Firma Dragon z Hong Kongu to specjalista w robieniu przyjemności modelarzom, zwłaszcza tym kolekcjonującym modele pojazdów wojskowych w skali 1/35. Co produkt to murowany hit. Tak jest również tym razem. Ich najnowsze dzieło: model niemieckiego samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Sd.kfz.10/5 bije na głowę wszystkie dotychczasowe repliki tego pojazdu.
Historia samobieżnego działka przeciwlotniczego opartego o podwozie 1-tonowego ciągnika półgąsienicowego sięga 1938 roku. Wtedy to Demaga D II wyposażono w zmodernizowane nadwozie z rozkładanymi burtami pozwalające na zamontowanie działka 2 cm Flak 30. Próby poligonowe wypadły pomyślnie i już w tym roku wyprodukowano pierwszą serię pod oznaczeniem Sd.Kfz.10/4. W 1941 roku zmontowano pierwsze egzemplarze uzbrojone w działko przeciwlotnicze 2cm Flak 38 o prawie dwukrotnie większej szybkostrzelności. Tej wariant w wielu publikacjach oznaczany jest jako Sd.Kfz.10/5, chociaż w niemieckich raportach i ówczesnych publikacjach takie oznaczenie nigdy nie występowało. W sumie do listopada 1944 roku wyprodukowano około 2950 sztuk Sd.kfz.10/4 różnych wersji. W czasie eksploatacji dość szybko okazało się, że był to nie tylko dobry samobieżny zestaw przeciwlotniczy, ale również skuteczna broń do zwalczania siły żywej i lekkich pojazdów.
Model Dragona przedstawia pojazd z serii produkcyjnej z 1942 roku, uzbrojony w wczesny wariant działka 2cm Flak 38 (stąd na pudełku oznaczenie Sd.Kfz.10/5). Model składa się z 445 części wykonanych z szarego plastiku, 4 detali przezroczystych, 109 elementów fototrawionych oraz 96 pojedynczych plastikowych ogniwek gąsienic. Replika armatki o części znane z wcześniejszych produktów Dragona, a cześć detali podwozia to wypraski znane z modeli Sd.Kfz.250 tego producenta. Pozostałe elementy zawieszenia, nadwozia i wyposażenia to już zupełnie nowe części. Zwraca uwagę starannie wykonana replika silnika i układu przeniesienia napędu. Platforma bojowa może być zmontowana w pozycji marszowej bądź bojowej z rozłożonymi burtami. Niestety konstrukcja modelu Flak 38 nie pozwalana na jego pełny ruch w pionie, możemy jedynie zmontować ją w jednych z czterech położeń (0°. 20°, 40°, 60°). W modelu znajdziemy również dodatkowe magazynki i zasobniki na amunicję, a także broń osobistą załogi.
Replika Sd.Kfz.10/4 (10/5) Dragona idealnie ”siedzi” w dostępnych planach tego pojazdu, jedynie koła napędowe układu gąsienicowego (są to całkowicie nowe części) wydają się być za lekko za małe. Jakość wykonania poszczególnych detali to, tradycyjnie dla tego producenta najwyższy światowy poziom.
Całość uzupełniają dwa arkusiki kalkomanii z 6 wariantami oznakowań: 21.Pz.Div., Normandia 1944; 3.Pz.Gren.Div. "Totenkopf", front wschodni 1943; 1.Pz.Gren.Div. "LAH", Kursk 1943; 2.Pz.Gren.Div."Das Reich", Fastov 1943/44; 1.Brig.(Motorised) "LAH" front wschodni 1942 oraz niezidentyfikowana jednostka Luftwaffe, front wschodni 1943/44. Dodatkowo znajdziemy jeszcze dwa komplety pustych tablic rejestracyjnych oraz zestaw cyfr i kodów dla Wehrmachtu i Luftwaffe.
Modelarzy nie trzeba namawiać do zakupu nowego produktu Dragona, dobrze wiedzą co znajdą w pudełku i tradycyjnie nie zawiodą się. Można jedynie troszkę ponarzekać na cenę wynoszącą w tym wypadku prawie 150 zł.
Sd.Kfz.10/5 für 2cm Flak, producent Dragon 1/35; nr kat. 6676, skala 1/35
www.sindar-model.home.pl
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Przeciwlotniczy Demag w skali 1/35 komentarze opinie