:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Pojazdy historyczne, Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg - zdjęcie, fotografia

Muzeum Oręża Polskiego - Kołobrzeg - Tak z cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" chciałbym zaprezentować Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Nie jest może to muzeum wielkości tego z Munster czy Bovington ale też jest warte odwiedzenia.


Kołobrzeskie muzeum składa się z dwóch, a w zasadzie trzech części - ekspozycji plenerowej i wystawy w budynkach muzealnych. Przy czym część dużych eksponatów umieszczonych jest w przeszklonej wiacie. Dodatkowo w porcie jest zacumowany okręt-muzeum "Fala". Jest to okręt patrolowy projektu 912. Kolejnym morskim obiektem muzealnym w Kołobrzegu stanie się w tym roku ORP "Władysławowo", czyli dawny kuter rakietowy typu Osa.


Z powodu małej ilości miejsca na ekspozycji plenerowej pojazdy pancerne nie są zbyt dobrze wyeksponowane. Należy jednak podkreślić, że placówka stara się o ich rekonstrukcje i konserwacje. Zdjęcia, które ilustrują ten artykuł nie odpowiadają już stanowi faktycznemu - kto był w zeszłym roku na zlotach w Darłowie czy Bornem Sulinowie mógł się przekonać jak wygląda obecnie działo samobieżne Su-57 (mi się udało nawet kawałek nim przejechać).

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

Muzeum Oręża Polskiego - Kołobrzeg komentarze opinie

  • Krzysztof Goździk 2011-07-04 00:00:00

    Można nasycić się wspaniałymi eksponatami,przeglądając te świetne fotki,dzięki :-)Pozdrawiam serdecznie

  • Jerzy Antoni Domański 2010-12-04 00:00:00

    w tym muzeum byłem parę lat temu i podziwiałem wtedy szczególnie eksponaty  w plenerze, ale w pamięci do dzisiaj mam nastepujący eksponat - wrośnięty w drzewo karabin, który musiał przez wiele lat trwać na swoim stanowisku bojowym, aż ktoś to odnalazł i przekazał do muzeum.

  • mariusz pasiewicz 2010-11-12 00:00:00

    Bardzo dobre zdjęcia.
    Podoba mi się ,że kolega opisuje konkretne eksponaty ,przynajmniej większość.Widzę zdjęcie i
    wiem co ono przedstawia.Dobra robota .Postaram się odwiedzić to Muzeum bębąc w okolicy.

  • Pawel Mankowski 2010-04-20 00:00:00

    Odwiedzilem Kolobrzedzkie muzeum w grudniu i musze powiedziec ze bylem bardzo mile zaskoczony umundurowaniem wojskowym a przedewszyskim z okresu miedzywojennego.  Bardzo mi sie podobalo zaprezentowanie wszystkich ekspozycji.  

  • Wojciech Dąbrowski 2010-04-08 00:00:00

    Zdjęcie silnika do LIM 1 łezkę w oku zakręciła. W latach 80-tych miałem okazję "produkować" rurę żarową do tego silnika. Silnik WK-1, rozwinięcie RD-45 który był kopią  Rolls-Royce Nene Mk I (skopiowany przez rosjan ) napędzał również Ił 28. W tym czasie zatrzymano jego produkcję i z bólem serca patrzeliśmy jak nowe elementy z nierdzewki z pięknie wypolerowanymi przez nas otworami i skrupolatnie usuniętymi nadlewami po zgrzaniu szły na złom.

  • Wojciech Dąbrowski 2010-04-08 00:00:00

    Dzięki za adres do strony o muzeum Fort-Rogowo. Wiele ciekawych rzeczy można tam znaleźć. Fajne zdjęcia z muzeum Kołobrzeskiego. Wiele ciekawych eksponatów np. mundury w barwach ONZ.

  • Wojciech Sokołowski 2010-04-08 00:00:00

    W sumie to zapomniałem napisać o jednej rzeczy, myślę że też bardzo ciekawej - w Rogowie, na były niemieckim lotnisku (swoją drogą o bardzo ciekawej historii) powstaje muzeum lotnicze, będące filią kołobrzeskiego muzeum. Polecam odwiedzić stronę http://www.fort-rogowo.pl/nowa/ i dział "Muzeum"

  • A G 2010-04-07 00:00:00

    A ja powiem tak: Podpisów sie nie czepiam, ale Muzeum w Kolobrzegu ma najbogatszą w Polsce kolekcję poświęconą 1 i 2 AWP i to jest coś nad czym należy uchylić kapelusza. Nie ma się oczywiście co dziwić , bo w końcu Kołobrzeg to "ziemia Pierwszej Armii". Cieszy fakt, że Muzeum to nie dzieli żołnierskiej krwi na gorszą lub lepszą tak jak za czasów pseudo-dyrektorowania  Jana Ciska zrobiło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie! . Na uwagę zasługuje też bardzo pomysłowa  i  jedyna w swoim rodzaju ekspozycja  elementów ORP "Burza" - żadne inne muzeum w Polsce nie wpadło na taki  pomysł  ! Brawo! Kolejną ciekawostką jest wspaniale zachowana armata B-13 z kołobrzeskiego BAS-a  i sam BAS, który pozostaje pod opieką Muzeum.  Dyrekcji Muzeum w Kołobrzegu należy się duży plus , za ekspozycje i kapelusz z głowy za nieuleganie politycznym  naCISKOM !

  • Wojciech Sokołowski 2010-04-07 00:00:00

    Swoją drogą to dołożyłem jeszcze trzy zdjęcia ilustrujące jak obecnie wygląda działo samobieżne SU-57 (lipiec 2009)

  • Wojciech Sokołowski 2010-04-07 00:00:00

    Dlatego na końcu dałem uśmieszek :)Po prostu wyjaśniam czemu napisałem "popularny" :)

  • Adam Rudawski 2010-04-07 00:00:00

    Ależ się nie kłócimy, przeciwnie, uważam, że dobrą robotę zrobiłeś.

  • Wojciech Sokołowski 2010-04-07 00:00:00

    Fakt, brakuje tam jednego słowa "automatyczna". Poza tym słowo "popularny" użyłem właśnie w kontekście rozpoznawania broni - spytajcie się koledzy przeciętnego Polaka o to jakiej broni ręcznej używali Niemcy w czasie II WŚ - w familiadzie jak nic obstawiałbym odpowiedź "szmajser". W podpisie zdjęcie nie napisałem - najczęściej wykorzystywana broń. Wtedy można by się już kłócić :)

  • Mateusz Kubiak 2010-04-06 00:00:00

    Wątpię ,aby najpopularniejszy w czasie wojny. Ale w PRL-owskich filmach wojennych takich jak "Czterej Pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego lub w "Zwycięstwie" w reżyserii Jerzego  Passendorfera ,w tych filmach MP 40 posiada co drugi Niemiec ,a Mausera co 20. A broń STG 44 w filmach zastępuje karabin AK.

  • Adam Rudawski 2010-04-06 00:00:00

    Co znaczy podpis pod zdjęciem? Najpopularniejsza niemiecka broń II wojny - to znaczy że tych egzemplarzy było najwięcej, czy cos innego? Myślę że podpis jest nietrafiony - oświećcie mnie.

  • Jacek Roztworowski 2010-04-06 00:00:00

    No nareszcie jakieś "nasze" muzeum... Bardzo dobry materiał do porównania sposobów wystawienniczych u nas i za granicą. Nasze muzea, może z powodu złudnej dostępności, nie wzbudzają tyle emocji, co placówki zagraniczne. Może to też przyczyni sie do chęci odwiedzenia, choćby muzeum w Kołobrzegu, przy okazji letniego wypoczynku. Dla tych, co mają blisko, to muzeum jest doskonale znane.

Dodajesz jako: |