:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Szlak historyczno edukacyjny – Stellung Proszowice – czas start !

Bunkry i fortyfikacje, Szlak historyczno edukacyjny – Stellung Proszowice – start - zdjęcie, fotografia
galopuje.pl 24/10/2010 21:40

„Szlak historyczno edukacyjny – Stellung Proszowice” – czas start !

Witam Serdecznie !
Jest to mój pierwszy wpis tak że proszę o wyrozumiałość gdyż nie jestem ekspertem od pisania tego typu artykułów, ale przejdźmy do rzeczy !

Po spotkaniu „Gniazda” w środę 20 października na którym został przedstawiony zakres prac oraz dalszych działań naszego stowarzyszenia polał się miód na serca bunkrowców…

MAMY POZWOLENIA ! KOPIEMY !!!

Wraz z Wojtkiem Paskiem(pasio77) już na spotkaniu dogadaliśmy się w sprawie kopania dnia następnego.

21-10-2010
Wojtek po „zwolnieniu” się ze szkoły a ja z pracy w imię wyższych celów ruszyliśmy do akcji. Zaopatrzeni w łopaty i siekiery oraz z uśmiechem od ucha do ucha zaczęliśmy kopać. Mniej więcej o godzinie 15.00 w teren ruszyła grupa która stawiła czoło zadaniu jakim jest doprowadzić schrony do stanu pierwotnego. Po 3 i pół godziny zespół mógł stąpać po górnej płycie "Tobruka" (tzn. Ringstad 58c) leżącego na przeciw "Białego Krzyża". Przez pierwszą godzinę radziliśmy sobie z otaczającymi krzakami chaszczami oraz wszelaką złośliwą dziką roślinnością.
Myślę że cały trud znój i rozmach pracy zobrazują nasze zdjęcia z akcji. Serdecznie dziękuję właścicielowi działki za udostępnienie terenu naszej ekipie co pozwoliło nam na pracę.

Plan działań :

- odkopanie wierzchniej warstwy ziemi spoczywającej na górze schronu. (już po!!)
- dotarcie do dolnego wejścia.
- pozbycie się wewnętrznych śmieci.
- uprzątnięcie otoczenia ringstad"u.
- doprowadzenie ścieżki z drogi do schronu.
- stosowne oznakowanie Schronu aby był dobrze widoczny z drogi.
- rekonstrukcja transzei (drogi dolnego wejścia do RS"a).
- rekonstrukcja wyposażenia wnętrza.
W trakcie działań porządkowych przybył nam z pomocą Wojtek Czekala któremu z góry muszę podziękować za pomoc. Tak więc grupa trzech Wojtków odwaliła kawał dobrej roboty.
Zdjęcia poniżej zamieszam datami aby można było czytelnie prześledzić całą akcję.

23.10.2010

Dziś od godziny 10.00 trwał ciąg dalszych zmagań z naszym schronem. Mimo początkowej zimnej pogody zostaliśmy mile zaskoczeni ciepłym gorącym słońcem które wspierało nas aż do godziny 17. Pomimo zimna ekipa nie dawała za wygraną, gościliśmy wiele osób które z ciekawości oglądały nasze zmagania. Dziękujemy za słowa otuchy! Dziękujemy za wsparcie materialne na nasze suche gardła Panie Adminie! Dziękuje wszystkim uczestnikom! Szczególnie Panu Sebastianowi Wypychowi który po zakończeniu prac udał się do liceum w garniturze.

Plan na dzień dzisiejszy:

- odkopanie wierzchniej warstwy ziemi spoczywającej na górze schronu. (już po!!)
- dotarcie do dolnego wejścia. (już po!!)
- pozbycie się wewnętrznych śmieci. (rozpoczęto)
- uprzątnięcie otoczenia ringstad"u. (rozpoczęto)
- doprowadzenie ścieżki z drogi do schronu. (rozpoczęto)
- stosowne oznakowanie Schronu aby był dobrze widoczny z drogi.
- rekonstrukcja transzei (drogi dolnego wejścia do RS"a).(rozpoczęto)
- rekonstrukcja wyposażenia wnętrza.

Tak wygląda plan sprzątania RS nr 1 w Proszowicach.

Dzisiejszym uczestnikom serdecznie dziękuje!! :
Sebastian Wypych
Wojtek Czekala
Aleks Perzowski
Zbigniew Jeleń

24-10-2010

Niedziela. Umówiliśmy się na akcje o 15:00. Niestety nie mogłem pomóc chłopakom w sobotę więc nie widziałem efektu ich działań jak również nie mogłem ich dzisiaj opuścić. Po zajściu na miejsce byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, odkryte wejście, odtworzony spory odcinek okopu, śmieci wrzucone do worków, no bajka !

Gdy wróciłem ze szkoły i przebrałem się w bojowy strój dotarłem na miejsce, zdziwiłem się troszkę bo było tam ok 8 osób. Wojtki oraz Aleks plus obserwatorzy, myślę sobie dobrze… reklama będzie. Po chwili debaty stwierdziliśmy ze skoro jesteśmy w komplecie i jest jeszcze troszkę pogody możemy coś zrobić. Tak więc zaczęliśmy wyrównywać ziemię w okopie, zbierać śmieci które cały czas „wyłaziły” spod ziemi. Wycięliśmy trochę krzaków które zasłaniały miejsce „Tobruka” z drogi.

Za kilka dni postaram się opisać historie naszych „Tobruków” a szczególnie rok 44 ponieważ mam namiary na żyjącego świadka tamtych wydarzeń. Póki co słyszałem ustny przekaz przez kolegę i mogę Was zapewnić że będzie ciekawie.

To dopiero początek naszych działań. Ale zapewniam Was że nie ustaniemy póki nasz projekt nie zostanie ukończony. Równocześnie chciałbym z tego miejsca zapewnić Pana Rafała Podsiadło iż jesteśmy bardzo chętni do pomocy przy pracach porządkowych „Tobruków” na pozycji Hebdów oraz wszelkiej innej współpracy mającej na celu propagowanie historii.

Ach, jak że pięknie by było zrobić taki powiatowy szlak historyczno-edukacyjny. Ale wszystko przed nami i zrobimy co w naszej mocy żeby tego dokonać.

Podziękowania :
Dla uczestników sprzątania :
- Wojciech Pasek (Pasio77)
- Wojciech Czekala
- Sebastian Wypych
- Aleks Perzowski
- Zbigniew Jeleń

Oraz dla wszystkich pozostałych bez których nie dokonali byśmy tego co widać na zdjęciach a mianowicie :

- Stowarzyszenie „Gniazdo- ziemia Proszowicka”

- Pana Damiana Wojtaszkiewicza właściciela działki na której znajduje się „Tobruk nr1” - za pozwolenie na prace oraz słowa wsparcia DZIĘKUJEMY !!

Opisy akcji z dnia 21 oraz 23 Października są autorstwem Wojtka Paska. Dopisałem tylko co nieco od siebie.


Ps. Przepraszam za błędy oraz za składnię, choć mam nadzieje że udało mi się przekazać to co chciałem. Z językiem Polskim miałem w szkole gorsze przejścia niż w/w „Tobruki” ;-)

Pozdrawiam
Wojciech Bujakowski

--------------------------------------------------------------------

Witam serdecznie po raz olejny.

Jako iż mam chwilkę czasu chciałbym uaktualnić artykuł o sobotnia akcje sprzątania schronu.

30-10-2010

Wojtek Pasek jako koordynator nr1 sprzątania zorganizował grupę ludzi chętnych do pomocy przy sprzątaniu. Sobota godzina 11:00. Wszyscy się zjeżdżają. Zaopatrzeni w kosy, łopaty, siekierki, grabie wiadra oraz taczki przystępujemy do akcji. Jako iż przy okopie nie dało się pracować w 9 osób podzieliliśmy się zadaniami. Sebastian Wypych odpalił podkaszarkę i zaczął oczyszczać teren działki. Dzięki temu zrobiło się znacznie przejrzyściej co pozwoliło nam na precyzyjne wywożenie i
równanie terenu ziemia z okopu. Od samego początku odwiedzali nas różni ludzie, czasem sami czasem całe rodziny, wszystkim podoba się cel jaki chcemy osiągnąć. Fakt iż nasz "Tobruczek" jest umiejscowiony przy ruchliwej trasie spowodował nadwyrężenie szyj u sporej liczby kierowców którzy byli bardzo ciekawi co się dzieje lecz nie dało się tego dostrzec z drogi ;-). Piękna pogoda utrzymująca się cały dzień tylko dodawała nam sił na kopanie. Zapraszam do oglądnięcia zaktualizowanej galerii.

Jako iż jestem studentem UR na kierunku Rolnictwo i trochę o glebach nas uczyli śmiem twierdzić iż wkopaliśmy się w oryginalny okop gdyż z 1 strony naszego wykopu był profil gleby nienaruszony natomiast z drugiej bardzo dobrze widoczne przemieszanie różnych warstw gleby. Tak że dobrym tropem idziemy. Z ciekawostek dodam jeszcze tylko tyle iż znaleźliśmy lotkę od pocisku moździerzowego kal. 82mm produkcja Radziecka 44rok fabryka Moskwa. Co potwierdza ustne jak i książkowe przekazy o walkach w naszym terenie podczas ofensywy Radzieckiej.


Podziękowania dla uczestników sprzątania:
- Wojciech Czekala
- Wojciech Pasek
- Aleks Perzowski
- Zbigniew Jeleń ( dodatkowe podziękowania za wodę ;-) )
- Darek Wawrzeń
- Szymon Bujakowski
- Marcin Bujakowski
- Sebastian Wypych
- no ok ja też tam bylem ;-)

Oraz dla Pana Andrzeja Solarza za zapas wody mineralnej bez której było by ciężko.


Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejne reportaże z naszego projektu :)
Wojciech Bujakowski

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

Szlak historyczno edukacyjny – Stellung Proszowice – czas start ! komentarze opinie

 • Wojtek Pasek 2010-11-05 00:00:00

  Ruszyła strona szlaku schronów w Proszowicach!! Zapraszam serdecznie !! http://www.bunkry.gniazdo.net.pl

 • mariusz pasiewicz 2010-10-27 00:00:00

  Świetna robota .Z niecierpliwością czekam na dalsze relacje z prac .Szkoda tylko ,że to tak daleko i nie mogę wspomóc czynem.Pozdrawiam i życzę wytrwałości powodzenia.

 • Andrzej Rudowski 2010-10-27 00:00:00

  Brawo! Tacy jak wy koledzy ,Rafał  Podsiadło, robicie wspaniałą robotę przywracając do życia dawno zapomniane fragmenty historii,proponuje niech każdy rozejrzy się w swojej okolicy i w miarę swoich możliwości,dokumentuje chociaż tego typu zabytki ,czuwa nad ich bezduszną wobec takich budowli postępującą destrukcją.Pozdrawiam!

 • Wojtek Pasek 2010-10-26 00:00:00

  Daminano wystarczysz nawet duchem uwierz mi. Przyda się każde poparcie z waszej strony. 

 • Damian S 2010-10-26 00:00:00

  Moje szczere gratulacje pomysłu, samozaparcia i wykonania !! Chętnie bym się pojawił na takim przedsięwzięciu z pomocą ale dla mnie odległość na 1 dzień zbyt odległa niestety...Trzymam kciuki i czekam na dalszy rozwój wydarzeń.Pozdrawiam

 • Wojciech Bujakowski 2010-10-25 00:00:00

  Witam.Wykrywacze owszem mamy ale póki co nie było nawet czasu go włączyć. Wojtek Pasek znalazł kilka fajnych fantów z byłek kolejki wąskotorowej podczas kopania, ale nic straconego, w sobote organizujemy wieksza liczbe ludzi to i z wykrywaczem polatamy :)Pozdrawiam

 • Jakub Pamuła 2010-10-25 00:00:00

  Brawa za inicjatywę i samozaparcie (szczególnie w taką pogodę). Jako, że nie widzę na zdjęciach, zadam naiwne pytanie, czy przy okazji prac porządkowych używacie wykrywacza? Siakaś gablotka z reliktami w okolicznym gimnazjum lub domu kultury dopełniłaby dzieła ochronno-edukacyjnego.

 • Paweł P 2010-10-25 00:00:00

  A gdyby poprosic o pomoc w zniwelowaniu terenu kogoś ze spychaczem (moze pomógł by społecznie)
  pozdr .H

 • Wojtek Pasek 2010-10-25 00:00:00

  Dajemy radę! W sobotę znowu dajemy koncert na schronie.Zamierzam narzucić takie tempo chłopakom bo pod koniec listopada zamierzamy go otworzyć.Pozdrawia. Wojtek Pasek.

 • Rafał Podsiadło 2010-10-25 00:00:00

  Dobrze, że i u Was w końcu udało się uregulować stan właśności gruntów, na których leżą Tobruki. Szkoda, że to już jesień i trzeba będzie wstrzymać pracę.
  Pozdrawiam

 • Zbigniew Sira 2010-10-25 00:00:00

   Ja również będę śledził Wasze prace ,powodzenia.

 • Andrzej Skolik 2010-10-25 00:00:00

  Brawo za inicjatywę! Pewnie Was czeka masa kopania, sprawdzenie, w jakim stanie jest izolacja przeciw wilgoci, transzeja dobiegowa, itd. Czekamy na dalsze relacje.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"