:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Pojazdy historyczne, UMIERAJĄCA HISTORIA SKARŻYSKU KAMIENNEJ - zdjęcie, fotografia
Dorota Leszczyńska - blog 27/09/2012 21:31

...pod koniec września 2012 udałam się wraz z Termisanem na wycieczkę w okolice Skarżyska Kamiennej gdzie nie mogliśmy sobie odmówić wizyty w muzeum Orła Białego. Dziś zaprezentuję najfajniejsze moim zdaniem "okazy" , które miałam okazję oglądać na rekonstrukcjach jako pojazdy "na chodzie" dzięki pasji ludzi , którzy je postawili na nogi , które w opłakanym stanie ukazały się moim oczom na terenie muzeum... żal tym większy że są to zabytki które jak tak dalej pójdzie zabierze czas i przyroda...
---- niemiecka armata kalibru 10,5 cm - 10,5 cm leichte Feldhaubitze 18 - standardowe wyposażenie jednostek niemieckiej artylerii polowej podczas II wojny światowej. Używana także w pojeździe Wespe

---- resztki podwozia niemieckiego czołgu Pz. Kpfw. V Pather wyciągnięty z dnia Nidy w okolicy Morawicy

---- podwozia dwóch PzKpfw IV

---- i atrakcja po którą jechałam, armata 8,8 cm KwK43 z fragmentem wieży z niemieckiego czołgu ciężkiego PzKpfw VI Konigststiger, największego i najcięższego czołgu użytego w boju w czasie II wojny światowej ..

nie udało mi się niestety trafić na StuG IV Sturmgeschütz - które to działo to znalazło się w zbiorach muzeum w 1999 roku po wydobyciu jego wraku z bagna w miejscowości Komierowo k/Bydgoszczy. W czasie wojny było na wyposażeniu niemieckiej 276 StuG Brygady. Prawdopodobnie podczas radzieckiej ofensywy w styczniu 1945 roku i odwrotu niemieckich oddziałów działo zatopiło się w bagnie i zostało zniszczone przez Niemców....obecnie o dziwo przechodzi odnowę SPA...oby przynajmniej jemu się udało...


Muzeum im. Orła Białego
ul. Słoneczna 90
26-110 Skarżysko-Kamienna, Poland

część zdjęć z kolekcji "Termisana" Artura Sankowskiego:)

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

UMIERAJĄCA HISTORIA W SKARŻYSKU KAMIENNEJ komentarze opinie

  • Adam Mazur 2013-12-28 00:00:00

    Trafiłem dziś Doroto na tą sesję zdjęć Waszych. Minął rok i liczę na to, że wszystko dziś wygląda lepiej (nie omieszkam sprawdzić). Natomiast pięknie wygląda ta 4-ka i aż prosi się o rekonstrukcję, dla dobra ogółu. Sam też ze strony właścicieli pokusiłbym się o kopię hamulca wylotowego na lufie "Tygrysa". I tak zupełnie proponowałbym muzeum zmienić charakter ekspozycji -ta zanadto trąci tymi z minionej epoki- czy ppac stał w otwartym polu bez maskowania itd, itp. A tyle tam chaszczy, które znakomity stanowiłyby plener. I niechaj zwiedzający poszuka tej lufy "w krzakach"- tym większa frajda ze zwiedzania będzie.

  • Dorota Leszczyńska 2013-11-27 00:00:00

    z info znalezionym w necie z czerwca 2013 - dwa najciekawsze eksponaty, fragment wieży “Tygrysa Królewskiego” oraz lekka haubica polowa 10,5 cm leichte Feldhaubitze 18 opuściły Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku (były na wypożyczeniu), wróciły do właściciela, czyli Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Warszawie....

  • Ryszard Sodel 2013-09-30 00:00:00

    W tym roku w sierpniu w czasie urlopu byłem w Skarżysku i nic w sprawie ekspozycji sprzętu pancernego  się nie zmieniło stwierdzam z przykrością.

  • Tomasz Krzewinski 2013-07-04 00:00:00

    zal patrzec na ten tzw.tlenek zelaza zracy te cudenka

  • Dariusz Palusiński 2013-01-28 00:00:00

    niechcę występować jako "wszechwiedzący guru" ale :
    MOB należy podziwiać za to , co robią rzy tak szczupłych funduszach i atmosferze. A jak się komuś to nie podoba to do ROBOTY ! zakasać rekawy i pokazać jak się TO robi ! Gębą pelną frazesów i dobrych rad jako supervisier niczrgo nie zdziałano ! Szacun dla ekipy ze karżyska ! A Ty Artur nie masz z czego się tłumaczyć , kto zna Ciebie i ekipę ten Was docenia.

  • Piotr Sułkowski 2012-12-05 00:00:00

    W każdym razie wiemy ,że zabytki są w dobrych rękach. Tylko naprawdę szkoda ,że w Unii nie ma specjalnie wydzielonych programów unijnych. Może bardziej skupili się na przyszłości niż na przeszłości. Osobiście byłem w muzeum i byłem pod wrażeniem zbiorów się tam znajdujących, zarówno broni palnej jak i pojazdów. A z tego co wiem to jedyny tygrys na chodzie znajduje się w Wielkiej Brytanii lecz moja wiedza może być nieaktualna. Na pewno było by miło zobaczyć taka maszynę na chodzie. Należy się cieszyć się z tego co się ma a jak się nie ma to trzeba dożyć żeby zdobyć. Niestety na wszystko potrzebne są pieniądze. Takie jest moje zdanie.
    PS. Przepraszam za ewentualne błędy w piśmie.

  • Artur Buńko 2012-11-26 00:00:00

    Witam
    Początkowo miałem zamiar nie dyskutować w tym temacie ale zmieniłem zdanie i odniosę się do kilku wypowiedzi. Ciekawe gdzie pani Dorota widziała w Polsce "na chodzie" Pz IV, Tygrysa II czy Panterę, bo ja nie znam takich przypadków poza replikami zbudowanymi na zupełnie innych bazach. Co do StuGa IV to nie wiem czemu autorka nie znalazła tego obiektu bo nie zmienił swojej lokalizacji od 1999 roku. Jestem zdziwiony zaskoczeniem Pani Doroty, że StuG jest w konserwacji. Czyżby muzea w tym kraju nie mogły tego robić by internauci mogli pisać "nic nie robią niech oddadzą do Poznania lub osobom prywatnym, które zadbają o te rewelacyjne zabytki". Panie Irke jeśli Pan myśli, że Poznań jest w stanie wyremontować i najlepiej doprowadzić do jazdy wszystkie pojazdy z polskich muzeów to Pan się bardzo głęboko myli. Termisan Panterze jeszcze daleko do rozsypania się. To co w obecnej chwili kruszy się przy dotykaniu i tak musiałoby zostać skruszone podczas piaskowania bo to jest warstwa tlenku żelaza, która pisząc kolokwialnie "nie trzyma się kupy". Zylkos od 10 lat szukamy programów unijnych, z których można byłoby uzyskać dofinansowanie ale takich po prostu nie ma (ewentualnie nie udało nam się ich znaleźć). Skoro jest pan takim ekspertem w tej dziedzinie serdecznie proszę o konkretne wskazanie takiego programu. Panie Wrotycz może czas oderwania się od monitora komputera i wycieczkę i naoczne stwierdzenie, że coś się zmieniło. Na przeprosiny raczej nie liczymy.
    yass z żalem informuję, że wystawy w budynku w dalszym ciągu nie ma. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie z programów ministra kultury to otwarcie planujemy na wrzesień 2013.
    canti80 ale komu ??
    pozdrawiam piszących i czytających.

    PS. pamiętam wizytę Pani Doroty i termisana. Mogli Państwo podejść i zapytać o wszystko, zrobić fotografie elementów StuGa ale przecież wtedy nie wypadałoby "pojechać" po muzeum tylko napisać prawdę.
    AB

  • Artur Buńko 2012-11-26 00:00:00

    Witam
    Początkowo miałem zamiar nie dyskutować w tym temacie ale zmieniłem zdanie i odniosę się do kilku wypowiedzi. Ciekawe gdzie pani Dorota widziała w Polsce "na chodzie" Pz IV, Tygrysa II czy Panterę, bo ja nie znam takich przypadków poza replikami zbudowanymi na zupełnie innych bazach. Co do StuGa IV to nie wiem czemu autorka nie znalazła tego obiektu bo nie zmienił swojej lokalizacji od 1999 roku. Jestem zdziwiony zaskoczeniem Pani Doroty, że StuG jest w konserwacji. Czyżby muzea w tym kraju nie mogły tego robić by internauci mogli pisać "nic nie robią niech oddadzą do Poznania lub osobom prywatnym, które zadbają o te rewelacyjne zabytki". Panie Irke jeśli Pan myśli, że Poznań jest w stanie wyremontować i najlepiej doprowadzić do jazdy wszystkie pojazdy z polskich muzeów to Pan się bardzo głęboko myli. Termisan Panterze jeszcze daleko do rozsypania się. To co w obecnej chwili kruszy się przy dotykaniu i tak musiałoby zostać skruszone podczas piaskowania bo to jest warstwa tlenku żelaza, która pisząc kolokwialnie "nie trzyma się kupy". Zylkos od 10 lat szukamy programów unijnych, z których można byłoby uzyskać dofinansowanie ale takich po prostu nie ma (ewentualnie nie udało nam się ich znaleźć). Skoro jest pan takim ekspertem w tej dziedzinie serdecznie proszę o konkretne wskazanie takiego programu. Panie Wrotycz może czas oderwania się od monitora komputera i wycieczkę i naoczne stwierdzenie, że coś się zmieniło. Na przeprosiny raczej nie liczymy.
    yass z żalem informuję, że wystawy w budynku w dalszym ciągu nie ma. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie z programów ministra kultury to otwarcie planujemy na wrzesień 2013.
    canti80 ale komu ??
    pozdrawiam piszących i czytających.

    PS. pamiętam wizytę Pani Doroty i termisana. Mogli Państwo podejść i zapytać o wszystko, zrobić fotografie elementów StuGa ale przecież wtedy nie wypadałoby "pojechać" po muzeum tylko napisać prawdę.
    AB

  • wlodzimierz glanowski 2012-11-22 00:00:00

    ....a po co lemingom historia?

  • Adrian Pawelski 2012-10-24 00:00:00

    ... wielka szkoda (zapewne nie jest to odosobniony przypadek;( ... może warto byłoby się zastanowić nad tym, aby oddać eksponaty komuś kto się tym "zajmie"?

  • Piotr 2012-10-02 00:00:00

    Podpowiedz, czy ekspozycja wewnętrzna w budynku jest już dostępna po remoncie, czy nadal ją robią?Z góry dzięki za odpowiedźyass

  • Jerzy Giziński 2012-09-28 00:00:00

    Byłem tam 12 lat temu i widzę że się nie wiele zmieniło pokrzywy przerastają pojazdy.
    Jako że są to zabytki, są kulturową własnościa całego społeczeństwa. Może nie ma sensu aby tam tkwiły i podlegały kolejnej degradacji. Ale najwidoczniej komuś zależy aby ten stan się utrzymywał. A na pytanie dlaczego ? zawsze padnie odp: że nie ma funduszy, A naiwni w to wierzą.

  • Artur Żyłkowski 2012-09-28 00:00:00

    Piaskowanie....tak ale skąd pecie,pecie???Jest tyle projektów unijnych...może tam poszukać waluty???Jak nic wszystko za kilka lat obróci sie w pył...a,żeby pokazać dzieciakom wannę lub działo do tych Pz,trza będzie do Dojczlandu się pofatygować i tyle........

  • Artur Sankowski 2012-09-28 00:00:00

    co tu sprzedawać jak Panhtera się już rozsypuje w proszek przy dotykaniu niektórych części....a daszek z plexi lub nawet przykrycie tego płachtą plastiku czy brezentu do czasu"remontu" czy konserwacji nie jest jakimś mega kosztem...łza w oku się kręci gdy stoisz obok takiego zabytku z historią, robisz zdjęcia i masz świadomość że stajesz się jedną z ostatnich osób które to być może uwieczniają to na zdjęciu....szkoda też trudu i kosztów ludzi którzy to odnaleźli i nakładem swoich sił i kosztów wydarli to ziemi....

  • Irek Pobudkiewicz 2012-09-27 00:00:00

    Jak zwykle pewnie problem w braku funduszy Muzeum na zabezpieczenie i renowację? "Zgnieje" lub sprzedadzą, zamiast przekazać np do Poznania, gdzie by się tym zajeli.

  • Ryszard Sodel 2012-09-27 00:00:00

    Na wydobyciu wanny Panthery byłem sam we wrześniu 2003r. pamiętam.

Dodajesz jako: |