto jet kto ???. Brat B.Zielińskiego mój Dziadek Rajmund Zieliński przeszedł całą drogę wojenną walcząc w armii Andersa zakończył w Anglii a tam zatruł się grzybami w 10.1947r przed powrotem do rodziny. Dziadek poza Bogdanem miał jeszcze 2 braci nikt z nich nie powrócił do domu. Wszyscy walczyli ale nic o Tamtych nie wiem. Pozdrawiam i dziękuje bardzo za informację.

odpowiedz cytuj
  • zylkos 2017-03-22 15:34:33

Ciekawe linki:http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/3061/Losy3zolnierzy_opt.pdf

odpowiedz cytuj
  • zylkos 2017-03-22 15:36:31

Najlepsze internetowe muzeum o PSZ.:http://kresy-siberia.org/hom/element/ryszkowskimisiewicz-collection/czeslaw-ryszkowski/krzyz-1-dywizji-pancernej-–-nr-leg-764/?lang=pl

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"