:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wspomnienia, Cmentarz Obrońców Lwowa - zdjęcie, fotografia
Krzysztof Goździk - blog 28/11/2013 14:37

Chciałbym dzisiaj zaprezentować cykl rysunków,znalezionych przypadkowo podczas porządków w piwnicy. Rysowane w okresie , poczynając od lat siedemdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych, przedstawiają Cmentarz "Orląt" we Lwowie w czasach, gdy próbowano zniszczyć go i wymazać z pamięci kolejnych pokoleń.
Pierwsze fotografie,na podstawie których rozpocząłem mój cykl rysunków,pochodzą z początku lat siedemdziesiątych.Otrzymałem je od sąsiadów,których rodzina,dotarła tam przedzierając się z Cmentarza Łyczakowskiego.Stoi na nich jeszcze Pomnik Chwały,stoją jeszcze lwy,choć ze startymi napisami na tarczach,z usuniętymi pociskami napisami na skrzydłach pomnika.
Kolejne rysunki robiłem na podstawie zdjęć,wykonanych po 1971 roku,kiedy pod gąsienicami padły w stos gruzów kolumny Pomnika Chwały.Potem rysowałem na podstawie następnych wycieczek do Lwowa w różnych porach roku.Ostatnie pochodzą z czasów,kiedy polscy pracownicy ENERGOPOL-u,zaczęli przywracać tej nekropolii jej pierwotny kształt i godny wygląd...
Szkoda,ze nie doczekali tej chwili,najwięksi obrońcy Pomnika Orląt,a wśród Nich min. gen.bryg.dr.Roman Abraham.Choć...pewnie z chmur,wraz z innymi podziwia wspaniale prezentujące się obecnie miejsce,które miało zniknąć na zawsze,a którego bronił jak mógł do końca Swych dni.

Reklama

Cmentarz Obrońców Lwowa . komentarze opinie

  • Dariusz Palusiński 2013-12-06 00:00:00

    hahahahha na co polować??? żałosne ! byłem 4 i 5 we Lwowie jakoś się Ciebie nie doczekałem.

  • Krzysztof Goździk 2013-12-03 00:00:00

    To,że wstawiłem rysunki w takiej kolejności do wpisu,nie znaczy,że moje słowa odnoszą się do ich konfiguracji.Gdyby było tak jak piszesz w przypadku pierwszej grafiki,zrobionej na podstawie zdjęcia z okresu międzywojnia,nikt by się nie przedzierał "od zakrystii",przez Cmentarz Łyczakowski(jak wspomniałem w tekście),tylko wchodził by przez bramę w Pomniku Chwały.Ale jak się chce komuś...Szkoda gadać i szkoda słów..."Poluj" dalej,życzę Wytrwałości

  • Dariusz Palusiński 2013-12-03 00:00:00

    odkrywanie Eureki nie było moim celem ,jedynie odniosłem się do słów "Pierwsze fotografie,na podstawie których rozpocząłem mój cykl rysunków,pochodzą z początku lat siedemdziesiątych.Otrzymałem je od sąsiadów,których rodzina,dotarła tam przedzierając się z Cmentarza Łyczakowskiego." A innych nie chę mi się szukać bo przynajmniej 2 z nich to część kadrów znanych zdjęć...Tak więc ,Eureką są zdjęcia sąsiadów...czyli... grafiki są naprawdę super

  • Jacek Gralak 2013-12-01 00:00:00

    Powiem krótko: SUPER - Krzysiu pozdrawiam.

  • Krzysztof Goździk 2013-11-30 00:00:00

    :-)..Jak czytam pierwszy wierszyk,to jako żywo przypominają mi się sentymentalnie moja Babcia i Dziadek.Ona (również Zosia) jako kilkunastoletnia dziewczyna wyszła za mąż za inwalidę po trzech miesiącach śpiączki w szpitalu ujazdowskim,z padaczką i "dożywotnią" chorobą dróg oddechową,mimo że Jej rodzice stanowczo byli przeciw...
    Dzięki Darek ;-)

  • dariusz bartosiewicz 2013-11-30 00:00:00

    Warszawa dnia 28 lutego 1919 r
    Ranni bez pomocy.

    Do Warszawy ze Lwowa rannych przywieziono;
    Pielęgniarkom z wysiłku blade lica płoną,
    Zwracają się do tłumu: — Kto z panów pomoże?
    Już od rana tu leżą i ziębną, mój Boże!
    Z bohaterskich ran płynie krwi czerwona rzeka,
    Zastanowienie miejcie, zimna śmierć nie czeka! ..
    Lecz młodzi nie przystają; pędzą wspólną rzeszą:
    To na wiec ku obronie Lwowa raźnie śpieszą.

  • dariusz bartosiewicz 2013-11-30 00:00:00

    Taki wierszyk z gazetki-Warszawa ,dnia 31 stycznia 1919 r.
    ,,Do lalusiów warszawskich.
    -Oj panno Zosiu ,ja do pani od miesiąca z amorami,
    a pani nic .
    -Owszem panie Laluś .Przywieź mi pan z pod Lwowa z
    pięciu wziętych do nie woli Hajdamaków ,albo z
    pod Wilna z tuzin bolszewików ,to czemu nie pogadamy.

  • Krzysztof Goździk 2013-11-29 00:00:00

    :-)) "Eureki" nie odkryłeś, bowiem moją intencją nie było organizowanie konkursu wiedzy o żródle inspiracji rysunków.Szkoda,że Ci się nie chce,bowiem coraz było by trudniej znależć...Dzięki za ocenę mojej pracy :-)))

  • Dariusz Palusiński 2013-11-29 00:00:00

    Rysunek tytułowy - zdjęcie dostępne jest http://www.lwowiak.republika.pl/cmentarz.html ; inne http://www.lwow.home.pl/orleta/6.jpg autorka Danuta Łomaczewska. Reszty nie chcę mi się odszukiwać . Ale grafiki są super!

  • Krzysztof Goździk 2013-11-28 00:00:00

    Lwów miałem w sercu,od kiedy jako młodziak dowiedziałem się,że mój Dziadek jako ochotnik poszedł z Karasiewiczem Tokarzewskim w I Odsieczy Lwowa.Z wojny wrócił jako młodziutki Inwalida Wojenny...Nasłuchał się człowiek ;-)

  • Wojciech Dąbrowski 2013-11-28 00:00:00

    No Krzyśku szacunek. Talent z jednoczesnym uwiecznieniem pierwotnego wyglądu cmentarza tylko podziękować Ci za tą pasję. Pozdrawiam.

Dodajesz jako: |