:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Relacje z odkryć, Cmentarz żołnierzy radzieckich Bolęcinie - zdjęcie, fotografia
Jerzy Giziński - blog 09/05/2010 20:55

Dziś z okazji 65 rocznicy zakończenia II wojny światowej, wybrałem się z rodziną do oddalonej o 50 kilometrów wsi Bolęcin. Do cmentarza dotarłem późnym popołudniem, myśląc że już i tak nikogo nie spotkam. A jednak! Co chwila podjeżdżał jakiś samochód i w ciszy wchodziło kilka osób na teren cmentarza. Wszyscy udawali się pod pomnik i tam zapalali znicze. Mimo, że cmentarz ma charakter świecki nie ma tam żadnych symboli religijnych, a każdy czynił znak krzyża i w ciszy odmawiał krótka modlitwę.

Podczas mojego godzinnego pobytu przez cmentarz przewinęło się kilkadziesiąt osób, z niektórymi udało mi się porozmawiać. Niektórzy przejechali ponad 100 kilometrów aby tu dzisiaj zapalić znicz. Wszyscy twierdzili, że przybyli tu z "potrzeby serca", "że tu leżą bracia Słowianie", "ostatnio byłem tu 30 lat temu, wreszcie nadszedł czas aby się pogodzić z Rosjanami".

Tylko w jednym przypadku starszy pan widząc u mnie na szyi aparat, strasznie się wystraszył twierdząc, że na pewno jestem policjantem lub dziennikarzem i z pewnością będę chciał go skrzywdzić. Moje wyjaśnienia niewiele pomogły ale mimo wszystko życzyłem mu miłego wieczoru, bo słońce już chyliło się ku zachodowi.

Na koniec powiem, że jedna z osób z którą rozmawiałem: emerytowana pani nauczyciel powiedziała że "na tym cmentarzu jest pochowany syn Prezydenta Moskwy".

Myślę że w dzisiejszym dniu warto było być w Bolęcinie.

Cmentarz Wojenny powstał w 1945 roku. Od 12 do 28 stycznia w trakcie wyzwalania powiatów: płońskiego, płockiego, ciechanowskiego i mławskiego zginęło około 2500 żołnierzy wojsk radzieckich z oddziałów wchodzących w skład 70 i 65 armii, drugiej armii uderzeniowej oraz 1-go i 8-go korpusu pancernego gwardii.
Na cmentarzu pochowano 2479 żołnierzy armii radzieckiej i 5 jeńców. Z 2484 poległych jedynie 505 nazwisk jest znanych.

Cmentarz – mauzoleum mieści 188 grobów zbiorowych i 40 indywidualnych. Nagrobki pochodzą z II połowy XX wieku.

Pomnik wzniesiony ku czci poległych żołnierzy został odsłonięty 9 maja 1948 roku.

Ewidencja pochowanych żołnierzy radzieckich znajduje się w Urz. Gminy w Sochocinie Pl. Nowotki 9

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

Cmentarz żołnierzy radzieckich w Bolęcinie komentarze opinie

  • dariusz bartosiewicz 2013-03-29 00:00:00

    Jakoś nie mogę odmówić ,,wieczny odpoczynek..."na grobach niemieckich żołnierzy.

  • edmund codogni 2010-08-17 00:00:00

    Temat ciekawy wielu jest nastawionych negatywnie jednak pamięć poległym się należy, tu walczyli tu zginęli.

  • RAFAŁ JĘDRYCH 2010-05-15 00:00:00

    Szkoda że Niemcy i Rosjanie się  nie wybili ,byłby spokój.Ja nie zapalam świeczek na grobach ani Niemców i Rosjan.Wolę zapalić ofiarą czyli Polakom.Jakoś nie chce mi się wierzyć w pojednanie nagłaśniane w mediach.A cywile czy to Niemiec ,Rosjanin,Polak jak będą chcieli to się dogadają między sobą.

  • Jerzy Giziński 2010-05-10 00:00:00

    Na cmentarzu w Bolęcinie byłem dwa razy, pierwszy raz w latach 80-tych a 9 maja byłam pierwszy raz w tym roku. Za rok może pojadę do Pułtuska na cmentarz.

  • Mariusz Durka 2010-05-10 00:00:00

    Witam wszystkich mam pytanie do kolegi Wrotycza czy co roku stawiasz na cmentarzu w Bolęćinie zapalone znicze , czy tylko w tym roku z powodu / katastrofy Smoleńskiej i wielkiego pojednania pozdrawiam .

  • Jacek Roztworowski 2010-05-10 00:00:00

    Ano właśnie, temat bardzo wrażliwy... A czy bez pomocy "sojuszników" Polska by sobie nie poradziła? Poradziła by sobie doskonale! Gdyby zakłady przemysłowe, maszyny, urządzenia portowe, itd, nie zostały wywiezione do Rosji. Jestem w stanie zrozumieć sowiecką okupację Węgier, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii, to w końcu byli sojusznicy hitlerowskich Niemiec, ale Polski??? Za co??? Za wystawienie 4 czy 5 co do wielkości armii w koalicji antyhitlerowskiej? 1 września BEZ WYPOWIEDZENIA wojny na Polskę napadają Niemcy, 17 września BEZ WYPOWIEDZENIA wojny napadają Sowieci. W 45 roku Sowieci dokończyli to, czego nie udało im się zrealizować w roku 1920!

  • Jerzy Giziński 2010-05-10 00:00:00





    Uważam że dla wielu Polków rok 1945 był rokiem wyzwolenia od
    hitlerowskiego terroru.  Skończyły się wszelkie zakazy
    i nakazy pod groźbą kary śmierci, publiczne zbiorowe egzekucje zniknęły z
    codzienności.  

    Mogę tylko opowiedzieć zasłyszane historie ze swojego
    podwórka, tydzień po przejęciu frontu zorganizowano nauczenie, znowu po pięciu
    latach, dzieci poszły do szkoły, w Kazuniu i Czosnowie.  W Kazuniu kościół został przez
    Niemców zmieniony na stajnie, a już w marcu 1945 po uprzątnięciu i
    wstępnym remoncie dachu zaczęto odprawiać Mszę.                                                                                                   Obok mnie za rzeką w
    Zakroczymiu kościół był w całkowitej ruinie, proboszcz zwrócił się o pomoc do rosyjskiego
    dowódcy w Twierdzy Modlin ten natychmiastowo przekazał wiernym duży drewniany
    barak w który służył parafii przez kilka lat do chwili odbudowy kościoła.   W 1945 zaczęła się odbudowa kraju po
    zniszczeniach wojennych.

    Oczywiście zaraz zaczęły się aresztowania, nastąpiła „walka
    klas z wrogami ludu” zniszczono całkowicie ziemiaństwo okradziono wiele
    Polaków z prywatnej własności itd.                                                                              Ale porównywanie lat powojennych do okupacji hitlerowskiej
    jest nieodpowiednie.

    Na koniec dodam że mój dziadek 45 roku załapał się na
    darmowa wycieczkę do Azji północnej i wrócił po 5 latach.

  • Redakcja galopuje.pl 2010-05-10 00:00:00

    Dla mnie i mojej rodziny okupant hitlerowski był czymś więcej niż "natrętnym sąsiadem" no ale każdy ma prawo do swojego postrzegania historii, prawda? Tekst kolegi Jerzego bardzo dobry, bo apolityczny. Niestety jak widać szczególnie dzisiaj na portalu bez polityki ani rusz panie kolego....wielka szkoda.

  • Jacek Roztworowski 2010-05-10 00:00:00

    Zmarłym i poległym należy się szacunek i pamięć. Cmentarze wojenne jako miejsca szczególne, powinny byc przede wszystkim ZADBANE. Ale z tymi dziękczynnymi gestami, to był bym trochę powściągliwszy. Nie zapominajmy, że nie może byc mowy o żadnym wyzwoleniu! Polska została ODDANA Stalinowi przez Roosvelta i Churchila. Stalin doskonale wiedział, że granice zostaną przesunięte o co najmniej 200 km na zachód. Tereny dzisiejszych Mazur, Pomorza Zachodniego czy Śląska, były traktowane jako Niemieckie, i jako takie zostały najpierw OGRABIONE a potem oddane Polsce. To tak jakby ktoś przyszedł do Waszego mieszkania, wyrzucił z niego natrętnego sąsiada, następnie ograbił Was ze wszystkich mebli, zgwałcił Wam żonę i zamieszkał z Wami na kolejne 50 lat!

  • Marek Gręzicki 2010-05-09 00:00:00

    Fajny artykul, jest pozbawiony emocji i poltyki. Jest jak najbardziej właściwy na dzisiejszy dzień. Osobiście z córką również zapalilismy lampkę - na Cmentarzu Wojennym w Grudziądzu...
    Podrawiam

Dodajesz jako: |