:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Imprezy historyczne, Edukacja regionalna Krzynowłoga Mała - zdjęcie, fotografia
Mariusz Mocek - blog 14/03/2013 05:49

Mimo niesprzyjających warunków drogowych, ( no kto to słyszał, żeby w marcu śnieg padał, a dwa "i tak się rozpuści", to po co drogi odśnieżać!!! ), grupka rekonstruktorów z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza miała co robić przez cały dzień.
Najpierw zawitaliśmy do szkoły w Krzynowłodze Małej, gdzie przeprowadziliśmy lekcję historii dotyczącą powstania styczniowego.

Zaprezentowaliśmy przykładową broń palną, jakiej używano w czasie powstania, omówiliśmy pokrótce przebieg działań powstańczych na tych terenach. Wspomnieliśmy o kilku okolicznych miejscach związanych z tamtym tragicznym powstaniem, zachęcaliśmy do odwiedzenia mogił powstańców, ( grób na cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze Wielkiej ), a także przypomnieliśmy skutki jakie miało powstanie dla ziem polskich.

Młodzież z zainteresowaniem oglądała broń, a także stroje powstańcze, na koniec zaś ledwo ledwo żeśmy się wywinęli od śpiewania pieśni powstańczych... Do nadrobienia przy następnej okazji.

Reklama

Edukacja regionalna - Krzynowłoga Mała. komentarze opinie

  • Leszek Myślak 2013-03-15 00:00:00

    miało być " drogi "

  • Leszek Myślak 2013-03-15 00:00:00

    a minister transportu zadba o drobi ...

  • Robert M 2013-03-15 00:00:00

    Brawo panowie! Mam nadzieje,ze Ministerstwo Edukacji na Wasze działanie patrzy.

  • Mariusz Mocek 2013-03-15 00:00:00

    Do wwowka46:
    proszę o wyjaśnienie jakie "trendy", "obecną falę", i "jakiś inny powód" ma Pan na myśli.
    Ja podjąłem decyzję o nie śpiewaniu, i wiem z jakich powodów. Wyjaśnię dlaczego nie śpiewaliśmy, jeśli otrzymam wykładnię w/w w "" sformułowań.

  • kazimierz rataj 2013-03-15 00:00:00

    Zuchy jesteście. Ja Kamratom dziękuję za tę "powstańczą potyczkę".

  • Stanisław Bębenkowski 2013-03-15 00:00:00

    Moje uznania wobec Waszego uporu w tym co robicie. Z tymi pieśniami to różnie bywa.

  • Mariusz Maciaszczyk 2013-03-15 00:00:00

    Jeżeli miałbym śpiewać na lekcji to edukacja na bank nie udana. Zostaliby tylko głusi na sali.

  • Bartosz Baraniecki 2013-03-15 00:00:00

    Odpowiem w swoim imieniu - warunki drogowe były tego dnia tragiczne, droga "szklanka" i mimo wielkich chęci ciężko było wyrobić się z terminami. Mimo wszystko udało nam się, dzięki wielkiej determinacji! Wstyd się przyznać, ale nie byliśmy przygotowani na możliwość śpiewania, na większość "Rosyjskich" inscenizacji wcześniej przygotowuję nuty na gitarę i z kolegą uczymy się śpiewać. Następnym razem uda się lepiej :)

  • Mariusz Łyszkowski 2013-03-15 00:00:00

    Mimo że mnie tam nie było a jako logistyk odpowiem. Tydzień temu 12.03 umówiliśmy zajęcia w trzech placówkach edukacyjnych i jednym muzeum. Koledzy mieli po około godziny na przemieszczenie się z miejsca na miejsce. I tu cały misterny plan położyła pogoda zapas około 15 minut normalnie wystarczający dzięki drogowcom okazał się za mały. Tego dnia przejechali około 350 km od 8.00 rano do 20.30 wieczorem. A znam ich i wiem że śpiewać lubią i umieją.

  • wlodzimierz glanowski 2013-03-14 00:00:00

    ....a ja tylko tak pytam. Dlaczego uniknęliście możliwości śpiewania pieśni patriotycznych? - bo to obciach i nie "trendy"na obecnej fali,czy straciliście głos z "jakiegoś"innego powodu?

  • Mariusz Łyszkowski 2013-03-14 00:00:00

    Jak pisałem wiele razy Edukacja historyczna jest oczkiem w głowie naszych członków. Przygotowujemy się do niej często od paru lat. Staramy się żeby edukowani bez względu na wiek mogli "dotknąć" historii. stad też obecne na naszych zajęciach artefakty "pamiętające" Powstanie Styczniowe które są Naszą prywatną własnością (często zakupione przez członków kosztem wyrzeczeń). Z roku na rok powiększa się Nasza oferta edukacyjna oraz liczba działań w tym celu w roku 2011 -1 taka oferta rok 2012 zakończył się 12 takimi działaniami. Postaramy się w tym roku 2013 wykonać ich więcej. Uważamy że zamiast mówić TRZEBA DZIAŁAĆ. Nie ma co gratulować determinacji, bo nikt nie jest (chyba)zdeterminowany do takich działań. Trzeba po prostu KOCHAĆ HISTORIĘ.
    Staramy się także o JAKOŚĆ przekazu szczególnie w szkołach. Zajęcia tam prowadzą pasjonaci Historycy.
    Szacunek należy się tym wszystkim którzy nie szczędzą dni urlopu żeby MÓWIĆ O HISTORII POLSKI I HISTORII REGIONALNEJ.

  • Mariusz Maciaszczyk 2013-03-14 00:00:00

    Najważniejsze, że dojechaliście i przeprowadziliście lekcję. Dobra robota! Ja też w szkole wiedziałem tylko kiedy Powstanie wybuchło ale kiedy się skończyło wstyd przyznać już nie. Może gdyby takie żywe lekcje historii na stałe do programu nauczania wpisać wtedy w pamięci może by na dobre utkwiło.
    Swego czasu nasza grh była z lekcją w szkole w Nowej Krępie gdzie uczy się mój synek. Po tej żywej lekcji historii synek mój w domu zaczął nagle zadawać mi wiele pytań dotyczących P.S1863. Pytał; Tato musieli strzelać? A jak się zbierali? przecież nie mieli komórek. Co jedli? Kto Im gotowała? Gdzie byli ich dzieci? A ich dzieci też walczyli czy chodzili do szkoły itp.
    Uważam, że te wizyty w szkołach są bardzo pożyteczne.

  • Wojciech Brzeziński 2013-03-14 00:00:00

    Pozdrawiam pasjonatów z 14pss.Widać po twarzach słuchających,ale i prowadzących lekcję również,że takie lekcje sprawiają satysfakcję i cieszą dużym uznaniem.Pamiętam,że jako uczeń nie przyswoiłem dobrze wiedzy o powstaniu styczniowym na lekcjach w szkole.Edukację w tym temacie czynię dopiero teraz(aż wstyd się przyznać). Może wtedy zabrakło mi właśnie takiej lekcji historii?Gratuluję determinacji.

Dodajesz jako: |