:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Nieznany Żołnierz Obwód AK Murawa

Publikacje, Nieznany Żołnierz Obwód Murawa - zdjęcie, fotografia
galopuje.pl 09/02/2015 19:40

Nieznany Żołnierz ?

Plut. „Góral” zginą w bitwie która rozegrała się 12.09.1944 r. Walki toczyły się w trzech oddalonych od siebie o kilka kilometrów miejscach, rano w Porębie, w południe Lipnik-Kąty, ostatni etap bitwę o Glichowski most przerwał zapadający zmrok. Podczas całodziennej walki okupant poniósł dotkliwe straty w ludziach jak i sprzęcie, po stronie polskiej poległo 12 partyzantów A.K. w tym jeden nieznany z imienia i nazwiska plut. Góral z O.P. „Lisowszczycy. Poległych pochowano na partyzanckim cmentarzu na szczycie Grodziska po wojnie władza komunistyczna dokonała ekshumacji przenieśli dwóch z kilku spoczywających tam partyzantów na cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Dobczycach - Jałowcowej. Upłynęło 70 lat od tamtych tragicznych wydarzeń jednak po dzień dzisiejszy na grobie tego żołnierza widnieje napis .
Plut. „Góral” NN
O/ „Lisowszczycy“

Jak wynika z załączonych poniżej dokumentów od początku kwietnia 1946 roku jest znane nazwisko i prawdziwy stopień „ Górala” jednak do dziś nikt nie zrobił nic żeby zmienić ten błąd i przynajmniej na grobie umieścić nową tablicę z imieniem i nazwiskiem . Jestem w posiadaniu kopii dokumentów udostępnionych przez członka rodziny „Górala” mieszkającego w Krakowie .
„Góral” służył w dowództwie 6 D.P.A.K w Krakowie stopniu sierż. pchor. mieszkał w Krakowie nazywał się Wojnowski Tadeusz miał żonę też w konspiracji, do zgrupowania Łysina w skład którego wchodził O.P. Lisowszczycy przybył z polecenia płk. Odweta
29.08.1944. Pierwszy dokument to awans pośmiertny sierż. pchor. „Góral” do stopnia podporucznika rez. ze starszeństwem od 11.11.1944 podpisał dowódca 6 D.P. Odwet.

Drugi dokument to Zaświadczenie wydane przez Komisję Weryfikacyjną b.A.K. Okręg Krakowski nr. L.231/46 informujące że podporucznik Wojnowski Tadeusz ps. Góral poległ 12.IX.1944r. pod Glichowem pow. Myślenice. Zaświadczenie wydano żonie Annie dokument podpisali. Nawara kpt. oraz Dur mjr.Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

Nieznany Żołnierz Obwód AK Murawa komentarze opinie

 • Miłosz Śliwiński 2015-09-28 00:00:00

  Nazywam się Miłosz Śliwiński. Dwa lata temu trafiły w moje ręce dokumenty mojego dziadka Józefa Śliwińskiego (ps. „Żmijka”), z których dowiedziałem się, że był członkiem oddziałów dywersyjnych por. „Buka” oraz należał do OP "Lisowczycy", później w oddziale terenowym w Raciechowicach. Do partyzantki zwerbował go Józef Bańdo ps. „Szatan”. Dowiedziałem się z przekazu rodzinnego, że spotykał się z Józefem Bańdo kilkukrotnie w latach 70-tych. Poszukuje kontaktu z rodziną Bańdo. Wiem że mieszkali w Nowej Hucie, wiem że Bańdo miał córkę. Bardzo mi zależy na odnalezieniu kogoś z rodziny Bańdo, ponieważ w czasie partyzantki łączyły ich bliższe relacje, Bańdo został ojcem chrzestnym córki dziadka w 1943 r. Z dokumentów wynika, że ich wojenne losy były splecione, i chciałby coś więcej się dowiedzieć. Rok temu podczas uroczystościach na Suchej Polanie poznałem śp. Zbigniewa Łodzińskiego ps. "Niedźwiedź" niestety nie pamiętał mojego dziadka.

  W zapiskach dziadka znalazłem również wspomnienie o poległym Władysławie Szoszkiewiczu ps. „Biały”.

 • Redakcja galopuje.pl 2015-09-27 00:00:00

  Szanowna pani bardzo dziękuję za komentarz , cieszy mnie że odpowiedziała córka żołnierza który brał udział w bitwie pod Łysiną 12.09.1944 . Sprawa zmiany tablicy jest zgłoszona do Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego . Moim celem jest nie tylko dopisanie nazwiska „ Góralowi” ale umieszczenie na tablicy nazwiska wszystkich partyzantów ekshumowanych z Grodziska , nie jest to takie proste w archiwum wydziału są dwa dokumenty według pierwszego w Dobczycach pochowano 4 żołnierzy AK ekshumowanych z Poznachowic Górnych ( Grodziska) według drugiego 6. Który z nich jest prawdziwy trzeba wyjaśnić jest od tego IPN ale na to możemy czekać następne 70 lat . Według mnie da się to wyjaśnić do tego też dążę, jest prosty ale pracochłonny sposób odszukać groby pozostałych poległych w bitwie żołnierzy pochowanych na cmentarzach w miejscach ich zamieszkania.
  W bitwie 12.09.1944 zginęło 12 żołnierzy

  1 "Góral" - N.N. z oddziału "Lisowczycy", poległ 12.09.44. Lipnik-Kąty.

  2 "Baca" - Karol Czecz de Lindenwald z Bieżanowa, oddział "Lisowczycy", poległ 12.09.44. Lipnik-Kąty.


  3 "Biały" - Władysław Szoszkiewicz, b. policjant z posterunku w Raciechowicach, również z oddziału "Lisowczycy", poległ 12.09.44. Lipnik-Kąty.

  4 Józef Kuchnia - żołnierz 3. kompanii "terenówki" schwytany przez Niemców, zmarł 12.09.44. ciągnięty za samochodem do Banowic.


  5 "Twardy" Ignacy Jankowski z Poznania, oddział "Śmiały", poległ 12.09.44.w starciu na moście glichowskim

  6 "Włamywacz" - Tadeusz Gorączko z Myślenic, oddział OP "Odwet"), poległ 12.09.44.w starciu na moście glichowskim.


  7 chor. "Grot" - Edward Kielbus, dowódca plutonu 1. kompanii I. batalionu "terenówki" obwodu "Murawa", poległy 12.09.44. w szturmie pod mostem glichowskim.

  8 Jakub Drab "terenówk" Węglówka zginął 12.09.44. w starciu pod mostem glichowskim


  9 "Danek" - Włodzimierz Budkowski z oddziału "Szczerbiec", poległ 13.09.44. w rejonie cegielni w Czasławiu, jego grób znajduję się na cmentarzu w Raciechowicach

  10 "Szmidt" - Mieczysław Bednarski ze Stadnik, oddział "Żółw", poległ 13.09.44.w rejonie cegielni w Czasławiu, pochowany na cmentarzu w Gruszowie dziś spoczywa wraz z bratem na cmentarzu w Gdowie

  11 "Kania" - Stanisław Lassler z Wieliczki, zastępca dowódcy oddziału "Żółw", poległ 13.09.44.w rejonie cegielni w Czasławiu jego grób znajduje się w Wieliczce.

  12 „Baca” II N.N. poległ 12.09.44. w starciu na moście glichowskim taki zapis znalazłem w książce Nastały Krwawe Dni .

  13 "Burza" Wacław Czyż z Wielunia ranny 10.08.44. w Szczyrzycu zmarł po dwóch dniach, uroczysty pogrzeb odbył się na Grodzisku 13.08.44.

  Zmam miejsca spoczynku udokumentowane zdjęciami nagrobków
  1 "Kania" - Stanisław Lassler cmentarz Wieliczka
  2 "Szmidt" - Mieczysław Bednarski cmentarz Gdów.
  3 "Danek" - Włodzimierz Budkowski cmentarz Raciechowice.
  4 Jakub Drab cmentarz Węglówka.
  5 Józef Kuchnia cmentarz Trzemeśnia.
  6 "Góral" Tadeusz Wojnowski cmentarz Dobczyce – Jałowcowa .
  7 "Twardy" Ignacy Jankowski cmentarz Dobczyce – Jałowcowa
  8 "Burza" Wacław Czyż cmentarz Dobczyce – Jałowcowa

  Zostało jeszcze do ustalenia 5 mogił i tu mam wielką prośbę o pomoc może ktoś zna miejsce spoczynku następujących żołnierzy AK podam dostępne dane .

  1 "Grot" - Edward Kielbus prawdopodobnie Raciechowice byłem na cmentarzu nie znalazłem.
  2 "Włamywacz" - Tadeusz Gorączko prawdopodobnie Myślenice
  3 "Biały" - Władysław Szoszkiewicz, b. policjant z posterunku w Raciechowicach
  4 "Baca" - Karol Czecz de Lindenwald z Bieżanowa sprawdzałem na plebani w Bierzanowie nie ma żadnego zapisu.
  5 „Baca” II N.N zginą 12.09.1944 w szturmie pod mostem glichowskim według książki Nastały Krwawe Dni.
  Jeżeli ktokolwiek ma jakieś wiadomości które mogły by pomóc ustaleniu miejsca spoczynku wyżej wymienionych partyzantów proszę o komentarz lub bezpośrednio na adres [email protected]

 • Elżbieta Polończyk-Moskal 2015-09-07 00:00:00

  Jestem córką partyzanta z oddziału „Lisowczycy” (nie „Lisowszczycy”), Władysława Polończyka, ps. „Sęp” (1921-1996). Historię tego oddziału znam z opowiadań ojca i jego kolegów. W bitwie 12 września 1944 roku poległo trzech żołnierzy z tego oddziału: „Góral”(NN), „ Biały”(Władysław Szoszkiewicz) i „Baca” (Karol Czecz). Partyzantów pochowano na Grodzisku. Pochówek organizował „Zemsta” (Kazimierz Krzysiak, przyszły ksiądz). Był świadkiem śmierci „Górala”, który zginął jako pierwszy, kule niemieckie podziurawiły go jak sito.
  Po wojnie władze komunistyczne przeniosły partyzantów do zbiorowej mogiły na polsko-radzieckim cmentarzu wojennym przy ul. Jałowcowej w Dobczycach, a na Grodzisku pozostała jedynie symboliczna mogiła. Ciała „Białego” i „Bacy” zabrały rodziny. „Góral” pozostał we wspólnej mogile, opatrzonej tabliczką „ŻOŁNIERZE POLSCY I PARTYZANCI”. Przez lata ojciec mój odwiedzał „Górala” na dobczyckim cmentarzu. Przed śmiercią przyrzekłam mu, że nie zapomnę o „Góralu”. Ojciec zmarł w 1996 roku. Od tej pory odwiedzam „Górala” co najmniej dwa razy w roku: 12 września i 1 listopada. Do kwiatów, które kładłam na grobie, dołączałam napis: ”Góralowi” z oddziału „Lisowczycy”- od rodziny kolegi. Kilka lat temu na grobie pojawiła się tabliczka upamiętniająca „Górala” z oddziału „Lisowczycy” i „Twardego” z oddziału „Śmiałego”. Ufundowała ją prawdopodobnie jedna z byłych sanitariuszek. Rodzina „Twardego” odwiedzała cmentarz, o „Góralu” nikt z rodziny nie pamiętał.
  Jednym z kolegów „Górala” z oddziału „Lisowczycy” był zmarły w sierpniu b.r. pan Zbigniew Łodziński, ps. „Niedźwiedź”, działacz krakowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i współzałożyciel Muzeum AK w Krakowie. Napisał wspomnienia o oddziale „Lisowczycy”. Konsultował się z innymi członkami oddziału ale nazwiska „Górala” nie udało się im ustalić.
  Będę pamiętać, że „Góral” to podporucznik Tadeusz Wojnowski i przy ewentualnej wymianie tablicy dopilnuję, aby ta informacja została uwzględniona.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"