:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
dobroni.pl 10/03/2017 20:47

W krótkim filmie ze zbiorów pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, który to ma dotyczyć forsowania przez Wehrmacht Bzury w Sochaczewie, w roku 1939, sochaczewscy historycy zidentyfikowali widniejący w tle most, jako ten z Sochaczewa, zniszczony we wrześniu 1939 roku, a następnie rozebrany przez Niemców w połowie roku 1940.

Ale...

Na ostatnich kadrach filmu, widac wyjeżdżający z wody półgąsienicowy transporter opancerzony, który kształtem przypomina SdKfz 250.

Tu jest ciekawa rzecz.

Wg "Encyclopedia of German Tanks in World War Two" autorstwa Hilarego L. Doyle-a i Petera Chamberlaina oraz w opracowaniach Spielbergera transportery opancerzone SdKfz 250 weszły do służby w połowie 1941 roku! Być może to był jakis prototyp?

Ale... Znowu ale...

SdKfz 250 został opracowany na podwoziu półgąsienicowego ciągnika artyleryjskiego Demag D7 (wojskowe oznaczenie SdKfz 10). W roku 1939 do produkcji seryjnej weszło dopiero podwozie ciągnika...


Czy ktoś ma jakis pomysł, jak to poskładać? Czy gdzieś wkradła się jakaś nieścisłość? Temat ciekawy, zarówno rekonstrukcyjnie jak i modelarsko (choćby PzBef 1B bez białych krzyży...)

Reklama

SdKfz 250 w wrześniu 1939, w Polsce? komentarze opinie

  • Artur Żyłkowski 2019-09-28 22:25:58

    j.w.

  • Artur Żyłkowski 2019-09-28 22:24:38

    Focisz z ebaya ,tylko szkoda,że tablica rejestracyjna cała niewidoczna:
    Polen 1939 Vorm. SDkfz Panzer Tank Spähwagen Kennung Emblem Kämpfer

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 21:31:11

    W tym Sdkf-zecie z filmu jest jeszcze jeden szczegół:szczelina obserwacyjna tylko od strony kierowcy.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 19:41:23

    Opis.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 19:40:35

    Jeszcze jeden prototyp Sdkfz 253 z innym podwoziem.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 19:06:11

    Szlak bojowy 9/ALR w 1939 roku.Grudziądż-Warszawa-Modlin.Orginał zapytania:Hallo, hat jemand obiges Buch und kann bitte mal nachschlagen, ob darin die 9./Artillerie-Lehr-Regiment erwähnt wird?

    Der Einsatzweg der Batterie wird mit Graudenz, Warschau, Modlin beschrieben.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 18:01:55

    Zapis po ang do tego foto.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-20 17:51:29

    I jakie ustalenia wedle owego pojazdu Sdkfz 253 seria próbna,czy prototyp???A może inny pojazd a la 250,bo użycie 250 w Polsce w 1939 roku jest potwierdzone.Chętnie poznam opinie,bo na podstawie kronik wojennych i foto to na pewno jest to rok 1939.Wedle zapisów jeden z prototypów Sdkfz 253 znajdował się w 1939 roku na stanie Artillerie Lehr Regiment ALR nr rej tablicy wozu WH 036095.

  • Andrzej Skolik 2017-03-14 21:56:35

    Z wieżą od Panzer 1, to jeszcze bym zrozumiał, ale od 7 TP??? Zdecydowanie powinni zalegalizować...

  • Artur Żyłkowski 2017-03-14 19:47:29

    Orginalny podpis in english:Requiring a heavy reconnaissance vehicle to replace their dated armoured cars, Poland acquired a number of SdKfz 253(R) vehicles and mounted the original turret from the 7TP tank, with a 37 mm Bofors wz.37 gun-tylko jest jeden błąd Bofors wz.36 gun.-To tak w temacie SdfKz 253.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-12 21:13:18

    w tle most, jako ten z Sochaczewa, zniszczony we wrześniu 1939 roku, a następnie rozebrany przez Niemców w połowie roku 1940.Połowa roku 40 to czerwiec.Specjalnie z archiva wjadomo jakiego portalu przeanalizuje fotki mostu z 1939 roku z tłem filmu.Czy jest gdzieś dostępny cały film???Bo tu go nie ma całego...:https://e-sochaczew.pl/film,sochaczew-na-niemieckim-filmie-1939-video,50867.html

  • Redakcja Portalu 2017-03-12 18:32:27

    Niemożliwe, by film był z 1940 roku, bo wtedy nie było już mostu.

  • Andrzej Skolik 2017-03-11 21:41:21

    SdKfz 252 jako amunicyjny wóz wsparcia w batalionach StuG.

  • Andrzej Skolik 2017-03-11 21:40:22

    SdKfz 253 służyły jako wozy obserwacyjne artylerii samobieżnej i działały wspólnie ze StuGami. Tak jak SdKfz 252 jako wozy amunicyjne. Ale to poźniejszy okres wojny.

  • Artur Żyłkowski 2017-03-11 21:33:07

    Ps:mój rachunek jest w poście...heheheheh-żartowłem.Proponuje skonsultować się jeszcze z forami zagranicznymi...

  • Artur Żyłkowski 2017-03-11 21:29:29

    Czyli film zmontowany z kilku części...ten pojazd to Sdkfz 253.Urywek z roku 1940.W roku 1940 wyprodukowano 85 sztuk tej wersji.Produkcja od III 1940 r.Popatrzcie na dach pojazdu,widać ,,szynę"" w której chowano maszt antenowy.Pojaz występuje z artlerią i jak sama nazwa wskazuje:253 pojazd obserwacyjny artylerii.

  • Redakcja Portalu 2017-03-11 15:03:31

    Tak - jeden z Niemców pływa kajakiem, niedaleko była przystań.

  • dariusz bartosiewicz 2017-03-11 11:08:02

    Nie wiem może się mylę ,forsują też rzekę kajakiem ?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie