:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach 15.01.1947 roku

Imprezy historyczne, Proces Żołnierzy Wyklętych Rykach - zdjęcie, fotografia
Michał Kępiński - blog 20/09/2010 10:14

W dniu 19 września 2010 odbyła się pierwsza w Polsce rekonstrukcja procesu sądowego. Odtwarzane wydarzenie miało miejsce w Rykach, w dniu 15.01.1947, kiedy to na sfingowanym procesie, stalinowski Wojskowy Sąd Rejonowy z Warszawy, na sesji wyjazdowej skazał na śmierć czterech członków organizacji Wolność i Niezawisłość, zgrupowania Mariana Bernaciaka "Orlika", a dalszych pięciu na kary więzienia.

W widowisku które odbyło się w historycznym miejscu - Domu Strażaka ( dziś Kino Renesans ), w tym samym gdzie w 1947 roku odbył się ten haniebny proces, wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej, HGH Wigry, GRH Śródmieście oraz GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO.

Reżyserem i scenarzystą spektaklu był Jarosław Kuczyński.

Reklama

Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach 15.01.1947 roku komentarze opinie

  • Jarosław Kuczyński 2010-09-26 00:00:00

    SzanowniDziękuje o podanie linka ale widzę, że się niezrozumielismy. Zgoda, jezeli mówimy o "przesłuchaniach".Widowisko w Rykach było oparte na dwóch aktach I - Przesłuchanie, II - Proces.Sam proces był ważniejszy. Dlatego nigdzie nie mogę znaleźć linków, kto mógłby zrobił PROCES?PozdrawiamKol. Medis cyt....Rekonstrukcja narady sztabu przed ofensywa zimowa...Świetny pomysł... co się tyczy teatru... zawsze wychodziłem z teorią, że to co robię lub robiłem to nie są rekonstrukcje ale spektakle, inscenizacje, widowiska jakoś mi lepiej brzmi. ...i na koniec... przepraszam chodz bym się tak mocno spiął to jakoś nie można było odtworzyć 1:1 procesu w Rykach, nie dało się. 5 godz. Procesu? Przepraszam sam bym się zanudził na śmierć. PozdrawiamJarosław Kuczyński /Kuczor/STAK

  • Damian Pszonak 2010-09-25 00:00:00

    Kolega Wilczy napisał:Oj raczej nie pierwsze w kraju na początku roku było już artykuł o rekonstukcji procesuFaktycznie, 19 stycznia 2010 roku, w 65. rocznicę rozwiązania Armii Krajowej, na KUL-u w ramach obchodów rocznicowych SRH Wrzesień "39 oraz SLGRH FRONT przeprowadziło rekonstrukcję pojmania i przesłuchania partyzanta WiN-u przez funkcjonariuszy UB. Dla Kolegi Kuczora:Zapraszam do artykułu na dobroni.pl o tym wydarzeniu, oraz na obszerny fotoreportaż na wrzesien39.pl Na youtube.pl dostępny jest także reportaż o tej rekonstrukcji. Również na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dostępny jest ośmiominutowy film z rekonstrukcji.Jeżeli chodzi o waszą rekonstrukcję - to co widać na zdjęciach z fotorelacji wygląda bardzo autentycznie - zamieśćcie, Panowie, jakiś filmik, jeśli udało wam się wykonać.PozdrawiamLechuSRH Wrzesień "39PS. Postu kol. MEDISA nawet nie skomentuję. Widać, że niewielkie ma pojęcie o czym mówi...Do Kolegi PzGrena - Dokładnie, polskie media wolą produkować gnioty w stylu "gwiazdy" tańczą na lodzie lub tysiąc i kilka odcinków "Klanu". Więc jak nie w tv czy w kinie to choćby na scenie przedstawiajmy historię Polaków, nawet tę tragiczną. Przecież to nasza, własna historia.A kol. MEDISA, po zastanowieniu jednak skomentuję- jeśli tak bardzo boli Cię historia o komunistycznych przesłuchaniach, skup się na wspomnianych przez Ciebie zwycięstwach i zrób własną rekonstrukcję. Chętnie obejrzę Odsiecz Wiedeńską albo jakąkolwiek inną polską wiktorię w Twoim wykonaniu... I uwierz mi, ja - w przeciwieństwie do Ciebie - pokuszę się o krytykę merytoryczną . 

  • Sebastian Abro 2010-09-24 00:00:00

    Nie ma to jak konstruktywna krytyka i negacja wszystkiego wokół. A sprawa jest prosta, nie podoba Ci się, nie oglądasz ot co!. Szkoda, że nie rozmawiałeś z tymi którzy oglądali spektakl z pozycji widowni. Skąd tyle jadu w Twojej wypowiedzi? Pozwolę sobie jeszcze raz napisać... Wolisz iść do kina - idziesz do kina, ktoś inny woli obejrzeć spektakl opary na książce opisującej te tragiczne wydarzeni - idzie na taki właśnie spektakl.Lepiej jest edukować nasze (nie najmądrzejsze niestety) społeczeństwo wiedzą historyczną w każdej dopuszczalnej formie, niż nie robić nic. Niestety rola publikatorów i mediów publicznych ogranicza się do produkcji rodowodem sięgających Wenezueli i Brazylii, więc kto jak nie ludzie parający się historią mają to robić?

  • DARIUSZ MOKRZYNSKI 2010-09-24 00:00:00

    Krol jest nagi a tlum klaszcze ze jest super.Coraz dziwniejsze pomysly na "rekonsrukcje" Takie historie to nadaja sie na scene tearu telewizji co najwyzej. I co dalej Panowie?Rekonstrukcja narady sztabu przed ofensywa zimowa , oczywiscie kilkukodzinna , wierna realiom.Do zanudzenia ogladajacych na smierc.Mi sie wydaje ze jak zwykle jest wielki boom i moda na tego typu przedstawienia a za kilka lat ludzie zaczna tym rzygac.O ile nie szybciej.Skona to smiercia naturalna jak disco polo.Przeciez ile mozna.Byle dozynki czy festyn na wsi to bez rekonsrukcji ani rusz.Ludzi nie beda chcieli ciagle ogladac jak dostawalismy w dupe wiec proponuje sie skupic na zwyciestwach i na tym co jest czescia naszej historii ( bez przynudzania jednak) a nie zajmowac sie budowaniem replik niemieckich czolgow czy cwiczeniem komend w jezku niemieckim i niemieckiego kroku marszowego.Chyba ze szykujecie sie do rekonstrukcji defilady zwyciestwa.

  • Jarosław Kuczyński 2010-09-23 00:00:00

    Kolego Wilczy, bardzo proszę o podanie linka oraz bliższe informację. Dziękuję.

  • Jarosław Kuczyński 2010-09-23 00:00:00

    Kolego Wilczy, bardzo proszę o podanie linka oraz bliższe informację. Dziękuję.

  • Donata knop 2010-09-22 00:00:00

    Oj raczej nie pierwsze w kraju na początku roku było już artykuł o rekonstukcji procesu
    ale najważniejsze są chęci i pamięć o tej trudnej historii 

  • Paweł Greiner 2010-09-21 00:00:00

    Świetny temat na rekonstrukcję. Brawo !

  • Piotr Fudała 2010-09-21 00:00:00

    5* za pomysł!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie