:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Społeczność, Przedwojenne stopnie wojskowe Projekt regulaminu stopni - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2
Redakcja Portalu - blog 16/12/2007 19:40

Projekt stopni rekonstrukcyjnych projektu Pluton 1939 Przedwojenne stopnie wojskowe

W ramach przygotowań do ujednolicenia wyszkolenia rekonstruktorów, którzy mają brać udział w rekonstrukcjach historycznych organizowanych przez Fundację Polonia Militaris i Fundację Wojskowości Polskiej, wprowadza się następujące stopnie wyszkolenia rekonstrukcyjnego dla osób rekonstruujących przedwojenne pododdziały Wojska Polskiego:

Szeregowi:
1. strzelec
2. starszy strzelec
3. kapral
4. plutonowy
5. sierżant
6. starszy sierżant
7. chorąży.

Oficerowie:
1. podporucznik piechoty.

Cenzus wykształcenia (wyższe magisterskie) oznacza się biało-czerwonym sznurkiem na naramienniku. Oznaczenie podchorążego rezerwy następuje po zdobyciu stopnia plutonowego oraz odbyciu rekonstrukcyjnego kursu podchorążych.

Osoby, biorące udział w imprezach organizowanych przez Fundacje, a które nie będą miały stopni zweryfikowanych niniejszym regulaminem, mogą brać udział w rekonstrukcjach w stopniu szeregowca, w mundurach polowych, zgodnie z regulaminami obowiązującymi w dniu 1 września 1939 roku.

1. strzelec (legionista):
Idea stopnia: stopień ma na celu przygotowania rekonstruktora do zgodnego z realiami historycznymi, ale zgodnymi z przepisami bezpieczeństwa, udziału w działaniach rekonstrukcyjnych.
Okres zdobywania stopnia około 1 roku.

· MUNDUR: Skompletował mundur w postaci trzewików, kurtki sukiennej wz. 1919, spodni sukiennych wz. 1919, owijaczy długich sukiennych, furażerki wz. 1923 oraz pasa głównego, skórzanego wz. 31, halsztuka oraz białej koszuli;
· MUSZTRA: Opanował musztrę pojedynczego żołnierza i chwyty bronią (karabinem): na ramię broń, do nogi broń, prezentuj broń, na pas broń, baczność, spocznij. Potrafi się zameldować i oddać honory.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Przeszedł podstawowe przeszkolenie strzeleckie oraz bezpieczeństwa w zakresie użycia broni i wykazał się umiejętnościami składania i rozkładania do podstawowego czyszczenia karabinka „Mauser”, umie bezpiecznie załadować i rozładować broń, usunąć przekoszony nabój ślepy. Wykonał co najmniej jedno strzelanie amunicją ostrą uzyskując z 25 m. co najmniej 50% trafień.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Odbył w mundurze marsz dystansowy na odległość 10 km, potrafił przygotować się do marszu, dopasować buty, mundur i oporządzenie, dbał o przydzieloną do marszu broń. Wykopał łopatką dołek strzelecki.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Odróżnił stopnie wojskowe, poznał barwy piechoty i wiedział gdzie je się nosi na mundurze, płaszczu i rogatywce.

Po zaliczeniu zadań na stopień strzelec składa przysięgę wojskową w przeddzień rekonstrukcji historycznej „Bzura” według przedwojennej roty adekwatnej do swego wyznania. Uroczystość odbywa się w miejscu przeprawy Wojska Polskiego w Witkowicach.

Po roku służby w stopniu strzelca pododdział może, po spełnieniu wewnętrznych wymagań, nadać strzelcowi prawo noszenia odznaki pułkowej w wersji dla szeregowych.

Na wniosek strzelców przysięga może odbyć się w innym miejscu i terminie, nie więcej jednak niż 2 razy w roku.

2. starszy strzelec (starszy legionista):
Idea stopnia: ukształtowanie rekonstruktora celem osiągnięcia dobrego wyszkolenia indywidualnego i zakończenie kompletowania wyposażenia i umundurowania.
Okres służby w stopniu strzelca co najmniej 1 rok.
Oznaczenie stopnia: jeden galon na naramienniku.
· MUNDUR: Skompletował wyposażenie polowe: hełm wz. 31, tornister z zielonym kocem, pięcioma paskami trocznymi i menażką, chlebak z niezbędnikiem i manierką, maskę przeciwgazową wz. 32., bagnet z pochwą i łopatką w pokrowcu oraz dwie potrójne, brązowe, skórzane ładownice systemu „Mauser”. Wyposażył się w płaszcz wz. 36.
· MUSZTRA: opanował musztrę pojedynczego żołnierza z karabinem z nałożonym bagnetem, poznał zasady bezpieczeństwa musztry z nałożonym bagnetem, poprowadził podstawową musztrę przydzielonego pododdziału 6 żołnierzy bez broni (m.in. zbiórka, w prawo zwrot, w lewo zwrot, w tył zwrot, równaj w prawo, na prawo patrz, prowadzenie pododdziału) i prawidłowo go zameldował.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Wykonał ostre strzelanie z karabinu „Mauser” uzyskując z 50 m co najmniej 50% punktów.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Przeszedł przeszkolenie z walki na bagnety. Wziął udział co najmniej w jednej defiladzie i 2 rekonstrukcjach historycznych, wywiązując się ze swoich obowiązków. Przeszedł w pełnym wyposażeniu i umundurowaniu marsz dystansowy o długości 10 km. Przygotował posiłek w warunkach polowych, rozpalił ognisko i postawił namiot z dwóch płacht.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Odróżnia barwy rodzajów broni, zna skład drużyny piechoty. Poznał zasady służby wartowniczej.

3. kapral:
Idea stopnia: początek formowania rekonstruktora dowódcy, wykorzystującego swoje doświadczenia do szkolenia innych.
Okres służby w stopniu starszego strzelca co najmniej 1 rok.
oznaczenie stopnia: dwa galony na naramienniku.
· MUNDUR: skompletował wyposażenie plecaka i chlebaka oraz posiada kurtkę mundurową polową wz. 36. Posiada gwizdek ze sznurkiem.
· MUSZTRA: Poprowadził musztrę przydzielonego pododdziału złożonego z 12 żołnierzy, prawidłowo wydawał komendy musztry z bronią i bez broni.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Podczas ostrego strzelania na dystansie 100 m. Osiągnął co najmniej 50% punktów.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Wziął udział co najmniej w jednej defiladzie i 2 rekonstrukcjach historycznych, wywiązując się ze swoich obowiązków. Dowodził w polu przydzielonym pododdziałem 6 żołnierzy, prawidłowo rozwijając i rozsypując pododdział. Wydawał komendy gwizdkiem i gestami. Wykonał z pododdziałem rów strzelecki.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: odróżnia barwy służb, oraz poznał różnice w nazewnictwie stopni szeregowych i oficerów. Poznał skład plutonu piechoty.

4. plutonowy:
Idea stopnia: osiągnięcie doskonałości w dowodzeniu drużyną piechoty, kształtowanie dobrego podoficera.
Okres służby w stopniu kaprala co najmniej dwa lata.
oznaczenie stopnia: trzy galony na naramienniku.
· MUNDUR: Skompletował kurtkę służbową wz. 36 z obszyciami.
· MUSZTRA: Wziął udział co najmniej w jednej defiladzie i 2 rekonstrukcjach historycznych, wywiązując się ze swoich obowiązków. Poprowadził musztrę drużyny piechoty. Poprowadził drużynę piechoty na defiladzie.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Poprowadził kurs strzelecki obsługi broni długiej.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Dowodził drużyną podczas działań polowych. Odpowiadał za 10 km marsz dystansowy, dbał o uczestników i doprowadził ich do punktu docelowego. Zadbała o wyżywienie drużyny i nocleg. Zorganizował służby i warty.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Poznał skład kompanii piechoty oraz broni towarzyszących.

Plutonowy w podległej sobie drużynie ma prawo weryfikacji i nadawania stopni od strzelca do kaprala.

5. sierżant
Idea stopnia: doświadczony podoficer specjalizujący się w dodatkowych umiejętnościach wspierających rekonstrukcję.
Okres służby w stopniu plutonowego co najmniej dwa lata.
oznaczenie stopnia: kąt i obszycie galeonem naramiennika
· MUNDUR: Skompletował wyposażenie starszego podoficera, w tym torbę oficerską, futerał do pistoletu ze sznurem, lornetkę z futerałem, brązowe skórzane rękawiczki, zegarek. Posiada szasery podoficerskie.
· MUSZTRA: Wziął udział co najmniej w jednej defiladzie i 2 rekonstrukcjach historycznych, wywiązując się ze swoich obowiązków. Poprowadził musztrę sekcji karabinu maszynowego, granatnika, działonu moździerza lub działka ppanc.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Rozłożył i złożył pistolet wojskowy. Poznał zasady bezpieczeństwa używania broni krótkiej i ukończył kurs strzelecki. Podczas strzelania bojowego na dystansie 10 m osiągnął co najmniej 50 % punktów.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Dowodził drużyną podczas działań polowych. Pełnił funkcję podoficera służbowego podczas rekonstrukcji lub obozu szkoleniowego. Odpowiadał za zakwaterowanie i kwatermistrzostwo plutonu.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Poznał skład pułku piechoty.

6. starszy sierżant
Idea stopnia: rekonstruktor przegotowany do samodzielnej organizacji imprez, specjalista z zakresu wiedzy na temat piechoty II RP
Okres służby w stopniu sierżanta co najmniej dwa lata.
oznaczenie stopnia: 2 kąty i obszycie galonem naramiennika
· MUNDUR: Posiada wysokie buty koloru czarnego szyte na miarę i bryczesy. Skompletował wyposażenie torby oficerskiej.
· MUSZTRA: Wziął udział co najmniej w jednej defiladzie i 2 rekonstrukcjach historycznych, wywiązując się ze swoich obowiązków. Dowodził na defiladzie pododdziałem wielkości co najmniej dwóch drużyn. Prawidłowo przygotował pododdziały do defilady. Poprowadził kurs musztry wstępnej dla strzelców. Co najmniej raz był chorążym sztandaru projektu „Pluton 1939”.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Podczas strzelania bojowego na dystansie 25 m osiągnął co najmniej 50 % punktów.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Dowodził drużyną podczas działań polowych.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Poznał skład dywizji piechoty.

7. chorąży/podporucznik
Idea stopnia: najwyższy stopień rekonstrukcyjny dla pełniących funkcje dowódcze.
Okres służby w stopniu starszego sierżanta lub starszego sierżanta podchorążego co najmniej rok.
oznaczenie stopnia: chorąży - gwiazdka i obszycie galonem naramiennika, podporucznik piechoty: jedna gwiazdka na naramienniku.
· MUNDUR: Zdobył szyty na miarę mundur i spodnie z tkaniny czesankowej, pas oficerski z szelką naramienną oraz szyty na miarę płaszcz oficerski. Posiada sztyblety, szasery oraz pas wieczorowy wraz z wyjściową kurtka wz. 36. Wyposażył się w szablę wz. 21/22 z temblakiem oficerskim.
· MUSZTRA: Poprowadził musztrę plutonu piechoty podczas defilady i podczas działań rekonstrukcyjnych. Co najmniej raz dowodził pocztem sztandarowym projektu „Pluton 1939”.
· WYSZKOLENIE STRZELECKIE: Zorganizował zawody strzeleckie i kurs strzelecki.
· WYSZKOLENIE POLOWE: Dowodził plutonem podczas działań polowych i zorganizował 2 imprezy rekonstrukcyjne, z udziałem co najmniej plutonu piechoty.
· WIEDZA OGÓLNOWOJSKOWA: Poznał strukturę organizacji piechoty polskiej w 1939 roku.

Patent oficerski oraz nominację na stopień chorążego wydaje się w przeddzień rekonstrukcji historycznej „Bzura”. Uroczystość odbywa się w miejscu przeprawy Wojska Polskiego w Witkowicach.


Stopnie od sierżanta do podporucznika nadaje kapituła stopni GRH

Dotychczasowe stopnie rekonstrukcyjne:

Do dnia 31 sierpnia 2009 roku należy uzupełnić umiejętności oraz umundurowanie i wyposażenie, a do tego momentu należy używać nazwy tytularnego stopnia, po zaliczeniu wymagań stopień staje się rzeczywisty.

Osoba nie mogącą uzupełnić wymagań może w celu zachowania stopnia nosić jego oznaczenia w postaci przewidzianych dla podoficerów i oficerów w stanie spoczynku, tj. galony i gwiazdki w kolorze złotym.


Dodatkowe oznaczenia dozwolone do noszenia na mundurach wyjściowych, podczas wystąpień uroczystych:
- odznaki pułkowe;
- patki kołnierzowe;
- galony piechoty;
- numery lub monogramy na naramiennikach;
- sznury strzeleckie (regulamin w opracowaniu);
- żetony strzelca wyborowego (regulamin w opracowaniu);
- odznaka majstrów wojskowych (regulamin w opracowaniu);
- sznury strzeleckie (regulamin w opracowaniu);
- odznaka za pobyt na froncie (regulamin w opracowaniu);
- szewrony za służbę zawodową (regulamin w opracowaniu).

Reklama

Przedwojenne stopnie wojskowe - Projekt regulaminu stopni komentarze opinie

 • Artur Szczepaniak 2018-04-25 21:13:15

  Do kwietnia 1936 roku cenzus nie był oznaczany nigdzie i w żaden sposób.
  Od Kwietnia 1936 roku cenzus był oznaczany bialo czerwonym sznurkien na naramiennikach wszystkich przedmiotów umundurowania , w tym płaszczy.

 • Jacek Trajdos 2018-04-25 08:47:51

  Witam, mam takie pytanie: czy cenzus był noszony na naramiennikach płaszczy także ?

 • Redakcja galopuje.pl 2007-12-19 00:00:00

  Felix: współczesne stopnie pozwalają na zwiększenie umiejetności np. w wyszkoleniu strzeleckim. Natomiast powinno się startować od początku, bo np. musztra jest odmienna od współczesnej, trzeba skompletować wyposażenie i umundurowanie itp. Dla tych, którzy chcieliby nie korzystać z systemu i nosić swój stopień np. z współczesnego WP istnieje propozycja tzw. przedwojennych stopni stanu spoczynku w których oznaczało się galony i gwiazdki złotym kolorem.makul: Założenie jest takie, ze dowódca grupy winien mieć stopień plutonowego i wtedy nadaje stopnie do kaprala włącznie. Zmotoryzowani strzelcy konni mogą korzystać z tego regulaminu, muszą tylko zamiast trzewików i spodni piechoty zamienić na spodnie i buty dla broni jezdnych.

 • Przemysław Makulec 2007-12-18 00:00:00

  Chcemy ze znajomymi założyć stowarzyszenie mające na celu rekonstrukcję 1 Pułku Strzelców Konnych - jak stopnie mają się do jednostek kawaleryjskich (zmotoryzowanych) jaką był nasz pułk? I kto będzie decydował o nadaniu stopni?

 • Jarosław Olszewski 2007-12-18 00:00:00

  pomysł mi się podoba ale co z osobami posiadającymi stopnie oficerskie w służbie czynnej i w rezerwie występują na rekonstrukcjach jako strzelcy??

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"