:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Odznaki wojskowe odznaczenia, pułku ułanów Podolskich - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3
Tomasz Gliński - blog 18/05/2013 12:29

Nierozerwalnym elementem tradycji i odbiciem historii Ułanów Podolskich są symbole, które łączą w sobie treści narodowe, religijnej i te bezpośrednio związane z pamięcią pułkową. Obok sztandarów, ołtarza polowego znajduje swoje poczesne miejsce znak 12 pułku Ulanów Podolskich.Pierwszy raz, żołnierze polscy zetknęli się z odznaką wojskową w okresie Królestwa Kongresowego. Obyczaj ten zagościł na polskich mundurach przeszczepiony z Rosji czasów cara Aleksandra I. Formalne i nieformalne odznaki nadawane były w licznych formacjach polskich podczas Wielkiej Wojny na terenie ziem Cesarstwa Rosyjskiego.

Cel wszystkich odznak był ten sam: utrwalić w kawałku metalu ideę czynu zbrojnego, powstanie, istnienie i walkę polskich oddziałów, a przede wszystkim ich udział w akcji niepodległościowej. Jedną z pierwszych odznak pamiątkowych kawalerii był znak 1 pułku ułanów I Brygady Legionów Polskich wprowadzony 5 listopada 1916r., a więc po dwu latach istnienia pułku. Nadano ją ok. 800 oficerom i szeregowym, którzy przewinęli się przez pułk w latach I wojny światowej i swoją postawą zasłużyli na to wyróżnienie.

Myśl wprowadzenia znaku 12 pułku ułanów Podolskich pojawiła się tuż po skończonej wojnie polsko-bolszewickiej w 1921r. Miał być widomym godłem przyjęcia do grona koleżeńskiego każdego żołnierza pułku, który nienaganną służbą, zachowaniem oraz koleżeńską postawą stał się godnym tego wyróżnienia. Zaprojektowany znak i jego statut zostały zatwierdzone Dziennikiem Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 9 z dnia 28 lutego 1922r. pozycja 135. Znak nadawany był corocznie w dniu Święta Pułkowego przez dowódcę pułku na wniosek Kapituły składającej się z trzech najstarszych służbą i stopniem oficerów, posiadających znak i pełniących czynną służbę w pułku. Znak otrzymywały również osoby szczególnie zasłużone, i tak numerem pierwszym został uhonorowany Naczelny Wódz Marszałek Polski Józef Piłsudski. W pułku nadaje się go automatycznie każdemu kolejnemu dowódcy ; w czasie pokoju żołnierzom służby stałej po 2 latach służby i żołnierzom służby czynnej przed zakończeniem nienagannej odbytej służby; w czasie wojny każdemu żołnierzowi po przesłużeniu połowy okresu pokojowego. Do roku 1939 włącznie nadano ok. 4 000 znaków 12p.uł. Po spowodowanej wojną kilkuletniej przerwie, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza gen. Władysław Anders 19 marca 1945r. przywrócił do życia dawny statut (treść odtworzona z pamięci przez rtm. Jana Chojnackiego)oraz formalne nadawanie znaku . Gen. Tadeusz Bór- Komorowski, jako najstarszy z żyjących dawnych dowódców pułku, uhonorowany został znakiem z numerem pierwszym II serii. Wprowadzono wówczas zasadę, że członkiem honorowym Kapituły jest każdorazowy Dowódca Polskich Sił Powietrznych. Rok 1947 przyniósł rozformowanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a tym samym 12 pułku ułanów Podolskich. 25 września 1947r. gen. Władysław Anders zatwierdził , uzupełniony w nowe treści Statut Znaku Pułkowego. Na obczyźnie nadano łącznie 1553 znaki.

Opis Znaku Pułkowego wg Statutu z 25 września 1947r.:

Złote słońce o 16 promieniach (herb Podola) stanowiące tło Znaku o wymiarach: długość promieni-18mm, długość pól pomiędzy promieniami -16mm, 12 z powyższych promieni rozłożone w 4-ch grupach po trzy- każda z grup tworzy tło jednego z ramion Krzyża Maltańskiego, a pozostałe promienie tworzą tło proporczyków. Kształt Znaku jest wypukły w formie wycinka kulistego o średnicy kuli 120 mm. Na tle słońca emaliowany, Czarny Krzyż Maltański (Znak żałoby po poległych) o wymiarach: długość ramienia od środka Krzyża- 20 mm, odległość od środka Krzyża do wierzchołka kąta tworzącego wycięcie ramienia- 13 mm, najszerszy wymiar ramienia Krzyża- 14 mm. Pomiędzy ramionami Krzyża na każdym z dwóch górnych pól znajdują się dwa emaliowane proporczyki 12 pułku ułanów Podolskich skierowane wycięciami w górę, długości- 12 mm i szerokości 5 mm Proporczyki są koloru amarantowo- granatowego z białym paskiem przez środek, przy czym kolor amarantowy znajduje się u góry proporczyka. Pomiędzy ramionami Krzyża, na każdym z dwóch dolnych pól , znajdują się emaliowane proporczyki, noszone przez Pułk w okresie jego formowania (1917-1918) jako ówczesny 7 pułk ułanów. Proporczyki te mają kształt prostokątów zakończonych trójkątami prostokątnymi w dół: długość- 12 mm, szerokość- 5 mm. Proporczyki są koloru amarantowego, na tle amarantowym granatowy łamany pasek równoległy do ostrza proporczyka, szerokość- 2 mm, odległy 2 mm od ostrza proporczyka.

Po rozformowaniu 12 pułku ułanów Podolskich, utworzone zostało Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, którego celem było ”…zachować i pogłębiać tradycje i dorobek pułku. Utrwalać więzy koleżeństwa i przyjaźni między sobą, udzielać sobie wzajemnej pomocy…”. W nowych okolicznościach, na obczyźnie i w Polsce, Prezes Koła nadaje Znak Pułkowy- Podolakom i zasłużonym dla Rodziny Podolskiej. Wśród uhonorowanych Znakiem Pułku znaleźli się m.in.: Jan Beaupre- ostatni burmistrz Krzemieńca w Niepodległej Rzeczypospolitej, Janina Bielińska- chrzestna matka sztandaru w 1945r., inż. Francesco Bruschetti- za zasługi oddane pułkowi podczas postoju w Cignoli, gen.brg. Bronisław Duch- dowódca 3 Dywizji Strzelców karpackich II Korpusu, Danuta Jung i Zofia Kańska- za wybitną pomoc i opiekę przy organizowaniu Dywizjonu 12 pułku Ulanów Podolskich w AK, Edward Mesjasz- artysta malarz, twórca obrazów batalistycznych przedstawiających akcje 12 p.uł. w kampanii wrześniowej, d-ca Polskich Sił Powietrznych gen. bryg. Pil. Mateusz de Notto Iżycki, oraz każdorazowy d-ca Polskich Sił Powietrznych, gen. dyw. Marek Tomaszycki- dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Andrzej Gwadera- zastępca dowódcy 12 DZ w Szczecinie. Na mocy decyzji Władz Koła i dzięki staraniom Zarządu, od 15 grudnia 2008r. znak 12 pułku ułanów Podolskich znajduje się pod ochroną prawną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Producenci znaku 12 pułku ułanów Podolskich:

Adam Nagalski- Warszawa

Wincenty Wabia- Wabiński- Warszawa

Wiktor Gontarczyk- Warszawa

S.A. Picchiani Barlacchi- Firenze, Florencja

Andrzej Panasiuk- Warszawa

Tomasz Kowalewski- Warszawa

Jarosław Jakubowski- Poznań

Reklama

Znak 12 pułku ułanów Podolskich komentarze opinie

 • Pathe39 Pathe39 2013-05-20 00:00:00

  Formoza, waż słowa - po co ci pozwy, wezwania do zapłaty. :) WKKP pismo widziałem. Komentarz zbędny. Ciszej nad tą trumną.

 • Krzysztof Goździk 2013-05-20 00:00:00

  Cezar,masz prawo do przyzwyczajeń,ale nie podpieraj się gen.W. Andersem,On w okresie międzywojennym odebrał z "rąk pułku" odznakę pamiątkową...
  ;-) Panie Kapralu,czytając Twój komentarz zadaję sobie pytanie,czy mam do czynienia z Kawalerzystami,czy z Kawalarzami ??Ale w jednym masz zupełna rację."...szkoda słów"

 • Cezary Jankowski 2013-05-20 00:00:00

  Rozkaz! Panie Kapralu:)

 • Tomasz Gliński 2013-05-20 00:00:00

  O co kol. Lebioda walczysz tymi pytaniami?
  Cezar, nie pisz juz nic bo szkoda słów na te pytania. Wystarczy odpowiedzi.

 • Cezary Jankowski 2013-05-20 00:00:00

  Spór z WKKP zakończył się, ponadto koło nikogo nie wezwało do zapłaty. I do "Formozy"- masz rację, to jest odznaka pamiątkowa, ale wybacz mi- ja przywiązany jestem do określenia "znak" dlatego, że widnieje ono w statucie spisanym 25. 09. 1947 r. podpisanym przez gen. W. Andersa

 • Paweł Ludwiczak 2013-05-20 00:00:00

  Czy Koło wzywało już kogoś "do zapłaty" w związku z nieuprawnionym używaniem znaku towarowego? Czy "Koło" zarobiło już coś na tym, a jak nie to czy są na to perspektywy w najbliższym czasie?Jak się zakończył spór z WKKP, czy on jeszcze trwa?

 • Krzysztof Goździk 2013-05-20 00:00:00

  Mała korekta,Cezar...Nie znak 12 Pułku Ułanów Podolskich,tylko jak w przypadku 39 pułków kawalerii II Rzeczypospolitej,odznaka pamiątkowa pułku.

 • Cezary Jankowski 2013-05-19 00:00:00

  Kolego...niech każdy pilnuje swego:)

 • Pathe39 Pathe39 2013-05-19 00:00:00

  A ci "chłopcy z GRH" to nie są przypadkowi gimnazjalisci... Sam uważam, że dopuszczenie rejestracji odznaki jako znaku towarowego jest największą wtopą Urzędu Patentowego do 10 lat, a tematem własności intelektualnej zajmuje się zawodowo juz pewien czas. Jakiekolwiek będą dalsze losy tego znaku towarowego, fama i tak za Kołem pójdzie i smród zostanie.

 • Pathe39 Pathe39 2013-05-19 00:00:00

  Akurat tak się składa, że te tzw. "Niskie dyskusje", dotyczyły właśnie pojmowania odznak i ich tradycji i stanowiły krytykę robienia z nich towaru...

 • Cezary Jankowski 2013-05-19 00:00:00

  ...i do Pana "Pathe39"- złotówki, zapłaciło koło, Urzędowi Patentowemu i to dużo złotówek... i na tym koniec...bo sprawy nie będzie, tak na prawdę nikomu nie zależy "boksować" się w sądzie, a zwłaszcza kołu. Szum na forach ujawnił, że za klawiaturami siedzi dużo chłopców z GRH nie mających wiedzy w sprawie, która ich nie dotyczy, a ponadto uświadomił wielu, coś bardzo ważnego- znaki i barwy mają swoich właścicieli i trzeba to szanować.I w innym temacie; jeśli się nie mylę w/w kolega jest z GRH 7 DAK- na forum tegoż GRH też odbyła się "niska" dyskusja, cóż zdarza się najlepszym, bo poza tym uważam, że GRH 7 DAK to wspaniała ekipa- parę razy ich widziałem i bardzo ich szanuję, są profesjonalistami w swojej działalności. Oby takich GRH było jak najwięcej.

 • Pathe39 Pathe39 2013-05-19 00:00:00

  Tak, tak. "Amen" i złotówki.

 • Cezary Jankowski 2013-05-19 00:00:00

  Opublikowany artykuł pochodzi z
  biuletynu „Podolak” z 2011 r. wydawanego dla wszystkich rozsianych po świecie
  członków koła, co roku  nie przerwanie od
  1947 r. Dokument (na fotografii) określający ochronę prawną znaku 12 p.uł. ma
  moc prawną. Rozumiem, że nie wszystkim 
  może się podobać sformuowanie „znak towarowy”- ale cóż... takie mamy w
  naszym kraju prawo i jeśli przy pomocy takiego narzędzia prawnego, można
  zabezpieczyć dziedzictwo jakim jest znak 12 p.uł. to koło pułkowe stanęło na
  wysokości zadania w ochronie tego dobra. Nie znam przypadku innego koła
  pułkowego, które by tak chroniło swoje dziedzictwo ( znak pułkowy), a wręcz
  przeciwnie znam liczne przypadki nadawania i legitymowania się znakiem pułkowym
  przez liczne GRH i osoby prywatne, bez wiedzy kół pułkowych i co najgorsze
  wbrew  ich woli. Swego czasu na forach
  zapanowała istna gorączka z powodu upublicznienia sporu między redakcją WKKP, a
  kołem odnośnie wykorzystania wizerunku znaku . Nikt z koła nie uczestniczył w
  tej „debacie” i nic w tym dziwnego- niski poziom wypowiedzi, a wręcz
  nawoływanie do nienawiści, a nawet groźby pod adresem członków koła, wykluczyły
  możliwość zniżania się do poziomu w/w debaty. Powyższy artykulik ma charakter
  informacji historycznej i niech tak zostanie. Dyskusja, czy zwrot „znak
  towarowy” jest ładny czy nie ładny nie ma sensu. Znak 12 p.uł. ma swojego
  właściciela i jest chroniony prawem na terenie RP- Amen!:)

 • Pathe39 Pathe39 2013-05-19 00:00:00

  Tak, nadal jest znakiem towarowym. Bo o wszystkim można pięknie pisać i to wycenić.

 • Krzysztof Goździk 2013-05-19 00:00:00

  Tomku,w forumowym wątku "12 pułk ułanów-zawłaszczenie odznaki",zadałem konkretne pytanie min.Tobie i innym kolegom ze szczecińskiego koła i prosiłem o żołnierską zwięzłą i bez "zasłony dymnej" odpowiedż...Niestety,nie otrzymałem jej,bardzo przykre i nie za miłe.Ale jestem "dużym chłopcem",zapomniałem i przeszedłem do porządku dziennego.Więc przy okazji Twojego wpisu pozwolę sobie zadać to samo pytanie i znów uzbrajam się w cierpliwość odnośnie odpowiedzi.
  A przy okazji,czy odznaka pamiątkowa 12 Pułku Ułanów Podolskich nadal jest znakiem towarowym nr...?
  Pozdrawiam

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"