:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

INSCENIZACJA „OBRONA POZYCJI MŁAWSKIEJ 1939” . MŁAWA 2009.
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY NR.2


Zgodnie z wcześniajszą zapowiedzią, przekazujemy najnowsze informacje dotyczące organizacji inscenizacji tegorocznej „Mławy”. Jeśli chodzi o rekonstruktorów odtwarzających W.P. 1939, to obowiązuje ich umundurowanie i wyposażenie zgodne z regulaminem aktualnym w chwili wybuchu wojny dotyczącym jednostek piechoty. Nie będą tolerowane jakiekolwiek rażące odstępstwa od tej zasady (absolutnie nie będą akceptowane; czeskie chlebaki – nawet przerobione, puszki na maskę pgaz., hełmy typu „adrian” i inne kawaleryjskie dodatki np. szelki). Ponieważ każdy jest świadomy (tak zakładamy) jak powinna wyglądać postać polskiego piechura tamtego okresu, nie będziemy ustalać szczegółowego regulaminu mundurowego. Jednocześnie odpowiedzialnymi za spełnienie tych wymogów przez poszczególnych rekonstruktorów czynimy dowódców grup.

Co do strony niemieckiej to w/w wymogi są identyczne jak na pozostałych imprezach „wrześniowych” organizowanych przez fundację „Polonia Militaris”, a ich szczegóły przekaże oddzielnie opowiedzialny za to Andrzej Skolik.
Dotychczasowe uzgodnienia pozwoliły na ustalenie składu grup rekonstrukcyjnych które wezmą udział w inscenizacji mławskiej. A oto i on;

W.P. 1939 (strona polska)-
- MGRH „II batalionu 18pp” – 12 osób,
- GRH „Narew” sekcja polska – 2 osoby,
- GRH „79pp” - 4 osoby,
- SRH „Patria” – 3 osoby,
- GRH „62pp Wielkopolskiej” – 3 osoby,
- SH „Prusy” – 3 osoby,
- SRH „Strzelcy Kaniowscy” – ok. 10 osób,
- GRH „Lubartów-Żandarmeria”/LSGRH”Front” – 5 osób,
- GRH „L.O.W.” – 4 osoby,
- SRH „Marienburg” – 13 osób,
- GRH „10pp” – 4-6 osób,
- SRH „Wrzesień 39” – ok. 20 osób,
- SRH „Pionierzy 40ppDL” – 7 osób,
- zaproszeni goście z Białorusi - 4 osoby,
- GRH „Kampinos” – 6 osób (jako obsługa dział salutacyjnych).

Oprócz wymienionych grup rekonstrukcyjnych w inscenizacji udział weźmie także Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii W.P. oraz sprzęt ciężki w postaci samoch. panc.wz.34, czołg rozpozn. TKS, armata ppanc. Bofors a także 2 ckm wz.30 i inna broń wsparcia.

WEHRMACHT / SS 1939 (strona niemiecka) –
- GRH „AA7” - 35 osób,
- KG „Lisa” - 5 osób,
- GRH „Narew” (42 Pionier Batalion) – 14 osób,
- GRH „Batalion Tomaszów” – 6 osób,
- GRH „Ariergarda” - 10 osób.
Jako wsparcie oddziałów niemieckich zostaną użyte ; 2 czołgi Pzkpfw II, 3 transport. Sdkfz 251, samoch. panc. Kfz 13 „Adler”, samoch. osob. Horch, 5 motocykli, armata PAK 35/36 oraz samolot z pilotem, Kubą Myślukiem.

Regulamin mundurowy dla strony niemieckiej 1939.

Komunikat sztabu strony niemieckiej dotyczący umundurowania i oporządzenia uczestników.

Zestaw mundurowy obowiązujący stronę niemiecką (dotyczy WH) podczas inscenizacji "Mława 2009":

Mundur:
-furażerka feldgrau z żyłką w kolorze formacji, do bitwy hełm z tarczkami Wehrmachtu,
-hełm bez pokrowca maskującego, dopuszcza się założenie na hełm paska od chlebaka
-kurtka sukienna feldgrau z ciemnozielonym kołnierzem i naramiennikami, naramienniki i lica z wypustką w kolorze formacji
-spodnie sukienne steingrau (dopuszczone są konwersje sukiennych spodni szwedzkich tylko w kolorze steingrau)
-buty saperki czarne
-koszula WH i/lub biała podkoszulka z długim rękawem (T-shirty pod mundurem są zabronione)

Decyzją sztabu strony niemieckiej, nie są dopuszczone konwersje kurtek mundurowych szwajcarskich, szwedzkich, czeskich, NRD-owskich itd.

Oporządzenie:
-puszka od maski p-gaz
-pas z klamrą WH
-bagnet
-łopatka piechoty (dotyczy także podoficerów)
-chlebak
-menażka
-manierka
-celta
-latarka (dla chętnych)

Opcjonalnie:
Podoficerowie i obsługa broni zespołowej
-broń krótka
-raportówki
-lornetki

Zasady troczenia oporządzenia:
Na pasie:
z przodu-ładownice, broń krótka, raportówka
z lewej strony-łopatka piechoty i bagnet
z tyłu, z prawej strony-chlebak, na chlebaku manierka i menażka, nad chlebakiem zrolowana celta

Puszka od maski z tyłu, na pasku od puszki, na piersi-peleryna przeciwchemiczna

Decyzją sztabu strony niemieckiej nie są dopuszczone szelki i A-ramki, bez wyjątku!

Wyposażenie specjalistyczne, saperskie, medyczne wg. profilu grupy.

Motocykliści- ceratowe płaszcze, gogle, puszka od maski noszona na piersi.

Pancerniacy
-czarne sukienne kurtka i spodnie
-buty saperki
-furażerka feldgrau z różową żyłką, do walki beret wojsk pancernych (załogi otwartych samochodów pancernych mogą wymiennie używać hełmów WH)
-pas WH
na pasie
-z lewej strony broń krótka
opcjonalnie
-lornetka
-gogle
-z prawej strony raportówka


Odznaczenia.

Decyzją sztabu strony niemieckiej są dopuszczone odznaczenia obowiązujące w 1939 roku.
Wszelkie Żelazne Krzyże z późniejszego okresu, odznaczenia za kampanię zimową, szyldy naramienne itd, są zabronione.
Dopuszcza się u osób od 40 lat wieku rzeczywistego wzwyż, noszenie odznaczeń z I wojny

Grupy SS-VT występują w umundurowaniu i oporządzeniu zgodnym z profilem i specjalnością grupy

Pojazdy:

Decyzją sztabu strony niemieckiej do inscenizacji Mława 2009 będą dopuszczone pojazdy w malowaniu odpowiednim dla września 39.
Wszystkie pojazdy maja być w kolorze ciemno-szarym (panzergrau).
Wszystkie pojazdy maja mieć oznakowanie zgodne z regulaminem wojsk zmechanizowanych WH we wrześniu 39.

Decyzją Organizatora, Komendant strony niemieckiej otrzymał prawo odmówienia udziału w inscenizacji Mława 2009 osobie/grupie/pojazdowi, której/którego wygląd odbiega od podanego regulaminu.
W porozumieniu z Organizatorem sztab strony niemieckiej podjął taką decyzję.

Andrzej Skolik AA7


Lista uczestników jest już w zasadzie zamknięta i możliwe są tylko jakieś drobne przesunięcia lub uzupełnienia, dlatego prosimy o nie zgłaszanie więcej swojego uczestnictwa.

Odpowiedzialny z ramienia SRH „Pionierzy 40ppDL” za część rekonstrukcyjną
Wiesław Olczak

Reklama

Bitwa pod Mławą 1939 - Komunikat informacyjny nr 2 komentarze opinie

  • Wiesław Olczak 2009-07-23 00:00:00

    Wszystko już napisałem p. B. Sobczykowi drogą mailową, ponieważ to on zgłaszał udział Waszej grupy (nie mam obowiązku znać struktury organizacyjnej Waszej grupy).

  • Maciej Kacmajor 2009-07-22 00:00:00

    Jeszcze pytanie dotyczące tej cześc postu: "A.Skolika jako nadzorującego stronę "niemiecką" są dla mnie wiążące i tylko w jakichś szczególnych sytuacjach mógłbym jeszcze z nim rozmawiać, ale nie będę uszczęśliwiał go na siłę grupą do której są jakieś wątpliwości."Ano właśnie prosiłbym o odpowiedź jakie to wątpliwości?PozdrawiamKatzSH Prusy

  • Maciej Kacmajor 2009-07-22 00:00:00

    Więc kontaktuję się z Andrzejem Skolikiem poprzez ten portal, zdaje się że jest tutaj także zarejestrowany.Bernard próbował wyjaśniac, ale dla mnie informacje przesyłane mejlami są mało wiążace, skoro grupa była wymieniona na tym portalu, a potem wyparowałą - to chiałbym także tutaj otrzymać odpowiedź, która będzie znana ogółowi.Co do kontaktu z Bernardem to działał on na moje polecenia (i nie ma tutaj konta), tak się składa, że ja jestem przedstawicielem SH Prusy i wybacz Kolego, ale jako taki mam prawo domagać się informacji dotyczących naszego stowarzyszenia.W związku z powyższym poproszę o jasna i klarowną odpowiedź.PozdrawiamKatzSH Prusy

  • Wiesław Olczak 2009-07-22 00:00:00

    Po za tym wszelkie ustalenia co do udziału S.H. "Prusy" w imprezie mławskiej czyniłem z p.Bernardem Sobczykiem i tylko z nim mogę starać się wyjaśniać sytuację (nie będę polemizował z każdym członkiem każdej grupy osobno), a on ustalał Wasz udział (sekcji niemieckiej) z A. Skolikiem i wobec tego wszelkie pytania proszę kierować pod adresem tych wymienionych osób.

  • Wiesław Olczak 2009-07-22 00:00:00

    Jeśli chodzi o skreślenie z listy uczestników S.H. "Prusy"(sekcji niemieckiej bo polska jak najbardzej pozostaje) to proszę o skontaktowanie się z Andrzejem Skolikiem który odpowiada za stronę "niemiecką" i udzieli wszelkich wyjaśnień co do przyczyn zaistnienia takiej sytuacji. Wszelkie wnioski A.Skolika jako nadzorującego stronę "niemiecką" są dla mnie wiążące i tylko w jakichś szczególnych sytuacjach mógłbym jeszcze z nim rozmawiać, ale nie będę uszczęśliwiał go na siłę grupą do której są jakieś wątpliwości.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-22 00:00:00

    Na wojnie jak na wojnie.. sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.

  • Maciej Kacmajor 2009-07-21 00:00:00

    Bardzo to miłe ze strony Organizatora, że tak bez słowa informacji na forum, nagle znika moja grupa w części niemieckiej, mimo iż jeszcze kilka dni temu, był zachwycony przygtowaniami przez nas poczynionymi.Ciekawym jest to, że podobno jest to spowodowane dalszymi cięciami budżetowymi, i żeby uratować budżet wystarczy skreślić z rekonstrukcji 5 osób. Czy wszystkie zainteresowane osoby mogłyby tu usłyszeć od organizatora pełne wyjaśnienie tego faktu?PozdrawiamKatz SH Prusy

  • Paweł Kubiczek 2009-07-17 00:00:00

    boszsze!! jak dobrze ze jestem w "niemieckiej" grupie

  • Jacek Haber 2009-07-14 00:00:00

    Jak go już będziesz rozsyłał to nie zapomnij o pancerniakach - [email protected]

  • Wiesław Olczak 2009-07-14 00:00:00

    Co do nowin dotyczacych tegorocznej Mławy to własnie kończymy prace nad scenariuszem i myślę że pod koniec lipca prześlemy go uczestniczącym grupom do wglądu. Jeżeli będą jakieś konstruktywne uwagi które by można zastosować to chętnie prosimy o podzielenie się nimi z nami.

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-13 00:00:00

    Mława dziś skończyła 580 lat jako miasto, więc 1000 lat niech żyje nam hehehe

  • Jan Fudała 2009-07-13 00:00:00

    A co nowego w temacie Mławy?

  • Jakub Wojewoda 2009-07-13 00:00:00

    Panowie wrócę do wątku o podchmielonych rekonstruktorach w mieście Mława.

    "Przypomnę jedynie, że obecnie w rekonstrukcji zostali pozytywnie zweryfikowani osobnicy chodzący po Mławie z piwem w ręku i to właśnie mojej drużynie przyszło w „zaszczycie” „zdejmować” ich z ulic".

    Wojtek- niemożliwe żeby ktoś był zwijany nocą z miasta po pijaku przez kolegów z 21 pp. Gdyby tak było, to na pewno byliby to " żołnierze" z 18 pp, he,he.
    A oni pili na kwaterze :):):)

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-12 00:00:00

    "Zostałeś wyrzucony z tego forum Skontaktuj się z webmasterem lub administratorem forum w celu uzyskania dalszych informacji"Szanowny Kolego Batkowski, a jakiż punkt regulaminu złamałem, że wyrzuciłeś mnie z forum TiS? Przecież prosiłeś mnie, abym sam wytłumaczył się z podjętych decyzji i takoż uczyniłem, a wyście posty wycięli. Oto właśnie różnica między niezależnymi mediami społecznymi a Twoim forum. Pozdrawiam i zachęcam do pisania.

  • Andrzej T. 2009-07-12 00:00:00

    Taki sam poziom jak Twój "Generał Chaos" i inne inwektywy wobec organizatorów.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-12 00:00:00

    Ja pozwolę sobie wypisać się z tej dyskusji.Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i uwagę.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-12 00:00:00

    To chyba Pańskie słowa:"No tego jeszcze tutaj nie było, polskie GRH będą się trzaskać na Mławie:-)"Ma Pan jeszcze jakieś "mądrości ludowe" na podorędziu?

  • Redakcja Portalu 2009-07-12 00:00:00

    Koledzy Bartek i Modelarz proszeni są o zachowanie kultury w dyskusji i wyłączenie ze swoich wypowiedzi wątków obrażających innych uczestników dyskusji.

  • Andrzej T. 2009-07-12 00:00:00

    Panie Bartek, kończ Waść wstydu sobie oszczędź. Widzę, że nie tylko uważa się Pan za znakomitość rekonstrukcyjną, ale i za fachowca od języka polskiego. Z dyskusji wynika, że jeśli nawet zabraknie Was na polu bitwy pod Mławą, to nikt tego nie zauważy, a swoim niedbałym umundurowaniem i wyszkoleniem nikogo nie będziecie denerwować.

  • Piotr Wodtke 2009-07-12 00:00:00

    Niektórym wcale się nie dziwię ....

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-12 00:00:00

    Polska jest wolnym Krajem i GRH mogą, ale nie muszą przyjmować zaproszeń.

  • Piotr Wodtke 2009-07-12 00:00:00

    No to bardzo ładnie że zapraszaliście "Cytadelę".Ciekawe dlaczego nie chcieli przyjechać ....

  • Wiesław Olczak 2009-07-12 00:00:00

    Ze swojej strony chciałbym tylko wyjaśnić (w kwestii zapraszania najlepszych grup) że grupa o której pisał w domyśle PW została przeze mnie osobiście zaproszona (zaproszenie zostało wystosowane do dwóch przedstawicieli tej grupy),ale nie raczyli nawet na nie odpowiedzieć, wobec czego został zaproszony ktoś inny.

  • Redakcja Portalu 2009-07-12 00:00:00

    O usunięte.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-12 00:00:00

    O które posty chodzi?

  • Redakcja Portalu 2009-07-12 00:00:00

    Gwoli wyjasnienia, uprzejmie informujemy, że posty dla 21 p.p. zamieszczone w dziale tej grupy na forum TiS zostały usunięte. To tyle o poziomie dyskusji:-)

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-12 00:00:00

    Panie PawleW ubiegłym roku budowaliście, budowaliście.. i zbudowaliście pozycję. I chwała Wam za to. Różnimy się w poglądach odnośnie udziału GRH 21pp, ale cóż, obydwaj mamy do tego prawo. Je żeli poczuł się Pan osobiście (lub którykolwiek z Pańskich kolegów) urażony moimi wypowiedziami to przepraszam, nie było moim celem wywoływanie 3 ani nawet 4 wojny światowej (swoją drogą Pan również powinien przeprosić Wojtka za uwagi pod jego adresem). Obydwaj doskonale wiemy, kto jest winien zaistniałej sytuacji, ale to już będziemy załatwiać we własnym zakresie.Pretensje mam do osoby odpwiedzialnej za ten cały bałagan - wystarczyło dwa lub trzy miesiące temu poinformować Wojtka lub mnie, że w tym roku nie bierzemy udziału w imprezie, a mielibyśmy czas aby inaczej zorganizować sobie życie (zainwestowaliśmy sporo w sprzęt, kilka osób ma już zaklepane urlopy, prawie że zarezerwowaliśmy hotel.. itd.). Jeszcze dwa tygodnie temu Wojtek brał czynny udział w organizacji rekonstrukcji. Tak się nie robi, Panie Generale Chaosie.Nie jestem w tej chwili w stanie składać deklaracji za pozostałych członków GRH 21pp, ale myślę że znajdzie się kilka osób chętnych do pomocy, nawet jeśli samą imprezę przyjdzie im oglądać z drugiej strony barierek.Uważam że dalsze kłótnie nie przyniosą jakiegokolwiek pożytku żadnej z osób zaangażowanych w ruch rekonstrukcyjny, ewentualne spory i nieporozumienia można załatwiać w inny, bardziej cywilizowany sposób.Bartłomiej Batkowski

  • Paweł Sajewski 2009-07-12 00:00:00

    Nie wiem co mogę tu napisać aby was przekonać że to nie od nas zależało że nie zostaliście zaproszenia na tegoroczna Inscenizacje "Mława 2009". My jako stowarzyszenie które zimuje się rekonstrukcja pionierów w wojsku polskim z okresu II RP, zostaliśmy poproszeni przez organizatorów Mława 2008 w zeszłym roku aby wykonać scenografie terenu, następnie wybudować stanowiska wokół bunkra i fragment linii zasieków. Zrobiliśmy to jak potrafiliśmy najlepiej. Za zorganizowanie tych pozycji zostaliśmy bardzo dobrze ocenieni. W tym roku z tej samej strony zaproponowano nam ale już o szczebel wyżej, organizacje całej imprezy. Z pewnymi ograniczeniami. Które nam od górnie narzucono i niestety musieliśmy się tego trzymać. Były postawione nam wysokie wymogi w doborze grup, wszystko to z powodu 70 rocznicy 1 IX 1939 roku i nie tylko wszystko można przeczytać na stronie organizatorów Mławy. Mięliśmy sugestie jakie grupy mamy wybrać i niestety was tam nie było branych pod uwagę, nawet zapytałem sie o 21 PP. i kilka innych grup. Dostałem odpowiedzi ze maja to być grupy na wysokim poziomie wyposażone i wyszkolone. Normalnie zrozumiałem że nie jesteście brani pod uwagę a dlaczego w to nie wnikałem. Dlaczego was nie chciano to już napisałem wcześniej i to nie jest moja opinia tylko informacja jaką uzyskałem nie będę tu pisał od kogo bo bym wywołał 3 wojnę. Jeśli nie możecie tego zrozumieć to ja wam tego nie wytłumaczę. Kiedyś sam się z tym zetknąłem osobiście kilka lat temu, dosłownie mi nawet to zostało wypowiedziane że mój wygląd jest nie odpowiedni i niestety musiałem podnieść jego jak i wyszkolenie. Inaczej jak bym pozostał na tym samym etapie to na pewno też bym nie był brany pod uwagę w wielu prestiżowych imprezach i rozumiem wasze rozgoryczenie. I na koniec nie zarzucajcie komuś czegoś na co nie miał wpływu i te wszystkie co na nas żeście wyleli pomyje nie nam się należało dostaliśmy za coś na co nie mogliśmy wpłynąć. Zanim następnym razem kogoś obuczacie błotem upewnijcie się że to jest ten którego to dotyczy. I z waszej strony powinniśmy dostać przeprosiny za cały ten afront pod naszą stroną. Mnie się tu najbardziej dostało do tego stopnia że kolega "bratek-b" mnie narzucał co mam robić i pokazać gdzie jest moje miejsce co uznałem w ingerencje tego co robie w życiu i chyba z jego strony jakieś słowo przepraszam się mi należy. Ja jego nie obraził ani razu.Więcej nie mam co tu pisać, jak nie zrozumiecie tego co napisałem to poszukajcie odpowiedzi gdzie indziej.Paweł Sajewski GRH Pionierzy 40 PP

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    JackuNie chodzi o treść (o to że nie zostaliśmy zaproszeni) ale o formę (o to w jaki sposób dowiedzieliśmy się o tym).GRH 21pp jest od dawna zgłoszona do Burmistrza Mławy. Oczywiście skoro osoby odpowiedzilne nie widzą dla nas miejsca to przyjmujemy to do wiadomości, jest nam przykro, ale cóż.. a to Polska właśnie.

  • Piotr Wodtke 2009-07-11 00:00:00

    Oczywiście że organizator ma święte prawo zaprosić kogo mu się żywnie podoba. Należało zrobić własną listę chcianych uczestników i szlus.Co do polskiego piekiełka - pełna zgoda.Zamiast więc "lamentować" wracam do pracy rocznicowej we własnym środowisku. Roboty dużo więc szkoda każdej chwili.Piotr WodtkeStowarzyszenie im. 4 Pułku Strzelców Konnych

  • Jacek Haber 2009-07-11 00:00:00

    Piotr - masz na myśli "Cytadelę".
    To żadna tajemnica. Tylko co ma to do rzeczy?

    Panowie, to co powyżej ... jest żenujące. Polskie piekiełko.
    To tak jakbyśmy my w FWP mięli pretensje do organizatorów innych imprez w kraju, że wolą zaprosić do udziału kolegów z GRH Br.Pancernej z Torunia z ich wz.34 niż naszą "pancerkę". I nas nie zapraszają. Byłoby to żenujące?
    Byłoby. I śmieszne. I idiotyczne po prostu.
    Także i wasz tutaj lament jest ... żenujący.

    Organizator ma prawo do suwerennej decyzji kogo sobie życzy, a kogo sobie nie życzy -takie jest prawo organizatora.
    I tyle w formie komentarza.

    pozdrawiam

    JaH - FWP

    ps. Jak to dobrze, że przestałem trzy lata temu organizować i zająłem się złomem - jeden problem mniej.

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Nie chodzi o "najlepszych" ja sam mam świadomość że mam sporo nie dociągnięć i za najlepszego się nie uważałem i nie uważam. Chodzi po prostu o zasady które obowiązywały i elementy dobrego wychowania w końcu jesteśmy w większości dorosłymi ludźmi. Ci którzy chcieli potrafili znaleźć komunikat i są wpisani

  • Piotr Wodtke 2009-07-11 00:00:00

    Panowie nie zasłaniajcie się zasadami doboru tylko najlepszych.Niestety na liście uczestników nie ma właśnie jednej z najlepszych grup rekonstrukcyjnych (zagadka dla czytających - jakiej ? ) i nie chodzi tu o 21 pp.Więc cała ta gadanina że profesjonalizm przede wszystkim jest nieporozumieniem. Kto jest nielubiany, niechciany, zadaje niewygodne dla innych pytania choćby był kubek w kubek podobny do wrześniowego żołnierza w rekonstrukcji tej udziału nie weźmie.Gdzie więc podziała się szczytna idea ....

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Sprecyzuj pytania, bo ciągle tylko atakujesz Pionierów. Ja ich pierwszy komunikat znalazłem bez problemu. A jeśli chodzi o stronę Urzędu Miasta Mławy, na którą się powołujesz to zakładka " Komenda" nie jest od roku aktualizowana. Sam kilka razy prosiłem urzędników z urzędu żeby wprowadzili kilka zmian odnośnie faktów historycznych. Zrobili to dopiero jak interweniował mój znajomy z MDK w Mławie. Chwała Panu Zalewskiemu za to że w ubiegłym roku dzięki jego zaangażowaniu udało się zorganizować rekonstrukcję w Mławie, ale to nie znaczy że was nie obwiązują żadne zasady i że możecie stawiać się wyżej niż inni.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    "Robię zadymę" bo chcę uzyskać odpowiedź na kilka pytań w kwestiach organizacyjnych?No tak, zadawanie "trudnych" i "niewygodnych" pytań niektórzy odbierają jako nietakt.Dla mnie EOT.

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Tu chodzi o Twoje zachowanie. Wpadasz na forum robisz "zadymę" bo uważasz że Tobie i Twojej grupie udział należy się z urzędu pomijając wszelkie zasady które obowiązywały w komunikacje wydanym przez Pionierów. Wszyscy mogli jakoś znaleźć informację tylko Wy nie mogliście. Nie przyjmujecie żadnej krytyki pod swoim adresem. Ja również zaczynałem niedawno swoją przygodę z rekonstrukcją, ale uwagi krytyczne przyjmowałem i przyjmuję nadal, jeśli coś robię źle i nie dąsam się na cały świat. Z mojej strony to tyle.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    Co to za GRH bez koparki :-)Mam taki zwyczaj, że nie pcham się tam, gdzie mnie nie chcą. Życzę Panom udanej rekonstrukcji i bezproblemowej współpracy. A ja w tym roku stanę sobie za taśmą i aparatem Zorka-5 porobię kilka zdjęć ;-)

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    a jeśli chodzi o łopaty co to za żołnierz bez saperki!!!!

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    ......w rzeczywistości w momencie przybycia 21pp na pole gotowy był jedynie okop znajdujący się PRZED schronem (od strony północnej). Pozostałe „okopy” były faktycznie rowem wykopanym przy użyciu koparki (a nie przez pionierów 40pp, chyba że Pan-Koparka ze swoim sprzętem są na stanie tej GRH) a ziemia pochodząca z tego wykopu została zrzucona PRZED sam rów (mam zdjęcia tegoż „dzieła fortyfikacyjnego”). O jakimkolwiek profilu okopu nie mogło tu być mowy. 21pp w liczbie 20 osób (pracujących na dwie zmiany z uwagi na brak dostatecznej liczby łopat) przystąpił do profilowania tegoż rowu i nadawania mu kształtu oraz funkcjonalności okopu.

    Proszę Bardzo chodziło mi o ten fragment

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Żeby nie być gołosłownym proszę sobie obejrzeć i porównać jak wyglądały GRH na defiladzie Pierwszy 21 pp drugi Marienburg i ostatni Kampinos.
    http://www.youtube.com/watch?v=ZMYu5y9B7Uw

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    Proszę wskazać mi tą część wypowiedzi.

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Słyszałem wypowiedzi osób z widowni przy których stałem, a poza tym mieszkam w okolicach Mławy, więc rozmawiam z ludźmi.

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Pańskie wypowiedzi to sugerują.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    Panie RudyormJa sobie niczego nie uzurpuję i nie uważam się za najmądrzejszego - proszę nie przypisywać mi słów których nie powiedziałem! Nie zgadzam sie natomiast ze stwierdzeniami że 21pp "nic nie robił"

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-11 00:00:00

    Skąd mam informacje dotyczące planowanej liczby uczestników po stronie polskiej? - Z TEJ WŁAŚNIE STRONY!!! Na początku tego tematu wymienione są grupy zaproszone do udziału w rekonstrukcji oraz podana jest liczebność tychże grup - proste działanie matematyczne nazywane DODAWANIEM daje wynik od 100 do 102 zadeklarowanych uczestników. Myślę że udało mi sie rozwikłać jedną z zagadek XXI wieku ;-)"Nie zrobiliśmy dobrego wrażenia na organizatorach i publiczności" - a to ciekawe, skąd masz takie dane, czy były prowadzone jakiekolwiek badania, ankiety itp. czy też jest to kolejna konfabulacja?

  • Dariusz Krawczyk 2009-07-11 00:00:00

    Szanowny Panie Bartku
    Miałem okazję być na poprzedniej rekonstrukcji pod Mławą. Była to przyznam szczerze moja pierwsza rekonstrukcja. Na polu bitwy pojawiłem się wraz z kolegą w czwartek. Przyjęcie z jakim się spotkałem bardzo mile mnie zaskoczyło. Pracowałem wspólnie z Pionierami do soboty nad przygotowaniem pola bitwy. Pamiętam też przybycie 21 pp na pozycję. Było to w sobotę około godziny 11.00. Z Pańskiej wypowiedzi wynika jednoznacznie, że uzurpuje Pan sobie prawo do tego że to dzięki Wam w ogóle rekonstrukcja się odbyła!!!!!! Śmiem twierdzić że robiliście więcej krzyku i zamieszania. A łopaty baliście się jak "diabeł święconej wody".
    Jeśli chodzi o wasze umundurowanie to rzeczywiście Panowie na forum mają rację, źle to wyglądało, szczególnie na defiladzie na mieście w piątek. Stałem w tłumie widzów i słyszałem różne komentarze nie były one z najwyższej półki. Ja rozumiem że ktoś zaczyna przygodę z rekonstrukcją, ale warto może posłuchać ludzi z większym doświadczeniem a Wy nikogo nie słuchacie tylko uważacie się za „najmądrzejszych z całej wsi”. A Pionierzy właściwi ludzie na właściwym miejscu.
    Dariusz Krawczyk
    79 pp

  • Piotr Wodtke 2009-07-11 00:00:00

    Tak sobie czytam te wszystkie posty i zaczynam sie głęboko zastanawiać nad sensem angażowania się w takie rekonstrukcje. Wspaniała idea uhonorowania pamięci żołnierzy, którzy oddali życie w obronie Polski zostaje sprowadzona do problemu zagęszczenia, wykopania i w końcu opłacenia uczestnictwa. Dla idei nie ma tam miejsca.Panowie arbitralność waszych ocen nie gwarantuje sukcesu. Do dzisiaj nie ma jasnych zasad kierujących polską rekonstrukcją. Paradoksalnie jest to ogromny problem rekonstruktorów gdyż jak wszyscy chyba wiedzą (tak sądzę) jest to dobrowolne hobby każdego z nas. Dodatkowo w planowanej rekonstrukcji mławskiej coraz widoczniej ujawnia się bezwład organizacyjny. Dwa strony (Do Broni i Bitwa1939.mlawa.pl) zamieszczają sprzeczne ze sobą informacje. Ale może tak ma być ???A miało być tak pięknie .....Piotr WodtkeStowarzyszenie im. 4 Pułku Strzelców Konnych

  • Paweł Sajewski 2009-07-10 00:00:00

    Do pomocy przy pracach bedzie kilka osób które nie będą brały udziału w pokazie i jakoś nie narzekają tak jak ty. Munduru Wojtka nie musze oglądać nie raz jego widziałem nic nowego bez zmian i nie udowadniaj mi że się coś zmieniło.Liczba osób biorących udział w inscenizacji po stronie polskiej jak i niemieckiej był już dawno sprecyzowany i powiększać się nie będzie. Ciekaw jestem skąd masz takie informacje że puchnie lista. Ilość biorących udział osób w pokazie jest dopasowana do scenariusza i on nie zakłada większej ilości osób. Różnica może tylko wynikać z założeni biorącej udział w pokazie ludności, 40 lub 60 osób .Jeśli chodzi o informacje na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl to już kilka razy zwracałem uwagę organizatorom że są tam informacje błędne i trzeba je zmienić, za brak korekty nie my odpowiadamy, skargi nie do nas trzeba adresować tylko pod inny adres. Na koniec nie moja wina ze obudziliście się dopiero jak podano że koniec z naborem trzeba było wcześniej pomyśleć aby pokazać się ze jesteście tymi których warto zaprosić do udziału. Jak na razie to nie zrobiliście dobrego wrażenia na publiczności i organizatorach w zeszłym roku, to teraz daje plon że nie zostaliście wzięci pod uwagę w tym roku i nie od nas to zależało tylko od was jak się pokazaliście tak was ocenili miejcie do siebie pretensje a nie szukajcie winnych porażki swojej gdzie indziej . My tu nic nie mamy do powiedzenia mamy zrobić to o co nas poproszono aby organizacyjnie zająć się pokazem.Paweł GRH Pionierzy 40 PP DL.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-10 00:00:00

    Najwyraźniej byliśmy na dwóch różnych imprezach. A materiał wydłubany z ziemii przez koparkę sam się przemieścił.. Co do munduru Wojtka to zapytaj go sam, myślę że nie będzie robił z tego tajemnicy.Teraz spróbujmy podsumować - „Jeśli do przyszłego roku podciągniecie się i spełnicie wymogi jakie są na tej imprezie to z wielką chęcią tam was będę widział.” oraz „Zamiast robić zamęt przyjedzcie 27 -29 VII 2009 pomóżcie przy pracach w budowie umocnień to bedzie dla was plusem który zaowocuje na przyszły rok.” brzmi nieco dziwnie w kontekście deklaracji: „Lista uczestników jest już w zasadzie zamknięta i możliwe są tylko jakieś drobne przesunięcia lub uzupełnienia, dlatego prosimy o nie zgłaszanie więcej swojego uczestnictwa.”Znaczy się mam zebrać chłopaków, zakwaterować i wyżywić (bo przecież nie będą na liście uczestników), przydzielić i nadzorować prace, a wszystko to w nadziei że jak się dobrze sprawimy to dostaniemy dobre miejsca zaraz przy taśmie? W międzyczasie tłumacząc całej grupie, że w tym roku „nie zasłużyli”, ale może w przyszłym, jak się dobrze sprawią..Chyba jednak podziękuję za tę jakże wspaniałomyślną ofertę.Tak na zakończenie – jak się ma deklaracja Pana Człowieka-Kilofa: „Jako przedstawiciel organizatorów na chwilę obecną mogę powiedzieć że na tyle osób zostały zabezpieczone wszelkie środki. Możliwe są jeszcze przesunięcia jeśli chodzi o Polaków/Niemców np. 80/70 lub nawet 90/60, ale to kwestia dalszych negocjacji. Natomiast by zapewnić maksymalny realizm większa ogólna liczba uczestników jest wykluczona.” ogłoszona w I komunikacie, do uzgodnień podanych w II komunikacie (100-102 uczestników po stronie polskiej)? Lista jak widzę puchnie..Na zakończenie – nie byłoby sprawy, gdyby decyzja o składzie strony polskiej została ogłoszona dwa-trzy miesiące temu, a nie na 55 dni przed rekonstrukcją. Trochę mało czasu do września, nieprawdaż? I jeszcze jedno – zgodnie z Regulaminem Bitwy zamieszczonym na stronie Organizatora: "4. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca 2009 r."źródło: http://www.bitwa1939.mlawa.pl/index.php?idg=9Jak się to ma do terminów ogłaszanych na stronie Do Broni?

  • Paweł Sajewski 2009-07-10 00:00:00

    Pomyłka w dacie powinno być 27 - 29 VIII 2009 roku.

  • Paweł Sajewski 2009-07-10 00:00:00

    To bardzo dziwne, że coś robiliście przy stanowiskach i nikt z mojej grupy tego nie widział. Od okopów do zasieków było niespełna 10 - 15 m, a nie jak to napisałeś 20 - 50 m. Wasza obecność to kilkanaście minut, w tym większy czas chowaliście się w schronie przed deszczem. Widziałem kila osób które sobie bez zwracania uwagi latało po okopach, osuwało boczne ściany do środka, na zwróconą uwagę dostałem ładna wiązankę kwiatów polskiej mowy. Mógł bym napisać od kogo ale nie będę rzucał nazwiskami ja to robisz kolego. Byli to członkowie grupy 21 PP. Deszcz przestał padać i ich obecność się na tym skończyła. Zamiast pomagać tylko cofnęli nas w pracach przy okopach które musieliśmy pogłębiać ale już ręcznie. Co do darni, to ciekawy jestem skąd mieliśmy ją wziąć. W odległości kilometra nie była jej tam, a nosić po kawałku to była by przesada. Jak byście nam pomogli to 20 osób uporało by się szybko, na pomysł ten nie wpadłeś na Mławie tylko teraz a szkoda bo może naprawdę byście pomogli a nie tylko piszecie że coś robiliście.Jeśli chodzi o mundur Kolegi Wojtek Zalewski to wiem jak wygląda i ciekawy jestem czy to ten sam co miał w 2004 roku, nie jest on za ciekawie uszyty krawiec się nie postarał. Podejście Wojtka Zalewskiego do uzbierania ekwipunku takiego jak trzeba jest marne i to tłumaczyłem mu kilka razy aby zakupił odpowiednie repliki no ale ja za jego tego nie załatwię jak nie chce, to jego problem tylko niech nie pisze później że nie został zaproszony na jakąś imprezę. Niech lepiej założy mundur na siebie i obejrzy swoją postać w lustrze bedzie miał odpowiedz dlaczego nie został zaproszony. To nie my go zredukowaliśmy w tego rocznej imprezie tylko on sam po tym co sobą przedstawiał i pokazał nie tylko na Mławie ale na wielu imprezach do tej pory to dotyczy też reszty grupy. My jesteśmy tylko wykonawcami pokazu i mamy zamiar zrobić coś konkretnie dobrego nie tak jak do tej pory było robione i mam nadzieje że się uda nawet jak w 50 % to bedzie durzy sukces. Jeśli do przyszłego roku podciągniecie się i spełnicie wymogi jakie są na tej imprezie to z wielką chęcią tam was będę widział.Na koniec panie kolego prosze o nie narzucanie mi tego co mam robić i nie ustawiać mnie do konta, czego ja nie robie. Mamy wolny kraj i mogę robić co ja będę chciał.Ekwipunek można kupić na Allegro tam zapraszam nie jestem producentem i na tym się nie znam. Co do pisowni to już mój problem taki mam styl pisania i jego sie nie wstydzę, żadna to nie jest hańba mieć problem z gramatyką. W następnym poście postaraj się kolego o lepsze argumenty bo mój problem z czymś to moja osobista sprawa. Chyba dasz sobie rade przeczytać, tłumaczyć nie musze.Zamiast robić zamęt przyjedzcie 27 -29 VII 2009 pomóżcie przy pracach w budowie umocnień to bedzie dla was plusem który zaowocuje na przyszły rok.Paweł - Plutek GRH Piońerzy 40 PP DL

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-10 00:00:00

    Panie SajewskiPozwolę sobie zacytować Pańską wypowiedź: „zanim coś napiszesz zastanów się i rozejrzyj dookoła..”. Jakże trafne słowa, szczególnie w odniesieniu do Pańskiej wypowiedzi! Powołując się na znajomość GRH 21pp (raczej nieszczególnie głęboką) pozwolił Pan sobie na szereg wypadów o charakterze personalnym, nieudolnie przekręcając przy tym fakty.Zacznijmy od „Co do Mławy to przypomnę mu jak wpadł na chwile podczas prac ze swoja grupa do pomocy, chyba bardziej do rozwalania , zamiast pomagać, latali po okopach zasypując je..” – w rzeczywistości w momencie przybycia 21pp na pole gotowy był jedynie okop znajdujący się PRZED schronem (od strony północnej). Pozostałe „okopy” były faktycznie rowem wykopanym przy użyciu koparki (a nie przez pionierów 40pp, chyba że Pan-Koparka ze swoim sprzętem są na stanie tej GRH) a ziemia pochodząca z tego wykopu została zrzucona PRZED sam rów (mam zdjęcia tegoż „dzieła fortyfikacyjnego”). O jakimkolwiek profilu okopu nie mogło tu być mowy. 21pp w liczbie 20 osób (pracujących na dwie zmiany z uwagi na brak dostatecznej liczby łopat) przystąpił do profilowania tegoż rowu i nadawania mu kształtu oraz funkcjonalności okopu. W tym czasie pionierzy 40pp byli zajęci udoskonalaniem swojej pozycji, istnieje więc możliwość, że nie zauważyli co dzieje się w odległości 20-50 metrów za ich plecami. Warunki atmosferyczne nie były szczególnie przyjazne, ale uporaliśmy się z tym w ciągu około dwóch godzin. Gdzieniegdzie trzeba było ZMNIEJSZYĆ głębokość wykopu tak, aby mógł spełniać swoją rolę, tak więc być może stąd wzięło się u p. Sajewskiego owo „zasypywanie okopów”. Trzeba tu nadmienić że żaden z pionierów-profesjonalistów nie wpadł na pomysł zabezpieczenia darni pochodzącej z wykonanych okopów na potrzeby ich maskowania (co wyraźnie zaleca regulamin, a co w momencie korzystania z usług koparki było proste do wykonania – wystarczyło zebrać wierzchnią warstwę roślinności na grubość kilku centymetrów i składować ją obok okopu) efektem czego okopy straszyły kolorem świeżo wykopanej ziemi i piasku i z daleka wyraźnie odcinały się od koloru terenu.Przejdę teraz do osobistego wypadu p. Sajewskiego w kierunku Wojtka. Stwierdzenie „Znam.. ..jego organizatora, nigdy nie przykładał wagi do swojego wyglądu i do rekonstrukcji rozmawiałem z nim kilka razy, zawsze mi mówił że to go tak naprawdę nie bawi i nie widzi dlaczego by miał sobie zakupić odpowiednie wyposażenie.” jest w odniesieniu do p. Zalewskiego trafieniem kulą w płot – jak wyglądał Wojtek Zalewski na rekonstrukcji Bzury czy też Mławy można się samemu bez problemu przekonać – zdjęć dostępnych w sieci są dziesiątki o ile nie setki. O niedbalstwie, niechlujstwie, czy też brakach w wyposażeniu nie może być mowy. W jednym punkcie p. Sajewski się nie myli – Wojtek „nie zakupował” gotowego munduru, jego mundur był szyty na miarę w jednej z firm (nazwa i adres na życzenie) – nietypowe postępowanie jak na osobę „nie przykładającą wagi do swojego wyglądu”.Na koniec pozwolę sobie dodać kilka słów od siebie – Panie Sajewski, szanuję Pana za jakość wykonania ładownic które miałem okazję od Pana kupić, ponoć inne elementy wyposażenia produkowane przez Pana są nie gorszego wykonania. Proponuję aby zajął się Pan doposażeniem innych GRH, a znajdzie Pan z pewnością wielu zadowolonych klientów. Natomiast pisanie proszę sobie odpuścić, bo nie wypada aby szanujący się członek (i dowódca) szanującej się grupy w tak lekceważący sposób traktował polską gramatykę. Kogo jak kogo, ale Poważnego Rekonstruktora obowiązuje szacunek dla zasad poprawnej pisowni w języku ojczystym!Z wyrazami szacunkuBartłomiej BatkowskiGRH 21pp

  • Piotr Wodtke 2009-07-10 00:00:00

    Nigdy nie jest tak wspaniale żeby nie mogło być lepiej. Pamiętajcie że dobre jest wrogiem lepszego.

  • Piotr Łacheta 2009-07-09 00:00:00

    Jeżeli pozycje w tym roku będą tak wspaniale przygotowane jak w zeszłym, to znów przyjdzie mi obejrzeć widok panoramy z okopu pod Mławą. Wrażenie nie do opisania. Za wkład pracy w to co widzieliśmy w zeszłym roku wielki szacun Pionierzy !

  • Jan Fudała 2009-07-09 00:00:00

    Nie ma co rozpaczać nad rozlanym mlekiem, chyba jednak lepiej będzie, jak oba stronnictwa się rozstaną, bo chyba Panowie z 21 p.p. nie rozumieją czym jest rekonstrukcja historyczna. Natomiast w przypadku omawianych przez Panów schronów w Uniszkach mamy do czynienia z kompletnie zasypanymi pozycjami, bez możliwości ich rzeczywistego odtworzenia. Tak jak piszą chłopaki z Pionierów, najlepsza jest w tym wypadków Instrukcja Saperska, bo ona w możliwe najdokładniejszy sposób pozwoli na odtworzenie pozycji.

  • Paweł Sajewski 2009-07-09 00:00:00

    WitamCzytam wasze wypowiedzi i zadaje sobie pytanie z kim ja mam do czynienie z poważnymi ludźmi czy z dziećmi którym rodzice nie kupili zabawki a on się za to buntuje. Tak tu to wygląda. Jak się podaje za kogoś to pierw naprawdę trzeba nim być nie tylko w teorii ale i w praktyce. Jeśli się jest rekonstruktorem w pewnym temacie i wkłada się własne serce, to widać po człowieku, ale jeśli ktoś jest tylko mocny w gadce to gadka mu tylko zostaje. Znam 21 PP. i wiem co sobą reprezentuje i jego organizatora, nigdy nie przykładał wagi do swojego wyglądu i do rekonstrukcji rozmawiałem z nim kilka razy, zawsze mi mówił że to go tak naprawdę nie bawi i nie widzi dlaczego by miał sobie zakupić odpowiednie wyposażenie. Gdy rozmawiałem na temat jego wyszkolenia to zawsze mi przypominał że on się na tym nie musi znać a po drugie jest Historykiem i to mu wystarczy. Co do Mławy to przypomnę mu jak wpadł na chwile podczas prac ze swoja grupa do pomocy, chyba bardziej do rozwalania , zamiast pomagać, latali po okopach zasypując je na zwrócona uwagę jemu odpowiedział mi jedno nie przyszedłem ty pracować od tego są ci ............ tu nie przytoczę tego co mi powiedział szkoda słów popatrzyłem i nic nie powiedziałem. Jeśli chodzi o zbieranie osób podchmielonych po mieście to niech sobie przypomni co robili jego podwładni w hotelu a dopiero pisze o innych. Bądź rozważny, rozsądny i poważnym człowiekiem za jakiego ciebie uważam i zanim coś napiszesz zastanów się i rozejrzyj dookoła czy pisząc o czymś i zarzucając coś innym sam czegoś takiego nie robiłeś.PozdrawiamPlutek

  • wojtek zalewski 2009-07-08 00:00:00

    Chciałbym jedynie nadmienić, że ów schron, jest jedynym na tym odcinku elementem drugiej linii (nigdy nie powstałej). Schron ten miał pełnić rolę obserwacyjną, dlatego zaprojektowano w nim kopułę pancerną. Opisane okopy, są więc fragmentem pozycji głównej, cofniętej za schrony pierwszej linii ok. 200-300 mNie można zatem wyciągać tak daleko idących wniosków dla pozostałych schronów. Proszę przy tym, w prosty sposób wyobrazić sobie drużynę piechoty wokół schronu podczas ostrzału 150 mm baterii. Przecież nawet ze schronów wybiegali na czas ostrzału żołnierze w obawie o bezpośrednie trafianie (i uciekali kilkaset metrów, Juszkiewicz...), zatem piechota wokół, zostałaby zmasakrowana. W tenzreztą sposób straciliśmy bodajże dwa schrony (bez załóg).Wystarczy obejrzeć zdjęcia w „Denkchrifcie...” by uświadomić sobie „problem”Warto zapoznać się z rysunkami zawartymi w dokumentacji DPanc. KEMPF (Weidinger...) oraz materiałami złożonymi na Politechnice Warszawskiej - Wydział Architektury w opracowaniu Miniewicza i inni..., gdzie rozrysowano pozycje ziemno-polowe wraz z wymiarami.Co zaś dotyczy obecnego kształtu okopów, można je uznać za pewien kompromis na scenie „bitwa pod Mławą”, służący pokazaniu bitwy jako takiej, ale nie warto uwiarygodniać ich stosując cytaty z prof. Juszkiewicza w połączeniu z błędnymi wnioskami. (zła metodologia)Proponuje też wycieczkę do Turzy Małej (skrajne lewe skrzydło), tam linie okopów są nadal zachowane w kształcie, choć oczywiście bez pełnego profilu.

  • Wiesław Olczak 2009-07-08 00:00:00

    Chciałbym poruszyć kilka kwestii (bez wdawania się w dyskusję) dotyczących wspomnianych spraw. Po pierwsze musicie wziąć pod uwagę że to INSCENIZACJA, więc kwestia sztabu musi być tak traktowana, bo co to za wojsko bez organu dowodzenia. Chcemy pokazać po raz pierwszy jak mogła wyglądać praca sztabu wraz z łącznością i gońcami itd.Druga kwestia dotyczy umocnień polowych na pozycji mławskiej i tu zacytuję Ryszarda Juszkiewicza z publikacji pt."Pozycja mławska (wrzesień 1939)" wyd. Mława 2008;"Największym schronem bojowym na pozycji mławskiej,który może być zaliczany, jako typ nr4, jest obiekt na 2 ckm o ogniu dwubocznym , usytuowany na wzgórzu 184,7 w rejonie Windyk oraz Sławogóry Starej,tam gdzie zajmowała stanowiska 1 komp. I/80pp.......Zarys rowów strzeleckich usytuowanych WOKÓŁ niego pozwala na przyjęcie tezy, iż przygotowany był do obrony okreżnej", koniec cytatu wybitnego znawcy tematu.

  • Jan Fudała 2009-07-07 00:00:00

    Panie Bartek najpierw Pan Grozi, Potem Pana Kolega pisze, że coś reprezentuje, co zaraz zostaje zdementowane, to kto tu podgrzewa atmosferę na tej stronie?

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Wojtku,doskonale pamiętam mój pierwszy raz, ale różnica polega na tym, że niektórzy idą nawet powoli, ale do przodu.... i nie poświęcając przy tym większości życia.Ciekaw jestem tych "zweryfikowanych" których "zwijałeś" z ulic - proszę nie wstydź się podaj ich przynalezność. Kwestię wyszkolenia i umundurowania pominę milczeniem. Rozumiem jak ktoś zaczyna przygodę z rekonstrukcją, ale jeśli przez ileś lat stoi w miejscu i jest "żołnierzem jednej bitwy" to chyba to nie jest już rekonstrukcja historyczna tylko wyjazd integracyjny...I jeszcze jedno - między innymi internet daje możliwość weryfikacji - zdjęcia grup z różnych inscenizacji, ich strony www, fora mogą pokazać co reprezentuje dana grupa. Także osobiste kontakty między grupami, które Ty nazywasz "znajomościami". Czyż nie takimi "znajomościami" jest to, że jak mówisz udzielałeś się przy organizacji Mławy i liczyłeś, że z tego tytułu 21 -szy weźmie w niej udział ? Może w takim razie rzeczywiście zweryfikujmy się na "żywo" - np na defiladzie 15 VIII - pokażcie, że umiecie musztrę, chwyty bronią, a może spotkamy się na poligonie koło Warszawy na manewrach - jesteście na to gotowi ?I jeszcze jedno - nie wnikam w uprawnienia i stanowiska w Fundacji. Staję w obronie Wiesia bo wiem, że to zrobił, robi lub będzie robił zrobi rzetelnie opierając się na obiektywnych przesłankach, a nie na znajomościach czy innych pozamerytorycznych kryteriach.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Historyku, po co piszesz takie rzeczy? Bawi Cię takie podgrzewanie atmosfery?

  • Jan Fudała 2009-07-07 00:00:00

    No to ładnie się rozwija dyskusja, zaraz się dowiemy, że tylko GRH 21 p.p. walczy w tym roku pod Mławą:-)

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-07 00:00:00

    Wojtek, to twoje uwagi są Twoimi prywatnymi opiniami, a Fundacja Polonia Militaris powołała Wieśka na organizatora tegorocznej rekonstrukcji i Jego decyzje są święte. Jeśli chcesz zapoznać się z odpowiednią uchwałą Zarządu Fundacji serdecznie zapraszam. Proszę więc, abyś powstrzymał się od jakichkolwiek komentarzy do czasu przeproszenia przez Ciebie Wiesia.

  • wojtek zalewski 2009-07-07 00:00:00

    I jeszcze jedno, Jarku, sztab nie jest nam potrzebny - popieram, każdy myślący człowiek wie co i jak ma zrobić, Czy ja kiedykolwiek uzurpowałem sobie prawo, prowadząc Bzurę czy Mławę, do wnikania w to co robicie i jak? Broń Boże, zawsze uważałem rekonstruktorów za profesjonalistów, bo takimi są. Zawsze (po za jednym wyjątkiem na 9 lat) wszyscy odnajdywali się w swoich rolachAle pamiętaj proszę najpierw jesteśmy ludźmi a potem dopiero rekonstruktorami.

  • wojtek zalewski 2009-07-07 00:00:00

    Jarku (Hakenberg) jak mniemam. Oczywiście, że się zgłosiliśmy, ba nawet bywaliśmy na regularnych spotkaniach w Mławie, z udziałem Burmistrza i innych zacnych osób (nigdy nie spotkaliśmy tam Pana Kilofa). Nasz udział jest awizowany na stronach urzędu miasta.Jak napisał Bartek, nie ma nigdzie informacji do kiedy i jak należy się zgłaszać. Pan Kilof. był odpowiedzialny za wykonanie umocnień wokół schronu, tymczasem uzurpuje sobie prawo do ferowania takich czy innych opinii, nie będąc do tego upoważnionym przez Fundację. Wypowiedzi Pana Kilofa są jedynie jego prywatnymi opiniami.Przypominam Ci Jarku, że tez kiedyś byłeś na rekonstrukcji 1. raz, i tez kiedyś zaczynaliśmy (przypominam, że wspólnie, tak jak większość twojego oddziału). Nie każdy tak jak tutejsza większość może poświęcić życie dla rekonstrukcji w takim stopniu jak Wy, ale każdy może się do niej starać przyłączyć.Nie twórzmy „polskiego piekiełka”, nie przynosi to nam splendoru.Przypomnę jedynie, że obecnie w rekonstrukcji zostali pozytywnie zweryfikowani osobnicy chodzący po Mławie z piwem w ręku i to właśnie mojej drużynie przyszło w „zaszczycie” „zdejmować” ich z ulic. To jak to jest pijany żołnierz jest okej, a ten, który się wyszkolił i umundurował specjalnie na Mławę – nie?Prosiłbym jednocześnie o zamknięcie tej dyskusji, gdyż zupełnie niepotrzebnie przeniosła się o na to zacne forum.Jako współorganizator zapraszam WSZYSTKICH chętnych, niech pokażą co umieją. Weryfikacja odbędzie się w Mławie a nie apriori przez internat i po znajomości.Wojciech ZalewskiPrzewodniczący Rady FundacjiPolonia Militaris

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Cóż nie jestem organizatorem więc mogę mieć inne podejście do organizowania imprezy masowej... :) Moja niechęć do wyższego szczebla dowodzenia wynika z doświadczeń ze współpracy z różnymi "dowodzącymi" na różnych rekonstrukcjach, którzy zazwyczaj nie radzili sobie z niepełną drużyną piechoty nie mówiąc o wiekszych ugrupowaniach.... za to gwiazdy na naramiennikach lśniły jak księżyc w nowiu.... ;)

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Próbka "profesjonalnego" podejścia do organizowania imprezy masowej:"Czy naprawdę potrzebny jest ten Sztab Generalny i dowodzenie bitwą ???? Może Kuba na początku zbombarduje stanowisko dowodzenia ? ;)"Gratuluję poczucia humoru i dobrego samopoczucia.A Mława jest dla mnie najważniejszą imprezą. Od ponad dziesięciu lat przyjeżdżamy tu, opisując umocnienia, badając teren, czy też uczestnicząc w rekonstrukcji.

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Czy naprawdę potrzebny jest ten Sztab Generalny i dowodzenie bitwą ???? Może Kuba na początku zbombarduje stanowisko dowodzenia ? ;)

  • Jan Fudała 2009-07-07 00:00:00

    To czyż nie powinno zaniepokoić Pana, że komunikat wydano 13 maja 2009 roku, a Wasza grupa nie dostała zaproszenia? Jak zauważyłem ożywił się Pan po prawie 2 miesiącach, kiedy opublikowano komunikat nr 2. Może jednak nie ma się co denerwować, tylko udowodnić 15 sierpnia, że organizatorzy źle zrobili, że Was nie zaprosili. Wszak Was jest 20, a to wg. przedwojennych regulaminów więcej niż 19-osobowa drużyna piechoty, a że defilada jest w Warszawie, to chyba dla Was ważneijsza uroczystość niż Mława.

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Coś mi tu nie gra - skoro od roku się przygotowujecie to dlaczego nie zgłosiliście się tak jak inne grupy po ogłoszeniu komunikatu o zgłoszeniach ? Może liczyliście że Was nie obowiązują żadna selekcja bo przez znajomości i tak się wkręcicie ? Ciekaw jestem jak wyglądały Wasze przygotowania ..... Na ostatniej Mławie 99% z Was miało mundury pożyczone z Hero, byle jak noszone oprządzenie ,niektórzy długie włosy upchane pod hełmem i długo by jeszcze wymieniać. Do tego szare koce i niemieckie menażki na defiladzie.... Na ilu rekonstrukcjach w roku się pojawiacie ? Równe prawa są dla wszystkich - nie zgłosiliście się to nie zostaliście zakwalifikowani.... to tak jak ja bym miał pretensje że mnie nie przyjęli do Akademii Medycznej - przecież cały rok się uczyłem tylko... nie złożyłem papierów.......

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Rzecz w tym, że n stronie Organizatora imprezy brak jest podanych terminów zgłaszania grup ;-)

  • Jan Fudała 2009-07-07 00:00:00

    Wydaje mi się, po przeanalizowaniu 1 komunikatu, że brak zgłoszenia wyklucza możliwość tłumaczenia się przez organizatorów. O co tu się tak kłócić?

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-07 00:00:00

    Wojtek i Darek są przewidziani w rekonstrukcji i zostali na nią zaproszeni osobiście przeze mnie jako wyżsi oficerowie dowodzący bitwą. Osobiste wycieczki proszę zostawić na rozmowę w cztery oczy, podobnie jak interpretację instrukcji z 1939 roku o umocnieniach polowych:-)

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Panie historyku!Rzecz w tym że pozwoliłem sobie zadać niewygodne dla organizatorów pytanie o udział 21pp w rekonstrukcji. Jeżeli nasza grupa od roku planuje przyjazd i przygotowuje sie do niego, a jej organizator (kolega WZ) od wielu miesięcy jest mocno zaangażowany w organizację samej imprezy, to można oczekiwać że na 54 dni przed imprezą nie zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym, który przekreśla naszą pracę i zaangażowanie.Ponad dwadzieścia osób przygotowywało się do tej rekonstrukcji, inwestując w to swój czas i pieniądze. Ponawiam pytanie - czy organizatorzy zechcą łaskawie poinformować te osoby o odmowie zgody na wzięcie udziału w rekonstrukcji?Jeszcze jedno - to nie ja posunąłem sie do insynuowania komukolwiek "chorych ambicji", ale cóż, jak brakuje argumentów merytorycznych to zaczynają się wycieczki osobiste.PS. Litościwie nie wspominam o "profesjonalnym" okopie wykopanym DOOKOŁA SCHRONU (ciekawe wg. jakiej instrukcji?).

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-07 00:00:00

    Panie modelarz, pierwsze ostrzeżenie, proszę pisać na temat i bez kolokwializmów.

  • Andrzej T. 2009-07-07 00:00:00

    No tego jeszcze tutaj nie było, polskie GRH będą się trzaskać na Mławie:-)

  • Jan Fudała 2009-07-07 00:00:00

    Panie Bartek czy Pan nie przesadza z tymi groźbami, widzę, że ten Wasz świat rekonstruktorów ma wszelkie cechy polskiego sarmatyzmu. I co przyjedzie Pan i siłą wejdzie Pan na pole czy pojedzie Pan poskarżyć się władzom Mławy, że inni Was nie lubią? Skoro organizatorzy postawili na wysoki poziom a Wy nie spełniacie wymagań organizatorów, to zamiast jęczeć, podciągnijcie się i doszlusujcie do innych. Pokażcie się np. na defiladzie 15 sierpnia i osiągnijcie taki poziom, że wszyscy będą Was prosić o przyjazd. To chyba lepsze rozwiązanie niż grożenie.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Uwagi o "rozdętych ambicjach" sobie daruj. Nie najlepiej świadczą o Twoim poziomie.Pomyśl lepiej, jak zakomunikujesz swoją decyzję dwudziestu kilku osobom, które zarezerwowały sobie wakacje, urlopy, zainwestowały w nowy sprzęt.. itd.Sposób w jaki "wykolegowano" z imprezy Wojtka Zalewskiego i 21pp z pewnością nie zostanie szybko zapomniany.Do zobaczenia w Mławie. Pozdrawiam.

  • Wiesław Olczak 2009-07-07 00:00:00

    Nie będę sie wdawał w żadne polemiki na temat zaproszonych grup bo te które są wymienione w komunikacie gwarantują odpowiednio wysoki poziom imprezy. A co do 21pp to wasze zgłoszenie dotarło do mnie po zamknięciu listy uczestników (mimo że informacja o naborze ukazała się w tym portalu już w maju). Więc co ? By zaspokoić wasze rozdęte ambicje mam zrezygnować z grupy która spełniła wszelkie wymogi uczestnictwa? Ponieważ w tym roku zmieni się nieco pole inscenizacji (inny układ terenu w stosunku do 2008r.) oraz są pewne uwarunkowania scenariusza (który również opracowujemy) to liczba uczestników po stronie polskiej zwyczajnie nie może być już większa. Po za tym nonsensem byłoby by Polaków było dwukrotnie więcej niż "Niemców". Zakrawałoby to na farsę nie na rekonstrukcję.przewodniczący SRH "Pionierzy 40ppDL"

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Wogóle zgłaszaliście chęć udziału koordynatorom strony WP czy czekaliście że Was zaproszą tylko dlatego że byliście w zeszłym roku ? Zresztą w zeszłym roku było zdecydowanie ZA DUŻO osób na polu. Nie ilość ale jakość

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-07 00:00:00

    Do organizatorów nie mam żalu, bo organizatorem jest zdaje się Pan Burmistrz miasta Mławy.Mundur mam własny, nocleg zapewniam sobie we własnym zakresie, przejazd również. Tak więc mój (ani kolegów z GRH 21pp) udział nie jest związany z jakimś wielkim kosztem.Do zobaczenia w Mławie ;-)

  • Adam Niewęgłowski 2009-07-07 00:00:00

    A co to znaczy "pionierska rekonstrukcja" ? Masz jakiś żal do Organizatorów ? Takie czasy nastały, jest kryzys, ale jakby go nie było :)

  • Jarosław Hakenberg 2009-07-07 00:00:00

    Uczestnicy rekonstrukcji (tej czy innej) nie dostają wynagrodzenia za udział tylko jak napisano powyżej zwrot kosztów podróży (często wyższych niż przewidziana dieta). Chyba byłem na innej Mławie niż Ty bo mieliśmy zapewniony nocleg i wyżywienie. Mundur mam swój bo co to za rekonstruktor bez swojego munduru ?

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-06 00:00:00

    Znaczy się pionierska rekonstrukcja.. Życzę powodzenia ;-)

  • Redakcja Portalu 2009-07-06 00:00:00

    Rekonstruktorzy z Białorusi będą odtwarzali Białorusinów walczących w szeregach 20 DP. Zwrot kosztów podróży dla uczestnika rekonstrukcji wynosi 100 zł. Muszą to być jednak GRH znane organizatorom i mające odpowiedni poziom umundurowani, oporządzenia i wyszkolenia. Listę potwierdzonych GRH przez pionierów zawiera komunikat.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-06 00:00:00

    Na jakiej zasadzie w rekonstrukcji biorą udział goście z Białorusi?Jakie jest wynagrodzenie uczestnika rekonstrukcji?

  • Redakcja Portalu 2009-07-06 00:00:00

    Takie jest oficjalne stanowisko organizatorów, czyli GRH Pionierzy 40 p.p.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-06 00:00:00

    To ciekawe, bo za hotel, mundur, sprzęt, przejazd i wyżywienie zawsze płaciłem sam..Jak rozumiem jest to oficjalne stanowisko organizatorów?

  • Paweł Rozdżestwieński 2009-07-06 00:00:00

    Lista uczestników została w tym roku ograniczona z powodu odgraniczenia terenu i braku możliwości finansowych organizatora.

  • Bartłomiej Batkowski 2009-07-06 00:00:00

    Nie dostrzegłem na liście grup uczesniczących w rekonstrukcji po stronie polskiej GRH 21pp (w liczbie 20 uczestników).

  • Jan Fudała 2009-07-06 00:00:00

    Zapowiada się doskonale, a czyje są te zapowiadane dwójki?

  • Andrzej Skolik 2009-07-05 00:00:00

    Po stronie niemieckiej, wsparcia z powietrza udzieli Kuba Myśluk ze swoim aeroplanem.

  • Andrzej Skolik 2009-07-05 00:00:00

    Proszę administratora o wklejenie regulaminu mundurowego dla strony niemieckiej do komunikatu:

    Regulamin mundurowy dla strony niemieckiej 1939.

    Komunikat sztabu strony niemieckiej dotyczący umundurowania i oporządzenia uczestników.

    Zestaw mundurowy obowiązujący stronę niemiecką podczas inscenizacji "Mława 2009":

    Mundur:
    -furażerka feldgrau z żyłką w kolorze formacji, do bitwy hełm z tarczkami Wehrmachtu,
    -hełm bez pokrowca maskującego, dopuszcza się założenie na hełm paska od chlebaka
    -kurtka sukienna feldgrau z ciemnozielonym kołnierzem i naramiennikami, naramienniki i lica z wypustką w kolorze formacji
    -spodnie sukienne steingrau (dopuszczone są konwersje sukiennych spodni szwedzkich tylko w kolorze steingrau)
    -buty saperki czarne
    -koszula WH i/lub biała podkoszulka z długim rękawem (T-shirty pod mundurem są zabronione)

    Decyzją sztabu strony niemieckiej, nie są dopuszczone konwersje kurtek mundurowych szwajcarskich, szwedzkich, czeskich, NRD-owskich itd.

    Oporządzenie:
    -puszka od maski p-gaz
    -pas z klamrą WH
    -bagnet
    -łopatka piechoty (dotyczy także podoficerów)
    -chlebak
    -menażka
    -manierka
    -celta
    -latarka (dla chętnych)

    Opcjonalnie:
    Podoficerowie i obsługa broni zespołowej
    -broń krótka
    -raportówki
    -lornetki

    Zasady troczenia oporządzenia:
    Na pasie:
    z przodu-ładownice, broń krótka, raportówka
    z lewej strony-łopatka piechoty i bagnet
    z tyłu, z prawej strony-chlebak, na chlebaku manierka i menażka, nad chlebakiem zrolowana celta

    Puszka od maski z tyłu, na pasku od puszki, na piersi-peleryna przeciwchemiczna

    Decyzją sztabu strony niemieckiej nie są dopuszczone szelki i A-ramki, bez wyjątku!

    Wyposażenie specjalistyczne, saperskie, medyczne wg. profilu grupy.

    Motocykliści- ceratowe płaszcze, gogle, puszka od maski noszona na piersi.

    Pancerniacy (dotyczy AA7)
    -czarne sukienne kurtka i spodnie
    -buty saperki
    -furażerka feldgrau z różową żyłką, do walki beret wojsk pancernych (załogi otwartych samochodów pancernych mogą wymiennie używać hełmów WH)
    -pas WH
    na pasie
    -z lewej strony broń krótka
    opcjonalnie
    -lornetka
    -gogle
    -z prawej strony raportówka


    Odznaczenia.

    Decyzją sztabu strony niemieckiej są dopuszczone odznaczenia obowiązujące w 1939 roku.
    Wszelkie Żelazne Krzyże z późniejszego okresu, odznaczenia za kampanię zimową, szyldy naramienne itd, są zabronione.
    Dopuszcza się u osób od 40 lat wieku rzeczywistego wzwyż, noszenie odznaczeń z I wojny św.

    Pojazdy:

    Decyzją sztabu strony niemieckiej do inscenizacji Mława 2009 będą dopuszczone pojazdy w malowaniu odpowiednim dla września 39.
    Wszystkie pojazdy maja być w kolorze ciemno-szarym (panzergrau).
    Wszystkie pojazdy maja mieć oznakowanie zgodne z regulaminem wojsk zmechanizowanych WH we wrześniu 39.

    Decyzją Organizatora, Komendant strony niemieckiej otrzymał prawo odmówienia udziału w inscenizacji Mława 2009 osobie/grupie/pojazdowi, której/którego wygląd odbiega od podanego regulaminu.
    W porozumieniu z Organizatorem sztab strony niemieckiej podjął taką decyzję.

    Andrzej Skolik AA7

  • Jan Fudała 2009-07-05 00:00:00

    Musze powiedzieć, że podejście do rekonstrukcji reprezentowane przez pionierów z 40 p.p. budzi szacunek. To chyba jeden z niewielu wypadków tak rygorystycznego podejścia do kwestii umundurowania i wyposażenia WP podczas imprez. Tak trzymać chłopaki.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie