:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Publikacje, Wołomin Żegnaj czołgu - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Wojciech Dąbrowski - blog 24/09/2012 21:43

Czołg T-34 zniknął z cokołu w Wołominie. Po 27. latach radni zdecydowali, że nie będzie już centralnym punktem miejskiego parku. Nie pomogły protesty części mieszkańców, którzy ustawili tam transparent „Zostawcie nam czołg”, a kilka dni temu ktoś pomalował go na różowo. „- Ten czołg powinien zniknąć z tego miejsca, ponieważ stoi w miejscu nieodpowiednim i jest nieodpowiedni dla Wołomina - uważa Leszek Czarzasty, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Wołominie.” Rada Miejska "nie ma jeszcze konkretnej koncepcji”, co będzie w tym miejscu.

Natomiast w Lęborku:
„Odwrotna sytuacja panuje z kolei w Lęborku, gdzie to władza chce zachować czołg, za to przeciwpancerne działania prowadzi jeden z mieszkańców. Akcja przeprowadzana jest pod hasłem "Won z tym złomem z parku Chrobrego". Burmistrz Lęborka Witold Namyślak mówi, że dyskusja o czołgu toczyła się w tym mieście już wiele razy. - Nie zamierzamy nigdzie przenosić tego czołgu. To nie jest T-34, a IS-2. W Polsce są tylko cztery takie egzemplarze, z czego dwa w naszym mieście. Jeden w parku, drugi w jednostce wojskowej - opowiada burmistrz. Dodaje, że gdyby miasto chciało pozbyć się czołgu, mogłoby go sprzedać za duże pieniądze. - Nigdy tego nie zrobi - dodaje burmistrz.”

W Gliwicach:
„Sowiecki czołg stoi też w centrum Gliwic, blisko sądu rejonowego. - Nie ma u nas żadnej dyskusji na ten temat. Nic nie będziemy z nim robić - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik Gliwic. Dodaje, że w mieście są większe atrakcje, jak 120-letnia palmiarnia czy radiostacja z 1935 r., która jest największą konstrukcją drewnianą w Europie.”

Co na to historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego:
„Zdaniem prof. Andrzeja Nowaka, historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, powinno się zostawić czołgi w miejscach, w których już stoją. - Ale należy też budować nowe pomniki, aby żywa była pamięć o historii ostatniej wojny i roli, jaką w niej odegrała Armia Czerwona. Niektórzy są jej wdzięczni za wyzwolenie, ale należy pamiętać też i o tym, że była to armia zbrodnicza - podkreśla prof. Nowak.”

Co stanie się z T34 z Wołomina:
„W środę Trafi do Liceum Ogólnokształcącego w pobliskich Urlach, gdzie są klasy wojskowe. - Mamy już dwie armaty. Chcemy czołg, bo tworzymy mini muzeum militarne - Maria Łopuska, dyrektora liceum.”

Cóż już nikt nie zainteresuje się, dlaczego tu stoi, nie dowie o jednej z największych bitew pancernych, która tu na terenach Polski rozegrała się w czasie II wś. Już nie ma potrzeby zastanawiać się nad zmianą tablicy głoszącej bohaterstwo Sowietów na tablicę informującą o potężnej bitwie pancernych kolosów.

W zamierzchłych czasach, gdy na „Pchlim Targu” na Wolumenie kupiłem książkę „Polskie samoloty wojskowe 1939- 1945” A. Morgały i przeczytałem, iż Muzeum Wojska Polskiego, w końcu lat 40. XX wieku ze złomowało dwa myśliwce Spitfire, pochodzące z polskich dywizjonów 302 i 317, a przekazane do MWP zaraz po wojnie w formie daru od RAF to serce mi się z żalu ścisnęło. Teraz pozbywanie się sprzętu historycznego, bez względu, po której stronie było używane jest nieodwracalną stratą. Mam nadzieję, że Liceum w Urlach zdoła zachować ten czołg i nie będzie to jego „gwoździem do trumny”.

A co nam pozostało? Listę zachowanych wozów na pomnikach w Odkrywca.pl w 2003r. zapoczątkował i uzupełniał „toom”.
Ile możemy już wykreślić?



Reklama

Wołomin. Żegnaj czołgu. komentarze opinie

  • Jarosław 2013-11-09 00:00:00

    Naród , który nie szanuje swojej historii - zginie. Bez względu na to , czy ta historia jest "wygodna" dla obecnie rządzących , czy nie - TO JEST HISTORIA!!!! A może zastanowić się nad tym , aby odpowiednio pokazać właśnie takie dyskusyjne pomniki historii , jak ten czołg?Nasza historia pokazała , że okupanci , zaborcy za wszelką usiłowali zniszczyć tożsamość narodową właśnie likwidując pomniki. ZBIEG OKOLICZNOŚCI???? Może tylko dostajemy się bezwiednie w nową "niewolę"??? Niewolę głupoty? Za każdym takim czołgiem stoi historia zwykłych ludzi rzuconych przez wiatr historii akurat w to miejsce ich dramat życiowy , a często śmierć...I trzeba pamiętać o tym , że bardzo często byli bezwiednym narzędziem w rękach polityków , takich samych jak ci , którzy chcą teraz zniszczyć pamięć o Nich....KU PRZESTRODZE.

  • Grzegorz Jaczyński 2012-09-25 00:00:00

    W każdym razie wynik meczu Wołomin - Urle 0:1

  • Piotr Rzepczyński 2012-09-25 00:00:00

    Czołg powinien być pomnikiem tego co się tam wydarzyło. Powinna być także konkretna informacja o Armii Czerwonej co to przyszła nas wyzwalać. Na miejscu tego radnego zostawiłbym te kilkadziesiąt ton i stworzyłbym ścieżkę upamiętniającą tłumienie powstań w Berlinie 1953, Budapeszcie 1956, Czechosłowacji 1968, Polsce 1970. Zero kreatywności, proste myślenie 0:1. Ech szkoda gadać.

  • Paweł P 2012-09-25 00:00:00

    A za jakiś czas zacznie się płacz ,że w muzeach brakuje tego i tamtego
    pomijając wartość historyczną taki pojazd ma tez wartość materialną za kilka dziesięcioleci może się okazać ,że polskie muzeum będzie za grubą kasę sprowadzać teciaka do kolekcji bo panowie politycy skasowali te które były.
    Historia zatacza koło już raz z powodów ideologicznych zniszczono to co zostało z przedwojennej broni pancernej - jak widać choroba powróciła - Polscy politycy są chyba jednak średnio inteligentni :(

  • Ryszard Sodel 2012-09-25 00:00:00

    Zabytki historii militarnej nie są niczemu winne (czołg T 34 najleprzym tego przykładem), według mnie powinno się je konserwować i onie dbać.

  • Grzegorz Jaczyński 2012-09-25 00:00:00

    No i , wybacz, bzdury napisałeś. Nie gniewaj się, ale Rada to władza UCHWAŁODAWCZA, a władzą WYKONAWCZĄ jest ZARZĄD, z BURMISTRZEM na czele. Radny w praktyce to może jedynie postulować, ale nie ma możliwości realizacji swych postulatów. Burmistrz jest od Rady niezależny, bo wybierany w wyborach bezpośrednich. Nie ma też możliwości odwołania radnego - jeśli już, to całej Rady, w referendum przeprowadzonym na wniosek min. 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców... Mamy słuszne wątpliwości, czy zabiegający o usunięcie tego czołgu i podejmujący decyzje dysponują odpowiednią wiedzą historyczną. Sami też wykażmy się wiedzą o administracji, gdy piszemy o sprawach formalnych.

  • Tom 2012-09-25 00:00:00

    Nie mogłem przejść obojętnie obok tej sytuacji, więc napisałem szczery do bólu list do radnego Wołomina Leszka Czarzastego. Nie wiem czy zrobiłem słusznie, bo może stać mi się krzywda za tą szczerość, wiecie jak jest. Poniżej cytuję cały list, który mam nadzieję pobudzi innych mieszkańców do działania. Proszę abyście rozpowszechniali go wśród ludzi, którzy zgadzają się z tym co napisałem. Pozdrawiam z szacunkiem. Tom" ...!!!Ja w sprawie czołgu, który kazał pan usunąć z Wołomina. Dorwał
    się pan do władzy i rządzi. Pytam szczerze, komu pan służy?, bo na
    pewno nie mieszkańcom, którzy chyba wyraźnie wypowiedzieli się, że czołg
    ma tam pozostać, a pan co? Miał i ma pan głęboko gdzieś decyzję ludzi,
    których pan reprezentuje, a wie pan dlaczego, bo pan wcale ich nie
    reprezentuje, natomiast reprezentuje pan swoje jedynie słuszne,
    najpańsze widzimisie, któremu muszą podlegać wszyscy inni. To bezczelny i
    arogancki brak szacunku wobec obywateli Wołomina i generalnie wobec
    wszystkich. Przypomnę panu co ma pan robić na swoim stanowisku. Otóż
    ma pan obowiązek pokornie, sumiennie, z pełnym szacunkiem wykonywać
    wolę ludzi, którym ma pan służyć, bo takie jest zadanie każdego, któremu
    lud ofiarował władzę. Tak czy nie? Bo jeśli nie, a usunięcie czołgu
    świadczy, że nie, to może pożegna się pan ze swoim stanowiskiem i zajmie
    się nauką służenia i pokory, polecam wolontariat. Usunięciem
    czołgu, pomimo protestów mieszkańców, pokazał pan że nie liczy pan się z
    nimi, i walczy jako jeden przeciwko wszystkim. Co to za postawa? Na
    pewno nie prospołeczna, ale z całą pewnością antyspołeczna. Moim
    zdaniem nie jest pan godzien piastować stanowiska radnego, bo radzi pan
    bardzo egoistycznie i przeciw wyborcom, którzy w trybie natychmiastowym
    powinni pana odwołać. Oni mieli prawo powołać, oni mają prawo odwołać. Wyremontowany czołg T-34 ma powrócić na swoje miejsce, koniec kropka."

  • Grzegorz Jaczyński 2012-09-25 00:00:00

    Myślę, że po komentarzu "Formozy" nie trzeba - i nie powinno się - niczego dodawać. Bo można całkiem bez sensu zabrnąć tam, gdzie będzie tylko wstyd...

  • Ihar Melnikau 2012-09-25 00:00:00

    szkoda

  • Krzysztof Goździk 2012-09-25 00:00:00

    Zbyszku 12315,nadal gorąco interesuj się militariami i WP,ale,Na Boga! nie polityką,bo "stracisz smak"...;-)
    Zbyszkux,kochaj nadal namiętnie rekonstrukcje bitew,ale,Dżizus,nie "gdybaj",co by było jak by było,bo powszechnie wiadome jest jaki byłby epilog w przypadku,gdyby (jakby) okupacja by się przedłużyła ;-)
    Wojtek,dzięki za rzetelny i bardzo interesujący wpis (kiedyś też się umawiałem z dziewczyną z Wołomina właśnie pod tankiem),ale jak czytam niektóre komentarze,to zaczynam tęsknić do licznych ilościowo cykli o np.Bolimowie lub Łomiankach,o których jak ostatnio narzekał jeden z czytelników,że "zalewają" całą górę aktualności w portalu...

  • Zbyszek Z 2012-09-25 00:00:00

    zbyszek12315...przeczytaj jeszcze raz...co ma rząd do radnych Wołomina?
    Tam rządzi PIS...
    Niszczyć pomnik postawiony żołnierzowi, którego nie interesowała polityka...
    Można różnie oceniać historię, ale to nie USA wyzwalały Polskę, ale ZSRR i LWP...Zrobili wiele złego, ale czy ktoś uważa, że lepiej by było czekać kilka lat aż skończy się okupacja?

  • zbyszek stefaniak 2012-09-25 00:00:00

    te przydupasy z rządu tylko potrafią wszystko zniszczyć - żal

  • IRENEUSZ KULESZA 2012-09-25 00:00:00

    Politycy po raz kolejny pokazali swoje prawdziwe oblicze ,gzie mają naszą historię i jak liczą się ze zdaniem obywateli .

  • Michał Wierzbicki 2012-09-25 00:00:00

    Nie pomogły zastrzyki,
    Recenzje i pomniki,
    Ni kwaśne mleko :
    Przyszedł szarlatan - szuja,
    Obejrzał go, pobujał :
    - Dementia praecox.

    Toż radość była w domu,
    Nareszcie koniec sromu,
    Skończony kłopot !
    Dozorca śmiał się setnie :
    - Zaraz mu nitkę przetnie
    Panna Atropos.

    Żona klaskała w dłonie:
    - Ach, przecie nadszedł koniec
    Pijackich orgii.
    Bólów miałam niemało,
    Nareszcie twoje ciało
    Wezmą do morgi.

    Wszyscy stanęli kołem
    Z czołem bardzo wesołem.
    Prasa, kuzyni;
    I szacowne to grono
    Orzekło unisono :
    - Dobrze tak świni!

  • Franek Gajewski 2012-09-25 00:00:00

    Zostawcie te czołgi. Kiedy bylem mały, nie wiedziałem po co i kto go postawił, chciałem tylko na niego wleźć bo CZOŁG zobaczyłem. A niech se inne dzieciaki jeśli będą chciały tez włażą! Co za różnica czyj to czołg ważne ze jest! Nie trzeba za bilet płacić ani do muzeum iść bo to publiczne miejsce bez płatne!!! WON od CZOŁGÓW i ARMAT !!!

  • guenther fuchs 2012-09-25 00:00:00

    Czolem,wielu wie, ze mam wlasnych pogladow i nie zawsze zgadzam sie z tym, co tutaj sie zdarzeje. Czesto to winik malej wiedze, czesto tez , ze nie wszystko zrozumie......ale:W Polsce buduje sie pomnikow w kolej.......i znisza inne  co juz maja.......o istnejacych czesto nie zadbane.....Takim sposobem tez mozno skorigowac (zmienic) historie, nie tak glosno, ale czas robi swoje..pozdrawiam serdecznie

  • Krzysztof Szepiel 2012-09-25 00:00:00

    U nas w Białymstoku przy skrzyżowaniu Sienkiewicza i Poleskiej stał kiedyś T 34 na cokole. Oczywiście komuś to przeszkadzało, na szczęście nie poszedł na złom a trafił do ekspozycji plenerowej Podlaskiego Oddziału SG.
    Niedaleko są stare magazyny wojskowe gdzie firma ma magazyn zewnętrzny. Jak się dostawcom tłumaczy gdzie mają jechać, przynajmniej tym miejscowym to się zawsze mówi: pamiętasz gdzie stał czołg? to te ceglane magazyny obok i wszyscy wiedzą.

  • Kamil Szustak 2012-09-25 00:00:00

    Bez względu na oceny, może warto przypomnieć Asnyka: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy/ choć sami macie doskonalsze wznieść/ Na nich się jeszcze święty ogień żarzy/ I miłość ludzka stoi tam na straży/ I wy winniście im cześć". Ale nasza rzeczywistość jest jaka jest, i do żadnych "młodych" to już pewnie nie dotrze. Plus taki, że chociaż nie zezłomują, choć prawdę mówiąc to nie jest to pomnik ku czci Stalina czy Berii, ale prostego żołnierza, który nie miał najmniejszych wątpliwości, zewyzwala Polskę. Dobrze, że chociaż burmistrz Lęborka wie co ma u siebie w mieście i potrafi to docenić.

  • Leszek Giziński 2012-09-25 00:00:00

    Wystarczyłaby odpowiednia informacja - jakby nie było, jest to w tej chwili miejscowa atrakcja.

  • Robert Sieradzki 2012-09-25 00:00:00

    Jestem zdania, iż cokoły dla tych kilku czołgów w Polsce, to trochę za wysoko!
    Powinno się je z nich zdjąć, cokoły rozebrać,
    ale czołg postawić obok z tablicą informującą dlaczego tu stoi, skąd się wziął i co ze sobą niósł.
    Natomiast wyrzucać na tak zwany na złom jest karygodne!
    Powtórzę jak mantrę,
    jak by nie spojrzeć to jest kawałek naszej historii.

  • Piotr Krajewski 2012-09-25 00:00:00

    zabytek spalić łatwo , a jak z PIS to do pieca ,tylko dlaczego T 34

  • Dariusz Wójtów 2012-09-25 00:00:00

    "W zamierzchłych czasach, gdy na „Pchlim Targu” na Wolumenie kupiłem książkę „Polskie samoloty wojskowe 1939- 1945” A. Morgały i przeczytałem, iż Muzeum Wojska Polskiego, w końcu lat 40. XX wieku ze złomowało dwa myśliwce Spitfire, pochodzące z polskich dywizjonów 302 i 317, a przekazane do MWP zaraz po wojnie w formie daru od RAF to serce mi się z żalu ścisnęło. Teraz pozbywanie się sprzętu historycznego, bez względu, po której stronie było używane jest nieodwracalną stratą. Mam nadzieję, że Liceum w Urlach zdoła zachować ten czołg i nie będzie to jego „gwoździem do trumny”."

    W latach 60-tych został zezłomowany jadąc do Huty Warszawa i znikając w czeluściach pieca jedyny zachowany w Polsce Tiger I, również z MWP. O "Chwacie" z PW nawet nie wspomnę, po którym zostało tylko koło....

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie