:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Mogiła rozstrzelanych żołnierzy AK w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Identyfikacje historyczne, Mogiła rozstrzelanych żołnierzy Bolimowskim Parku Krajobrazowym - zdjęcie, fotografia
Jacek Słupski - blog 07/07/2019 17:39

Jadąc drogą krajową 705 ze Skierniewic do Bolimowa tuż w okolicach skrzyżowania z boczną drogą na Budy Grabskie, znajduje się oznakowany parking samochodowy. Idąc od tego parkingu leśnym duktem wzdłuż oddziałów 158 i 159 po ok. 500 metrach dochodzimy do oznakowanego żółtego szlaku pieszego i zielonego rowerowego (oddział 160). Skręcamy w prawo i po ok. 600 metrach napotykamy mogiłę pojedynczą (prawdopodobnie) a w odległości ok. 40 metrów drugą - zbiorową, zamordowanych przez niemieckiego okupanta naszych patriotów. Jedna z wersji, którą słyszałem od Pani przewodniczki to ta, że są to mieszkańcy Wólki Łasieckiej. Inną, którą słyszałem od dwóch braci - mieszkańców Bolimowa jest taka: Ich mała babcia pamięta, jak przywieziono tych nieszczęśników na rynek, odczytano wyrok i odwieziono do lasu. A że było słychać strzały i była to zima, więc jacyś chłopcy znaleźli świeże dwie mogiły, jedną dużą a drugą małą. Chodziły słuchy, że przed rozstrzelaniem kazano Tym nieszczęśnikom wykopać sobie grób, poczym nie zabito jednej osoby, aby ona zasypała zbiorową mogiłę, gdyż oprawcy nie chcieli brudzić sobie rąk. Niestety nadzieja na przeżycie okazała się płonna, bo i tego pozostawionego przy życiu nieszczęśnika oprawcy zgładzili.

Jedyne, co mogłem w przypływie rozczulenia uczynić to odmówić modlitwy i w ciszy uporządkować te miejsca. W pracy dzielnie pomagała mi moja wnusia Hania, której wpajam wrażliwość na takie tragiczne lub żołnierskie mogiły.

 

Reklama

Mogiła rozstrzelanych żołnierzy AK w Bolimowskim Parku Krajobrazowym komentarze opinie

  • Jacek Słupski 2019-08-18 21:41:13

    Zagmatwane i tragiczne losy, które powoli wychodzą z zapomnienia. Jesteście Koledzy niezastąpieni. To może umieszczę w lesie tabliczkę o grobie symbolicznym tak jak to zrobiłem w miejscu śmierci "Pioruna"?

  • Mar Was 2019-07-24 19:43:57

    Jesli chodzi o okoliczności ich śmierci,to babcia opowiadała ze wpadli w wyniku wyspy przez jakąś dziewczynę ktora wydała ich Niemcą,a do tego dołu mieli zostać wrzuceni już martwi ,ponoć miał to widzieć,jeden mieszkaniec Ziemiar,który wybrał się zapolowac na sarenke ,po wojnie powiedział o tym ,to wersja którą słyszałem od mojej babci ktora a ona od tego człowieka ,moja babcia była córką gajowego Kłopockiego w czasie wojny mieszkali w środku lasu w gajówce,,Lisie Pole,,i czesto przebywał u nich oddział partyzancki ,chciał bym sie czegoś dowiedzieć o tym odziale,jesli ktoś cos wie proszę o info

  • Wojciech Dąbrowski 2019-07-24 19:16:35

    I Tobie kolego dziękuję za informacje. Chociaż myślałem, iż bardziej prawdopodobne jest, że rozstrzelani spoczywają w mogile leśnej. W programie „Było nie minęło” czy „Poszukiwacze historii” zdarzały się mogiły symboliczne na cmentarzach parafialnych. Niewiadomą pozostaje rok.
    Powstanie (przemianowanie) AK datuje się na 14 lutego 1942 i może dlatego na pomniku nie wspomniano o tym. Pomnik wygląda na odnowiony więc może pierwszy powstał w okresie powojennym kiedy nie wolno było pamiętać o żołnierzach AK a w ten sposób ukryto prawdę przed władzami PRL-u.

  • Mar Was 2019-07-23 21:41:12

    Witam kolegów,jesli chodzi o tych rostrzelanych żołnierzy AK,to ta mogiła w lesie jest symboliczna,to jest miejsce ich pierwszego pochówku,po wojnie zostali wydobyci przez rodziny,i pochowani w rodzinnych grobowcach,wiem to z relacji mojej babci ktora uczestniczyła w ich pogrzebie,który odbył sie w kościele w Bolimowie ,to bylo wielkie przeżycie dla uczestników,podobno matki mdlały

  • Wojciech Dąbrowski 2019-07-22 21:02:09

    Dzięki kolego za zdjęcia z cmentarza w Bolimowie. Faktycznie to zagadka gdzie znajdują się szczątki rozstrzelanych. Również różnica w roku jest zastanawiająca (pamięć ludzka jest zawodna). No i to iż na cmentarzu na tablicach są dwa nazwiska więcej i literówki "o" wymienione na "a" i "ó" na "u"..

  • August Wolniewski 2019-07-21 12:30:12

    Nazwiska te same , tylko rozbieżnośc dat...

  • August Wolniewski 2019-07-21 12:25:07

    I jeszcze ...

  • August Wolniewski 2019-07-21 12:24:25

    tablica2

  • August Wolniewski 2019-07-21 12:21:25

    tablica 1

  • August Wolniewski 2019-07-21 12:19:46

    Na cmentarzu parafialnym w Bolimowie, jest nagrobek (pomnik ?) na którym znajdują się tablice z nazwiskami identycznymi jak na mogile(?) opisanej w artykule. Rodzi się pytanie - czy szczątki rozstrzelanych znajdują się w leśnej mogile, czy na cmentarzu w Bolimowie.

  • Wojciech Dąbrowski 2019-07-08 07:11:41

    Chylę czoła przed Tobą za inicjatywę uporządkowania mogił a jeszcze bardziej za wpajanie wrażliwości wnuczce by obojętnie nie przechodziła obok takich miejsc. „Mord to przestępstwo, które polega na odebraniu człowiekowi życia” i czy to przez rozstrzelanie, powieszenie czy w komorze gazowej, zatem żadnego uchybienia nie ma. Powodzenia w dalszych tego typu akcjach.

  • Jacek Słupski 2019-07-07 20:41:27

    literówka, ale wygląda fatalnie, oczywiście powinno być "rozstrzelanych". Przepraszam

  • Andrzej Skolik 2019-07-07 20:27:29

    Brawo! Aż serce rośnie, jak czyta sie takie historie...

    Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
    I przechowywać ideałów czystość;
    Do nas należy dać im moc i zbroję,
    By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość .

Dodajesz jako: |