:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Kawaleria, Olszewo 13/14 września - zdjęcie, fotografia
Artur Żyłkowski - blog 15/08/2016 15:15

DAS GEFECHT BEI OLSZEWO 13/14 September 1939.
Informationen in deutscher Sprache. 
Eine Gruppierung der Kavallerie, die sich aus den Brigaden "Podlasie" und
"Suwałki" unter dem Oberbefehl des Brigadegenerals Zygmunt Podhorski
zusammensetzte, wurde von dem XIX. Panzerkorps des Generals Guderian umzingelt. General Podhorski hat sich für einen Ausbruch aus der Umzingelung in der
Nacht vom 13. zum 14. September entschieden. Wahrend der Ausführung dieser
Entscheidung kam es zu einem nächtlichen Vorstoßkampf des 3. Leichte-Kavallerie-
Regiments, des 1. Ulanen-Regiments und des 4. Reitende-Artillerie-Abteilung
mit einer deutschen Motor- und Panzereinheit im Dorf Olszewo. Alle an dem Gefecht
beteiligten polnischen Einheiten hatten große Verluste, besonders unter den
Offizieren und Unteroffizieren. Dabei wurden einige Offiziere und Kavalleristen
von dem 3. L.-Kav.-Rgt. abgetrennt. Sie nahmen dann an dem Kampf in anderen
Abteilungen teil. Bei dem eindeutigen Übergewicht der Deutschen wurden die
Abteilungen der Kavalleriebrigade "Suwałki" gezwungen, sich auf ihre Ausgangsstellungen
im Raum des Forstes Hodyszewo zurückzuziehen. Als Vergeltungsmaßnahme
für dieses Gefecht haben danach die Deutschen das Dorf Olszewo niedergehrannt
und seine Einwohner umgebracht.
Wpis poświęcam pamięci poległych kawalerzystów Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii poległych w bojach pod:Domanowem w dniu 13-go  września 1939 roku i Olszewem w nocy 13/14-go września 1939 roku.
Fotografie zamieszczone w tej relacji wykonałem pod koniec lipca 2016 roku.Uważam,że oba boje kawaleryjskie nie są czytelne dla szerszego ogółu społeczeństa,a jedynie dla lokalnych społeczności i pasjonatów itp.W literaturze powszechnej spotkać można jedynie pobieżne zreferowanie tematu i ogólniki.Natomiat w terenie są namacalne dowody tych bitew.Rekonesans odbyłem z Romanem Domaszewiczem.Trasa:Białystok-Łapy-Poświętne-Pietkowo-Łukawica-Topczewo-Olszewo-Pietraszki-Pruszanka Stara-Domanowo-Brańsk-Łubin Kościelny-Szastały-Bielsk Podlaski-Białystok.Na tym terenie znajdują się też inne wcześniejsze i późniejsze ślady z kart historii NASZEJ OJCZYZNY.
Poległych w rejonie  Bielska-Podlaskiego ekshumowano i w liczbie 135 pochowano we wspólnej kwaterze na  cmentarzu ARMII CZERWONEJ we wrześniu 1952 roku.Pochowani zostali oficerowie i żołnierze SGO ,,Narew,, z następujących oddziałów:
3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich z Suwałk,
1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Augustowa,
5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki,
10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku,
ułani z Ośrodka Zapasowego z Grodna,
9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa,
1 Szwadronu Pionierów z Białegostoku,
4 Dywizjonu Artylerii Konnej z Suwałk,
14 Dywizjonu Artylerii Konnej z Białegostoku,
94 Baterii Przeciwlotniczej,
3 Pułku Strzelców Konnych  oraz innych pomniejszych oddziałów SGO NAREW.

Tablica przy wejściu na cmentarz głosi,że:polegli w walkach o wyzwolenie ziemi bielskiej.A od kogo wyzwalali tę ziemię w 1939 roku???Oto jest pytanie???
 

Reklama

Olszewo 13/14 września 1939 roku. komentarze opinie

  • Artur Żyłkowski 2016-08-19 19:40:05

    I reasumując w sprawie tablic.W ostatnim czasie pojawiły się dwie nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.Oto jedna z nich...można???

  • Artur Żyłkowski 2016-08-19 19:11:20

    Dodatkowy link z tej strony:
    https://web.facebook.com/GRH-im-Brygady-Kawalerii-Plis-681465611915826/?_rdr

    1. Do albumu: 14.08.2016r - Perlejewo, odsłonięcie tablicy pamiątkowej z 17 sierpnia 2016.
    2. Do albumu: 76 Rocznica Bitwy pod Olszewem z 16 wrzesień 2015.

  • Artur Żyłkowski 2016-08-19 18:35:38

    Jak nieosiagalna???18:30...chyba,że ja mam jakiś inny internet...

  • Roman Domaszewicz 2016-08-19 18:26:03

    Ta witryna jest nieosiągalna

  • Artur Żyłkowski 2016-08-19 12:24:03

    Obchody bitwy pod Miodusami:
    http://www.perlejewo.pl/art,738,obchody-71-rocznicy-bitwy-pod-miodusami-pokrzywnymi.html

  • Roman Domaszewicz 2016-08-17 22:14:30

    Poczytałem o towarzyszach typu Gribko......
    Warto też przytoczyć w tym miejscu fragment meldunku Komendy Powiatu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Bielsk Podlaski z sierpnia 1945 roku, w którym wspomina się walkę „Zygmunta”:

    „(…) Niedaleko Siemiatycz koło wsi Miodusze [sic] dochodzi do potyczki między oddziałem Zygmunta i Młota, a bolszewicką obławą (oddziałem szturmowym). (…) Wśród zabitych znajduje się major Grypko [sic], kierownik UB Bielsk. (…) Zabitym bolszewikom zrobiono w Bielsku manifestacyjny pogrzeb. Na grób Grypki przysłano wieńce z Mińska i Smoleńska. Wygłoszono mowy pełne pogróżek pod adresem Polaków. Major Grypko (opinia): ohydny bolszewik, polakożerca, ostatni skurwysyn. Kula partyzanta, która rozwaliła mu łeb, z punktu widzenia Polaka, jest to najlżejszy wymiar kary.” Taki był koniec jednego z „wyzwolicieli” i kilku jego kompanów.

    Tekst pochodzi ze strony wmeritum.pl

    Zainteresowanych odsyłam do kilku linków poniżej:
    http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/50259,zapomniane-zwyciestwo-w-miodusach.html

    http://witas1972.salon24.pl/527759,zamilczane-polskie-zwyciestwo-i-sowietow-falszerstwo-cmentarne

    http://wmeritum.pl/bitwa-5-wilenskiej-brygady-ak-w-miodusach-pokrzywnych-18-08-1945/28074

  • Roman Domaszewicz 2016-08-16 21:28:53

    Arturze, ja bardzo dyplomatycznie wyraziłem się na temat czerwonych gwiazd. Podobno na tym forum nie lubią jak się politykuje. Ale czytający powinni właśnie doznawać takiej wiedzy jaką powyżej napisałeś. Dla młodego pokolenia ( i nie tylko) taka lekcja historii jest szokiem. Myślę ( znowu myślę) że powinniśmy zrobić z tym porządek. Na początek trzeba napisać do władnych miasta Bielsk Podlaski z żądaniem ( delikatnym) umiejscowienia właściwego opisania i oznakowania tego wojennego cmentarza. Jednocześnie trzeba napisać do:
    - Wojewody Podlaskiego
    - IPN w Warszawie (zlikwidowali Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa)
    Jak dostaną kilka pism to muszą na nie pisemnie odpowiedzieć.
    Sumując nasze "władze" są zaślepione władzą i nie dostrzegają fałszowania historii a więc uczestniczą w tym utrwalaniu fałszywych "bohaterów ZSRR" na ziemiach Polskich.

  • Artur Żyłkowski 2016-08-16 18:49:13

    mjr Wsilij Gribko tak powinno być poprawnie napisane...

  • Artur Żyłkowski 2016-08-16 18:38:23

    Ciekaw jestem czy mówią im oprowadzający,kto leży jeszcze oprócz poległych czerwonoarmistów z roku 1944???To polecimy z ewidencji cmentarza:
    1.mjr.Wasilij GIBKO,dca grupy operacyjnej KRO SMIERSZ,zasłużony enkawudzista,bohater ZSRR,doradca przy szefie PUBP w Bielsku Podlaskim,zginął w walce z polskimi bandami dnia 18 VIII 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych.
    2. kpt. Nikołaj KRASNOW,zginął w walce z polskimi bandami w Miodusach Pokrzywnych,dnia 18 VIII 1945 roku.
    3.st.lejtnant Aleksandr DOKSZYN,zastrzelony przez bandytów w okolicy m.Boćki w dniu 5 I 1945 roku-szef kontrwywiadu SMIERSZ na powiat Bielsk Podlaski.
    4.st.lejtnant Aleksiej AMELIN,dca 4 kompanii w II batalionie 267 pułku strzeleckiego WW NKWD.
    5.lejtnant Grigorij GAWRUSZYN,zabity przez bandytów w Miodusach Pokrzywnych 18 VIII 1945 roku.
    6.starszyna Wasilij KAŁABOW,zabity przez bandytów w Miodusach Pokrzywnych 18 VIII 1945 roku.
    7.starszyna Michaił DANIŁOW,zabity przez bandytów w Miodusach Pokrzywnych 18 VIII 1945 roku.
    8.Bezimienni strzelcy z 32 zmot.pułku strzeleckiego WW NKWD,zabici przez bandy w 1945 roku
    9.Bezimienni strzelcy z II batalionu 267 pułku pułku strzeleckiego WW NKWD,zabici przez bandy w 1945 roku.
    10.Bezimienni strzelcy z 62 dywizji strzeleckiej WW NKWD.
    Są to tylko wybrane przykłady,pochowani jak głosi napis polegli w walkach o wyzwolenie ziemi bielskiej w czasie II wojny światowej.

  • Artur Żyłkowski 2016-08-16 17:59:59

    Romek,tu nie chodzi o to czy pasują czy nie pasują,ale takie były czasy...jednakże gwoli ścisłości,oprowadzają dzieci po cmentarzu ,wycieczki i coś tam im mówią.Wizytówką owego cmentarza jest ta tablica,która mówi sama za siebie...

  • Roman Domaszewicz 2016-08-16 17:40:40

    Chylę czoło Artur. Niewiele jest osób, którzy kultywują pamięć o bohaterach września 1939 r. Pięć złotych gwiazdek to za mało na ocenę tego wpisu. Myślę....dobrze się stało, że groby strzelców z 9 psk zostały nie naruszone, że są widocznym dowodem tragicznych wojennych zmagań naszych przodków. Polegli spoczywają tam gdzie padli w boju. Chyba opatrznością Boską zostały nie zauważone przez utrwalaczy władzy ludowej i nie podzielili losu poległych w Olszewie. Rzędy czerwonych gwiazd na cmentarzu w Bielsku Podlaskim jakoś nie za bardzo pasują miejscowi wiecznego spoczynku Polskiego Żołnierza Wojny Obronnej 1939 r.
    P.S. Nie spodziewałem się, że tak dokładnie zapamiętałeś naszą spontaniczną ekspedycję.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie