Narciarz SN WKS 3 PSP, 1929 r.

Artur Szczepaniak - blog
01/02/2018

Mundury wojskowe #1939 #jazda #mundur #żołnierze #wojska polskiego #ii wojna #2 wojna #i wojna Wojsko PolskieZAWODNIK SN WKS 3 PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH,

ZAWODY NARCIARSKIE O MISTRZOSTWO ARMII. WILNO, 19-24 lutego 1929 r.

W międzywojennym Wojsku  Polskim narciarstwo wchodziło w zakres wyszkolenia bojowego wielu jednostek. W pułkach piechoty stacjonujących  w Polsce południowej oraz północno wschodniej  wyszkoleniem narciarskim obejmowani byli wszyscy żołnierze.  Narciarstwo znajdowało w wojsku miejsce także poza pracą wyszkoleniową i bojową – było sportem bardzo chętnie i z biegiem lat  szeroko uprawianym przez kadrę oficerską i podoficerską skupioną w sekcjach narciarskich wojskowych klubów sportowych zrzeszonych w Polskim Związku Narciarskim (utw. 1919). O ile lata 30- te to czas właściwej pracy wyszkoleniowej w zakresie bojowego wykorzystania oddziałów narciarskich o tyle lata  20-te to przede wszystkim czas popularyzacji sportu narciarskiego w wojsku i kształcenia kadr narciarskich. Członkami sekcji narciarskich przy WKS zostawali także żołnierze służby czynnej ( szczególnie zakopiańczycy jeżdżący od młodości na nartach powoływani do służby w pułkach podhalańskich)  a najlepsi uczestniczyli w zawodach narciarskich rozgrywanych w kraju i zagranicą.  Sekcje narciarskie działały przy klubach sportowych we wszystkich pukach podhalańskich a jedną z najlepszych – której zawodnicy często zdobywali najwyższe lokaty i nagrody była sekcja narciarska Wojskowego Klubu Sportowego 3 Pułku Strzelców Podhalańskich  z Bielska.  W 1924 roku zawodnicy SN WKS 3 PSP reprezentowali Polskę w pierwszej zimowej olimpiadzie w Chamonix. W biegu patrolowym ze strzelaniem polska ekipa zajęła siódme miejsce. W roku 1926 ekipa 3 PSP starowała na zawodach narciarskich o Mistrzostwa Armii Czechosłowackiej zajmując drugie miejsce w biegu patrolowym zaś w konkurencji indywidualnej mistrzem Armii Czechosłowackiej został narciarz - podhalańczyk z 3 PSP strz. Henryk Muckenbrun -  dwukrotny mistrz Polski w narciarstwie w latach 1924 i 1925.  W konkurencjach drugiej olimpiady zimowej w St.Moritz startował  z kolei por. Z. Woycicki z 3 PSP. Na międzynarodowych zawodach FIS w Zakopanem w roku 1929 ekipa polska, w której składzie nie zabrakło zawodników z SN WKS 3 PSP zajęła drugie miejsce  w biegu patrolowym ze strzelaniem. W tym samym roku  narciarze z 3 PSP zdobyli mistrzostwo Wojska Polskiego na zawodach narciarskich w Wilnie. Wojskowy bieg patrolowy ze strzelaniem odbywał się na dystansach 25-30 km oraz 12-18 km stosownie do grup wiekowych. Strzelano na dystansach 300m lub 100m z pozycji leżącej bez podparcia lub klęczącej.  Wojskowy bieg patrolowy stanowił na olimpiadach zimowych przed wojną dyscyplinę towarzyszącą. Dopiero  w latach 50-tych pod nazwą biathlon  stał się oficjalną dyscypliną olimpijską. Narciarskie zawody sportowe w wojsku rozgrywano na szczeblu dywizyjnym – zawody o mistrzostwo dywizji a następnie o puchar i Mistrzostwo  Armii – czyli Wojska Polskiego.

W lutym 1929 roku doroczne zawody narciarskie o Mistrzostwo Armii ulokowano po raz pierwszy nie w górach, lecz w Wilnie promując przy tym  uznawane za wyborne  - warunki narciarskie w jego okolicy.  Zawody te jakkolwiek  stanowiły doroczną konkurencję  wojskową, otwarte były również na udział narciarzy cywilnych, miało przy tej okazji Wilno pierwsze w swej historii poważne i znaczące zawody narciarskie dołączając do grona najpopularniejszych miejsc uprawiania  sportu narciarskiego w Polsce .  Wśród konkurencji znalazły się: wojskowy bieg patrolowy na dystansie 30km, bieg z przeszkodami na dystansie 8 km, bieg ze strzelaniem na dystansie 18 km, bieg dla pań na dystansie 7 km oraz konkurs skoków na skoczni narciarskiej na Antokolu przy boisku 6 pułku piechoty Legionów, gdzie skakano wówczas na dystansach 20-30 metrów.  Zawody rozgrywano w poszczególnych dyscyplinach jako mistrzostwa zespołów dywizyjnych i mistrzostwo jednostkowe W.P.  Wśród nagród zbiorowych na zwycięzców czekały puchary przechodnie, wśród nagród indywidualnych statuetki w brązie i marmurze  o tematyce narciarskiej,  sprzęt narciarski, zegarki ręczne, książki, pamiątkowe żetony i plakietki.

 Rozwój sportu narciarskiego  i jego popularyzacja w wojsku  od pierwszych kursów dla kadry oficerskiej prowadzonych przez Szkołę Wysokogórską w Zakopanem, poprzez działalność sekcji narciarskich przy wojskowych klubach sportowych , przyczyniły się w latach 20-tych do rozpowszechnienia wyszkolenia narciarskiego w całym wojsku i rozwoju myśli wojskowej w dalszych latach mającej na celu szeroko praktykowanego wykorzystania narciarstwa w wyszkoleniu bojowym.

Ukazany w galerii zdjęć narciarz – członek Sekcji Narciarskiej Wojskowego Klubu Sportowego 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska jest reprezentantem 21 Dywizji Piechoty Górskiej w zawodach Narciarskich o Mistrzostwo Armii w Wilnie, w lutym 1929 roku. Narciarz występuje w typowym dla przełomu  lat 20 i 30 tych ubiorze do sportowej jazdy na nartach stosowanym w Wojsku Polskim. Regulamin narciarskiego wojskowego biegu patrolowego  określał  iż zawodnik winien posiadać karabinek typu wojskowego, pas z  ładownicą zawierającą 10 naboi oraz plecak wojskowy o wadze 5 kg.

Nakrycie głowy narciarza stanowi sukienna furażerka wz. 23 z uwagi na warunki atmosferyczne noszona głęboko, z bokami częściowo  opuszczonymi na uszy. Przy silnych mrozach noszono także dodatkowe sukienne nauszniki. Na przedzie furażerki orzełek, na jej lewym boku widoczna „podhalanka”  - wykonana z białego metalu swastyka na gałązce jedliny – emblemat pułków podhalańskich i oddziałów dywizyjnych wchodzących w skład 21 i  22 Dywizji Piechoty Górskiej.  Noszenie emblematów  podhalańskich  na furażerkach nie było regulowane żadnym przepisem M.S. Wojsk, lecz stanowiło oddolną inicjatywę  i wyraz  „espirit de corps” strzelców podhalańskich.  Narciarz występuje w letnim mundurze drelichowym wz. 24 z bluzą wpuszczoną w spodnie, co powszechnie praktykowano do jazdy na nartach. Przy ciągłym, wzmożonym wysiłku z jakim wiązał się kilkudziesięcio  kilometrowy bieg i jazda na nartach w terenie,  mundur ten w roli lekkiego narciarskiego kombinezonu sprawdzał się dość dobrze z noszonym pod spodem wełnianym kaftanem i zimową bielizną.  Jego istotną wadą była natomiast podatność na szybkie przemoczenie w przypadku wywrotki podczas jazdy lub strzelania na mokrym śniegu w pozycji leżąc lub klęcząc. Na piersiach zawodnik nosi numer startowy. W biegu drużynowym zawodnicy jednej drużyny nosili ten sam numer startowy. Nogawki spodni spięte są spinaczami, na cholewki trzewików narciarskich wywinięte narciarskie skarpety z grubej wełny w naturalnym kolorze. Pod szyją widoczny zawiązany szalik wełniany w kolorze ochronnym, na dłoniach łapawice brezentowe podszyte suknem. Na plecach widoczny polski plecach wojskowy wz. 22 „typu norweskiego”, wypełniony do wagi 5 kg zgodnie z regulaminem wojskowego biegu patrolowego. Na żołnierskim pasie głównym pojedyncza ładownica do kb. Mannlicher mieszcząca 10 naboi. Karabinek wojskowy to w przypadku naszego narciarza – podhalańczyka austrowęgierski kbk wz. 1895 ( Stutze M95) Mannlicher  z zamkiem dwutaktowym znajdujący się w latach 20-tych na uzbrojeniu w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w okresie poprzedzającym przezbrojenie pułku na standardową w WP broń systemu Mausera.

Narty z drewna jesionowego produkcji krajowej „typu telemarkowego”, więźby (wiązania) krajowe typu "Kandahar" umożliwiające unoszenie pięty podczas marszu lub biegu na nartach. Kijki narciarskie produkcji krajowej, bambusowe, z talerzykami konstrukcji skórzano-metalowej.

Opracował i pozował: Artur Szczepaniak

Zdjęcia: Bartek Szczepaniak

 
Narciarz SN WKS 3 PSP, 1929 r. - komentarze opinie (12)

ArturSz
12/02/2018

Ale "kawy na ławę" nikt tak nie wyłoży jak Amerykanie. "Łuki z oporu", "Christainie"... i ta oprawa muzyczna, ten obraz:
https://www.youtube.com/watch?v=cSA5b1s8ZRM

ArturSz
09/02/2018

Nie wiem czy na moich przedwojennych nartach tak się odważę...
Bieg zjazdowy w klasie podoficerów. Kpr. Dąbrowski.Zawody o Mistrzostwo Armii marzec 1939 Zakopane:

ArturSz
09/02/2018

Smak zwycięstwa - ekipa 1pp Leg 1931.

Dariusz P
07/02/2018

Biatlon to odmiana cywilna biegu patrolowego, ale współcześnie rozgrywane są również zawody w konkurencji stricte wojskowej: jazda na nartach, strzelanie i rzut granatem. Nasi żołnierze zajmują czołowe miejsca w takich zawodach. Zespoły reprezentujące Dowództwo Garnizonu Warszawa zajęły ostatnio odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w drużynowym biegu patrolowym zorganizowanym w Austrii, w ramach International Winter Military Triatlon. Brawo ! Szczegóły i zdjęcia na stornie DGW:
http://dgw.wp.mil.pl/pl/1_1782.html

Deco
06/02/2018

Dziękuje za szczegółowe i ciekawe opracowanie tematu, ukazujące wyszkolenie narciarskie żołnierzy w WKS przy Pułkach Podhalańskich i przedstawienie sylwetki zawodnika startującego w zawodach na arenie krajowej i międzynarodowej. Darek Domowicz

Dariusz P
06/02/2018

Wojskowe biegi patrolowe współcześnie zmieniły się w konkurencję sportową - biatlon. Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin sportów narciarskich.

Stary Kojot
03/02/2018

Fajnie ogląda się te zdjęcia. Nasi przodkowie mieli fantazję i pomysły! Ale dziś też w wojsku są zawody sportowe w niezwykle ciekawych formułach.
A ckm na biegu patrolowym czy to z przeszkodami... Trzeba mieć jaja... :)

ArturSz
02/02/2018

I "lutowano" z nich do tarcz

ArturSz
02/02/2018

W biegu patrolowym brały też obsługi ckm

Stary Kojot
02/02/2018

Wielce ciekawy temat! Jak widać na drugim zdjęciu, jakoś nikt nie przejmował się warunkami, które MUSI spełnić strzelnica, wystarczyło zbocze góry...

ArturSz
02/02/2018

Z zawodów narciarskich o Mistrzostwo Armii w Słonimiu, 1931 rok - na stanowisku strzeleckim w narciarskim biegu patrolowym.

ArturSz
02/02/2018

Z zawodów narciarskich o Mistrzostwo Armii w Słonimiu 1931 r .
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Mundury wojskowe


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez dobroni.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Military Art Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczew 69-500, Warszawska 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia