:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Imprezy historyczne, Artyleria Międzynarodowym Zlocie Historycznym Bolimów - zdjęcie, fotografia
Jacek Słupski - blog 22/07/2012 23:28

W dniu 21 lipca 2012 r odbył się „Bolimów 1915 - III Międzynarodowy Zlot Historyczny”
Dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia Inicjatywa Bolimowska i Wójta Gminy Bolimów miałem możliwość uczestniczenia w szeregach GRH Artyleria w tym ciekawym i bardzo udanym organizacyjnie przedsięwzięciu. W przyjacielskiej atmosferze zaprezentowaliśmy swoje walory bojowe poprzez prowadzenie ostrzału artyleryjskiego z dwóch minenwerferów. Wywarliśmy duże wrażenie na zgromadzonej publiczności. Po inscenizacji pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania czyli do leśniczówki w Tartaku Bolimowskim. Tam w przemiłej atmosferze, będąc karmionymi iście po królewsku zacieśnialiśmy nasze rekonstrukcyjne przyjaźnie. W tak miłej atmosferze koledzy z GRH Artyleria dokonali pasowania na artylerzystę czarnoprochowego kolejnych 4 członków honorowych. Objedzeni i pełni wrażeń ok. godz. 2 w nocy udaliśmy się na cmentarz z pierwszej wojny. Drogę oświetlaliśmy sobie historycznymi lampami naftowymi. Wrażenia były niesamowite, puszczyki pohukiwały, jakieś nocne zwierzęta przedzierały się zaroślami a gwieździste niebo potęgowało nastrój grozy. Po zapaleniu znicza wróciliśmy do obozowiska. Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć i w niedzielne przedpołudnie rozjechaliśmy się do domów. Po drodze zatrzymaliśmy się kolumną na wysokości Mogił i odwiedziliśmy olbrzymi krater minowy powstały 1 kwietnia 1915 roku. Z dużym zaciekawieniem wysłuchaliśmy interesujących faktów przedstawionych przez kolegę Piotra Moskwę.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za zaproszenie i pozdrawiam przyjaciół z: GRH Artyleria, GRH 69 Pułku Piechoty Riazańskiej, GRH 155 Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej, GRH „Strzelcy 31 pp” z Mszczonowa, GRH „Dawny Garnizon Twierdza Modlin” i Stowarzyszenia „26 Dywizji Piechoty ze Skierniewic”.

Reklama

GRH Artyleria na III Międzynarodowym Zlocie Historycznym Bolimów 1915 komentarze opinie

  • Agnieszka Buła 2013-10-16 00:00:00


    Tak czy owak Bolimów owiany jest historią osnuty legendą i nieodgadniona tajemnicą.
    Każdy kto choć trochę lubi historię znajdzie tu coś dla siebie. Bolimów to specyficzne miejsce o niepowtarzalnym klimacie -albo łączy albo niestety dzieli :( Po co te spory, po co waśnie?? - nie rozumiem? Kiedyś wymowy teoretyk, mówca, filozof, pisarz, mąż pięknie i trafnie napisał o Historii: Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości. Warto o tym pamiętać!! GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. Konstanty Ildefons Gałczyński 1953 Bolimów i jego historia jest jedna.
    Historia powinna uczyć i łączyć ludzi, a jeśli jest inaczej to już sie dzieje źle:(( Pozdrawiam "Bolimowianka"

  • Agnieszka Buła 2013-10-16 00:00:00

    Tak czy owak Bolimów owiany jest historią osnuty legędą i nieodgadniona tajemnicą.
    Każdy kto choć trochę lubi historię znajdzie tu coś dla siebie.
    Bolimów to specyficzne miejsce o niepowtarzalnym klimzacje -albo łączy albo niestety dzieli :(
    Po co te spory, po co waśnie?? - nie rozumiem?
    Kiedyś wymowy teoretyk, mówca, filozof, pisarz, mąż pięknie i trafnie napisał o Historii:
    Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości. Warto o tym pamiętać!!

    GDY WIEJE WIATR HISTORII,
    LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM
    ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST
    TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM.

    Konstanty Ildefons Gałczyński
    1953
    Bolimów i jego historia jest jedna.
    Historia powinna uczyć i łączyć ludzi, a jesli jest inaczej to juz sie źle dzieje :((
    Pozdrawiam
    "Bolimowianka"

  • Piotr Dymecki 2012-07-27 00:00:00

    Oj, dlaczego przeoczyłem wcześniej ten materiał? Często odwiedzam portal... Dobrze, że mimo wszystko go znalazłem :) Dla wszystkich artylerzystów... hip, hip hurrrrra. Salut Jacku i do zobaczenia za rok w tym samym miejscu :)

  • Krzysztof F 2012-07-26 00:00:00

    W imieniu Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej, pragnę jeszcze raz Serdecznie Podziękować!!! Wszystkim Rekonstruktorom, Paniom i Panom, za przybycie i przyjacielską atmosferę. Bez Was nie było by tej Inscenizacji!
    Zapraszamy Wszystkich do Bolimowa za rok na kolejny Zlot Bolimów 1915.
    Ps. Zapraszamy również te grupy, które z jakichś powodów nie mogły mimo wcześniejszych deklaracji się pojawić.
    Pozdrawiam.
    www.bolimow1915.pl

  • Jacek Słupski 2012-07-26 00:00:00

    Chłopaki, nie przesadzajcie, jest takie stare przysłowie" psy szczekają a karawana idzie dalej"

  • Sławomir Samojłowicz 2012-07-23 00:00:00

    A ja czytam słowo "Międzynarodowy", a później wymienione siedziby Grup i Stowarzyszeń Historycznych - Ostrów Wielkopolski, Przemyśl, Przasnysz, Mszczonów, Modlin, Skierniewice, w domyśle Kraków. To czy słowo "Międzynarodowy" nie jest trochę na wyrost? To tak jak malutki sklepik z napisem "Centrum sprzedaży ...". Chyba, że pod określeniem "Międzynarodowy" Organizatorzy rozumieli odtwarzane sylwetki Rosjan, Niemców czy też Austriaków.

  • Grzegorz Jaczyński 2012-07-23 00:00:00

    ;-) Drobne przypomnienie: na stronie http://www.bolimow1915.pl/ organizatorzy jeszcze nie tak dawno zapraszali na "III Międzynarodowy Zlot Historyczny i Rekonstrukcję Bolimów 1915". Drugi człon nazwy imprezy zniknął całkiem niedawno, a przyczyny są raczej oczywiste. Szkoda bolimowskiej inscenizacji, była czymś fantastycznym, ale brak wyobraźni i rozdęte ego części organizatorów zniszczyło dotychczasowy dorobek. A zabraniać wprawdzie nikt niczego i nikomu nie zabraniał, za to niezwykle skutecznie sprawił, że się po prostu odechciało.

  • Zbigniew Sira 2012-07-23 00:00:00

    ZLOT HISTORYCZNY- a nie rekonstrukcja. Dlatego nie rozumiem wypowiedzi niektórych kolegów, którzy w krytyczny sposób wypowiedzieli się o zlocie jako rekonstrukcji i o obecności piechoty austriackiej w ramach zlotu.Nie słyszałem również aby komukolwiek zabroniono bezinteresownego wzięcia udziału w tym zlocie a przeciwnie. Zlot niewątpliwie spełnił swoje zadanie, przypomniał o tych tragicznych wydarzeniach z 1915r., pokazano żołnierzy w różnych mundurach z tamtego okresu,jak wtedy walczono, jakim sprzętem no i uczczono pamięć tych co walczyli.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie