:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Piotr Fudała - blog 15/08/2013 17:13

Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2013r., Warszawa.

Podobnie jak w 2009 roku w Alejach Ujazdowskich odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego i rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Głównym akordem była defilada, którą otworzyli rekonstruktorzy.

Zapraszam do obejrzenia relacji z przebiegu defilady.






Reklama

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO - DEFILADA KAMERĄ FUDEXFILM komentarze opinie

  • Jacek "giwera" 2013-08-19 00:00:00

    Pawle wielkie dzięki za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu a anonimowym portalowym specom od musztry dziękujemy za cenne uwagi.

  • Paweł Rozdżestwieński 2013-08-19 00:00:00

    W defiladzie wzięły grupy rekonstruujące rok 1920, które zgłosiły się do udziału w defiladzie. Bardzo za to dziękuję, bo po raz pierwszy mieliśmy szansę, żeby zaprezentować rok 1920 w tak szerokim wydaniu. Wbrew kliku odosobnionym opiniom grupy włożyły wiele pracy by zaprezentować się jak najlepiej i w moim mniemaniu ciężko w Polsce znaleźć aktualnie lepsze. Być może są jakieś inne zespoły - lepiej umundurowane, wyposażone i wyszkolone, ale nie znam ich, a one same nie zgłosiły się do wzięcia udziału w defiladzie.

  • Andrzej T. 2013-08-19 00:00:00

    No tak jak widzę koledzy teoretycy w ciągłym natarciu.

  • mietek mietek 2013-08-19 00:00:00

    Teraz przeszkolenie podstawowe w NSR to 3 miesiace - tam moza sie nauczyc maszerowac. Dla studentow w wakacje (za darmo).

    Jednak teraz mamy pokolenie "robta co chceta" i zero wysilku, wiec nie wiem czy chetni beda (raczej nie).

    Choc widze tez pozytywne strony, moja 9 letnia corka na obozie zuchowym juz jako-tako podlapala musztre. Czego mozna i zyczyc niektorym rekonstruktorom. Szczegolnie tym majacym parcie na szklo, bez przygotowania, co budzi nie tyle politowanie, co niesmak, jest to bowiem widocznym i demonstrowanym brakiem szacunku dla przeszlych pokolen (mam mundur za xx PLN, to mi sie nalezy).

    Udzial w defiladzie 15 sierpnia jest wyjatkowym wyroznieniem, wrecz nobilitacja, zdarzeniem o ktorym mozna opowiadac dzieciom i wnukom, uczestnik tejze jest bowiem bezposrednim kontynuatorem defilad z lat przedwojennych.
    Zamiast tego co widzimy, ...to co widac. Wstyd mosci Panowie.

  • Mirosław Łasica 2013-08-18 00:00:00

    W odpowiedzi na post "modelarza":
    Do ekspertów się nie zaliczam ale jak się robi rekonstrukcję , to niech stara się robić to w dobrym wydaniu. Sztuka nie polega na tym, żeby przytulić kasę i odje..ć "festyn".
    Organizatorzy powinni nad tym pomyśleć inkasując niemałe kwoty.

    W ostatnich latach powstało wiele grup odtwarzających historię ale poziom jest ich mierny a napiszę więcej :wiele osób nastawiło się na reko-bisnes.

  • Dariusz Roszak 2013-08-17 00:00:00

    Serdecznie dziękuję organizatorom za możliwość wzięcia udziału w defiladzie mnie i WSH"Historica". Było to jedno z moich marzeń które się spełniło. W ten sposób mogłem oddać cześć mojemu dziadkowi strz. Wacławowi Roszakowi, jego dowódcy sierż. Adamowi Kowalczykowi i żołnierzom 56 pułku piechoty wielkopolskiej. Osoby te wzięły udział w Bitwie Warszawskiej a 2 kompania w której był mój dziadek a dowodził sierż.Kowalczyk wzięła do niewoli 60 jeńców i zdobyła baterię 3 dział z jaszczami. Za te czyny został odznaczony Krzyżem walecznych a sierż. Kowalczyk Virtuti Militari. Bolszewicy nie zapomnieli tego Kowalczykowi i w 1940 roku zamordowali go w Katyniu strzałem w tył głowy.

  • Krzysztof Goździk 2013-08-17 00:00:00

    Ja również bardzo serdecznie pozdrawiam Koleżanki i Kolegów biorących udział w defiladzie,szczególnie tych,którzy nigdy nie mieli do czynienia z prawdziwą służbą wojskową.Nie przejmujcie się,Wasi mający -naście lub (rzadko) -eścia poprzednicy z 1920 roku nie mieli zapewne czasu na "załapanie" musztry i podejrzewam podobnie maszerowali...Ale jakże się bili!
    Młody wiek,podniosłość uroczystości i stres z tym związany...W 100 procentach USPRAWIEDLIWIONY !!

  • Zbigniew Sira 2013-08-17 00:00:00

    mauser98k---jest mi niezmiernie miło że jest jeszcze ktoś kto jest tego samego zdania co ja.Pozdrawiam. Z.S.

  • Antoni Andrzej Zawiliński 2013-08-17 00:00:00

    Oczywiście , ideałem byłoby gdyby rekonstruktorzy maszerowali co najmniej jak kompania reprezentacyjna , tyle tylko że, musieliby też conajmniej tyle czasu poświęcić na opanowanie musztry. Mimo tych niedociągnięć uważam że, wypadli lepiej niż wojskowa część defilady , naprawdę oglądałem ich z wielką przyjemnością . Wszystkim uczestnikom defilady dziękuję za to że, byli ozdobą parady a myślę że w przyszlości z tym "krokiem " będzie lepiej.

  • Zbigniew Sira 2013-08-17 00:00:00

    Defilada jest nie po to aby pokazać tylko musztrę. Ma ona ważniejszy cel ,ale niektórzy tego nie rozumieją  bo wypowiedzi ograniczają się tylko do musztry ,szkoda. Z.S. oficer rez. artylerii WP

  • dariusz bartosiewicz 2013-08-17 00:00:00

    Szanowni państwo ,defilada to nie przemarsz wojska polną drogą i nie ma co się obrażać .krytyczne uwagi w przyszłości mogą tylko za owocować .
    Lewa ,lewa maszeruje żołnierz i piosenkę śpiewa.

  • Andrzej T. 2013-08-17 00:00:00

    Oj widać, że coraz więcej ekspertów - lamirze zaprezentuj swoją grupę popatrzę z chęcią jak nie maszerujesz w żenujący sposób.

  • Mirosław Łasica 2013-08-17 00:00:00

    Włączam ten filmik i śmieję się do łez... poziom wyszkolenia w musztrze zarówno rekonstruktorów jak i oddziałów współczesnego wojska jest żenujący.

  • dariusz bartosiewicz 2013-08-16 00:00:00

    Steiner.,,Do tego jeszcze pewna przypadkowość w ustawieniu, obok wysokiego idzie niski.,,Masz całkowitą rację ,nad tym naprawdę można zapanować .Przecież na początku idzie dowódca grupy i mógł by zerknąć jak wygląda szyk

  • Redakcja Portalu 2013-08-16 00:00:00

    W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. Dziękujemy za uwagi i serdecznie zapraszamy do zgłoszenia się w do następnych projektów.

  • Sławomir Piotrowski 2013-08-16 00:00:00

    Masz rację Andzreju. To są dwa różne światy ;). Jeżeli natomiast organizator zezwolił na udział ludziom, którzy nie znają musztry to oznacza zaprzeczenie idei defilady. W tej sytuacji dyskusja jest bezprzedmiotowa. Pzdr

  • Tomasz Sztuk 2013-08-16 00:00:00

    Z tego co widziałem to jedna z grup szła nadzwyczaj źle. Chłopaki gubili krok, patrzyli się pod nogi... po co się pchać na głęboką wodę? a wystarczyło zebrać się z raz czy dwa i poćwiczyć

  • Zbigniew Sira 2013-08-16 00:00:00

    Jestem pełen uznania dla tych którzy wzięli udział w defiladzie. Duży szacunek.Myślę że istotne jest to że wzięli bezinteresownie udział i pokazali swoje grupy. Jak słyszałem nie było wymogu co do musztry więc mogli iśc dowolnie i uwagi na ten temat są niepotrzebne.  . A zresztą nie było tak żle jak to niektórzy przedstawiają.Z. Sira 

  • Donata knop 2013-08-16 00:00:00

    Pięknie prezentowało się Wojsko Wielkopolskie :)

  • Andrzej Skolik 2013-08-16 00:00:00

    Nie mylmy dwóch systemów walutowych, Sławku. Napoleonka głównie "chodzi", nawet na polu bitwy manewruje-maszerując, często pod bęben. Do tego znacznie intensywniej "robi bronią". Często na komendę francuską, niemiecką, czy rosyjską. To są dwa różne światy...

  • Sławomir Piotrowski 2013-08-16 00:00:00

    "Pewnie, żeby się przydało, bo czasami, aż zęby bolą. Ale jak to mówił mój znajomy sportowiec i tak byliście lepsi niż widzowie...."

    Polemizowałbym. ;) Za moim piechociarskich czasów w "napoleonce" nawet Markietanki uczyły się chodzić w szyku.

  • Artur Sankowski 2013-08-16 00:00:00

    przynajmniej mogę zobaczyć to na co nie zdążyłem:)) na dniach wrzucę dla uzupełnienia całości zdjęcia ze statyki na Agrykoli

  • Andrzej Skolik 2013-08-16 00:00:00

    Niestety, pewna "ułomność" jest wpisana w to hobby. Miejmy na uwadze, że tematem odtwórstwa historycznego zajmują się coraz młodsze pokolenia, które wojsko znają... ano właśnie, albo z komputera, albo z książki albo z rekonstrukcji.Defilada, to jednak jest wydarzenie stresogenne. Strefa zamknięta, trybuna, Pan Prezydent... A tu naprawdę nie trzeba sie silić na jakąś wysublimowana ekwilibrystykę kroku defiladowego. Wystarczy przejść 100 m równym krokiem, w tzw "nogę", w takt muzyki (bęben-akcent na lewą nogę). Tyle mniej więcej zajmuje trybuna honorowa z przyległościami (prasa, zaproszeni goście, korpus dyplomatyczny).Nasza młodzież może doskonale znać sie na guzikach, odcieniach sukna, czy kształcie sprzączek, ale jak trzeba skoordynować lewa rękę z prawą nogą, czy iść prosto, nie patrząc pod nogi, to zadanie karkołomne.A maszerowanie w nogę, pod muzykę? Tego uczą przecież już w przedszkolu na zajęciach rytmiki. Poczucie rytmu; bęben - lewa noga, bęben - lewa noga. Tak akcentowana jest KAŻDA muzyka marszowa. Czy to Preussen Gloria, czy Pożegnanie Słowianki, czy Warszawianka.Do tego jeszcze pewna przypadkowość w ustawieniu, obok wysokiego idzie niski.Nauka wojskowego rzemiosła także zaczyna się od nauki chodzenia. Tylko proszę spróbować to wyegzekwować...:)

  • Artur Żyłkowski 2013-08-16 00:00:00

    I wszystko jasne...

  • Andrzej T. 2013-08-15 00:00:00

    Pewnie, żeby się przydało, bo czasami, aż zęby bolą. Ale jak to mówił mój znajomy sportowiec i tak byliście lepsi niż widzowie....

  • dariusz bartosiewicz 2013-08-15 00:00:00

    ,,Każdy miał prawo się zgłosić i pokazać jak maszeruje.,,ale Szanowna Redakcja musi przyznać że trochę ,drylu wojskowego by się przydało.
    Jak to mówił mój dowódca wojsko nie może chodzić jak karabin maszynowy !

  • Redakcja Portalu 2013-08-15 00:00:00

    Każdy miał prawo się zgłosić i pokazać jak maszeruje. Każdy też miał prawo jako wolontariusz przybyć i przeszkolić innych.

  • dariusz bartosiewicz 2013-08-15 00:00:00

    Trochę musztry by się przydało?

  • Sławomir Piotrowski 2013-08-15 00:00:00

    Kto dopuścił do tego, że ludzie nie umiejący chodzić w szyku wzieli udział w przemarszu? Jeden idzie "z misia", drugi "na kobyłkę, nomem onem, Marszałka". Kompromitacja.

  • Antoni Andrzej Zawiliński 2013-08-15 00:00:00

    Jak zwykle Fudex nie zawiódł , jak zwykle na swoim posterunku. Jego filmowa relacja jest cennym uzupełnieniem tego co pokazał 1 Program TVP.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie