:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

V Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”-„Ognia”, Gorc

Imprezy historyczne, Szlakami Żołnierzy Wyklętych Józefa Kurasia „Orła” „Ognia” - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Bartłomiej Kuraś - blog 03/10/2010 19:20

V Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”-„Ognia”, Gorce 24-26 września 2010 r. rozpoczął się tradycyjnie na nowotarskim cmentarzu gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w hołdzie pamięci na grobach ofiarnych łączniczek i niezłomnych partyzantów Zgrupowania „Błyskawica” i OP „Wiarusy”. Chwilę dłużej przystanęliśmy nad świeżą mogiłą naszego Przyjaciela śp. Edwarda Krupińskiego „PIRATA”/zmarłego po ciężkiej chorobie w lipcu br./, przywołaliśmy Jego wspomnienia z przysięgi jaką składał przed por. ”Groźnym” oraz brutalnego śledztwa jakie przeżył w nowotarskim i krakowskim UB.
Drugim historycznym miejscem przywołanym na początku rajdu był cmentarz waksmundzki, na którym powitał nas nauczyciel historii miejscowej szkoły p.Tadeusz Jahn. Przy mogile Konfederatów Tatrzańskich waksmundzkiej placówki J.Kurasia „Orła” i mieszkańców bohaterskiej wsi oraz przy grobach żołnierzy mjr.”Ognia” : „Smaka”, „Kruka”, „Zimnego”, „Potrzaska” warty honorowe wystawiła GRH „Błyskawica” i goście z zaprzyjaźnionej GRH z Ostrowa Wlkpol. W imieniu całego rajdu znicze pamięci zapaliła Martyna Wilczek , uczennica Gimnazjum w Ludźmierzu - prawnuczka partyzanta KT i OP ”WILK” Franciszka Srala-„Judki” ps.„WIATR”/poległego pod Czerwonym Groniem’43/
Z uwagi na przypadającą w tym roku 10 rocznicę śmierci Wielkiego Orędownika spraw „ogniowych” śp. Księdza Profesora Józefa Tischnera start na trasę rajdu poprzedziło zwiedzanie Izby Pamięci w GOK w Łopusznej /Dziękujemy serdecznie Paniom Kustoszom tego miejsca za ich gościnność !/z prezentacją filmu – wywiadu z Ks. Tischnerem. W tym miejscu przypomniałem słowa niezwykłego porównania walki z historii i współczesności , słowa których użył Ks. Profesor w 1996 r. mówiąc o walce Podhalan po II wojnie: „Podhale to była pomniejszona Czeczenia”.

Po odprawie dowódców patroli /każdy patrol nosił nazwę – pseudonim jednego wybranego d-cy czy partyzanta/ następował start każdej grupy rajdu. Pierwszy patrol wyruszył w samo południe, ostatni – zamykający czekał cierpliwie aż do godziny 15tej! Rajd zgromadził bowiem rekordową liczbę chętnych – pierwszego dnia 170 osób z 5 szkół ,w 13 patrolach. Najliczniejszą grupę rajdową /70 osób/ przyprowadził p. Janusz Misiniec z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu/ oraz p.Tadeusz Jahn z Waksmunda /60 osób/
Wyrazy wielkiego uznania dla Dyrekcji, nauczycieli i rodziców!

Trasa 1 dnia wiodła z Łopusznej brzegiem Dunajca do Ostrowska /historyczne miejsce ślubu „Ognia” – kwiecień ‘46 i jego ostatniej walki-luty ‘47/ i podnosiła się drogą wierchową na południowe zbocza Gorców , wiodła przez las Niżnej Góry, Księżego Wierchu i Czuby Ostrowskiej na polany nad doliną Kowańca. Metą , przed którą czekał w zasadzce „posterunek UB” chwytający rajdowiczów – „partyzantów” idących z rozkazem do „sztabu” „Ognia” była Polana Wachowa pod Bukowiną Waksmundzką.

Drugi dzień rajdu rozpoczął się pod buczynami Polany Wachowej od opowieści p. Dawida Golika / IPN Kraków/ poświęconej dziejom obozu partyzanckiego w Spalonym Potoku nad doliną Łopusznej i żołnierzom por. Józefa Kurasia „Ognia” z Ludowej Straży Bezpieczeństwa podziemnego „ROCHA” /ludowcy/ 1944/45 . Ten epizod przedstawia wystawa historyczna w odnowionej Gajówce Mikołaja , wpisana w projekt ścieżki dydaktycznej Gorczańskiego PN. Tą właśnie ścieżką wszystkie patrole dotarły do gajówki Mikołaja, po której oprowadzała nas p. Ewa Strauchmann z GPN. Cieszymy się, że towarzyszył nam także najstarszy uczestnik naszego rajdu p. Józef Kuraś z Waksmundu, członek ZWPOS, represjonowany przez UB w stalinowskich latach. Z jego ust także mogliśmy usłyszeć relację o niemieckiej obławie na obóz „ogniowców” w Spalonym Potoku i bohaterskiej postawie gajowego Mikołaja Kostkina / pięknej postaci „dobrego Rosjanina” jakich niewielu w dziejach wśród przyjaciół Moskali/,który wyprowadził Niemców w pole, a raczej w las .

Dalej patrole poruszały się samodzielnie ścieżką partyzancką i ścieżką ks. Tischnera , pod drodze na polanie Świnie Czoło oraz Świderowej musiały zaliczać czołganie i bieg na czas z rkmem – konkurencje sędziowały posterunki GRH BŁYSKAWICA, dowodzonej przez Bartka Kurasia.Koncentracja patroli odbyła się w schronisku pod Turbaczem, gdzie w sali kominkowej wygłosił prelekcję p. Dariusz Gorajczyk /IPN Kraków/ przedstawiając szeroką genezę walki i oporu II Konspiracji po 1944/45 wobec sowieckiego zagrożenia. Z Turbacza całość rajdu przeszła przez Halę Długą, wspominając przy Krzyżu postać Albinki Białoń a przy kapliczce MB Ludźmierskiej – patronki Strzelców Podhalańskich fundatora –Józefa Sulkę „Zająca”/ „ogniowca” – nowotarżanina, fundatora krzyży i kapliczek partyzanckich w Gorcach/ Na Polanie Gabrowskiej odtworzony został przez GRH epizod z maja ’43 pojmania granatowych policjantów przez patrol b. konfederatów tatrzańskich „Orła”. Młodzież dowiedziała się także o losach obozu OP „WILK” na Czerwonym Groniu - o śmierci „Wiatra” i „Szpaka” w grudniu’43 oraz o obozie Grupy Ochrony Sztabu mjr. ”Ognia” pod Kiczorą. Po sesji zdjęciowej odbył się powrót do bazy rajdu , gdzie wzmocniliśmy siłę małym co nieco / kulinarnym gwoździem rajdu okazał się „żurek Jurek” – mniam, mniam, mniam/ Po zapadnięciu zmroku ciąg dalszy rajdu wypełniła gra terenowa przeprowadzona przez GRH na polanach Wachowa-Kowaloska, gdzie na skradające się w ciszy i ciemności patrole czyhały „partyzanckie grupy pozorowane UB”. Kto wpadł w ich łapska – przegrywał. Udało się nielicznym. Na zakończenie przy jasnej i ciepłej watrze w kręgu pod buczynami – konkurs piosenki partyzanckiej / a w jury oceniała talenty p.Maria Kolasa/ Rywalizacja była ostra. Pojawiły się nawet udane aranżacje Andrzeja Kołakowskiego – barda Żołnierzy Wyklętych a także Andrzeja Dziubka z De Press / echa zeszłorocznych koncertów i płyt/. Radek Lisiecki, wnuczek „andersowca” -ppor.Franciszka Hlawacza , żołnierza wojny polsko-sowieckiej’39 r. i Monte Cassino przypomniał tradycje ułańskie II Rzeczpospolitej strofami żurawiejek, których refren niósł się daleko po waksmundzkich polanach:
„Kto w Suwałkach robi dzieci? Szwoleżerów to pułk trzeci!
Hej, dziewczęta w górę kiecki – jedzie ułan Jazłowiecki!
Mają dupy jak z mosiądza – to ułani są z Grudziądza!
Jedzie ułan, dupa w chmurach – to jest pułk w Tarnowskich Górach!

Lance do boju, szable w dłoń – bolszewika goń, goń, goń!!!”

Dłuuugi dzień pożegnaliśmy starą harcerską pieśnią „Płonie ognisko i szumią knieje…”
Ostatni , niedzielny dzień rajdu zgromadził nas wokół ołtarza Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej gdzie Mszę św. odprawiał ten niezwykły „gorczański św. Franciszek” – ks. sercanin Kazimierz Krakowczyk. Pod Krzyżem Katyńskim stanęła warta honorowa GRH, zostali przywołani ku pamięci twórcy kaplicy i pomnika katyńskiego / jednego z pierwszych a położonego najwyżej na świecie/ na czele ze śp. Czesławem Pajerskim. Po powrocie na polanę Wachową odbyło się podsumowanie rajdu – ostatnia zbiórka , Hymn Polski i złożenie kwiatów i zniczy pod kamieniem J.Srala „Ponurego”. Podane zostały wyniki rywalizacji „partyzanckich” patroli , nastąpiło rozdanie nagród – książek ufundowanych przez krakowski IPN
/ Serdeczne Bóg zapłać ! Panu Dyrektorowi dr Markowi Lasocie i pracownikom OBEP na czele z p. Wojciechem Frazikiem / oraz nagród rzeczowych /sponsorowanych przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy… w Waksmundzie oraz naszych wiernych i niezłomnych darczyńców z Nowego Targu – dziękujemy!/
Muszę szczerze przyznać, że I miejsce nie stanowiło niespodzianki : nasi goście z IV LO pod pięknym patronem K.K.Baczyńskim w Olkuszu to „starzy wyjadacze” partyzanckich rajdów! Duży szacunek !Ale o miejsce srebrne i brązowe bój był zacięty / jak poniżej widać/:

Wyniki Turnieju Sprawności Partyzanckich, na trasie 1 i 2 dnia rajdu:

I – patrol Józef Franczak „LALEK”
Olkusz /d-ca Mateusz Pacan, opiekun Wojciech Panek/ - 46, 5 pkt.

II – patrol Hieronim Dekutowski „ZAPORA”
Waksmund /d-ca Karolina Cyrwus, opiekun Tadeusz Jahn/- 44, 5 pkt.

III – patrol Zygmunt Szendzielarz „ŁUPASZKA”
Waksmund/d-ca Adam Mozdyniewicz, opiekun Henryk Zabrzeski/43


IV – patrol Henryk Głowiński „GROŹNY”
Olkusz / d-ca Bartek Gajos, opiekun Dawid Golik/- 40,5 pkt.

V- patrol Łukasz Ciepliński„GRZMOT”
Rudawa/d-ca Maciej Chlebda, opiekun Aldona Danielak/ - 39,5 pkt.

VI- patrol Józef Kuraś „OGIEŃ”
Waksmund /d-ca Katarzyna Kuraś, opiekun Zofia Waksmundzka/ - 37,5 pkt.

VII – patrol Henryk Lewczuk „MŁOT”
Waksmund /d-ca Marcin Ligęza, opiekun Joanna Mozdyniewicz/ - 37 pkt.

VIII – patrol Edward Krupiński “PIRAT”
Ludźmierz/d-ca Dominika Jachymiak, opiekun Adam Błaszczyk/ - 35,5 pkt.

IX – patrol Marian Bernaciak „ORLIK”
Waksmund/d-ca Marcin Kopka, opiekun Anna Drożdż/ - 33,5 pkt.

Na trasie 1 dnia rajdu startowały także cztery patrole reprezentujące Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu , na czele ze swym świetnym historykiem p. Januszem Misińcem:

1/ patrol Czesława Polaczyk –Kuraś „SARENKA” /czas 3 godz. 3 min.; 13 pkt.
2/ patrol Jan Batkiewicz „ŚMIGŁY” / czas 3 godz. 7 min.; 13 pkt./
3/patrol Bogusław Szokalski „HERKULES” /czas 3 godz. 19 min.; 13 pkt./
4/ patrol Franciszek Sral „WIATR” /czas 3 godz. 25 min.; 10 pkt./


Gra nocna na zakończenie rajdu, Polana Wachowa – Kowaloska:

I – patrol „LALEK” Olkusz
II – patrol „OGIEŃ” Waksmund
III – patrol „PIRAT” Ludźmierz

Najmłodszym uczestnikiem rajdu była Ania Kuraś z Waksmunda /siostrzyczka d-cy GRH Błyskawica/, najstarszymi Józef Kuraś z Waksmunda i Jan Bednarczyk z Frydmana. Z najdalszych miejsc dotarli do nas: p. Mateusz Drożdż /Gdynia/ oraz moi Przyjaciele z licealnej klasy - państwo Karolina
i Piotr Głowaccy z synami Mateuszem i Bartoszem /Łódź/


Serdecznie wszystkim gratulujemy !!!

Po staropolsku dziękujemy :
Darczyńcom /mimo kryzysu/ pełnym życzliwości ,
Gazdom i Gaździnkom bacówek słynących z gościnności,
Państwu Nauczycielom i Dyrektorom,
Rodzicom a także Rekonstruktorom!
Choć ten rajd wciąż przez wielu przeklęty
/Ich też pozdrawiamy serdecznie/
Zapraszamy za rok na szlaki Wyklętych ,
Bo nienawiść nie może trwać wiecznie…

/ relację rajdową , jak zawsze nieobiektywnie, opracował A.Błaszczyk/


„Zawsze pamiętaj o poległych żołnierzach…
Zawsze pamiętaj o zapomnianych w historii…

PODAJE LINK DO GALERII RAJDU: http://grh.waks.pl/photogallery.php?album_id=5

Reklama

V Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”-„Ognia”, Gorc komentarze opinie

 • Bartłomiej Kuraś 2010-10-04 00:00:00

  no niestety zawsze kasa największy problem bo odległość to już chyba nie stanowi przeszkody, pozdrawiam

 • Daniel Zawadka 2010-10-04 00:00:00

  Świetna i godna wszelakich pochwał inicjatywa!Ja mam trochę za daleko do Waksmundu, a szkoda...

 • zbigniew pawłowski 2010-10-04 00:00:00

  Tak warto było !!!!!! Historia ,turystyka,trening fizyczny ,koleżeństwo w jednym .Chwała WYKLĘTYM ......i choć bym  ciemną dolina  kroczył zła się nie ulęknę bo będą zemna chłopcy z NSZ-tu

 • Łukasz Nowacki 2010-10-04 00:00:00

  Impreza rewelacja. Do dziś jestem pod wielkim wrażeniem ludzi, atmosfery i pięknych górskich plenerów. Po za tym pogoda dopisała. Wielkie dzięki za świetną zabawę.Ps. Nogi już się wygoiły. Pozdrawiam i do następnej wspólnej imprezy.

 • Bartłomiej Kuraś 2010-10-03 00:00:00

  HISTORIA JEST TYLKO JEDNA, ALE NADAL OPLUWANA PRZE WIELU, NAWET TYCH, KTÓRZY NA POSTACI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH WYBILI SIĘ, A TERAZ TEGO NIE PAMIĘTAJĄ BO PUBLIKA BY ICH ZJADAŁA!!! Soli mam nadzieję, że niebawem znów pokażemy coś jak w tym roku na starych wierchach, co do rajdu czekamy na was. jak widać nie robimy rajdów za grubą kasę na 30 osób lecz za własne pieniądze na ponad 170 uczestników( znając życie to i tak na pewnych osobach nie robi wrażenia - wiadomo o kogo chodzi ale mniejsza z tym ) robimy swoje i robimy to jak mi się wydaje dobrze. Pozdrowienia dla Zbyszka,Łukasza i Dawida z GRH Ryngraf, którzy dzielnie chodzili z nami po szlakach partyzantów "łogniowych"

 • Łukasz Solon 2010-10-03 00:00:00

  Kania gratuluje wspaniałego rajdu. Obiecuję  że w przyszłym roku postaramy się przyjechać. Trzymam kciuki za następne imprezy organizowane przez Was. Górale trzymają się zawsze razem.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"