:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nie żyje

dobroni.pl 10/04/2010 17:15

Głowa państwa polskiego nie żyje. Prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęło 95 osób, w tym Małżonka Prezydenta RP, Pani Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i czołowi przedstawiciele polskiej polityki.

Cześć Ich pamięci!

Na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został opublikowany dokument Lista pasażerów: lista osób upoważnionych do przelotu statkiem powietrznym Tu – 154M/101, zawierający listę pasażerów (bez nieobecnej Zofii Kruszyńskiej-Gust), którzy mieli się znaleźć w samolocie. Lista nie zawiera nazwisk członków załogi oraz funkcjonariuszki BOR Agnieszki Pogródki-Węcławek. Pełna lista została później opublikowana na witrynie MSWiA; lista na witrynie RCB tego samego dnia została zaktualizowana. Zginęło 96 osób – 89 pasażerów i 7 członków załogi.

Lech Kaczyński – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Maria Kaczyńska – małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie
Krzysztof Putra – wicemarszałek Sejmu RP
Jerzy Szmajdziński – wicemarszałek Sejmu RP
Krystyna Bochenek – wicemarszałek Senatu RP
Władysław Stasiak – szef Kancelarii Prezydenta RP
Aleksander Szczygło – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Paweł Wypych – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Stanisław Komorowski – podsekretarz stanu w MON
Tomasz Merta – podsekretarz stanu w MKiDN
Andrzej Przewoźnik – sekretarz ROPWiM
Maciej Płażyński – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, były marszałek Sejmu RP
Mariusz Kazana – dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ

Przedstawiciele parlamentu

Posłowie

Leszek Deptuła
Grzegorz Dolniak
Grażyna Gęsicka
Przemysław Gosiewski
Izabela Jaruga-Nowacka
Sebastian Karpiniuk
Aleksandra Natalli-Świat
Arkadiusz Rybicki
Jolanta Szymanek-Deresz
Zbigniew Wassermann
Wiesław Woda
Edward Wojtas

Senatorowie
Janina Fetlińska
Stanisław Zając

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń

Ewa Bąkowska – wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego
Anna Maria Borowska
Bartosz Borowski
Edward Duchnowski – sekretarz generalny Związku Sybiraków
ks. prałat Bronisław Gostomski
ks. Józef Joniec – prezes Stowarzyszenia Parafiada
ks. Zdzisław Król – kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007
ks. Andrzej Kwaśnik – kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
Tadeusz Lutoborski – syn ppor. Adama Lutoborskiego
Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek – prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej
Stefan Melak – prezes Komitetu Katyńskiego
adw. Stanisław Mikke – wiceprzewodniczący ROPWiM, redaktor naczelny miesięcznika "Palestra"
Bronisława Orawiec-Löffler – bratanica Franciszka Orawca, polskiego oficera zamordowanego w Katyniu
Katarzyna Piskorska – córka Tomasza Piskorskiego
Andrzej Sariusz-Skąpski – prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Wojciech Seweryn – rzeźbiarz, autor Pomnika Ofiar Katynia w Chicago
Leszek Solski
Teresa Walewska-Przyjałkowska – Fundacja "Golgota Wschodu"
Gabriela Zych – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu

Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

gen. Franciszek Gągor – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
gen. broni pil. Andrzej Błasik – dowódca Sił Powietrznych RP
gen. dyw. Tadeusz Buk – dowódca Wojsk Lądowych RP
abp gen. bryg. Miron Chodakowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
gen. bryg. Kazimierz Gilarski – dowódca Garnizonu Warszawa
wiceadmirał Andrzej Karweta – dowódca Marynarki Wojennej RP
gen. broni Bronisław Kwiatkowski – dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
ks. ppłk Jan Osiński – Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
ks. płk Adam Pilch – p.o. naczelnego kapelana ewangelickiego WP
bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski – ordynariusz polowy Wojska Polskiego
gen. dyw. Włodzimierz Potasiński – dowódca Wojsk Specjalnych RP

Osoby towarzyszące

adw. Joanna Agacka-Indecka – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Czesław Cywiński – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
ppłk Zbigniew Dębski – członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari
Katarzyna Doraczyńska – Kancelaria Prezydenta, radna dzielnicy Praga Południe w Warszawie
Aleksander Fedorowicz – tłumacz języka rosyjskiego
ks. Roman Indrzejczyk – kapelan prezydenta
Dariusz Jankowski – pracownik Kancelarii Prezydenta RP
Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich
gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki – kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari
Janusz Krupski – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Janusz Kurtyka – prezes Instytutu Pamięci Narodowej
płk dr hab. Wojciech Lubiński – lekarz prezydenta
Barbara Mamińska – Kancelaria Prezydenta
Janina Natusiewicz-Mirer
Piotr Nurowski – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
ks. prof. Ryszard Rumianek – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Sławomir Skrzypek – prezes Narodowego Banku Polskiego
Izabela Tomaszewska – Kancelaria Prezydenta
Anna Walentynowicz – działaczka Wolnych Związków Zawodowych
Janusz Zakrzeński – polski aktor teatralny i filmowy

Załoga
Załogę samolotu stanowili żołnierze i pracownice wojska pełniący służbę (zatrudnione) w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego im. Obrońców Warszawy.
kpt. Arkadiusz Protasiuk – dowódca załogi
mjr Robert Grzywna – drugi pilot
por. Artur Ziętek – nawigator
chor. Andrzej Michalak – technik
Barbara Maciejczyk – stewardesa
Natalia Januszko – stewardesa
Justyna Moniuszko – stewardesa

Funkcjonariusze BOR
ppłk Jarosław Florczak
kpt. Dariusz Michałowski
por. Paweł Janeczek
ppor. Piotr Nosek
st. chor. Artur Francuz
chor. Jacek Surówka
chor. Paweł Krajewski
chor. Marek Uleryk
mł. chor. Agnieszka Pogródka-Węcławek

Reklama

Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nie żyje komentarze opinie

  • Marcin Zarzyna 2010-04-14 00:00:00

    Zginął Prezydent - cześć jego pamięci!Ja jednak mam wrażenie, że nastała głównie niepamięć. Do tej pory głównie słyszałem w mediach jaka to była fajtłapa, a jak sie zachować nie umiał... widziałem zdjęcie w necie brudnych butów, słyszałem opisy gaf typu "tylko nie od tej małpy w czerwonym", "spieprzaj dziadu" etc. Nagle to co było wcześniej flejtuchowskie stało się niezwracaniem uwagi na sprawy ubioru z uwagi na ważniejsze sprawy wagi państwowej, to co było gafą teraz jest onieśmieleniem powagą swojej funkcji. Pani Maria dla Rydzyka ojca była czarownicą, "szambem a nie perfumerią" etc. A teraz oboje to wielcy patrioci, ludzie skromni etc. Nie wnikając w to czy te oceny były właściwe czy nie, bo można mieć różne poglądy i ocenę działalności Pana Prezydenta, stoję z boku i się zastanawiam, gdzie jest właściwie prawda? Dlaczego jako raczej nie-zwolennik (przeciwnikiem bym się nie nazwał) nie mogłem się w TV dowiedzieć o ludzkim obliczu Pan Prezydenta? Może miałby wtedy inne zdanie o nim? Może to ja się myliłem i źle go oceniałem? Skąd ja miałem go znać jak nie z mediów?Żaden człowiek nie zasługuje na taki los, by jego ciało sponiewierane zostało pod stosem blachy wraz z ukochaną osobą. Całkiem zwyczajnie po ludzku współczuję i widok sponiewieranego wraku samolotu ściska mi gardło. Ale jeszcze bardziej nie zasługuje na to, by z jego śmierci robić narodową inscenizację, prześcigać się w peanach, nazywać kogoś Mężem Stanu, jeśli niedawno wytykało się jego dosłowną i duchową małość. Dziś tyle we mnie dumy z tego, że jestem Polakiem, jak i wstydu. Że nadal jako Polak mający w pamięci wielkie ofiary narodowe nie potrafię się wyzbyć pamięci niedawnych małości moich współobywateli. Jak najłatwiej uśmiercić człowieka z jego wadami i zaletami? Zrobić z niego pomnik. Zamiast obiektu do analizy, wokół którego toczy się życie, uczynić obiekt uwielbienia. A każdemu kto zechce przypomnieć te kwaśne zdarzenia, pogrozić palcem i wytknąć szkalowanie pamięci zmarłego. Myślę, że nic gorszego nie czeka zmarłego jak wstawienie go do panteonu narodowego. Na to jest za wcześnie. Trzeba najpierw zobaczyć dalekosiężne skutki działań Prezydenta na funkcjonowanie Państwa, tak jak w przypadku Marszałka. Przysporzy to jego osobie więcej szkody niż pożytku. Ja nie chciałbym, aby ludzie chodzili oglądać grób moich rodziców jako jeden z elementów wycieczki po Wawelu, zapłaciwszy wcześniej za wstęp. Rozumiał to Papież, który chciał prostej trumny, skromnego pogrzebu (choć pewnie wiedział, że i tak grób będzie obiektem pielgrzymek). I założę się o wszystko, że i sam Zmarły zakrztusiłby się i spłonął rumieńcem usłyszawszy liczne peany na swój temat a następnie poprosił o merytoryczną debatę na temat swojej osoby i działalności, niezależnie od jej rezultatu.Ta prezydentura to już historia. A historię chciałbym poznawać z głową uniesioną wysoko i bynajmniej nie na wymuszonych przez media klęczkach. Kiedy trzeba głowę pochylić i uklęknąć, to każdy sam czuje. Ale kiedy przestać racjonalnie myśleć? Na to sam sobie każdy musi odpowiedzieć.Życzę sobie, by Polacy dzięki temu zdarzeniu dostrzegli, że na Wschodzie żyją podobni do nas zwykli jak my ludzie, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, nie tylko Putin i Miedwiediew, Juszczenko, Łukaszenko i postacie historyczne, które niszczyły Polaków i polskość. Żeby przestać patrzeć na Rosjan jak na tych co nam zrobili historyczną krzywdę, na Ukraińców jak na drugiej kategorii ludzie od taniej roboty w Polsce. Stanie się tak pod warunkiem, że w mediach zobaczymy inny obraz Wschodu. Po odmianie w sposobie budowania wizerunku Pana Prezydenta czekam na taki zwrot w mediach. 

  • Jan Nałęcz 2010-04-12 00:00:00



    Katastrofa
    i dzień 10 kwietnia zostanie w naszej pamięci i w naszej historii na zawsze.
    Zginęły władze państwa, kombatanci, naukowcy, wojskowi, księża, pracownicy i
    władze instytucji, z którymi współpracowaliśmy.

    Zginęli służąc Polsce.
    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  • Tomasz Wasilewski 2010-04-12 00:00:00

    ["] Cześć Pamięci Poległych ["]

  • Piotr Czerepak 2010-04-11 00:00:00

    Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie!Jeszcze dwa miesiące temu byliśmy razem w Pucku na rocznicy zaślubin Polski z morzem.

  • Sławek Zawada 2010-04-11 00:00:00

    Żadne słowa nie są w stanie wyrazić bólu nas wszystkich, wczoraj Polska utraciła prawdziwego Męża Stanu ......... co byśmy nie powiedzieli o tej Tragedii, to będzie to już tylko "szum liści na wietrze" ...... Pokój Duszom Poległych i przyjmij Ich Panie do swego Królestwa [*]

  • Piotr Kantor 2010-04-11 00:00:00

    Spijcie Bracia w pokoju i Pan Panie Prezydencie, czuwać będziemy nad Wami ile Bóg da siłCzołem!!!

  • Wojciech Dąbrowski 2010-04-11 00:00:00

    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

  • zbigniew pawłowski 2010-04-11 00:00:00

    Panie Prezydencie tyś się kulom i wrogom nie kłaniał !!!!Chwała Tobie .!!!!

  • Sławomir Cisowski 2010-04-11 00:00:00

    [*][*][*]

  • Ihar Melnikau 2010-04-11 00:00:00

    W Moskwie bylo sporo ludzi kolo Ambasady RP

  • Redakcja galopuje.pl 2010-04-11 00:00:00

    Z przykrością trzeba stwierdzić, że historia lubi się powtarzać... to dotkliwa strata dla narodu polskiego...w tym czasie byłem na rekonstrukcji na Słowacji i kiedy się dowiedziałem co się stało to nie mogłem uwieżyć !!!
    Niech Pan w niebiesiach ma was w swej opiece...
    Spoczywajcie w spokoju....

  • Krzysztof J 2010-04-11 00:00:00

    Aby Polska byla Polskahanba dla tych ktorzy nie uczcili tej
    tragedi...http://www.youtube.com/watch?v=d9hu2aZytec&feature=related
    Polska droga dowolności 1939-1989http://www.youtube.com/watch?v=jbLjFX2TpSU&feature=related
    Żeby Polska byłaPolskąhttp://www.youtube.com/watch?v=7hpSTgISUDc&feature=related
    Rotahttp://www.youtube.com/watch?v=5Cb4Q_T_UR8&feature=related
    POLSkA 1939http://www.youtube.com/watch?v=aSHAf53Qsec&feature=related
    PogrzebPiłsudzkiegohttp://www.youtube.com/watch?v=qXT7DwpsG8Q&feature=related
    Rozszumiały sięwierzby płaczące- pieśńhttp://www.youtube.com/watch?v=dfVcEOCBoTE&feature=related
    Oczyzno Mahttp://www.youtube.com/watch?v=c5YFrFg_SwY&feature=related
    Piechota ta szarapiechota ...http://www.youtube.com/watch?v=jFYnEfg7tl4&feature=related
    WarszawskieDziecihttp://www.youtube.com/watch?v=Pc2T6uhsT9Y&feature=related
    Hej Strzelcyhttp://www.youtube.com/watch?v=Ah9x7t22U-Y&feature=related
    O mój Rozmaryniehttp://www.youtube.com/watch?v=0GtigF6-XaQ&feature=related
    Jak szło wojskohttp://www.youtube.com/watch?v=Pc2T6uhsT9Y&feature=related
    Hej strzelcyhttp://www.youtube.com/watch?v=GS-rdJlhmeg&feature=related
    Oka Piesnhttp://www.youtube.com/watch?v=QGJprWPh3AM
    Hej hej ułani malowane dziecihttp://www.youtube.com/watch?v=EF11n_-uPl8
    Jan Pawel II Zanim stad odejde...To jest nasza Ojczyzna

  • Robert Karwan 2010-04-11 00:00:00

    [*]

  • Jan Fudała 2010-04-11 00:00:00

    Nie chcieliśmy, ale znów przysporzyliśmy wam bólu - tymi słowami do rodzin ofiar tragedii pod Smoleńskiem i do narodu polskiego zwrócił się komentator radia Echo Moskwy Matwiej Ganapolski. - Wybaczcie, że kolejne nieszczęście przyniosła wam Rosja! - dodał.
    "Proszę o wybaczenia za to, że wasi bliscy zginęli właśnie wtedy, gdy lecieli do mojego kraju. O wybaczenie proszę także Polskę. Za to, że w moim kraju zginęła część jej elity politycznej" - napisał Ganapolski w swoim blogu na stronie rozgłośni.
    Komentator zauważył, że kilka dni temu "Rosja wyciągnęła rękę (do Polski), uznając winę stalinizmu za śmierć 22 tys. Polaków, rozstrzelanych tylko dlatego, że nie wiedziano, co z nimi zrobić".
    "I oto w samolocie Prezydenta Polski ginie sam Prezydent i ci, którzy chcieli być obecni przy fakcie tego historycznego pojednania. Giną podczas lądowania w Smoleńsku. W pobliżu Katynia. Giną w Rosji. W rosyjskim samolocie" - wskazał.
    "Bóg zabrał najlepszych" - podkreślił i dodał: "Bóg po raz drugi wystawia nas na próbę".
    "Teraz z Polakami jesteśmy złączeni podwójną krwią. Do 22 tys. doszło jeszcze prawie 100. Jest to próba nie tylko dla Polaków, ale także dla nas" - zaznaczył.

  • Andrzej Janicki 2010-04-11 00:00:00

    Spoczywajcie w pokoju

  • KRZYSZTOF NEŚCIOR 2010-04-11 00:00:00

    Polegli na polu chwały cześć ich pamieci............[*]

  • Dariusz Krawczyk 2010-04-11 00:00:00

    Cześć ich pamięci

  • Paweł Olszak 2010-04-11 00:00:00

    w tej katastrofie odeszły również:
    Janusz Zakrzeński - aktor, znany nam jako marszałek Piłsudski podczas corocznych obchodów Świąta Odzyskania Niepodległości
    ks. Roman Indrzejczyk - kapelan prezydneta, ksiądz z mojaj parafii
     
    powtórzę jeszcze raz... na zawsze pozostaną w naszej Pamięci!
     

  • Krzysztof Musielak 2010-04-11 00:00:00

    ...Nie pójdę do piachu, gdy ktoś mi powie: czas umierać brachu... Nie dam się
    uśpić śmierci słowom, pójdę do grobu z podniesioną głową...Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

  • Artur Sobczyński 2010-04-11 00:00:00

    [*]

  • Robert Gretzyngier 2010-04-11 00:00:00

    Słowa już niepotrzebne
    tylko gest, cisza i ty
    Życie to krótki sen

  • Robert Gretzyngier 2010-04-11 00:00:00

    Słowa już niepotrzebne
    tylko gest, cisza i ty
    Życie to krótki sen

  • Piekarczyk Piotr 2010-04-11 00:00:00

    Spoczywajie w Pokoju [*]
    ps. Niestety podana na "dobroni.pl" lista nie jest pełna. M. in. brakuje na niej Przewodniczacego Kapituły Orderu Wojennego VM - gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego.

  • Jarek Antoszewski 2010-04-10 00:00:00

    To jest straszne Kilkaset osobistych tragedii rodzin tych osóbkażdy z nich zostawił rodzinykondolencje dla Matek, Ojców, Żon, Dzieci, Wnuków, Braci, Sióstr, Dziadków....

  • Piotr Kożuchowski 2010-04-10 00:00:00

    Wspomnijmy także pracowników Kancelarii Prezydenta i Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w tej katastrofie. Choć nie są znani tak jak politycy, oddali życie na służbie, a ich śmierć dotknęła bliskie im osoby.

  • Piotr Fudała 2010-04-10 00:00:00

    Żal, smutek, tragedia.
    Cześć ich pamięci!

  • Łukasz Kubowicz 2010-04-10 00:00:00

    Spokój Ich Duszom...CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

  • Amadeusz Nycz 2010-04-10 00:00:00

    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!

  • RAFAŁ JĘDRYCH 2010-04-10 00:00:00

    PRZEPRASZAM,ALE BRAKUJE NA LIŚCIE PANI ANNY WALENTYNOWICZ. ONA WALCZYŁA O WOLNĄ POLSKĘ ,PROSZĘ JĄ DOŁĄCZYĆ.

  • Redakcja Portalu 2010-04-10 00:00:00

    Witam w tym tragicznym dniu!Dziś naszą Ojczyznę- Polskę- Rzeczpospolitą i nas spotkała ogromna tragedia. W drodze na katyński cmentarz, w podsmoleńskim lesie, w katastrofie lotniczej poniósł śmierć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, wraz z małżonką- Pierwszą Damą, ostatni polski prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz kilkadziesiąt innych osób, z Kancelarii Prezydenta, BBN, IPN, NBP, RPO, marszałkowie sejmu i senatu, posłowie i senatorowie różnych ugrupowań politycznych, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, osoby duchowne oraz ścisłe dowództwo wojska polskiego i wielu innych.
    To wielka strata i wydarzenie niespotykane w dziejach. Poza stratą Prezydenta i dużej części elity politycznej, co pozostanie nie bez znaczenia dla całego państwa polskiego, to także osobista tragedia rodzin tych, którzy chcąc godnie uczcić 70 rocznicę wymordowania polskich oficerów i elit w Katyniu, zapłacili cenę najwyższą, ponieśli śmierć.
     
    Dla nas- organizatorów obchodów 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem, ta tragedia ma jeszcze inny wymiar.                    Wraz z Ich śmiercią straciliśmy wielu prawdziwych sprzymierzeńców uczczenia kłuszyńskiej wiktorii.
    Zaledwie w ubiegłym tygodniu odebrałem list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, oficjalnie potwierdzający objęcie obchodów rocznicy patronatem honorowym.
    Pan Prezydent miał być gościem inscenizacji bitwy, na trybunie honorowej, później miał przemówić, wręczyć odznaczenia osobom najbardziej zasłużonym dla „ruchu rekonstrukcyjnego” w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
    Przypomnę, że Pan Prezydent Lech Kaczyński, gdy był już prezydentem Rzeczypospolitej, 11 listopada podczas przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jako chyba pierwszy polityk w wolnej Polsce publicznie wymienił Kłuszyn wśród największych dokonań polskiego oręża.
    W ubiegłym tygodniu otrzymałem wiadomość z Kancelarii Prezydenta z informacją, że Pan Minister Władysław Stasiak podpisał decyzję o wsparciu finansowym organizacji obchodów rocznicy bitwy.
    Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Aleksander Szczygło, już wiele miesięcy temu, jako pierwszy pozytywnie odpowiedział na mój wniosek/ prośbę o patronat i wsparcie obchodów Kłuszyna. Zaznaczę, że równocześnie wysyłałem pisma do kilku ministerstw i ośrodków władzy.
    Dowódca Wojsk Lądowych, generał dywizji Tadeusz Buk, gdy trzy tygodnie temu dowiedział się, że organizowane są obchody Kłuszyna, przyznał, że Kłuszyn to  najbardziej ceniona przez niego bitwa. Stwierdził, że musi być na inscenizacji i zapowiedział, że z tego powodu zmieni termin zaplanowanego wcześniej urlopu.
    Kilka dni później, tuż przed Świętami, gdy spotkałem się w Dowództwie w sprawie udziału Wojsk Lądowych, na moim piśmie do Gen. Tadeusza Buka, które leżało na biurku, mogłem odczytać opinię Pana Generała- „gorąco wspieramy…”
    Ks. bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski , biskup polowy Wojska Polskiego, który również zginął w katastrofie, 4 lipca, w niedzielę, miał odprawić polową mszę świętą przed inscenizacją bitwy, dla nas- uczestników i widzów
    Prezes Narodowego Banku Polskiego, Pan Sławomir Skrzypek, który zatwierdził wydanie monet KŁUSZYN, również miał przybyć na inscenizację, zaprezentować i wręczyć monety. Cieszył się, że może wziąć udział w wydarzeniu nie tylko związanym ze sprawami ekonomicznymi, za to z historią, kulturą i tradycją Rzeczypospolitej.
     
    Będzie nam Ich Wszystkich bardzo brakowało podczas inscenizacji, całych obchodów, i zawsze.
    Nie możemy zapomnieć o Tych, którzy najbardziej nas wsparli w organizacji Kłuszyna.
    Chciałbym w tym miejscu zapewnić, że nawet taka tragedia i strata nie uniemożliwi nam godnego i odpowiedniego zorganizowania i uczczenia 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem.
    Z pewnością będzie trudniej, będzie inaczej, ale musi się udać.
    Z pewnością będzie brakowało Tych Osób na inscenizacji, miejsca przeznaczone dla Nich na trybunie honorowej pozostaną puste.
    Niech pozostaną w naszej pamięci i módlmy się za nich.
    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!
     
    Bartosz Siedlar
    Fundacja Hussar

  • Redakcja galopuje.pl 2010-04-10 00:00:00

    Wieczny spoczynek racz im dać Panie

  • Paweł Olszak 2010-04-10 00:00:00

    Zginęła współczesna elita Polski... na zawsze pozostaną w naszej Pamięci!

  • Marek Wieczorek 2010-04-10 00:00:00

    Niech spoczywają w pokoju !!! Cześć ich pamięci !!! Po prostu tragedia !!!!

  • Andrzej Rudowski 2010-04-10 00:00:00

    Wyrazy współczucia ,wszystkim którzy zgineli w katastrofie lotniczej ,z głębi serca składam hołd poległym w Katyniu,,za prawdę ,sumienie ,za Polskę ,która tak wiela wycierpiała.

  • A G 2010-04-10 00:00:00

    [*]

  • Jakub Rozdżestwieński 2010-04-10 00:00:00

    Spoczywajcie w pokoju.

  • Jarosław Kresa 2010-04-10 00:00:00

    Czytam, słucham, oglądam, wspominam... i płaczę. Żal, wielki żal...

  • Jarosław Kresa 2010-04-10 00:00:00

    Cześć i pamięci!

  • A G 2010-04-10 00:00:00

    [*]

  • Jerzy Giziński 2010-04-10 00:00:00





    Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

  • Marek Gręzicki 2010-04-10 00:00:00

    Cześć ich pamięci...

  • Paweł Rozdżestwieński 2010-04-10 00:00:00

    RIP [*] Zmarłymi nie są umarli, zmarłymi są tylko zapomniani.

  • Konrad Grzelak 2010-04-10 00:00:00

    I znów po 70 latach krwawi biało - czerwone serce kochanej ojczyzny - Łączmy się w bólu z rodzinami ofiar, pamiętajmy o tym co się dziś wydarzyło i nie pozwólmy aby pamięć o tym wydarzeniu rozmyła się jak poranna mgła nad Smoleńskim lotniskiem miejscem Polskiej tragedii.Chwała i cześć ich pamięci niech spoczywają w pokoju [*]

  • Jacek Roztworowski 2010-04-10 00:00:00

    Chciało by się coś napisać... tylko co.., trudno dobrać słowa...

  • Mariusz Durka 2010-04-10 00:00:00

    Brak mi słów ogromna tragedia niech ziemia będzie im lekka .

  • Redakcja Portalu 2010-04-10 00:00:00

    Szanowne panstwo, Prosze przyjac serdeczny wyrazy wspolczucia wszem Polakom wobec i każdemu z osobna. Smucimy sie razem. Kolegi z 1 regimenta p. WKL, Ukmerge.

  • Ihar Melnikau 2010-04-10 00:00:00

    Катынь. Трагедия 10.04.2010. Гибель Президента Польши
    Katyń. Tragedia. Śmierć Prezydenta Polski.
     Услышав сегодня утром информацию о гибели польской делегации во главе с Президентом я сначала не поверил в эту страшную новость. В такое трудно верится. Первые лица государства. Политическая элита.
    К сожалению, реальность оказалась страшнее, чем я мог себе даже представить. Трагическое для Польши и поляков место – Катынь, как будто продолжило собирать свой страшный урожай из человеческих жизней. А ведь я собирался в эти выходные посетить Катынский мемориал. Собирался возложить цветы к могилам невинно убиенных польских офицеров…
    Трагедия эта объединила всех нас, белорусов, поляков, русских. Все мы вдруг почувствовали свою кровную близость, свою историческую связь. Трагедия поляков стала болью для русских и белорусов. 12 апреля в России объявлен общенациональный траур. Президент России Дмитрий Медведев обратился к польскому народу, и выразил свою глубочайшую скорбь по поводу случившегося.
    Да и обычные люди не могут сдержать эмоции. К слову, моя мама, россиянка не могла сдержать слез, когда смотрела репортаж по «Евроньюс». А я вместе со своей  девушкой поехал к польскому посольству в Москве, чтобы возложить к его стенам цветы.
    Szanowne przyjaciele z Polski, drodzy koledze. Jesteśmy w tej tragedii z wami. To też nasza bół. Nie mam więcej słów...
     
    Ihar Melnika
    Mińsk-Moskwa

  • Bartłomiej Kuraś 2010-04-10 00:00:00

    chcieli przywracać pamięć i prawdę, pamiętajmy o nich i nie dajmy zginąć prawdzie.

  • Andrzej Sumiński 2010-04-10 00:00:00

    Brakuje mi słów... do zobaczenia gdzieś tam, gdzie wszyscy podążamy....

  • Andrzej T. 2010-04-10 00:00:00

    Niech Wam ziemia lekką będzie....

  • Jan Fudała 2010-04-10 00:00:00

    Spoczywajcie w pokoju.

  • Adam Rudawski 2010-04-10 00:00:00

    Cześć ich pamięci... nie wiadomo co napisać przy takiej tragedii. Jeszcze trudniej uwierzyć.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie