:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Artur Żyłkowski - blog 14/11/2018 12:09

O czym jest film?
Na podstawie wywiadów prasowych z reżyserem filmu Ireneuszem SKRUCZAJEM.
Jest to historia pierwszego użycia gazu bojowego na skalę masową.  Równie ważną historią jednak rozwijającą się w tle jest spawa, Polaków, wcielonych w szeregi obu armii, rosyjskiej i niemieckiej, którzy muszą walczyć na przeciw siebie. To jest jakby podstawa tego filmu, i to co się później z żołnierzami narodowości polskiej stanie...jak zareagują na spotkanie ze sobą na polu bitwy…

Bolimów 1915:
Pierwsze ataki gazowe na skalę masową, zaczynając od wielkiej trzydniowej bitwy na wyniszczenie 31 stycznia 1915 roku, przy użyciu pocisków gazowych-(działanie jak dzisiejszy gaz pieprzowy - powodował łzawienie i kichanie) oraz trzy ataki chlorem wypuszczanym z butli gazowych 31 maja, 12 czerwca i 6 lipca 1915 roku. Pod Bolimowem doszło do przekroczenia granicy chyba najmroczniejszej strony człowieka. Podkreślić trzeba,że broń chemiczna to jest jeden z bardziej okrutnych sposobów zadawania śmierci. Oczywiście żaden sposób nie jest dobry, ale ta historia nie mieści się wyobraźni przeciętnego człowieka…

Kiedy obejrzymy cały film?:
Nie używamy jeszcze terminu „premiera”, tylko „pokaz specjalny”. Premiera będzie po festiwalach na wiosnę lub na którymś z festiwali. Natomiast chcemy zrobić kilka pokazów specjalnych na zaproszenia dla ludzi zaprzyjaźnionych z projektem oraz dla promocji i mediów.
Taka jest polityka i prawo filmowe. Ja też się dopiero tego uczę dlatego ciągle coś się zmienia...
Pokazy specjalne chcemy zrobić w Warszawie, Skierniewicach, Łowiczu i Łódzi pod koniec stycznia 2019.
Mieliśmy problemy z archiwaliami video, ponieważ wszystkie archiwalia, które znalazłem w internecie musiały przejść zgranie ze starych taśm filmowych na pliki cyfrowe.
Współpracowaliśmy z narodowymi archiwami z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Procedura pozyskania takich materiałów filmowych jest bardzo długa i monotonna. Bardzo dużo papierkowej, rzemieślniczej pracy.

Scenariusz motywy,ludzie,historia:
Obrazy z filmu opowiadają historię użycia przez Niemców gazów bojowych, by podczas I Wojny Światowej przełamać półroczny front pozycyjny na rzece Rawce i Bzurze. Realizatorzy poświęcili na pracę nad filmem kilka lat życia.Wszystko po to, by pokazać zapomnianą przez świat do tej pory nieopowiedzianą historię. W jej cieniu Bolimów i cała okolica żyje od ponad stu lat. - Bolimowianie są ludźmi bardzo spokojnymi, wyciszonymi. Wyczuwa się taką mroczną atmosferę panującą w Bolimowie. Większość szczątków leży na pobliskich cmentarzach, ale ciągle Puszcza Bolimowska pozostaje i  jest wielką nekropolią…

Rozmowy ze świadkami tych wydarzeń, które rejestrował kiedyś poeta z Rawki, Wiesław SOKOŁOWSKI:
To było 42 lata temu, wtedy o wydarzeniach pod Bolimowem nikt nie mówił. Instynktownie zaczynałem zapisywać wypowiedzi tych ludzi...
Uwaga kamera w zapisie, trzy, dwa, jeden, akcja...:
Nagranie jednego ze świadków: ,,Poleciałem na piechotę do Wiskitek z bratem się zobaczyć…jak Ja tam poleciałem, zobaczyłem… pełno nieboszczyków,setki ich leżało...Jak ten gaz poszedł na truli nie tylko, że tam wojskowych ale i cywilów dużo padło…’’
Chciałbym, żeby ludzie lokalni, Polska a nawet świat zrozumiał, jaka była waga tego wydarzenia. HISTORIA, KTÓRĄ ZABIŁA LUDZKA NIEPAMIĘĆ musi wyjść z mroku przeszłości i ujrzeć światło dzienne. Pierwsze na świecie masowe użycie broni chemicznej oraz Polacy,którzy walczyli i ginęli za nie swoją sprawę często w bratobójczej walce. Jak mówił jeden ze świadków, kombatant walczący w Armii Rosyjskiej: ,,Bywało tak, że brat z bratem albo ojciec z synem na tej wojnie się spotkał…”
Historyk archeolog Anna ZALEWSKA:
Rozpoznajemy cmentarze wojenne,ale nie tylko, również miejsca poległych żołnierzy, którym to miejscom nie towarzyszył intencjonalny pochówek. Ich najwięcej zarejestrowaliśmy na tak zwanej ziemi niczyjej w środku puszczy. Pamiętam zaskoczenie, kiedy okazało się,że te szczątki są na głębokości 30-tu,40-tu centymetrów czyli w zasadzie pod ściółką.Te szczątki pojawiają się na polach w lasach, problem zaczął być dość zasadniczy...

Ty możesz zginąć, ale Ty dobrze giniesz???Zobaczymy...
Z okopami było tak, że kopaliśmy je sami wzorując się na fotografiach archiwalnych Stanisława Kalińskiego. Podobnie było z butlami gazowymi. Jeździłem po złomach i szukałem butli acetylenowych, które były bardzo podobne do tych przed stu laty. Po niewielkich przeróbkach idealnie stworzyły ważny element scenografii. Wkopaliśmy dziesięć butli, jedna koło drugiej, wyprowadziliśmy węże i zrobiliśmy identyczną kopię instalacji z ponad stu letniej fotografii.

Jarosław Kostrzewa zagrał w filmie niemieckiego chemika Fritza HABERA.
Już po raz drugi w swym życiu. Dziesięć lat temu brałem udział w takiej produkcji niemiecko-francuskiej, gdzie pojawiła się postać Fritza HABERA, tylko na froncie zachodnim. 
Łatwo jest zagrać postać,kiedy nie ma się na czym wzorować?
Trudno jest mówić o graniu w tym wypadku, bo są to bardziej gesty, zachowania, mimika, ewentualnie pewna surowość, którą wyraża ta postać. Wraz z reżyserem 
ocenialiśmy a potem odtwarzaliśmy postać dr Habera tylko i wyłącznie z fotografii archiwalnych. To było naprawdę trudne. Irek stanął na wysokości zadania, jest dobrym obserwatorem.
Żołnierze:
Ci żołnierze sto lat temu byli tacy jak my, tylko że były to inne czasy, ale też mieli swoje rodziny. Tutaj zostali…wielu straciło życie. My to wszystko po prostu robimy z takiej miłości do Ojczyzny takiej lokalnej. To się wszystko tak niesamowicie złożyło, że na to stulecie Wielkiej Wojny, Irek się pojawił no i można było wziąć udział w takiej niesamowitej i tak wielkiej sprawie.
Film Ekipa:
Ireneusz SKRUCZAJ :scenariusz, reżyseria, produkcja. Na co dzień montażysta telewizyjny i filmowy, medialny freelancer pracujący pod szyldem Skru Production.

Piotr JASIŃSKI:II reżyser, współscenarzysta. Realizator video, reżyser filmów promocyjnych, spotów reklamowych i sportowych.

Kacper WÓJCICKI:I operator. Operator filmowy, freelancer, autor zdjęć filmów fabularnych i reklamowych, teledysków i produkcji telewizyjnych. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Krzysztof KULAS:II operator, operator drona. Operator filmowy i telewizyjny, właściciel firmy produkcyjnej BROADCAST-TV. Doświadczenie zdobywał na planach zdjęciowych  Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i we współpracy z Pawłem Edelmanem.

Eddy WEBER:III operator. Operator filmowy i telewizyjny, montażysta, absolwent warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Aktywny zawodowo w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Tomasz POSZWIŃSKI:montaż. Montażysta filmowy i telewizyjny (Czas Honoru, Misja Afganistan, Strażacy, Ojciec Mateusz).

Adam DYMECKI:efekty pirotechniczne. Prezes Stowarzyszenia Inicjatywy Ziemi Bolimowskiej, miłośnik historii i wieloletni organizator rekonstrukcji historycznych.

Karol ORZEŁ:muzyka. Kompozytor muzyki filmowej i reklamowej.

Piotr MIJALSKI:grafika. Grafik pracujący w telewizji Polsat oraz freelancer.

Eksperci:
Dr hab. Anna ZALEWSKA jako:ona sama.Archeolog i historyk. Kierownik i wykonawca projektu naukowego "Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie. Materialne pozostałości życia i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz stan przemian krajobrazu pobitewnego w rejonie Rawki i Bzury (1914-2014)".

Dr Maciej ŚLIWAKOWSKI jako: on sam. 
Kierownik Działu Analitycznego w Instytucie Przemysłowej Chemii Organicznej, w Warszawie oraz członkiem Polskiego Narodowego Eskortowego Zespołu ds. Inspekcji OPCW(Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej). Specjalizuje się w chemicznych środkach bojowych (CWA) i chemikaliach związanych z konwencją dotyczącą broni chemicznej.

Stanisław KALIŃSKI jako: on sam.Historyk, badacz i ekspert w dziedzinie ataków chemicznych na wschodnim froncie Wielkiej Wojny. Autor książek: Ataki gazowe w bitwie pozycyjnej 9. Armii Niemieckiej nad Rawką i Bzurą 1914-1915 i Bolimów 1915. Członek zespołu naukowego dr hab. Anny Zalewskiej.

Poeta:
Wiesław SOKOŁOWSKI jako: on sam.Poeta, organizator środowiska artystycznego "ZA". Pionier zgłębiania i propagowania wiedzy na temat niemieckich ataków gazowych pod Bolimowem. Organizator artystycznego upamiętnienia tamtych wydarzeń - Misteriów Bolimowskich.

Obsada fabularna:
Jarosław KOSTRZEWA jako:Fritz Haber.
Agnieszka PALKA jako:Klara Immerwahr-Haber
Artur STUDENT jako:podoficer armii niemieckiej, Polak.
Piotr MOSKWA jako:szeregowy pionier (saper) armii niemieckiej, Polak.
Piotr DYMECKI jako: podoficer armii rosyjskiej, Polak.
Krzysztof MARCZYK jako: Max Wild, oficer armii niemieckiej.

Grupy Rekonstrukcji Historycznej:
-GRH ARTYLERIA
-GRH GLORIA-VIKTORIA
-GRH PIONIER REGIMENT 36
-GRH POD OBCYMI SZTANDARAMI
-GRH STRZELCY IM. 31 PUŁKU STRZELCÓW KANIOWSKICH
-OSTROWSKA GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ
-SRH MARIENBURG
-STOWARZYSZENIE REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ 79 PUŁKU PIECHOTY STRZELCÓW SŁONIMSKICH IM. HETMANA LWA SAPIEHY
i inne.
Realistyczne sceny batalistyczne zostały nakręcone w historycznym miejscu na bolimowskich polach. Wzięło w nich udział ponad 70 rekonstruktorów historycznych.
Fotosy: Seweryn PACZESNY.OBŁOKI ŚMIERCI - Bolimów 1915 .Materiały Promocyjne.


Uwaga!!!Treści tego artykułu, zdjęcia i multimedia są objęte prawami autorskimi.
W celu publikacji proszę kontaktować się z:
http://armia.oblokismierci.pl/kontakt/

Przydatne linki video:
https://warszawa.tvp.pl/30879744/tworcy-dokumentu-o-bitwie-pod-bolimowem-nie-poddaja-sie
https://www.youtube.com/watch?v=ZEJEvloICRo
https://www.youtube.com/watch?v=u-9k7RJWz6k

Przydatne linki:
https://dobroni.pl/n/wesprzyj-powstanie/19288
https://polakpotrafi.pl/projekt/film-dokumentalny-obloki-smierci-bolimow-1915
https://www.facebook.com/oblokismierci/
http://oblokismierci.pl/

Kompendium wiedzy:
http://www.archeomemory.pl/wp-content/uploads/2014/12/Zalewska_Kalinski_Czarnecki_2014_PLH-Wielka_Wojna_nad_Rawka-i-materialne-po-niej-pozosta%C5%82osci.pdf

 

Obłoki śmierci. komentarze opinie

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-14 19:39:10

    Dzięki Arturze za rekomendację filmu. Ostatnio bodajże we wtorek w programie dokumentalnym
    „Powrót do przeszłości” Krzysztof Unrug przedstawiał rekonstruktorów armii rosyjskiej i pruskiej, przygotowania i rekonstrukcję z Bolimowa.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"