:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
dobroni.pl 19/04/2011 22:13

Wielki Teatr Historii Bogusława Wołoszańskiego

Szczegóły projektu „Wielkiego Teatru Historii” zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19.04.b.r na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedsięwzięciu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
W konferencji, oprócz ministra Zdrojewskiego, uczestniczył redaktor Bogusław Wołoszański-pomysłodawca i koordynator projektu, prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun, wiceprezes Polskiego Radia Wojciech Jerzy Poczachowski oraz przedstawiciele miast organizujących wydarzenia.

Projekt "Wielki Teatr Historii" będzie realizowany na terenie miast i gmin:

Wieluń - "Miasto Niezłomne" - 24-26 czerwca 2011 roku,
Organizatorzy: Marszałek Województwa, burmistrz Wielunia, Muzeum Ziemi Wieluńskiej
- „Zwyczajny Bohater” – rekonstrukcja najbardziej tragicznego okresu bombardowania miasta 1 września 1939 r. i bohaterskiej postawy mieszkańców, według wspomnień dyrektora szpitala dr Zygmunta Patryna.
- „Zapora” – rekonstrukcja bitew toczonych w rejonie Walimia w ramach tzw. bitwy granicznej z wykorzystaniem telewizyjnego widowiska „Siła kawalerii” oraz filmów archiwalnych.

Malbork - "Zwycięstwo historii" - 21-24 lipca 2011 roku,
Organizatorzy: Dyrekcja Muzeum, Burmistrz Miasta
Inscenizacja oblężenia twierdzy malborskiej realizowana od 10 lat tradycyjnie tydzień po wielkiej rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej, w tym roku uzyska nowy wymiar. W widowisku, w którym udział wezmą najpopularniejsi polscy aktorzy, zostaną wykorzystane filmy przedstawiające marsz wojsk polsko-litewskich spod Grunwaldu do Malborka, opanowanie przez Heinricha von Plauena słabości malborskiej załogi oraz przebieg oblężenia. Inscenizacja będzie częścią wielkiego pikniku historycznego, w którym corocznie bierze udział ok. 100 tysięcy widzów.

Gniew - "Vivat Rzeczypospolita" - 1-15 sierpnia 2011 roku,
Organizatorzy: Burmistrz Gniewa, Fundacja Zamek w Gniewie, chorągiew husarska
„Kłuszyn 1610” – rekonstrukcja przełomowego zwycięstwa husarii, jednej z najważniejszych bitew w historii Polski, która w 1610 roku otworzyła drogę na Kreml. W widowisku weźmie udział 50 husarzy oraz ok. 150 żołnierzy piechoty.
„Tajemniczy Zamek” – poszukiwanie krzyżackiego skarbu przy użyciu najnowocześniejszej techniki będzie pretekstem do przedstawienia losów twierdzy.

Sochaczew - "Wielka bitwa września" - 17-18 września 2011 roku.
Organizatorzy: Burmistrz Miasta, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej
Bitwa nad Bzurą – rekonstrukcja największej bitwy września 1939 r., która mogła zmienić bieg kampanii (z wykorzystaniem fragmentów telewizyjnego widowiska „Generał” oraz filmów archiwalnych).
„Oni nie skapitulowali” – wieczorna rekonstrukcja zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla oddziału Armii Krajowej oraz potyczki partyzantów z niemieckim patrolem.

Oddzielnym wydarzeniem będą obchody rocznicy września 1939 r. na Westerplatte, organizowane wspólnie z prezydentem Gdańska i dowódcą Marynarki Wojennej RP, w których tradycyjnie uczestniczy Prezydent RP oraz przedstawiciele rządu.
Organizatorzy: Prezydent Miasta, Dowódca Marynarki Wojennej RP, Muzeum II Wojny Światowej
„Honor Żołnierza” (1 września) – odtworzenie na Westerplatte w kilku miejscach półwyspu walk toczonych tam we wrześniu 1939 r. z udziałem najpopularniejszych aktorów, odtwarzających historyczne postacie, fragmentów widowisk telewizyjnych i filmów archiwalnych.
„Czas pamięci” – widowisko muzyczno-multimedialne, w trakcie którego muzyka grana na żywo będzie łączona z wizualizacjami, animacjami komputerowymi i filmami archiwalnymi.
„Miasteczko historyczne” (1-3 września) – na placu Zebrań Ludowych zostanie odtworzony obóz wojsk polskich z września 1939 r., wokół którego powstanie muzeum polowe – ekspozycja ok. 40 pojazdów wojskowych z tego okresu.
„Spadkobiercy” (3 września) – rekonstrukcja desantu z II wojny światowej oraz działań nowoczesnych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej.

Rekonstrukcje są planowane są z dużym rozmachem – zaangażowani zostaną popularni aktorzy, żołnierze – rekonstruktorzy, historyczne pojazdy (czołgi, samochody pancerne, samoloty). Innowacją będzie wykorzystanie na szeroką skalę technik multimedialnych, kamer, ekranów LED, efektów pirotechnicznych – na ogromnych obszarach od 15 do nawet 60 hektarów.

Projekt "Wielki Teatr Historii” zakłada również aktywizację widzów inscenizacji poprzez warsztaty i obozy dla młodzieży, interaktywne muzea polowe oraz koncerty muzyki rozrywkowej i klasycznej.

Rekonstrukcjom towarzyszyć będą wydarzenia realizujące główne hasło: „Historia dla przyszłości”.

Po konferencji nastąpił pokaz kawaleryjski rekonstruktorów w strojach z epoki, z udziałem 12 rycerzy konnych, w tym 6 husarzy.

Reklama

Wielki Teatr Historii Bogusława Wołoszańskiego komentarze opinie

 • Sebastian Teusz 2011-07-26 00:00:00

  .. zwłaszcza, jak się jest jednym z tegorocznych
  podwykonawców. Którzy wiele lat przyjeżdżali na Oblężenie pracować dla
  p. Spychały, niech mu ziemia lekką będzie.

  Tym bardziej przykro i głupio i frajersko można się poczuć, gdy dwa
  ostatnie tygodnie przed imprezą rozmowy ustaleniowe z obecnym
  organizatorem sprowadzały się do dwóch rzeczy:

  -bezustanne zmienianie scenariusza, godzin, pomysłów i terminów prób, aż
  do środy włącznie! Bałagan i brak profesjonalizmu to mało powiedzianie.

  -stopniowe zwiększanie wymagań i obowiązków w ramach tej samej,
  pierwotnie ustalonej, i niższej niż w zeszłych latach ceny. "Bo my mamy w
  tym roku bardzo mało pieniędzy, proszę nas zrozumieć".  Szkoda słów.  Całość tu:

  http://gdansk.naszemiasto...jecia,id,t.html

 • Sebastian Teusz 2011-07-20 00:00:00

  Zagladajac na niektóre fora mozna zobaczyć , że kolega Krzyśku przewidział rozwój sytuacji. Na Gniewie przewiduje się 250 zł od reko-mena, własne wyzywienie i pomoc we wszelkich pracach (za 4 dni)

 • Witold Wrzosek 2011-04-23 00:00:00

  Mam podobne odczucia jak kol. Krzyśku - To moim zdaniem będzie przerost formy nad treścia .Duża część budżetu pochłoną gaże panów - będą się lansować zwłaszcza pan B.W. którego ostatnio nikt nie zaprasza . A na samo widowisko zostaną ochłapy . Gdyby Pan Zdrojewski dofinansował poszczególne inscenizacje byłoby to lepsze wykorzystanie pieniędzy ( bez tej nadbudowy biurokratycznej " teatr itd."
                                                             Witek

 • Sławomir Piotrowski 2011-04-22 00:00:00

  "Odnośnie XVII wieku to nie rozumiem dlaczego Kłuszyn. Rocznica Kłuszyna
  i rekonstrukcja była w ubiegłym roku. W tym roku mamy okrągłe rocznice
  Beresteczka 1651 i Chocimia 1621. [2011-04-20]"No to akurat jest proste. Który mam rok? A który jest w przyszłym? Co się wydarzyło w 1612? Co się wydarzyło w 1812? Po Inscenizacji "Kłuszyna" ogłoszona zostanie mobilizacja, kosy na sztorc i na Bolszewika bo strącili samolot!A tak na poważnie to nie wiedzieć czemu ma się tym zajmować p Wołoszński. Dlatego, że przeczytał kilka książek? Na uczelni w której miałem przyjemność studiować "wołoszńszczyzną" nazywaliśmy nieścisłości, przeinaczenia itp. Może p. Wołoszński to i owo doczytał? Kto wie...

 • Zbigniew Sira 2011-04-22 00:00:00

  Krzyśku-kto wie czy nie masz racji ?

 • Krzyśku Buczek-Pągowski 2011-04-22 00:00:00

  Ja się tylko obawiam jednego: że kasy na te imprezy nie będzie wcale więcej niż w latach ubiegłych, za to pewnie spora część pójdzie nie na pirotechnikę, pojazdy, broń i slepą amunicję itp. (ze szkodą dla samego widowiska) ale na gwiazdorskie gaże dla Pana Wołoszańskiego i tych "znanych aktorów". W efekcie na te imprezy przestaną przyjeżdżać grupy rekonstrukcyjne na dobrym poziomie, a pojawią się rzesze niedoszkolonych "rekonstruktorów" ubranych w mundury kbw lub statystów za 30 zł/dobę ubranych w wypożyczone mundury, pasy i hełmy LWP, podwójne ładownice do Mosina itp. Przecież widzowi jest wszystko jedno jak wyglądał żołnież WP. Ważne, żeby były gwiazdy polskiego kina i telewizji. 

 • arek czartoryski 2011-04-20 00:00:00

  Odnośnie XVII wieku to nie rozumiem dlaczego Kłuszyn. Rocznica Kłuszyna i rekonstrukcja była w ubiegłym roku. W tym roku mamy okrągłe rocznice Beresteczka 1651 i Chocimia 1621.

 • Andrzej Godlewski 2011-04-20 00:00:00

  Widowiska zapewne bedą ciekawe i warto by je obejrzeć.Oczywiście lubimy wszyscy jak na rekonstrukcjach wygrywamy wrześniowe epizody ,a co z tymi którzy rzeczywiście wygrali z Armią Czerwoną i na dwadzieścia lat wywalczyli niepodleglość.Dobrze że choć zostanie pokazany Kałuszyn i Wspomni się o Grunwaldzie

 • Krzysztof Goździk 2011-04-20 00:00:00

  :-)...O tak Fen,od "nadinterpretatorów" chroń nas Panie Boże!

 • Redakcja galopuje.pl 2011-04-20 00:00:00

  Brawo !!!!Działanie jest ratunkiem przed zapomnieniem. Ta akcja może mieć nie do przecenienia skutki.Trzeba tylko czuwać aby nie było jakichś "nadinterpretacji".                                                                                     Fen

 • Jarosław Kresa 2011-04-20 00:00:00

  Popularni aktorzy? To chyba... dobrze?

 • Sebastian Teusz 2011-04-20 00:00:00

  Wielki Teatr - skrót prawie jak TW

 • Zbigniew Sira 2011-04-20 00:00:00

  Do kalendarza takich imprez należałoby włączyć obronę Przemyśla w I WS, oraz Bitwę Gorlicką. Te wydarzenia miały duży wpływ na losy Polski. Byłaby to dobra promocja tych niebogatych terenów. Tymczasem obronę Przemyśla robią Czesi w Terezinie z powodzeniem.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"