:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Mundury wojskowe, Trzewiki każdego zapłaci - zdjęcie, fotografia
Mikołaj Klorek - blog 09/08/2016 22:32

Buty to jedne z najważniejszych elementów ekwipunku żołnierskiego, przez wiele lat rekonstruktorzy różnych formacji lub różnych armii doczekali się mnie lub bardziej udanych replik obuwia charakterystycznych dla danej formacji. Polscy piechurzy AD 1939 już od wielu lat borykają się z tym problemem i są niejako skazani na wieczne używanie trzewików Kompani Reprezentacyjnej WP. Dlatego w porozumieniu z firmą Hero Collection postanowiliśmy wcielić w życie śmiały plan i dać możliwość wyposażenia chętnych w trzewik polskiej piechoty używanych w trakcie Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Trzewiki te  przez wielu nazwane „wz.39” są tak naprawdę daleko posuniętą modyfikacją i uproszczeniem trzewików wz. 31. Pomimo że trzewiki te rzadko były używane w garnizonach przed wojną, to wielkie ilości stanowiły zapas mobilizacyjny i zostały wydane  piechurom w pole.

O wojskowych trzewikach (nie mylić z butami) tak pisze Paweł Rozdżestwieński: Wymiary wewnętrzne stanowiące o wielkości obuwia i stosunek procentowy w produkcji zawierały początkowo warunki techniczne z roku 1931 o wielkości kopyt. Nowe buty, znakomicie przygotowane pod względem surowców i wykonania, zaczęły jednak sprawiać kłopoty; wielu żołnierzy skarżyło się na niskie podbicie buta. Problem ten dotyczył przede wszystkim butów konserwowanych i przygotowywanych do wykorzystania w czasie mobilizacji. Konstatacje te zawarto w spostrzeżeniach z prób mobilizacji w 4 pułkach piechoty. Wiceminister Spraw Wojskowych, gen. bryg. Aleksander Litwinowicz w piśmie z 30 kwietnia 1938 roku (L. 1159/Tj.W.Mund.) do Inspektora Armii, gen. dyw. Tadeusza Piskora referował problem przydatności użytkowej trzewików z zapasów mobilizacyjnych. Wedle Litwinowicza gros problemów z obuwiem wynikało z nieprawidłowej numeracji obuwia i w związku z tym, od 1936 roku wprowadzono nową numerację i nowe stosunki procentowe przy produkcji trzewików. Zmiana ta wynikała z badań antropologicznych stopy i konieczności usunięcia niedomagań przy dopasowywaniu obuwia w oddziałach. „Równocześnie komunikuję, że dopasowywanie obuwia przeprowadzane z szeregowcami odbywającymi służbę czynną musiało wykazać przewagę większych numerów obuwia w zapasach mob. i przewaga ta ma uzasadnienie w tym, że obuwie w zapasach mob. przeznaczone jest dla szeregowców rezerwy, którzy jako roczniki starsze różnią się znacznie budową od roczników odbywających służbę czynną. Dlatego też nie mogę podzielić zapatrywania Pana Generała, że ilość niedopasowanego obuwia z powodu przewagi obuwia o większych numerach ma po zmobilizowaniu jeszcze wzrosnąć, - przeciwnie – przewaga dużych numerów obuwia w zapasach mob. jest właśnie podyktowana słusznymi względami, celem uniknięcia braków i niedomagań w wyekwipowaniu starszych roczników”.
Produkowane od 1936 roku trzewiki (rozmiary nowych kopyt wprowadzono w październiku 1936 roku) miały wyższe podbicie. Różnica między jedną długością a długością następną w trzewikach wz. 1931 wynosiła 2/3, a różnica w obwodzie wynosiła około 0,5 cm. Nowe trzewiki miały trzy szerokości przy każdej długości, przy czym rozpiętość obwodu między najmniejszą szerokością a największą wynosiła 2 cm, a różnica między jedną długością a długością następną wynosiła 1 cm.

Tak więc rozpoczynamy koordynację akcji „Trzewiki wz. 39 dla każdego… kto zapłaci ”

Akcja ma na celu skoordynowanie zamówień, rozliczenie, i zamówienie trzewików piechoty wz. 39

Produkcje trzewików podejmie się Hero Collection z Poznania.
Grupa inicjatywna jest odpowiedzialna tylko i wyłącznie za koordynacje zamówień i zbiórkę najpierw zadatku oraz końcowego rozliczenia.

Koszty trzewików to 390 zł za parę.

Zamówienia oraz zadatek będzie zbierany w dwóch partiach
PARTIA NUMER JEDEN do dnia 1 września 2016 roku - finalizacja do 1 październik 2016

PARTIA NUMER DWA do dnia 19 września 2016 roku - finalizacja do 19 października 2016 roku

Razem musimy uzbierać 50 par :)

Zamówienie grupowe bądź indywidualne jest brane pod uwagę w momencie podania rozmiarówki w na maila
[email protected] lub [email protected]
oraz wpłynięcia środków na konto w kwocie zadatku 150 zł od pary.
Reszta kwoty powinna wpłynąć na konto do dnia odbioru inaczej buty nie będą wysłane/wydane. Dokładne dane do przelewu zostaną podane w mailu zwrotnym złożenia zamówienia z rozmiarówką.

Od chwili zakończenia zbierania zamówień buty mają być gotowe w ciągu 30 dni plus ew. wypadki losowe.

Grupa Inicjatywna nie odpowiada za opóźnienia producenta.

W przypadku nie uzbierania sumarycznie zadatków i zamówień na 50 par środki zostaną zwrócone w ciągu 15 dni od zakończenia zbierania środków do drugiej serii.

Buty będą produkowane systemem taśmowym tak wiec chętni na buty podają tylko rozmiar długości wkładki w centymetrach.
Za wszelkie wady produktu, opóźnienia w produkcji odpowiedzialny jest producent a nie Grupa Inicjatywna.
Forma dostawy jest kwestią indywidualną będzie możliwość dostarczenia kurierem za pobraniem.
W przypadku zamówienia i późniejszej rezygnacji z odbioru butów i dopłacenia reszty środków, zadatek nie będzie zwracany.

Buty będą dostarczone w kolorze naturalnym bez czernienia ani brązowienia każdy sobie zrobi to indywidualnie (w końcu to najlepsza zabawa) a poza tym „natural” jest bardziej koszer...

Oczywiście całość akcji jest oparta na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu zasad dobrej współpracy.

Grupa Inicjatywna
Paweł Janicki
Mikołaj Klorek

 

Reklama

Trzewiki wz. 39 dla każdego kto zapłaci komentarze opinie

 • Artur Szczepaniak 2019-07-18 21:23:38

  U nas postępujemy jak w przedwojennym WP. Nie łamiemy rozkazów, które kategorycznie zbaraniały stosowania "patentów" jako przyspieszających niszczenie skóry,. Dzięki temu byty służą całe lata.
  Stosowano smar typ "B", który służył do pięlegnacji skór juchtowych - dziś dzięki podobnej recepturze, zastępuje go łatwo dostępna pasta do skór na bazie wosku pszczelego "Daichmann" do kupienia w sklepach tejże sieci . Pasta ta jest bezbarwna i służy do okresowej pielegnacji. Zmiękcza skórę i uelastycznia ją. Nie radzę kłaść jej bezpośrednio przed służbą garnizonową. Wchłania się 2-3 dni.
  Do pielęgnacji bieżącej wystarczy zwykła pasta do obuwią, mazak i szczotka do polerowania.
  Nie WOLNO NICZYM SMAROWAĆ SPODÓW PODESZW !!!!! Co najwyżej nie za grubo zwyką pastą do obuwia.
  Ktoś kiedys radził pokost lniany...
  Otóż KATEGORYCZNY ZAKAZ stosowanie pokostu lnianego tak do kruponu z jakiego jest wykonana podeszwa oraz do skór juchtowych z jakich jest wykonany wierzch buta. Wiele osób, które posłuchały metody " na pokost" dziwi sie, ze buty "szybko się rozlatują" i "są słabe i nietrwałe".

  Słuchać przedowojennych rozkazów i postępowac wg norm:
  - pasta na bazie wosku + zwykła pasta do obuwią.
  Nie wydziwiać :-) Wtedy buty będą ładne i mocne.

  But użytku bieżącego musi być zaczerniony czernidłem szewskim.
  Nic innego nie zastąpi czernidła szewskiego. Czarnidło szewskie jest do kupienia w sklepach szewskich.
  Zabieg robi się raz - na nową skórę.
  Nacieranie "Daichmannem" i pastąmi do butów rozbi się po czernirniu buta .
  Nigdy na odwtrót bo znów będa kłopoty i narzekanie.

  Z grubsza tyle. Kto robi inaczej - miewa kłopoty. Byt wygląda "nie tak" i szybciej się niszczy.

  Powodzenia.

 • Tomek 2019-06-20 17:29:58

  Macie jakieś patenty jak dobrze zabezpieczyć na lata czewiki wz31. (kupione od Nestofa) chodzi mi zabezpieczenie podeszwy, skóry itd.

 • Tomek 2019-06-20 17:22:03

  Macie jakieś dobre porady /patenty na to jak zadbać zabezpieczyć czewiki wz31 na lata do przodu (tzn... Zabezpieczyć podeszwy, co zrobić aby nie pękała skura itd)

 • Mariusz Gumienny 2018-09-19 19:43:13

  Poszukuję trzewików austo-węgierskich lata 1900-1914, czy może kolega coś wie na ten temat. Może chociaż same wzory.

 • Łukasz Piotrowski 2016-11-17 18:15:22

  moje spostrzeżenia na temat trzewików, ogólnie wszystko fajnie skóra gruba miękka, ale podeszwa daje wiele do życzenia po jednym dniu, dokładnie po ok 6 godzinach w mokrych warunkach skóra na podeszwie zrobiła się miękka i gwoździe same zaczynały wypadać, po naprawie butów skóra na podeszwie to zwykły gruby jucht, a powinna być twarda podeszwowa, owszem byty lekkie i nawet wygodne, ale w warunkach "bojowych" boje się że buty poprostu sie rozlecą od dołu,

 • Mikołaj Klorek 2016-09-10 22:32:29

  Szanowni Państwo niezmiernie mi poinformować że pierwsza partia trzewików wz. 39 została 9 wrzenia zamówiona. Kilka osób które się "obudziło" bądź ich przelewy doszły po 8 września (godziny wieczorne) nie się nie martwią ich zamówienie zostanie złożone do końca przyszłego tygodnia razem z reszta ludzi tzw. "drugiego rzutu" myślę że terminy nie będą się sporo różnic od dostarczenia pierwszej partii. Nadmienię że pierwsza partia objęła 65 par.
  Proszę pozostać w gotowości do wpłaty reszty środków, ogłosimy wpłaty w chwili kiedy dostaniemy informację, że pierwsza partią jest na wykończeniu.

 • Mikołaj Klorek 2016-08-31 11:34:37

  Miło mi zakomunikować, że na dzień dzisiejszy zebraliśmy zamówienia na 37 par, czekamy na resztę.
  Tak więc kto się waha niech przestanie i się zgłasza!

 • Mikołaj Klorek 2016-08-22 19:01:08

  Dziś weszły pierwsze zadatki, dziękuję wpłacającym.

 • Mikołaj Klorek 2016-08-21 21:50:46

  Proszę o nie czekanie z zamówieniami na ostatnią chwilę.
  Dziś propotyp trzewików został przetestowany podczas Inscenizacji w Sarnowej Górze, miał być test suchy a wyszedł mokry... spostrzeżenia wkrótce

 • Redakcja Portalu 2016-08-20 13:56:53

  Ile osób już wpłaciło?

 • Mikołaj Klorek 2016-08-19 22:35:53

  UWAGA Ważna informacja!
  Gwarancja została ustalona na okres jednego roku na prace i
  materiały pod warunkiem należytego konserwowania butów z wyjątkiem gwoździ. (mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć dlaczego) :)

 • Artur Szczepaniak 2016-08-10 19:03:36

  Oceniam odwzorowanie tych trzewików bardzo wysoko.
  Bez wahania " wchodzę w temat" gdy TO widzę.
  Mam nadzieję, że będą tak samo przyjazne w polu dla piechura jak wykynywane od 8 lat oraz widywane czasem na nogach rekonstruktorów repliki polskich trzewików wz 31.
  Relację przyjdzie zdać po marszu.

  Przy okazji ciekawostka- to co nazywamy dziś popularnie jako "trzewiki wz 39" jest rodziną trzewików okreslanych jako wz 34, wz 38 ( właśnie zostały odtworzone powyżej) oraz właściwe wz 39.
  Założenie konstrukcyjne tej rodziny trzewików jest bardzo zbliżone a róznice dotyczą paru detali w szczególności zaś sposobu wykańcznia i kształtu górnej czesci cholewki.
  Super inicjatywa!

 • Andrzej Skolik 2016-08-10 18:28:52

  Ciekaw jestem jakości wykonania. Czy to ten sam producent, co robił trzewiki niemieckie? Tamte sprawiały wrażenia bardzo delikatnych, cieniutka zelówka, prawie jak w baletkach. Jak na rekwizyt filmowy - ok, ale do rekowania wydawały się zbyt... delikatne. Ciekaw jestem opinii pierwszych nabywców - użytkowników.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"